De zakkende Zanev elder: spalken of amputeren? Duurderf?) warm water lokt protest Niets aan de hand, ministerie uit, maar: en Consumentenbond Tivee heer per dag 'froiferimr' door Els Kemper SCHIEBAMSCHE COURANT WOENSDAG 18 JULI 197S De onbewoonde galerij van de flaf aan de Burgemeester Zaneveldstraah ongerust rijn, maar die nu toch wel eens maatregelen willen zien. Dat de gemeente zo tegen het probleem zit te hikken en nog staeds geen beslissing heeft ge nomen zit 'm vooral in de enorme bedragen waar het om gaat en waar men intern eigen- tijk geen oplossing meer voor •weet. Directeur J. P. Baren- dragt, van de gemeentelijs wo ningstichting Woning beheer geef; dat dan ook grif toe. Hij deelt daarbij op het probleem van de verhaalbaarheid van de kosten, waarbij de gemeente nog altijd meer vraagtekens dan uitroepteken." ziet. Rijk langdurige kabinetsformatie, waardoor veel zaken vertraging hebben ondervonden. Erg lang moet het echter niet meer duren voordat men een beslissing neemt en ook daad werkelijk gaat beginnen met de uitvoering daarvan. Van pani sche angsten of grote ongerust heid is onder de meeste bewo ners van de Zakkende Zanevel- dcr dan wel geen sprake, maar zij wensen wel dat er nu einde lijk eens, na tweeënhalf jaar wachten, iets gebeurt. Niet dat zij zich erg onveilig voe len het vertrouwen dat de ge meente de zaak goed in de ga ten houdi is nogal groot maar wel kunnen zij zich een prettiger manier van wonen vnoj stellen. Vooral omdat de gebreken aan de flat regelmatig een storend hard knallend ge lild in de muren van de wonin gen veroorzaken. dan ook, het wordt in ieder ge val wel een keer tijd dat er oens een beslissing wordt geno men. Dal de knoop wordt door- gfhakt, cok in het belang van de overgebleven bewoners, van wie de meester weliswaar niet direct zenuwachtig of ernstig Een rol speelt daarbij ook het overleg dat met het ministerie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening wordt gevoerd over een eventuele rijksbijdrage in de kosten. Dat overleg duurt al geruime tijd en veel vooruitgang schijnt er met te zijn, ondanks een brief d'e b. en w. van Maassluis vo rig jaar nog stuurden, en waar in. zij bij het departement op spoad aandrongen. Vaart rit er voorlopig echter nog niet in, hetgeen de heer Barendregt voer een deel ook wijt aan de Knallen Een knaleffect dar waarschijnlijk een thermische oorzaak heeft, want 's winters is het vrij rustig masr in de zomermaanden kr.a.t het er weer op los. Op het ogenblik komt De Zakkende Za- r.evelder dus weer in het sei zoen. Maar aan dat geknal zijn de be woners langzamerhand ook al weer gewend, evenals aan de gedachte te wonen in een weg zakkend flatgebouw. Wat niet wegneemt dat men langzamer hand wat ongeduldig begint te worden over het uitblijven van maatregelen. Mevrouw Vrolijk van nummer 410; „Ik neem aan dat ze de zaak hier wel in de gai en houden. Maar aan de an dere kant hoor je ook maar wei- n'g. Of ze het gaan opknappen of misschem. gaan afbreken". Ook andere bewoners van de flat zouden graag zien dat er nu tens daadwerkelijk wat gebeurt aan De Zakkende Zanevelder. Zoals mevrouw Post, die eerst ir het zuidelijke nu ontruimde flatgedeelte woonde maar bij de evacuatie in 71 verhuisde naar de andere kant „We bleven hier in deze flat wonen, omdat we hier met bet oog op de klei ne kinderen ruime speelgelegen- heid hebben. We hebben nu ook van die verzakkingen niet veel last. Maar een prettig idee is het natuurlijk niet. Je hebt toch wel 'ns de gedachte dat als de ene kant van de flat steeds maar wegzakt dat het dan moeilijk anders kan. of de ande re kant van de flat wordt ook meegetrokken. Niet dat we daar nou doodsbenauwd om zijn, maar een pretje is het niet". Iets „Vooral ook omdat ze er maar niets aan doen. De gemeente is in dat opzicht toch wel nalatig. Ze remen een wat afwachtende houding aan. Ze zonden moeten afbreken of herstellen. Als ze in ieder getal maar iets zooden doen...". Niet slleeö omdai geen der eva cué's van destijds (van wie de meesten naar de Zwaluwstraat verhuisden) er nog voor voelt om terug te keren naar de Za- neveldflar, maar vooral ook om dat er steeds meer stemmen op gaan die de voorkeur geven aan sloep in plaats van herstel van het verzakte flatgedeelte. Af braak biedt namelijk een grote- re'J kans op ontdekking van de oorzaak van die verzakkingen, een oorzaak waarover men nu nog in het duister tast. Ondanks een rapport var. TNO-Delft, dat wittig licht in die duisternis deed schijnen, eu zich eigenlijk beperkte tot het aangeven van - een herstelmethodiek. Twee miljoen De financiën spelen bij de vraag: skop of herstel? niet zo'n rol. In beide gevallen Is er namelijk het slordige bedrag van twee miljoen mee gemoeid. Waarbij natuurlijk wel bedacht moet worden dat ingeval van herstel de dan weer bewoonbare wonin gen door verhuur weer geld In het laadje gaan brengen. 'Al kunnen dc herstelkosten na tuurlijk nooit in de huur wor den doorberekend. Dat zou er namelijk op neer komen dat voor de woningwetwoningen, die vóór de evacuatie per maand nog een bedrag deden van 250 gulden per maand, dan een dub bele huur van om en nabij de vijfhonderd gulden gevraagd zcu moeten worden. Een ver dubbeling die een gevolg is van het feit dat de herstelkosten van twee miljoen, omgerekend per woning, even hoog zijn als de prijs waarvoor zo in '69 werden 1 gebcuwd, namelijk veertigdui- zend gulden. Het zou dan ook een slechts zeer beperkt gedeel te van de totaio kosten zijn, dat \oa verhuur zou worden terug gevangen. Beter iets (zo'n der- - tien. veertien mille per maand) -dan mets, zou men kunnen re deneren. loch rijn er steeds meer voor standers van sloop van De Zak kende fane vel der. Een van hen is wethouder P van der Snoek, Hij prefeieert persoonlijk de af braak van de eerste twintig wo ningen van de flati „Dat is de laatste strohalm waar de ge meente zich aar vast kan klam pen om ooi* achter de werkelij ke oorzaak van de zettingen te komen", zegt hij. bc*- achterhalen van die oorzaak des te belangrijker omdat er ten slotte nog twee flats van hetzelfde type in Maassluis soortgelijke verzakkingsver- srhtjnseien vertonen. Bovendien kan da vaststelling van een dui- del.jke oorzaak van belang zijn wat betreft de verhaalbaarheid .van de kosten. Om de bouwer, ^Elementum, eventueel aanspra- Delft, Westland, Zoetermeer Na het ministerie van economische zaken heeft nu ook de Consumenten bond een aantal boilergebruikers in het „Delfland- se" teleurgesteld: ministerie en bond zien geen en kele reden het gas en elektriciteit leverende energie bedrijf Delfland op de vingers te tikken. Delfland heeft de afgelopen maanden bij de helft van zijn elek trische boiler-bestand de automatische inschake ling op goedkoop elektriciteitstarief (overdag van twaalf tot twee en 's nachts na elf uur) afgeschaft. Dat tot verontwaardiging van een groep boilerbezit- ters, die van mening is dat deze maatregel in feite een „verkapte tariefsverhoging" is. Want, zeggen deze elektriciteitsverbruikers, iedereen zal het zelf aanzetten van de boiler om het water te laten op warmen in de goedkope uren vergeten. Dat bete kent, dat we de dure uren moeten gebruiken, als we heet water willen hebben, en dat onze stroomreke ning hoger wordt.,. Het ministerie (ingeschakeld door de Zoctermeerse flatvereniging Anten! van Leeuwenhoek) en de Consumentenbond (te hulp ge- reepen deer de Delitenaar P, J, Kuip) zijn het met die benade ring niet eens. Een boilerbezitter houdt hoe je het ook wendt of keert altijd de mogelijkheid om het goedko- ps stroomtarief te benutten, „Er is dus niets aan de hand", zeggen Economische Controle dienst en Consumentenbond. „Belangrijk is", schrijft de Con sumentenbond aan klager Kuip, „dat de consument er zelf aan moet denken de boiler in te schakelen op de uren dat goed kope stroom wordt geleverd en uit te schakelen op de uren dat dure stroom wordt verstrekt" En dat Is dan dat. Er kan Delf land niets worden verweten. Niemand Is verplicht dure Stroom te gebruiken, alhoewel dat In de praktijk ongetwijfeld zal gebeuren. Want welke Delf landklant gaat nu eer» wekker gebruiken, die hem eraan moet herinneren dt om twaalf uur 's herinneren dat om twaalf uur 's morgens et» elf uur 's avonds het „bollenwr" Is aangebro ken? De klanten van Delfland wonen in het Westland ('s-Gravenzande, Wateringen, De Lier en Maas land), in Delft, Nootdorp en Pijn- acker, en in Berkel en Zoeter meer. ïn dat verzorgingsgebied staan rond 10.000 boilers. Bij on geveer de helft daarvan is de automatische omschakeling nu verdwenen. Het werk is het eer ste uitgevoerd op plaatsen waar 2ich grote concentraties boilers bevonden (in flats). De inciden teel geplaatste boilers komen het laatst aan de beurt. Delf land verwacht het karwei bin nen een jaar geklaard te heb ben, De werkzaamheden bij de boiler- bezitter thuis bestaan uit het om wisselen van een paar draden. Zodra dat moet gebeuren krijgt hij een briefje. Delfland heeft de automatische in schakeling van boilers In goed kopere stroomuren opgeheven omdat er tte veel problemen ontstonden. Het gelijktijdig in schakelen van grote concentra ties boilers (speciaal van boi lers met een hoog vermogen, die de laatste jaren steeds meer worden gevraagd) geeft het elektriciteitsbedrijf onaan vaardbare belastingpieken in de netten. Delfland zou wel maatregelen kunnen nemen om die enorme belasting-Ineens te kunnen op vangen. Maar de pieken rijn vrij kortstondig en investerin gen die het bedrijf zou moeten doen om de problemen op te lossen, zouden onrendabel rijn. En de electriclteltsverbnilker zou moeten betalen. Delfland had trouwens ook rog een ander argument om de au tomatische inschakeling af te schaffen: het tot staan brengen van een kostenontwikkeling. De inkoopkosten van elektriciteit worden in. sterke mate bepaald door de hoogste belastingen per jaar. En juist de boilerpieken vielen meestal samen met de totaie maximum-belasting per jaar van Delfland. Het verdwij nen van de boilerpieken kan de exploitatie gunstig beïnvloeden, gelooft het elektriciteitsbedrijf. Twee ontwikkelingen in de laatste jaren hebben Delfland de piek- problemen bezorgd. Ten eerste is het aantal geplaatste boilers enorm toegenomen, omdat hui- Warm water voor een bad nodig? Dan niet vergeten de boiler can te zetten. Delfland doet het niet meer: de automatische inschakeling op het moment dat de „goedkope (efektricitettsuren] uren" beginnen wordt afgeschaft. zenbouwers ontdekten dat ze goedkoper flats konden neerzet ten ais ze afvoerkanalen voor gasgeisers konden weglaten. Bovendien werkt Delfland tegen woordig met de moderne wa terwanners, de zogeheten „Hoog-vermogenboilers", die speciaal zijn gemaakt om aan de sterk gestegen vraag naar heet water te kunnen voidoen. Hoog-vermogenboilers zijn er eigenlijk niet op gebouwd om in goedkoper stroomuren te wor den ingeschakeld. Delfland deed dat echter toch, ondanks de wetenschap dat zo'n boiler in feite permanent ingeschakeld moet zijn. Delfland streeft er nu naar zoveel mogelijk boilers continu te laten werken. Het bedrijf hoopt daar mee kosten te kunnen drukken. Daartoe zullen de boilers zelfs 's winters, op uren dat veel efec- tricitelt wordt gebruikt en er weer pieken ontstaan, even wor den uitgeschakeld. Het elektrici teitsbedrijf schrijft aan de Con sumentenbond dat niemand daarvan hinder zal ondervinden. Niemand wordt overigens ver plicht zijn boiler continu te la ten werken. De stroomverbrui ker krijgt ook de kans zijn boi ler uitgeschakeld te laten en hem aan te zetten in het goed kope stroomuur. Aan de Consumentenbond laat Delfland weten: „Ons beleid (s erop gericht de consument ener zijds een modem heetwatertoe- stel te verhuren, dat hem elk moment volop heet water kan leveren, doch anderzijds de daaruit voortvloeler.de kosten van de elektriciteitsvoorziening zoveel mogelijk te beperken". Niet iedereen is het met de ma nier waarop dat beleid wordt uitgevoerd eens. „Laten ze dan gewoon de tarieven verhogen", zegt een huisvrouw in Zoeter meer, bij wie het licht minder ging branden, toen de boiler nog automatisch omschakelde. Delf tenaar Kuip die bij het ener giebedrijf geen gehoor vindt voor zijn technische adviezen: hij wil het snel opwarmen ver minderen is van mening dat het billijk zou zijn als boilerge bruikers van een bepaald aantal kilo-watt-uren nachttarief in plaats van dagtarief mogen be talen. Maar hardnekkige bezwarenma- kers zoals hij zijn er maar wei nig. „We horen er niet veel meer van", zegt een bestuurslid van de Zoetermeerse flatvereni ging, r,de meeste mensen leggen er zich gewoon bij neer". En dat is ook Delflands ervaring; een tiental protesterenden heeft niet meer gereageerd na een toelichting door het energiebe drijf. De Delflandclientèle wordt niet warm of koud van ds activiteiten van zijn ener giebedrijf. faassluis Het laatste hoofdstuk in de langdradige ge- schiedenis van de Zakkende Zanevelder is voorlopig nog niet geschreven. Een laatste hoofdstuk dat uiteindelijk uitsluitsel zal moeten geven wat er nub met de nog steeds -• wegzakkende flat van tien 'hoog aan de Maassluise Burge- - meester Zaneveldstraat 218 tot en met 496 moet gebeuren. Tweeënhalf jaar geleden is het nu onderhand al weer dat de eerste verzaldcmgsverschijnselen aan het 140 woningen tellende blok werden geconstateerd. En ruim anderhalf jaar is het geleden dat de beslissing viel tot tijdelijke evacuatie van vijftig gezinnen uit het zuidelijke, meest bedreigde deel van de flat. Sindsdien is er weinig of niets ge- beurd. Spijkers met koppen werden in letterlijk noch fdguur- - lijk opzicht geslagen, tntegen- dnek er zijn alleen maar nog twee „zorgenkinderen" bijgeko men. Namelijk ook de flats Bur gemeester Zaneveldstraat 2—216 en Burgemeester Wesselink- SMfaat 217—495 vertonen,zij het in veel mindere mate dezelfde gebreken als de Zakkende Zane- velder. Daardooi gaat het dus nu om totaal drie flats drie van vijf blokken die de gemeen telijke woningstichting „Wonïng- beheer" in 1969 door de Indus triële Bouwmaatschappij Ele na enium liet neerzetten. kelijk te kunnen stellen, zal na melijk eerst de ware oorzaak vastgesteld moeten zijn. Waar voor sloop de beste kansen bredti Herstelplan Desondanks ligt er wel een vrij wel geheel uitgewerkt herstel plan op tafel. Een herstelplan dat er op neer komt dat er zo genaamde tubes, pal en naast de flat worden geslagen. Een daar O" er heen geplaatste betonbalk gaat dan het gebouw dragen en stelt daarmee de oude fundering buiten werking. Intussen heeft de „tijdelijke" eva cuatie van destijds van" vijftig gezinnen uit De Zakkende Zane velder een steeds definitiever karakter gekregen. t\ c De-ze methode van herstel lijkt JJeiininet nog het best te vergelijken met het „spalken" van de verzakte flat. Hoewel.daarmee het. euvel geheel uit de wereld geholpen moef kunnen worden, wordt evenwel toch meer en meer de medische termei' te blijven ..amputatie" .van het verzakte flatgedeelte voorkeur gegeven aan om in „Spalken" of „amputeren" hoe

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3