SCHIEDAMSCHE COURANT Na kaping in België Overbos moet WEINIG ACTIEVE TBC MEER I Zoldertheater was in trek PER MAAND 355 GULDEN AAN VERPLEGING BIJDRAGEN 'Geld voor mouterij Succesvol eerste seizoen Drietal inbraken 2 kranten voor één prijs Staatssecretaris Meijer weet niets van toezeggingen voorganger en gedeputeerden Tochtjes naar Breda WERKRUIMTE Sportkeuring duurder Woensdag 25 juli 1973 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 4 paginal* 99ste jaargang no. 24774 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - Machtendiensï 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Drt is de Schiedammer A. J. J. de Koning, die na enkele dagen In 1 de vrijdag gekaapte Boeing van de Japanse luchtvaartmaatschappij JAL te hebben doorgebracht, in de loop van vanavond uit lybië zou terugkeren. Hij gaat dar» naar België om,fop verhaal te komen. Mevrouw De Koning is daar al sinds vrijdag, direct nadat zij hoorde dat de Jumbo-jet waarmee haar man op weg was. naar een congres in Japan door terroristen was gekaapt. Enkele uren nadat de kapers gisteren de passagies in de Lybi- sche stad Benghazi hadden vrijgelaten en het toestei lieten ontploffen, liet de 33-jarige Schiedammer zijn vrouw tele fonisch weten dat hij kerngezond is. De heer De Koning, die produktieleider is bij de mouterij De Koning een ondetdeel van de Bolsfobrieken blijft met zijn vrouw nog even in België om de te verwachten drukte te ontlopen, voordat zij terugkeren raar hun woning aan de Havcndijk. .l, Schiedam De jongeren die op het ogenblik de voormalige mouterij „De Goudsbloem" aan het opknappen zijn, blijken niet aaleen te staan in hun strijd oni dit historische gebouw voor Schiedam be waard te laten blijven. De afgelopen dagen hebben zij hónderdvijftig gulden aan schenkingen ontvangen. Onder deze gaven zat een envelop, zonder adres en af zender, die onder de deur van de mouterij was geschoven. Er zat honderd gulden in. Vlaardingen/Den Haag - „Noch in zijn.brief aan de actie groep „Zet vaart achter 't bos van de Licekbaert", noch in zijn brief aan het college van gedeputeerde staten van Zuid-Holland is door de toenmalige staatssecretaris van CRM, Venhoff, een subsidietoezegging gedaan". Dit heeft staatssecretaris Meijer van CRM geantwoord op vragen van de Tweede, Kamerleden Scholten (AR) Du Chatinier (KVP) en Van Leijenhotst (CHU). De drie Kamerleden vroegen de staatssecretaris eind vorige maand schriftelijk of het waar is, dat Vonhoff in maart van dit jaar in principe een subsidietoe zegging voor het Oeverbos heeft gedaan onder voorwaarde, dat eerst het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, het project 2ou hubsidiëren. Staatssecretaris Vonhoff ontving begin maart een Vlaardings- Maassluise delegatie van Oever- bos-aktivi sten onder aanvoering van de coördinator van de aktie „Zet vaart achter 't bos van de Lickebaert", mevrouw Bleeker- Van Styrum. Vonhoff zei toen geen toezegging tot subsidie te kunnen doen eer hij van de pro vincie een duidelijk advies ge kregen had. Ofschoon hij de za ken voor het Oeverbos - ais on derdeel van het Liekebaertplan - niet somber Inzagw Hij filoso feerde zelfs al over een subsidie in regionaal opzicht, maar ver wees de delegatie naar gedepu teerde staten. OVERTUIGD Op 28 april verklaarden de gede puteerden Engelsman en Buv- sert tegenover, dezelfde delega tie. dat zij overtuigd waren van het regionale belang van het Oeverbos. Zij waren bereid pro vinciale staten een voorstel te Schiedam Ondanks dat het Röntgenologisch borstonderzoek weinig gevallen van actieve tuberculose meer aan het licht brengt, gaat men in Schiedam gewoon door met het periodieke onderzoek. Ondanks dat het consultatiebureau tot bestrijding der tuberculose aan de Stadhouderslaan weigert inlichtingen te verschaffen, is wel dui delijk dat het onderzoek niet wordt gestopt. Het afschaffen van het tbc-onderzoek gebeurde enige tijd terug wel in Amsterdam, waar eveneens meer weinig gevallen van actieve tu berculose werden ontdekt. Normaal is overigens dat maar ongeveer een kwart van de bevolking reageert op de oproep voor het borstonderzoek. Onderzoekingen hebben echter uitgewezen dat de rept vrijwel zonder uitzondering toch werd onderzocht. Zo wordt het personeel van veel bedrijven op gezette tijden gecontro leerd, Principiële weigeraars zijn er maar zeer weinig. doen om aan het recreatiebos hoge prioriteit te verlenen. Staatssecretaris Meijer heeft'nu geantwoord niets te weten van een bereidverklaring van gede puteerde staten tot het toezeg gen van een subsidie. De Kamerleden Scholten, Du Cha tinier en Van Leijenhorst vroe- gen vorige maand ook of de re gering bereid is op kerte ter mijn een definitieve subsidietoe zegging voor dit rccreaticpro- ject te overwegen. Rijkssubsi dies voor de openluchtrecreatie kunnen worden gegeven voor projecten van duidelijk regiona- le betekenis. Staatssecretaris Meijer antwoordt dan ook, dat de vaststelling van de prioriteit door de provincie bepalend zal zijn voor het opnemen van het Oeverbos in het meerjarenplan voor het rijksbeleid op het ge bied van de openluchtrecreatie. VOORSTEL Zoals gedeputeerde Engelsman enkele manden geleden de wet- houder Kloots van Vlaardir.gen en Stmt van Maassluis beloofde, zal prov'nciale staten dit najaar nog een voorstel bereiken voor de vaststelling van de prioriteit van het Oeverbos. Mocht de j provincie het bos subsidiabel i achten, dan zal ook CRM bij- dragen. VI a ardingen Zeventig pa tiënten uit De Plantage, een streekverpleeghuïs voor lichamelijk gehandi capten in Brielle, hebben geprotesteerd tegen de ei gen bijdrage in de ziekte kosten. Ze gaan niet ak koord met de ministeriële beslissing, die hen met in gang van 1 Juli heeft ver plicht, een bedrag van 355 gulden bij te dragen in de door de overheid betaalde verpleegkosten. De patiënten, die voornamelijk uit de provincie Zuid-Holland ko- mert, voelen zich zwaar gedu peerd door deze maatregel. Voor hen betekent het dat ze niet meer dan 160 gulden over- houden om kleren te kopen, naar de schouwburg te gaan of j om zich onderdelen voor hun rolstoel aan te schaffen. 2e voe len 2ieh het slachtoffer van de j „eigen bijdrage" in de ziekte kosten. jn een. protestbrief aand^Ziek.en:.. fóndsraad Verzoekeir' dë^pafiën-: ten om te worden ontheven van de verplichting die bijdrage te betalen. Twee van hen zijn al bij staatssecretaris Hendriks op i bezoek geweest om hun bezwa- ren uiteen te zetten. Met de toe zegging „de zaak wordt onder- zocht" zijn de twee, Piet van der Sluys en David Hofstede, in Brielle teruggekeerd. De staatssecretaris was verbaasd, zei David Hofstede, die zich er over verwonderde dat men ken nelijk zo weinig weet over de situatie van lichamelijk gehan dicapten. In Brielle zijn dat, zegt economisch directeur Rijp- stra, haast allemaal jonge men sen, die overdag hun werk heb ben in of het vrije bedrijf of de beschutte werkplaats. De verpleegden zijn o.a. afkom stig uit Vlaardingen, Schiedam, Maassluis en Rotterdam Rijp- stra spreekt van een „hals-over- kop-regeling", die de minister uitvaardigt. Men heeft erkend, dat men niet heeft geweten wat j de patiënten trof. Er moet geld gehaald worden op een weerloze j groep". De ministeriële beslissing treft j niet alleen de Brielse patiënten. De 355 gulden moet door ieder- een worden betaald die langer dan een half jaar in een erken de inrichting verblijft. De bij drage is ingesteld om de sterk stijgende verpleegkosten te drukken. Dat patiënten in een. psychiatrische inrichting hun inkomsten niet kunnen beste den speelt daarbij een rol. De lichamelijk gehandicapten, die dat wel kunnen, zoals in De Plantage („een open huis, zoals Het Dorp of .Unicum in Zand- voort hebben we hier", meldt directeur Rijpstra trots), zijn er de dupe van geworden. Hun in komsten bestaan uit uitkeringen volgens de wet op.de arbeidson geschiktheid, loon uit de be schutte werkplaatsen of van loon dat ze verdienen zoals ie der ander. De verpleegkosten worden door de algemene wet bijzondere ziektekosten (AWBZ) betaald. Rijpstra hoopt, dat de Zieken fondsraad zo snel heeft gewerkt dat de zaak op 25 augustus, als de Vaste Commissie Volksge zondheid weer bijeen komt, kan worden behandeld. Tot 1 juli moesten alleen 65-jari- gen een bijdrage leveren aan hun verpleegkosten. Voor de an deren, de jongeren, was de ver pleging kosteloos. Nu moeten achttieniarigen en ouder mee betalen aan hun verpleging. De regeling betreft ook de ver pleegden in. Het Zonnehuis in Vlaardingen. Het Zonnehuis be vat 179 patiënten. Op een enke ling na werkt er niemand in een beschutte werkplaats of el ders. De mensen in het Zonne huis worden volledig verpleegd. 1 Vandaar ook dat het hoofd ad- ministratie, mejuffrouw Schin kel, niet zo raar opkijkt tegen de nieuwe regeling. „Ik kan me best voorstellen, dat die men sen in Brielle de biidra!?e niet leuk vinden, Maar ik vind het toch ook weer niet zo onrede lijk dat zij nu eens mee moeten betalen. Schiedam - Het eerste sei zoen van het zolderthea ter De Teerstoof is niet zonder succes geweest. Hoewel het financieel niet van een leien dakje liep, kwamen er in totaal 2500 bezoekers. Over de vijftig voorstellin gen betekende dat een ge middelde van. vijftig be zoekers per voorstelling. Het zoldertheater werd 14 oktober vorig jaar '.ge opend. Het cabaret bleek het afge lopen seizoen 'de trekker- Hans Otjes Trad vijfmaal op. „Zonder filter" werd twee keer opgevoerd in De Teers toof, evenals „Kien jool". Door het succes van het cabaret staat voor het volgende sei zoen- ondermeer Don Quishoc- king op het programma. Dat is op 1 september. Het cabaret Ivo de Wijs komt op drie achtereenvolgende da gen: 20, 21en 22 september. Verder komt op 7 september Tékstpierement en op' ,8 sep tember Zeg het. met vrouwen. Dimitri van Toren is op 15 september in De'Teerstoof. In oktober, november en decem ber (de exacte data zijn nog niet bekend) het cabaret Schmulewicz, zang en muziek van de groep Peter Blanker Consort, Honolos'oe, Neer- lands Hoop express en, net als afgelopen seizoen, twee keer de Sissies. Verder staat op hei programma van het- zoldertheater Jules de Corte en de toneelgroep Bas taard. De prijzen voor het. ko mende seizoen liggen iets ho- ger dan'vorig jaar. FINANCIEEL Het -zoldertheater houdt finan cieel met moeite het hoofd bo ven water. Doordat het met een al een goede naam kreeg, eisten veel kunstenaars en im presario's niet het volle hono rarium. Het wachten is nu op de Schie- damse Gemeenschap die mis schien voor het komende sei zoen voor enige subsidie kan zorgen. Verder hoopt het bestuur van De Teerstoof op donateurs - minimaal 25 gulden per jaar - waar speciale voorstellingen voor worden gegeven. Schiedam —Door een schuifraam te forceren zijn inbrekers er in geslaagd een in aanbouw zijnd huis in de Val er jus straat binnen te dringen. Er wordt niets ver- Vlaardingen De algemene stichting Vlaardingse bejaarden zorg houdt op maandag 10, dins dag 11, woensdag 12 en donder dag 13 september middagtoch- ten naar Breda en omgeving. Kaarten hiervoor zijn op dinsdag 7 augustus op vertoon van de ASVB-kaart 's morgens van tien tot twaalf 'uur en 's middags van twee tot vier uur verkrijg baar in het dienstencentrum Emmastraat 71. Ze kosten vijf gulden. Voor de tochten op 13 en 20 au gustus naar het Teutoburger- wald en de trip op 3 september naar het'Zwarte Woud zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Schiedam De werkruimte van fysiotherapeut K.J.K. aan de Schiedamseweg Is gehuld ge weest in forse stoomwolken. Dc haastig gewaarschuwde brand weer constateerde dat er een pa ra fin ek etc] stond droog te ko ken, waarvan de thermostaat kapot was. Nadat de ketel, buiten was gezet, bleek de werkruimte kletsnat te zijn van de waterdamp. mist. Van het bouwterrein werd vierhonderd gulden aan werk materiaal gestolen. In de Nieuw Mathenesserstraat hebben onbekenden een deur opengebroken van. een zakken- handel. Er werd tweehonderd gulden aan waren, waaronder scharen en glazen, ontvreemd. Een niet afgesloten werkkast.van een zagerij in de Nieuwe Maas straat leverde inbrekers een duimstok, enkele vishengels en een spuitbus op, ter waarde van hor.derddertig gulden. Schiedam Ook in Schiedam wordt per 1 augustus een rriedi- sche sportkeuring duurder.-Dit is besloten, tijdens de laatst ge houden jaarvergadering van bu reaux voor medische sportkeu- ringer, waar de nieuwe tarieven werden vastgesteld. Een keu ring kost in Schiedam voortaan, voor leden van verenigingen, aangesloten bij de SBLO zes guluen (was 5.-) en voor le den van verenigingen niet aan gesloten bij do SBLO zéven gul den (was f 6,-). Voor spoedei sende gevallen wordt een dub bel tarief in rekening gebracht. Profiteer nü van het unieke aanbod t kranten te ontvangen voor de prijs vaitB één: de Schledamse Courant met nieuws uit uw stad en omgeving, en hei O Hotterdamsch Nieuwsblad met het 'laatste binnen* en buitenlandse nieuws.I Geel ons nu opdracht ook bij IA dagen gratis, zonder enige verplichting, da SC en RN le bezorgen en ontdex zelf de vele pluspunten. Deze bon ïr> open envelop, zonder postzegel, sturen naar Rotterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam stuur m.Lv.:de SC en RN 14 dagen gratis naar: naam telefoon

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1