hhj met toeloop Ook roeien is een kunsf, die Je eerst onder de knie moet krijgen. Tekst: Foto's: DICK WIJN INGA HANS DE BAKKER JULI 1973 Dringen voor de kiosk. Typerend voor de drukte in de Delftse Hout. Delftse Hout Jcmmer, alweer leeg. Maar ja, wat wil je met dit weer. met kinderziekten Een overzicht van de grote plas: roeien en zwemmen, het kan er allemaal. Delft Het was druk, erg druk zelfs, de afgelopen dagen in de Delftse Hout en een van de ondernemers aan deze plas kon het dan ook niet beter typeren met zijn uitspraak: „Ze zaten bij elkaar op schoot zondag,,. Overal rondom de plas zaten de recreanten; bij honderden tegelijk wa ren ze, mede dankzij het enorme mooie weer, naar het water gekomen. Het is iedere dag hetzelfde beeld in Delft en omgeving: zo gauw de zon op haar hoogste punt is en de temperatuur is gestegen tot tropische .waarden trekken de mensen in de richting van het verkoelende water om daar hun verpo zing te zoeken. Ze gaan per fiets of per auto en ook de busmaatschappij Westnederland heeft de zaak doorzien want z nidag werd lijn zestig doorgetrokken tot Aan 't Korft, waar 'het trouwens de laatste dagen ook erg druk Zelfs de allerkleinsten kunnen al terecht in de Delftse Hout, zoals deze peuter demonstreert. Maar naast die toeloop uit Delft en omgeving Is er de afgelopen dagen ook een geweldige trek te constateren naar de Delftse Hout vanuit een andere rich ting. Zo kan men er Rotterdam mers aantreffen, Westlanders, maar ook mensen uit Lelden en omgeving. Kennelijk hebben ook mensen uit deze..contreien, de schoonheid van de plas ontdekt en beginnen ze de geboden re creatiemogelijkheden In te zien. En dat brengt ons dan op het be langrijkste probleem, dat nu nog wel niet direct urgent is. maar dat. zeker wanneer het weer zo mooi blijft als de afce- lopen weken, toch wel een rol zal gaan spelen: wordt het niet té druk in de Delftse Hout of. met andere woorden, Is het ge bied nu ai te klein gezien de enorme toeloop. STICHTING De Stichting Delftse Hout, die het beheer heeft over de plas ge looft echter dat dit wel meevalt „Het was de laatste dagen In derdaad erg druk In de Delftso Hout en dat is alleen maar een positieve zaak, waarover we erg verheugd zijn. Maar we hebben niet de indruk dat de Delftse Hout al te klein dreigt te wor den. Het gaat meer om kinder ziekten, waarvoor nog een oplos sing moet worden gevonden en die. er pok,.wel zal komen, jen verder is hèt~zo.dat hét gehele projekt nogi lang niet voltooid, is. Als dat eenmaal het geval Is dan is er genoeg ruimte", aldus een woordvoerder van de Stich ting. J.. KINDERZIEKTEN De Stichting stelt zich dus op het standpunt dat er voorlopig geen sprake is van ruimtegebrek en dat het voor het overige alleen om kinderziekten gaat. Wat zijn dan wel die kinderziekten? Kortweg komt het neer op pro blemen als beveiliging en contro le. Wat het eerste betreft: zoals bekend wordt er in het weekein de toezicht gehouden door de Delftse Reddingsbrigade, die ook op de woensdagmiddag pre sent is, omdat men dan de grootste toeloop verwacht. Het toezicht houden is een geheel vrijwillige zaak en dus een prij zenswaardig initiatief van. de brigade, maar het betekent na tuurlijk wel, dat er op de ande re dagen geen toezicht is en dat de recreanten dus aan hun lot worden overgelaten. En dat ter wijl het, juist in deze vakantie- tijd, ook op die dagen erg druk Is. Het blijft overigens een vreemde zaak, dat er in Aan 't Korft, het naast de plas gelegen zwembad, wel toezicht is en op de plas niet. Natuurlijk ls het wel zo, dat men voor een bezoek aan het zwembad dient te betalen, maar wettigt dat het principe om op de plas geen toezicht te houden en dan maar te vertrou wen op het verantwoordelijk heidsgevoel van de zwemmer. Het is algemeen bekend, dat z-o'n gevoel bij sommigen vaak zoek is, erg ver zoek zelfs. Waarom dan In dit geval daar "Mets aan gedaan; hët'gaat' im- mers ora een vorm van massa- recreatie, geconcentreerd rond een punt. De Stichting stelt zich echter op het standpunt dat het hier gaat om een zuiver persoonlijke zaak, met andere woorden, de uiteindelijke verantwoordelijk heid ligt hij de recreant en niet bij de Stichting. Er zijn stukken waar men Met mag zwemmen en doet men dat wel dan is dat voor eigen, rekening. En dat laatste gebeurt de laatste tijd erg vaak. Veelal kan men mid den op de plas zwemmers aan treffen. Een ander punt is dan natuurlijk de controle; die wordt momen teel uitgevoerd door een tweetal boswachters, die in dienst zijn van de gemeentelijke plantsoe nendienst en die een volledige bevoegdheid bezitten wat betreft de controle. Maar ondanks hun aanwezigheid wordt er nog een enorme schade toegebracht aan beplantingen in de Delftse Hout en wordt het recreanten soms erg lastig gemaakt, met name de vissers en de mensen die zich roet een bootje op het wa ter bevinden, Verder wordt er incidenteel nog gesurveilleerd door de politie, die in bepaalde gevallen ook as sistentie verleet, wanneer, ten gevolge van de drukte, het ver keer dreigt vast te lopen, en dat gebeurt nogal eens bij deze drukte. Daarbij doet zich echter het probleem voor, dat het ge bied moeilijk te bereiken is en dat het verdeeld is over drie ge meenten, te weten Delft, Pijnac- ker en Nootdorp. Dat is ook de reden, waarom In eerste instan tie de problemen moeten wor den opgelost door de boswach ters. VISSERS Ook een aanta lvissers, die him geluk beproeven ln de Delftse Hout, is niet erg gelukkig met de huidige situatie. Zij onder vinden vooral veel last van de boten en het is al voorgekomen, dat opzettelijk de hengels en vistuigen werden overvaren. En. wanneer ze er dan iets van zeg gen, krijgt men nog een hoe veelheid stenen op de koop toe. Maar ook dat probleem wordt volgens de Stichting in de toe komst opgelost. Zeker wanneer het gehele projekt klaar is, om dat er dan genoeg ruimte is, zo dat vissers en watersporters el kaar niet meer in de haren, of liever gezegd In de riemen en de vistuigen, hoeven te zitten. BOTEN Het probleem, waarmee de vis sers te kampen hebben is veelal 't gevolg van het optreden van een kleine groep van jongeren, die er om de een of andere re den genoegen In scheppen om het plezier van een groot eantaï mensen te vergallen. En ie mand, die daar ook dagelijks mee te maken heeft is Henk van Hecke, wiens watersportbe- drij Jaan „De Kreek' 'onlange officieel werd geopend. Hij ver sleutel teruggegeven. De boot kon ik later zelf ophalen, mid den op de plas en de riemen waren vernield", verduidelijkt Van Hecke. Al met al Ipen dia vernielingen in de honderden, zo niet duizenden guldens. En om te bewijzen dat hij gelijk heeft, varen er tijdens ons ge sprek, vlak onder onze ogen. weer enige boten op elkaar, het geen weer de nodige schade op levert. En dan te bedenken dat Iedereen met een beetje goede wil, alleen maar plezier kan be leven aan deze vorm van water sport. huurt er allerlei boten zoals ka- Overigens hebben we zelf nog het no's, zeil- en roeiboten en ver der waterfietsen, waarvan de prijs varieert en die ligt tussen de twee en vijf gulden per uur. Daarnaast moeten de huurders ook een borgsom betalen. Hecke zegt daarover: ,,Ik vind bet een vervelende zaak, maar het kan gewoon niet anders, want er wordt veel te veel vernield. Ik schaam me al en toe gewoon om één' boot te verhuren,",' Daarom dus een borgsom ge vraagd. In het begin wilde Van een en ander geconstateerd, wat betreft het hinderlijke optreden van die kleine groep jongeren» Toen uw verslaggever onder een der bruggen door wilde v&. ren werd hij door de aanwezige jongeren onthaald op een bijzon der onsmakelijke portie modder en de nodige hoeveelheid water. En uw verslaggever is niet de enige die deze ervaring heeft opgedaan, want ér blijken da laatste tijd ai meer mensen te zijn die over dit punt klagen. Hecke nog wel eens een fiets- Samenvattend kan men stellen, sleutel of iets dergelijks als on derpand vragen, maar de erva ring heeft al geleerd dat het niet afdoende Is. Momenteel be dragen de borgsommen, afhan kelijk van de soort boot, zeven- guidenvijftig tot twintig gulden. „Vorige week kreeg ik van ie mand zijn autosleutel als onder pand en op een gegeven mo ment kwam hij terug, maar zonder boot. Toen ik hem ver telde dat hij eerst de boot moest brengen en dan pas zijn sleutel zou krijgen, kwamen er ineens twee andere kerels bij. Nou, toen heb ik maar gauw de dat de Delftse Hout momenteel Inderdaad te kampen heelt met kinderziekten: problemen dun die 't gevolg zijn van het feit, dat men met bepaalde zaken geen rekening heeft gehouden en die vooral tijdens de plotselinge toe loop aan het licht komen. Maar het is gelukkig met kinderziek ten zo dat ze naarmate het pu blick meer bekend is met de si tuatie en de betrokken instan ties ze eenmaal onderkennen, snel worden opgelost. En wat dat laatste betreft heeft de Stichting Delftse Hout voldoende vertrouwen in de toekomst.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3