DE SPORT EN FORTUNA: TROOSTELOZE „BRIL" PROBLEEM OPLOSSING SZC's TRAININGS- Oefenprogramma Sunlight Blarenbal aan slot avondvierdaagse Marijke Wassen berg weg Wijnhorst winnaar SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 26 JULI 1973 SVV 'jaagt' nog zonder overleg De DHC-yerdediger komt te op het middenveld viel door DHC's ingetoomde aanvalsdrift geen eer te behalen. Illustre rend voorbeeld: Jan van der laat, maar Jan Groenewegs schot Velden werd in de slotfase SVV's elfde veldspelen want een soepeler ingespeeld duo Steenbergen/Van de Korput zal naast gaan. vóór hem 'bezorgde SW's goalie een passief avondje SVV speelde in de volgende op stelling: v.d. Velden; v. Vuuren, v.d, Korput, Steenbergen, Sla venburg; Zoetmulder, Mulder, v.d. Spel, Dutina, Coenen en Groeneweg. door Hans Soeters Schiedam Het was allemaal zo verklaarbaar. Na een al leszins aanvaardbare deling tegen FC Den Haag en de on buigzaamheid in Alkmaar, zwoegde SVV gisteravond te gen sparringpartner DHC slechts een acceptabel score verloop na. Guus Haak's bijna onverklaarbaar naar de derde klasse gedegradeerde equipe,- miste dan weliswaar de nodige conditie, maar -niet de kwaliteit. De vooral de fensief beslist niet tegenvallende Delftse formatie moest, begrijpelijk, bij herhaling buigen onder de onophoudelij ke Schiedamse aanvalsgolf, maar kon verhinderen dat SVV een misschien wat al te vroeg oefenduel genadéloos afstrafte. Hoe anders lag de situatie voor de naar doel punten hongerende Schiedamse equipe. Zeker, DHC was geen AZTÏ7. waardoor concentratie of beter gezegd inspiratie een hoofdstuk apart vormde. Als dan ook nog eens een onbetekenende voorzet na enkele minuten spelen door verkeerd timen via het hoofd van een eigen speler een achterstand oplevert, wordt al les zeifs nog moeilijker. Maar SW's spelopvatting en conditie maakten het mogelijk dat DHC slechts één keer de werkeloze Jan van der Velden kon bedrei gen, terwijl collega Toon Krogt een regen van hoekschoppen op zich kreeg afgevuurd. Maar SW putte slechts drie keer profijt uit die hardnekkige om helzing: één voor rust en twee in het resterende part, Pas een week werkt DHC's nieuwe trai ner Guus Haak aan het wegne men van de vakantie-calorieën, kwam dan ook in de tweede helft duidelijk stoom te kort, ana ar zelfs toen nog schroefde de Bob Maaskant-elf het tempo te gejaagd naar een voor DHC niet langer volgbaar ritme. Zo gretig hunkerde SW naar tref fers, dat vrijstaande spelers niet gezien of niet aangespeeld werden. Te gejaagd dus, waar door een nadrukkelijke alleen heerschappij beperkt bleef tot drie treffers. Doelpunten, ontstaan door SW's aanzienlijk hogere tempo en de verschuiving van Jan Groene- weg naar rechts, waardoor Du tina op links naar succes moest azen. Hoewel ook In SVV's der de duel voor Jan Coenen geen direct succes was weggelegd, wierp de blonde SVV'er zich op als de steeds weer aanspeelbare man, waardoor prompt ruimte ontstond voor Dutina's snelheid, met John van der Spek als gre tig opkomende middenvelder. Niettemin waren SW's kansen op een duidelijker zege volop aan wezig, want nauwelijks een mi nuut na Henk Herman's door Rinus Steenbergen in eigen doel gekopte voorzet, kwam eerst Dutina en daarna tweemaal Jan Groeneweg schietklaar voor doelman Toon Krogt. Tot drie keer toe kon de bal uit de bos jes worden gehaald. Toch was SW's gelijkmaker, enkele mi nuten voor rust, achttien ka raats: een combinatie Van Vuu- ren/Mulder werd door Jas Zoet mulder vanaf de hoekvlag rich ting Dutina gestuurd die kop pend afmaakte: 1—1. Ook in de tweede helft, toen SW het tempo nog meer opschroef de, was het Dutina die een voorzet van Jan Groeneweg be nutte: 2—1. De eerste winst van de eerder genoemde omzetting van dit tweetal, want vooral Jan Groeneweg draaide op rechts duidelijk sterker, terwijl ook John van der Spek gretig inhaakte op de ruimte die Groe- neweg's voorliefde voor het cen trum veroorzaakte. OPEENHOPING Maar al scoorde Groeneweg SWs derde treffer (Dutina's voorzet werd slechts gedeelte lijk door doelman Krogt wegge werkt en ingekopt door Groene weg) juist Jan Coenen kreeg het daardoor moeilijk. Zowel Coe nen als Groeneweg azen op on oplettendheden in de vijandelij ke defensie, maar beide spelers sjorren ook hun directe „aan- klevers" mee het centrum bin nen. En in die opeenhoping van spelers kon een gejaagd SVV onvoldoende ruimte creeeren. Het lijkt een kwestie van onwen nigheid, snaar juist de graag in het doelgebied opererende Coe nen wordt daardoor onvoldoende uitgebuit. De SW'er zocht het nu vaak achter de voorhoede, waar hij bekwaam het „vuile werk" opknapte. Defensief en Schiedam Marijke Wassenberg (19), speelster van de hockey- vereniging Spirit en vaste keus in het Nederlands team, zal vol gend seizoen gaan spelen voor het Wassenaarse Kievieten. De Vlaardingse neemt deze beslis sing zeker niet overhaast, want al eerder had ze te kennen ge geven dat het niveauverschil tus sen de nationale top en de Schie damse derde klasser te groot is om zich volledig te kunnen ont plooien. Marijke Wassenberg twijfelde met het kiezen van een nieuwe vereniging tussen het Rotterdamse RBC, het Haagse HGC en het Wassenaarse Kie vieten. De laatste vereniging werd het tenslotte. Gaardingen Het volledige oe fenprogramma van de voetbal vereniging Sunlight ziet ar als volgt uit: zaterdag 28 juli: Sunlight—De Zwervers, 15 uur; donderdag 2 augustus Zwalu wenSunlight 18.30 uur; zater dag 4 augustus: Sunlight—SNS, jt> trur. Ook het tweede en vier de elftal spelen tegen SNS. Sun- bgbf veteranen-Halsteren vete ranen, 14 uur; donderdag 9 au gustus; Sunlight—RKW1K, 18,30; zaterdag 1! augustus: Sunlight—Excelsior Pernis. Ook Sunlight 2, 3 en 6 spelen tegen de Pernissurs: donderdag 16 au gustus: Sunlight—VFC, 16.30 uur; zaterdag IS augustus: Sun light—Fortuoa 3, ,16 uur. Ook de elftallen 2, 4 en 5 spélen tegen Fmiuna; donderdag 23 augus tus: Sunlight.—Excelsior M 1—2, :3.39 uur; zaterdag 25 augustus SunlightSpijkenisse, 16 uur. Ook de elftallen 2, 3 en vetera nen spelen tegen Spijkenisse. Dir.sdag 28 augustus: Sunlight —Hoogvliet, 18-30 uur. Hoek van Holland De tiende Alle afgebeulde wandelaars zijn avondvierdaagse in Hoek van v eJkom de vermoeidheid er Holland krijgt toch nog een ex- weer uit te hossen. Het dansfes-, tra feestelijk tintje. Na de ge- tijn wordt in de openlucht ge-| bruikelijke glorieuze intocht is houden op het finishterrein aans er een groot blarenbal, de Rondgang. wee, spits Koos Storm en Leo de Haan dan nog zo hard, ren dement leverde het té weinig op. Trainer Zoltan Szaiay later: „Verleden week tegen tC Den Haag was ik niet ontevreden, later tegen Spartaan '20 wel. Toen was het organisatorisch bij ons niets. Geen linie sioot ook goed. Maar qua voetDat zijn we nu vooruit gegaan. Natuur lijk, er waren nog veel verxeer- de passes, maar na rust ging het goed. Koos Storm bijvoor beeld, die jongen is er nog lang niet, maar er zit ai vooruitgang in. Ook Leo de Haan en Ce es Nawee gaan vooruit, maar ze zijn nog niet constant genoeg". Waardoor r or (una vooral voor rust naar hartelust kon aanval len, maar oe vaax té „ingewiK- keiue" acties gaven zeiden pro blemen voor xeeper jan van Kooten (na rust De BioK). Al leen moest hij „gestrekt" op in zetten van Dick Verourgh en de doorgebroken Cees ttoumaru Aan de andere kant kon alleen Koos Storm vla een fraai scnot keeper Hiüdo Reys tot actie dwingen. Na de wisseling, toen bij Fortuna René Has, i.oec Kwist, Jan Rooaboi, John Jansen en Ane KieoijK opuraaiaen voor n»u- man, Arie Don, Verourgn, Fiers en De Kuiter bleet öe partij pa- ver. Bij De Sport nana Wjm Rooseooom de iinKsoacópmats in en verscheen iater J an Groe- nenoerg later voor Koos Storm. Zowel de Westlanders als Fortuna kregen nu wei meer mogelijxjte- den, maar de comoinaties he pen aan beide kanten over te veel semjven. Ook Wim van der Weiden mvatler voor 'led hio- rui) Kon naar mets aan veran- uerui, Waaiüour net tensmue nun Opbikmen: „in «euer ge ai zijn Wij ten gei(j„wuaruige te genstander voor fortuna ge weest en dat zegt ook wat". De opstellingen waren: De Sport; Jan van Kooten (Lex Schiedam SZC's jongste troef, „firebol" Marcel Blonosteel (10), ranselde in het fraaie zwembad De HoutrJb in Lelystad de eerste nationale titel in de Schiedamse prijzenkast. De eerste, want prompt reikte ook René van der Kuil naar het hoogste eremetaal Toch ble'ek de titelstrijd in Le lystad slechts de proloog van de echte Schiedamse krachtsexplo sie. Zo oppermachtig schoof „goudzoeker" René door het Meppelse water, dat hij opklom tot meest „behangen'» zwemmer op de Nationale. Maar niet al leen blonde René, óók Ruud Pij per en nogmaals Marcel Blom- steel bleken goed voor twee keer goud. De victorie in het selecte Schie damse zwemploegje was com pleet: SZC veroverde een ge deelde eerste plek tussen de naar eremetaal lonkende equi pes. SZC, „klaargestoomd" door het verantwoordelijke duo Theo Romeyn en Wim van Kranen burg. Maar al was de maehts- l greep van SZC indukwekkend, het „klaar voor de Nationale" kreeg toch een bitter bijsmaak- j ie. De reden: de zo fors naar goud grijpende SZC-top schiet ten op- I zïchte van andere nationaal hooggewaardeerde zwemselecties duidelijk te kort in trainingstijd. Trainer Theo Romeyn. verduide lijkt: 's Ochtend hebben we een trainingstijd van half zeven tot half acht, een uur dus, maar daarin moeten de zwemmers zich verkleden en op tijd weer zorgen dat ze weggaan. Alles bij elkaar blijft er aan zuivere zwemtijd dus niet veel over. Veel meer dan pakweg vijfen twintig minuten echte zwemtijd if er niet". Te weinig? „Natuur lijk", reageert Romeyn, „zeker voor een jongen als René, die meer kilometers zou moeten kunnen zwemmen". Blonde René faalde in Lelystad op de Theo Romeyn - „we vragen niet veel" 1500 meter en bleef ruim dertig seconden boven een voor hem aanvaardbare tijd. Trainer Ro meyn: „Dat René te weinig, of beter gezegd te kort kan trainen is natuurlijk een belangrijke oorzaak", TALENT Op de achtergrond speefde echter de wetenschap dat de sterke SZC'er een tanende interesse moest overwinnen. Maar juist daardoor werd een strijd op het voorste plan voor de SZC'er een moeilijk bereikbaar ideaal. De mogelijkheden om terug te ko men leken minimaal. Gezien de gouden oogst van de Schie dam mer in Meppel zegevierde het echte talent, maar blijft de vraag of juist de minder geta lenteerde zwemmer, de door douwer dus, geen nadeel on dervindt van een tekort aan zwemtijd in de vroege ochtendu ren. SZC probeerde eerder, zonder succes, in bad Groenoord meer zwemtijd los te weken, Theo Romeyn: „We vragen niet veel, met bijvoorbeeld een half uurtje extra zijn we al dik tevreden. Om zes uur beginnen bijvoor beeld". Trainen volgens het Schema voor München, toen de Schiedamse zwemequipe wel werd toegestaan wat extra tijd te benutten. Een probleem dat echter reeds lang de aandacht heeft van het bestuur van de Stichting Zwem baden Schiedam. De heer Hels- raa, bedrijfsleider van zwembad Groenoord, daarover: „SZC heeft twee uur trainingstijd per dag, *s morgens en 's avonds een uur. We hebben ook aange boden om van twaalf tot twee tussen de middag tijd beschik baar te stellen, maar daar voe len 2e niets voor. Nee, ze wil len 's ochtends eerder beginnen, maar dat kan eenvoudig want dat kost geld", WISSELDIENSTEN Het blijft echter begrijpelijk dat SZC onmogelijk de trainingstijd kan verdelen over een volledige dag. Morgen-, middag- en avondtrainingen zoude vooral voor de zwemmers en verant woordelijke kader een te grote belasting vormen. Of zoals Ruud Pijper eerder verklaarde: „Trainen in de avonduren geeft te veel problemen, je hebt ten slotte ook nog je huiswerk". Dus toch de vroege ochtenduren? De heer Helsma daarover: „We onderkennen het probleem en zoeken echt naar mogelijkhe den. In zwembad-Zuid overwe gen we om een proef te gaan nemen met wisseldiensten, waardoor een keer in de vier weken een badmeester om 2eS uur moet komen. We weten dat de zwemvereniging niet rijk 's> dat we dus moeten zoeken naar redelijke oplossingen. Het wordt dan ook een proef. Bevalt het» dan overwegen we ook om deze regeling volgend seizoen in bad Groenoord toe te passen". Waarmee bedrijfsleider Helsma duidelijk maakt dat dit pro bleem positief benaderd wordt. Op de achtergrond van de in het goud zwemmende Schiedam se zwemequipe wordt gezocht naar meer trainmgsmogeiijkhe- dcn. Gesteld kan worden dat po gingen worden ondernomen om een deel van de grote kloof bij voorbeeld ten opzichte van het Haagse ZIAN, per traditie bof" leverancier in titele, te dichten. 's-Gravenzande Fortuna Vlaar- dingen kon de „stunt" niet her halen. Werd een kleine vieren twintig uur eerder de jonge FC Den Haag-garde via fraai voet bal nog met 3-0 aan de kant ge zet, nu tegen de zaterdagse eer steklasser 's-Gravenzandse SV was de prestatie van. de Van Baaren-equipe beduidend min der. Niet alleen de uitslag (een troosteloze 0-0) viel tegen, maar daarnaast bleek ook dat de Vlaardingers, en enigszins lo gisch, geen twee topprestaties achter elkaar kunnen leveren. Zeker niet, en dat geldt dan zeker als excuus, in een voorberei dingsfase. En daarnaast ver scheen Fortuna met een aantal invallers op de Julïana-grasmat. Rob van der Bol (weer last van een dikke knie) en de nog op vakantie vertoevende Aad Reij- gersberg waren geheel afwezig op het tapijt. Bij de 's-Gravenzandse Sportver eniging, voor wie de uiteindelij ke 0-0 weer een heel andere „klank" had, was Ted Moritz weer van de partij. Hij opereer de in het eerste bedrijf, onder bekwame leiding van Rotter damse arbiter Van der Burg wat onwennig als linksback. In de tweede helft nam hij zijn „vertrouwde" plaats op het mid denrif weer in ten koste van tegenvallende Koos van Dronge- len. De Sport's Manco kwam ook nu weer duidelijk naar voren: de frontlinie. Al werkten Cees No- de Blok; Hans van der Linden, Rien. de Jonge, Jaap Stolze, Ted Moritz (Wim Rcoseboom); Ra dovan Pajic, Koos van Dronge- len (Wirn van der Weyden), Rien Dijkhuizen; Cees Nowee, Leo de Haan en Koos Storm (Jan Groenenberg), Fortuna: Hiddo Reys; John Cor- ver, Bep de Ruiter, Ger Robbe- mond, Frans Viers; Cees Bou- man, Hans van Bommel, Arie Don; Dick Verburgh, Ger Pijl, Hans van Bommel en Anton Huyer. Vlaardingen Het vierde serie- concours om het persoonlijk kampioenschap van de henge laarsvereniging Het Westen, ge houden in de Oostgaag te Schip luiden, vond plaats onder ui termate slechte weersgesteld heid. Regen en onweer beletten de deelnemers niet om van het concours af te zien. De vangst viel niet eens tegen en zeker niet voor M. Wijnhorst die winnaar werd met 2445 gram. Tweede werd D. Tempelaar met 2260 gram en op de derde plaats eindigde M. de Goede, die 1880 gram op zijn naam bracht. In café De Kroon op de Hoogstraat waar de prijzen werden uitge reikt wachtte de heer De Goede een verrassing van de leden. In verband met zijn langdurig pen ningmeesterschap dat hij on langs beëindigde, werd het echt paar De Goede met bloemen ge huldigd, als waardering voor het vele werk voor de vereni ging gedaan. Het concours in de Oostgaag dat onder leiding stond van hoofd controleur Jaap Hartog telde 14 deelnemers die na de drie ge noemde als volgt eindigden: 4. W. Struijs, 1795 gr.; 5. I. v.d. Pijl 1760; 6. S. van Ree 176», 7. F. Groen 1325, 8. T. Holster 1075, 9 G. Wijnhorst, 1045, 10 W. v.d. Pijl 94S, II. D. de Roode 905, 12 D. Berveling 670, 13 F. Tempelaar 585, 14. 'G. Budde- böhmer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4