Emigratie naar Canada Vooral protestanten Mijven Balans van een volksverhuizing (4) WÊÊÊÊÊÊÊmÊÊm N*N Bijna een half miljoen Nederlanders is na de.tweede wereldoor log geëmigreerd. Ze kozen een ander land uit om een bestaan op te bouwen, omdat ze het In Nederland niet meer zagen zit ten. Canada Week bij de emigranten het meest in trek te zijn. Meer dan eenderde van alle emigranten koos dat land voor de nieuwe start. Verslaggever Cor van Groningen ging kijken in de provincie Ontario waar de meeste emigranten zijn neer gestreken. Hij schreef er een serie reportages over. In het eerste verhaal schreef hij over Canada, een land met de om vang van een continent en een handjevol" inwoners. In de tweede aflevering behandelde hij de motieven die tot de mas sale emigratie aanleiding gaven. In het derde verhaal werden „verwachtingen" en „werkelijkheid" belicht. Vandaag de vierde aflevering: „Emigratie naar Canada uitzonderlijk goed geslaagd". De Nederlandse emigratie naar Canada mag uitzon- derlijk goed geslaagd war den genoemd. Dat is hei oordeel van de Nederland se consul-generaal ia To ronto de heer J. TJaards- ma. Hij staat in die posi tieve beoordeling van de „grote trek" naar Canada niet alleen. De vice-consul voor sociale zaken A_ H M. Claus van Banning, die tijdens zijn zesjarig ver blijf in Canada met vele facetten van de „Neder landse kolonie" in aanra king is geweest, laat zich over het resultaat van de emigratie naar dat land niet:minder positief pit. Ondanks te hooggespannen verwachtingen waarmee» tienduizenden hun nieuwe bestaan tegemoet gingen, de keiharde werkelijkheid die hun eerste jaren vaak tot zeer moeilijke maakte, wordt het uiteindelijk re sultaat van deze omvang rijke emigratiefceweginp die zich hoofdzakelijk in de jaren vijftig voltrok, ui terst gunstig beoordeeld. En dat positieve oordeel geldt niet In de eerste plaats en uitslui tend de materiële vruchten van deze massa-emlgrstle. Want het Is bepaald niet zo dat alle emi granten die mot een bepaald materieel doel naar Canada vertrokken ln de verwezenlij king daarvan zijai geslaagd. In tegendeel. Velen hebben tot hun teleurstelling moeten ervaren dat de vervulling van hun idea len ook In het land met de vele mogelijkheden tot de onmoge lijkheden behoorde, door wat voor oorzaak dan ook. te bouwen met behulp van vrouw en kinderen. Anderen be schikten Over eigen middelen of sloten leningen om zelfstandig te kunnen beginnen, In de jaren vijftig ging het hoofdzakelijk om agrarische bedrijven. ook van het feit dat men te wei nig kennis van de agrarische bedrijfsvoering in Canada had en van de wijze van zakendoen. Ik sprak ettelijke bejaarde emi granten die zeiden: „Aan dat ei gen bedrijf hadden wa nooit moeten beginnen." Dat positieve ootrdeel geldt ook de wijze waarop het merendeel van Öe zucht naar zelfstandigheid, de Nederlanders zich in de Ca. nadese samenleving heeft gein. tegreerd. Niet zelden heeft men fikse te leurstellingen moeten incasse ren, Teleurstellingen die het re sultaat waren van een te snelle start op het eigen bedrijf, maar Zo je het zakelijk succes van de bedrijf op te bouwen. Dat Js on juist. Want onder de tienduizen den die naar Canada zijn ver trokken leefde bij velen die wens totaal niet. Hun doel was eenvoudig en zonder veel pre tenties: een goed bestaan voor zichzelf en de kinderen opbou wen, een zaak waarvoor ze in Nederland te weinig mogelijkhe den aanwezig achtten. In Canada zijn de woningen nog betaalbaar. Ook voor de arbeider. Als men zich tenminste wi! vestigen buiten de directe invloedssferen van de grote steden. Want ook daar zijn de prijzen voor het eigen huis bijzonder hoog opgelopen de laatste jaren. Deze bungalows staan in het plaatsje Fonfhill, dat op zo'n negentig mijl afstand van Toronto ligt. Ze kosten nu rond de vijfentwintigduizend dollar. TE LAAT Wie het materiële succes van de emigratie naar Canada be schouwd, moet daarbij beden ken dat velen „technisch" ge zien te Iaat zijn geëmigreerd. Zij hebben het niet meer zo kunnen „maken", Ze waren veertig jaar of ouder en dat is voor een zo ingrijpende omscha keling als emigratie feitelijk te laat. In deze leeftijdsgroep zijn er velen geweest die hun idea len geen werkelijkheid hebben zien worden. Die idealen golden veelal de ver wezenlijking van een eigen be drijf, dat later aan de kinderen naar bezitsvorming, resulteerde voor de emigranten fn zware ar beid. Arbeid, waarin veelal het hele gezin deelde, om de wens droom In vervulling te laten gaan. Dat daardoor vaak een zware wissel werd getrokken op het gezinsleven en kinderen niet zelden werden belemmerd in hun eigen mogelijkheden om een toekomst op te bouwen is buiten twijfel. „Ik heb vaak ge zien dat de kinderen de dupe werden van het feit dat hun va der een eigen bedrijf wilde op bouwen", vertelt John Langen- doen uit St. Catharines me. Hij komt uit Roekanjfi en wilde In Canada een veebedrijf opzetten. Hij heeft het niet gedaan. „Ik wilde niet dat mijn kinderen er de dupe van werden." MISVATTING emigratie zou willen samenvat ten, dan kun je vaststellen dat een betrekkelijk kleine groep het zuiver zakelijk gezien goed heeft gedaan en knappe presta ties heeft geleverd. Dat geldt niet alleen voor de agrarische sector, maar zeker ook voor het zakenleven. Daarnaast heeft een wat grotere groep emigranten zich ontwikkeld tot behoorlijke middenstanders. Tenslotte zijn en vrij veel kleine zelfstandi- den. Dat maakte een steekproef in enkele plaatsen duidelijk. De grootste groep emigranten heeft niet gestreefd naar een ei gen. Dat maakte een steekproef Zij hebben zich in Canada een goed bestaan weten op te bou wen. Ze hebben goed of redelijk betaald werk, beschikken in de meeste gevallen over uitsteken de woningen die hun eigendom, zijn. Ik heb de indruk dat velen van hen in Nederland niet had den kunnen verwerven, wat ze in Canada hebben. Tenslotte ïs een fraaie, ruime bungalow, met een tuin als een voetbal veld. voor de Nederlandse fa brieksarbeider geen gemeen goed! MISLUKT zou kunnen worden overgedra- De buitenstaander maakt vrij ge- gen. De een probeerde dat doel makkelijk de misvatting het Over het aantal „mislukte emi- te bereiken door, naast het da- succes van de emigratie in ma- granten" valt weinig te zeggen, gelijks werk op fabriek of boer- teriële zin af te meten aan hen Cijfers zijn nfet bekend, even- derij, een klein eigen bedrijf op die erin zijn geslaagd een eigen min de oorzaken waarom ze het niet hebben kunnen „maken" in hun nieuwe vaderland. Bekend Is slechts dat het aantal Neder landers dat na de eerste moei lijke aanloopjaren terug wil bij zonder gering is en in het verle den gering is geweest. Het aantal mensen dat zich mo menteel jaarlijks aanmeldt voor terugkeer naar Nederland soms na een langdurig verblijf In Canada is bijzonder ge ring. ïjet omvat slechts enkels honderden, die de meest uiteen lopende motieven opgeven, zoals heimwee, teleurgesteld zijn in het land, geen werk, vereenza ming enz. Van degenen die uit eindelijk de terugtocht aan- waarden keert een deel na kor tere of langere tijd weer naar Canada terug! De vraag is trouwens of de mis lukking van een emigrant uit sluitend aan de emigratie moet ■worden toegescheven. De veron derstelling dat degenen voor wie de emigratie een misluk king werd, ook in Nederland tot deze categorie zouden worden gerekend, lijkt stellig gerecht vaardigd, „Uitzonde! lijk goed geslaagd", Zn wordt de Nederlandse emigratie naar Canada gewaardeerd. „De Nederlanders hebben in twintig jaar tijd vijftig procent meer bereikt dan de Canadezen", zei men mij. Vooral de gerefor meerde vaderlanders blijken het in materiaal opzicht ln Canada goed te hebben gedaan. Ik heb me laten verteilen dat, relatief gezien, onder hen de meeste zelfstandigheden voorkomen. Dat feit wordt niet in de laatste plaats toegeschreven aan hun sobere, ingetogen levensstijl. WAARDERING Bij de Canadese autoriteiten ba- staat veel waardering voor de Nederlandse emigrant, Dat ver zekerde mij d& heer J. Niewe- glowski, directeur van een di- strictsbureau van het ministerie van arbeid en immigratie in To ronto. Ondanks hst feit dat men in Canada nog steeds met een fikse werkloosheid te kampen heeft, komt werkloosheid onder Nederlandse emigranten naar zijn mening vrij wweinig voor, „De Hollandse emigranten hebben in Canada een uitstekende naam", zegt hij, „Het zijn goe de vakmensen en ze vermengen zich goed met de Canadezen. Vooral de Hollandse emigranten hebben veel kennis ingebracht, waarvan de Canadese samenle ving heeft kunnen profiteren." Glimlachend constateert hij: „In derdaad mochten in de jaren vijftig alleen boeren binnenko men. Maar we weten dat er veel Hollanders als boer ver momd het 'and ztjri binnengeko men. Ze dachten dat we dat niet wisten. Natuurlijk wisten we het wel, maar het heeft Ca nada geen schade gedaan." Dat de Nederlandse emigratie naar zijn land al zovele jaren op een uiterst Jaag pitje staat schrijft hij toe aah verbeterde arbeids voorwaarden en levensomstan digheden. „Jullie moeten mt 2elf mensen importeren." Of er, on danks de werkloosheid, nog plaats is voor Nederlandse emi granten? „Technische mensen zijn nog steeds van harte wel kom", zegt directeur Niawe- glowski, INTEGRATIE De emigratie is uitzonderlijk ge slaagd. In materieel opzicht. Over de vraag of de integratie eveneens een onbetwistbaar suc ces is, ls bepaald niet iedereen het eens. Dominee H. Zegeriu» bijvoorbeeld, spreeks als zijn oordeel uit dat de Nederlanders zich toch niet zo bijzonder heb ben „ingemengd" In de Canade se samenleving en als bevol kingsgroep (zeker protestanten) duidelijk herkenbaar rijn geble ven. En dat laatste is waar. In bet al gemeen kan worden gezegd dat de Nederlandse emigranten in Canada herkenbaar zijn geble ven. Individueel en collectief. Individueel door kleine herken ningstekens. Zo verraadt de oer-Nederlandse vitrage voor de ramen vele emigranten. Het is een haast feilloze aanwijzing. Niet te vergeten de tulpen en andere Nederlandse voorjaars bloemen. En tenslotte; de klomp aan de gevei, als onuit roeibaar „handelsmerk" van de lage landen. Collectief zijn ze althans wat de protestanten betreft duide lijk herkenbaar gebleven in hun kerkelijk leven en kerkelijk ver enigingsleven. Dat kerkelijk le ven is zeker voor wat de Chris tian Reformed Church betreft nog op een degelijk orthodoxe leest geschoeid. De solide „leest" van het Nederland van vijfentwintig jaar geleden. „Waarheid" is er neg „waar heid", Met een zekere argwaan Wordt door hen dè ontwikkeling van het kerkelijk leven in Ne derland bezien. „Ik zou in Ne derland geen predikant kunnen zijn", zei een dominee uit Wei land Port.,,Niets is er meer ze ker," Herkenbaar door hun kerkelijk le ven. En door hun kerken. Want, naar goed Nederlands model importeerden de emigranten uit Holland naast hun doorzettings vermogen en hun wil om wat te bereiken, ook de kerklijke ver- deeldheld van het vaderlandse erf. Zo bouwden Gereformeer den en Hervormden er leder hun eigen kerken en houden al dus aan gene zijde van de oceaan het monument van d* verdeeldheid onverdroten in stand. De kerken hebben bij de opvang en begeleiding van de emigran ten een bijzondere rol gespeeld. Zij zijn bijzonder actief geweest toen de enorme massa Neder landers in de jaren vijftig op Canada afkoerste. Nu was die opvang en begeleiding niet uitsluitend en alleen een daad van menslievendheid. In de grote emigrantensiroorn her- kende men een welkome ver. sterking van de kerkelijke gele deren. En dat maakt» de arbeid „lonend". Dat het daarbij soms tot ongewenste „zieltjes-winne- rij" kwam laat zich begrijpen, Niet-gereformeerden mcesten bij hun aankomst, wilden ze verze kerd zijn van opvang en bege leiding door de kerkelijke mede werkers van de Christian Refor med, een verklaring onderteke nen dat ze lid werden van de kerk, en accepteerden daaimeo zowel de lusten en de lasten. En de financiële lasten van da Christian Reformed rijn niet ge ring. Het was mede deze situa tie die ertoe leidde dat ds. Zege- rius van de Reformed Church in Amerika naar Canada werd uit- gezonden om de Hervormde emigranten op te vangen en to begeleiden. Mede vanuit de belangrijke rol die de kerken bij opvang en be geleiding hebben gespeeld, is het huidige kerkelijke leven on der de protestantse emigranten in Canada verklaarbaar. Velen, die aanvankelijk ln het eerste „harde krabben" om het dage lijks brood de kerk de rag toe keerden, of er in Nederland al afstand van. hadden gedaan, keerden er later terug. Wellicht meer gedreven door gemeen schapszin dan door religieuze behoeften. Want de kerk was en is een ontmoetingsplaats voor duizenden emigranten, of ze nu „Hervormd" of „Gerefor meerd" in hun vaandel voeren. ZWAAR Voor de Gereformeerden weegt in financiële zin de kerkelijke 3ast het zwaarst. Naast hun bij dragen voor de instandhouding van de gemeenten, moeten ze, omdat ze de Canadese public» schools afwijzen, fikse offers brengen voor het handhavenvan de eigen „scholen met de bij bel". Dat kost wekelijks vijftien dollar als men kinderen op die scholen heeft. De Canadese re gering betaalt er geen cent aan. Om het eigen onderwijs compleet te maken: er komt ook een eigen universiteit. AI even driftig „timmert" men aan een eigen christelijke poli tieke partij en aan een christe lijke vakbeweging. Ook daarin ls men puur Nederlands geble ven. Het is dit duidelijk herkenbare stukje Nederland in Canada dat bij de Canadezen het sterkst overkomt. En waartegen ze, on danks hun waardering voor de Nederlandse prestaties, toch wat vreemd aan kijken. Tenslotte: vormt die instandhou ding van de eigen kerken, scho len enzovoort niet een ernstige belemmering voor een wezenlij ke integratie in de Canadese sa menleving? Want het feit dat de meeste diensten ln de kerken in de Engelse taai worden gehou den, doet niets af aan het-„eige ne" wat wordt gehandhaafd. In dit opzicht zijn ze nog „Hollan der met de Hollanders" en ge^n Canadees met de Canadezen, ondanks hun naturalisatie. Ik heb op dio vraag geen duidelijk antwoord gekregen. Maar dat het een belemmering vormt voor een wezenlijke integratie lijkt me voor de hand liggen. Ze blijven er fa ieder geval herken baar door. Directeur J. Nreweglowski waardering.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3