Een „bastaard" programma in Teer stoof: Dixieland op zolder 9 g Nog even populairI Elp ee Top 10 Single Top 10 Commissie Onderwijs vergadert I SCHIEDAMSCHE COURANt ZATERDAG S SEPTEMBER 19JÏ J mt m vrije Rasartiesten leven produktie door Bernadette Elias Amsterdam Hoog boven, en tamelijk ver weg van bet Amsterdamse woelige leven, aan de nog steeds wat stati ge Minervalaan, huizen Eric Beekes en Simone Ethoven. Twee leden van de uit drie man bestaande toneelgroep „De Bastaard." De Bastaard, in tweeërlei opzicht een jonge toneelgroep, (de eerste voorstelling werd april jongstleden in het Delftse Lorre gegeven en de leden zijn tiet ouder dan 24 jaar) treedt zaterdagavond op in bet Zoldertbeater in de Teerstof in Schiedam. 8. Albatross Fleetwood Mac J 9. Tell Laura I love her Albert West j 10. Halo of flies Alice Cooper. Het is a! weer een paar mandjes geleden, dat zanger Barry Hay, drummer César Zuiderwij k, basgitarist Rinus Gerritsen en icadgita- rist George Kooymans iets van zich Heten horen. Met „Stand by me", hun laatste single voor „Radar love", sloten ze min of meer een bijzonder succesvolle periode af, en hielden zij zich wat op de achtergrond. Dat het Nederlandse publiek toch niet zo ondankbaar en vergeetachtig is als vaak verondersteld wordt, bleek toen dc Earring met een el pee en een singe op de grammofoonplatenmarkt kwam. „Radar love" stormde direct alle vaderlandse hitlijsten op. terwijl de elpee „Moontan", vooral bij de wat meer kwaliteitsbewuste platenkopers in huis kwam. Dat heeft voor Schiedam tot gevolg, dat de, overigens erg goede, Earring-elpce de plaatselijke top tien aanvoert. En het ziet er naar uit dat de elpee ook in de diverse nationale top tiens hoge ogen gaat gooien. De Earring hoeft er voorlopig geen spijt van te krijgen dat zij wat op de „nichten-toer" is gegaan! 1. Moontan Golden Earring 2. Best of Redbone Redbone 3. Rote Rosen für dich Freddy Breek 4. Veronica CBS popfestival diverse artiesten 5. When stones are rolling Fred Stuger 6. Recorded live Ten Years After (dubbelelpee) 7. Now and then The Carpenters 8. Forever and ever Demis Roussos 9. Beatles '67 '70 The Beatles (dubbelelpee) 10. Live Uriah Heep (dubbelelpee) 1. Rote Rosen Freddy Breck 2. One is one Nidk MacKenzie 3. Born to be with you Dave Edmunds 4. Hurt Bobby Vinton 5. Ay no digas Chris Montez and Raza 6. Radar love Golden Earring 7. La malaguena Los Angeles a -i j nieuwe baas moeten hebben. Ook zijn er nog kleine poesjes. Vanaf zaterdag 15 september is het asiel namelijk gesloten en ook de beheerder een onbezorg de vakantie te bezorgen. Vanaf maandag 1 oktober gaan de deuren dan weer open. Het asiel ligt aan de Sint Araa- zusterstraat en is geopend elke dag van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur; zaterdags van negen tot twaalf en zondags gesloten. Telefoon 26.62.66. Schiedam De sociëteit 't Zol dertje begint het seizoen van avond met een optreden van de Utrechtse dixlelandband Swing- copators, 't Zoldertje, dat gevestigd is in het clubhuis De Kreek aan de Lange Haven 96, is elke zater dag geopend; van acht tot twaalf uur. Vanavond is de toegangsprijs voor leden 3.50 gulden, Imrodu- cé's moeten 5,50 gulden betalen. Het lidmaatschap van 't Zoldertje kost een rijksdaalder per jaar. Wie zich wil laten inschrijven, moet tevens twee paafoto'3 inle veren. En energie heeft hij. Met een woeste ruk aa nde lijn sleepte hij zija „ongelukkige" baas naar de deuropening om zijn plotselinge vrijheid 2oveeI mo gelijk uit te buiten. De oerster- v ke hond sprong dat het een lie ve lust was. En. zijn baas moest meespringen. Deze betrouwbare herder heeft al eens in het blokje rond mogen prijken. En ging toen terstond weg naar een gezin in Schie dam, die echter te klein waren behuisd voor zo'n herdershond. Zodoende kwam onze vriend weer terug bij de asielbeheer- der, die hem vertroetelde als zijn eigen hond. Maar aan alles komt een einde. En zowel blok je rond als de beheerder ziet graag dat dat voor deze hond nog een hele tijd 2a! duren. D« bel voor de laatste ronde klinkt onverbiddelijk voor deze bastaard- Hollandse hereder. Deze stevige vierpoter zit na een mislukte poging om hem elders onder te brengen, voor de tweede keer in het tehuis .'Al weer een maand lang moet „Mlnka" genoegen nemen met de kleine ruimte in het asiel om zijn overschot aan energie te lossen. Tijdens de wandeling door de oude Scbiedamse straten kwam %eï één ding naar voren, dat via deze weg moet worden ge zegd, De collega die de vorige keer het blokje met deze hond liep was razend enthousiast over bepaalde capaciteiten van de hond. Prozaïsch beschreef hij dat, tijdens de hete zomer dagen, de hond al puffend (net als Hij trouwens) alle zaken be snuffelde die maar op zijn weg kwamen. Een kool café werd door hem uit verkoren en zijn tijdelijke baas, hapte toen maar al te graag toe. Maar deze keer? Niets, maar dan ook niets merkten we dat het beestje zijn drankcapa- cltelten in een café wilde be proeven. Blijven er enige con clusies over: of zijn baas had erge dorst of de hitte moest de hond zo in de ban heben geno men, dat hij het verschil tussen een slagerij en een oud-Hollands café niet meer zag, Na deze ontbuSlinger verwadhten we uiteraard, dat ook de geheel onthouders een poging zullen wagen deze herder een goed plaatsje onder de zon te bezor gen. Het is echt zijn laatste kans: de „spuit" zal volgende week het enige alternatief zijn als hij dan niet weg is. In het asiel zitten nog twee hon den die voor volgende week een Eric, blond haar en knap gezicht, theaterman In hart en nieren, steekt na wat inleidende opmer kingen meteen van wal en ver telt „Een paar jaar geleden heb ik wel op de theaterschool gezeten, maar dat vond ik toch eigenlijk niets. Ik moest name lijk dansen In de Storm van Shakespeare, dat ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van de Amsterdamse Stads schouwburg werd opgevoerd. Ik was toen 18 jaar en stond met een in de Schouwburg. Dat was een enorme ervaring- Ik ben er gebleven en heb er twee jaar lang allerlei dingen gedaan die met theater te maken hebben. Ik stond meteen in een groot gezelschap, waarin ik mee moest draaien en dat was ge weldig. Na twee jaar moest ik ophouden, want ik werd ziek. Anderhalf jaar hen ik ziek ge weest. Ik was toen vreselijk ge deprimeerd en wilde nooit meer iets met theater te maken heb ben. Maar ik kon me er niet van los maken. Het zit van bin nen." School Dat het bij Eric „Bastaard" van binnen zit, wordt duidelijk als hij later vertelt dat hij op school van Kees Boeke in Bilt- hoven heeft gezeten. Hij voerde daar nooit wat- it. „Ik werd voor een jaar uit de wiskunde lessen gestuurd. Alles, alles wat ik deed was toneel. Ik deed mee met declamatiewedstrijden, daar kreeg ik de eerste prijs. Ik dacht dat gaat goed, ik ben toen van school gegaan en naar ver schillende academies gestapt, maar ik geloof niet in opleidin gen. Ik heb lang getraind en les gehad en toen kon ik dus gaan dansen." De afwezige Simone „Bastaard" beeft ook op een academie geze ten. namelijk de kleinkunst aca demie. Na twee jaar voelde zij hier niets meer voor en pro beerde het hij Globe. Na enig heen en weer gepraat met Ton Lutz kwam zij in „De twee we zen" en speelde ook mee in „De Filantroop". Vorig jaar hadden Erik en Simone een gesprek met Ton Lutz over de vraag of zij nu bij een gesubsidieerd ge zelschap zouden blijven en of met een vrije produktie zouden starten. Het begon toen net te rommelen in de toneelwereld- In Rotterdam was herrie en in Amsterdam werd de Nederland se camedie opgeheven. Het be sluit was toen feitelijk al geval len: ze zouden xolf wat gaan doen. Eenvoudig Eric: „Het is eenvoudig opgezet, want we hebben geen subsidie aangevraagd. Wa hebben toen maanden gezocht en veel gele zen, want we wilden geen to neelstuk opvoeren en we hadden ook geen zin in cabaret. Het werd een programma met een pianist. Die pianist moest ge voel voor woord hebben en het werd Willem Gevers. Die jon gen is grandioos, hij kan alles, klassiek, jazz, blues." Het programma dat „De Bas taard" brengt bestaat uit een aantal eenakters van onder meer Ionesco en René de Obal- dia en er worden liedjes gezon gen van Prévert, Lennaert Nijgh en Ernst van Altena. Het is geen toneel en geen cabaret. Iets nieuws in de Nederlandse toneelwereld? „We willen het niet brengen als het grote nieu we, dat is het ook niet, We wil len een avond brengen met din gen die wij fijn vinden, zonder engagement. De eenakters gaan voornamelijk over communicatiestoornissen, over mensen die elkaar probe ren te bereiken maar dat niet kunnen. Kijk ik hoef daar niet zo nodig als zanger te staan. Maar iik wil bezig zijn met het woord. Het punt is dat bet goed wordt. De muziek moet een vloeiende combinatie m.t het woord zijn." Toch een overblijfsel uit de tijd dat hij nog danste? Misschien wel» maar ik vond dat ik bij het ballet teveel het woord mistte, bij het toneel de muziek." Café-chantant In Lorre in Delft is eigenlijk de basis gelegd voor wat „de Bas taard" graag wil doen Zij wil len niet in grote theaters optre den, maar in kleine theaters of café-chantants. Vol vervoering praat Eric over een café-chan- tarjt in Saint Germain des Prés ir. Parijs, waar volgens hera een ideale decadente sfeer, a la „Cabaret", hangt." We gaan nu steeds uitbreiden, maar over tien jaar wil ik zo iets als Tin gel Tangel kopen, waar de men sen kunnen eten en toneel kij ken. Ik heb geen zin om tot mijn zestigste toneel te blijven spelen. Ik moet nu alles zelf doen en ik ben van. niemand af hankelijk." Binnenkort zal de Bastaard gere gisseerd worden door Sonja Gaskell, die ook medeopricht ster is van het Nationale Ballet, eric praat enthousiast over baar: Zij 2s de grootste thea tervrouw die ik ken. Ik vind het erg fijn dat ze naar ons wil ko men kijken. Ik heb ook veel van haar geleerd." Cast In het programme hebben zij ook een gast. In Schiedam, zal dit Ad van de Horst zijn, die dwarsfluit speelt. Nadat Eric en Simone een stuk gespeeld heb ben zal hij op zijn instrument Improviseren. Hij wil steeds nieuwe gasten in zijn program ma hebben; hij denkt onder meer aan een jongleur, een bal lerina en een zangeres. „Die dwarsfluit is erg goed. Kijk het Js een ethisch en lyrisch pro gramma en daar past het juist in." Erie „Bastaard" is een theater man in hart en nieren. Hij is ambitieus, wil volgend jaar met een Nederlandse tour de chant komen, zonder pretenties en kijkt nog steeds op tegen de grote acteurs en actrices. Hij vindt het nog steeds geweldig dat hij op zijn leeftijd al met een zeer gerenommeerde cast in de Stadsschouwburg (De Tem pel op het Leidsepleïn, zoals hij het noemt) heeft gestaan. Maar hij was dan ook wel de eerste acteur die bij de „actie tomaat" een tomaat tegen zijn hoofd heeft gehad. „Ik kwam op om te bedanken en ik zag die to maat aankomen en toen pats, kwam hij zo op mijn borst- Het was een nare tijd, tijdens het spelen werd er geschreeuwd. Het was vervelend want ik be gon net, en dan krijg je te ho ren dat je eigenlijk maar beter met toneel kan ophouden. Ik heb het van dichtbij meege maakt en veel acteurs hebben door die actie een klap op hun kop gehad." Vanavond dan, om negen uur, treedt de Bastaard, jong, professioneel (alles moet goed zijn en tot de puntjes verzorgd, wel zo goedkoop mogelijk natuur lijk") en enthousiast, op in het Zoldertheater in de Teerstoof, in Schiedam, Nieuwstraat 12. Schiedam De commissie voor Onderwijszaken houdt dinsdag avond 11 september een openba re vergadering in het Stadskan toor. Aan. de orde komt het verlenen van financiële medewerking aan de Sint V/illibrordusstichting bij het inrichten van een hoofd- en personeelskamer in de lagere schoil aan de Nassaulaan 42 en bij het aanschaffen van meubi lair voor de dependance van de lagere school De Notenkraker aan het Metropad. De vergadering begint om acht uur. Golden Earring Vanaf heden zal er weke lijks in de Scbiedamse Courant een echte, onver valste „Scbiedamse pop"- rubriek te vinden zijn. Die rubriek zal gaan om vatten: een ringe-top tien, een elpee-top tien, {bij beide hitlijsten zal uitslui tend worden uitgegaan van de Schiedamse ver koop van grammofoonpla ten) en een commentaar» hetzij op de top tien zelf, hetzij op de platen die erin vermeld staan, hetzij op groepen die er een plaatsje in hebben, weten te bemachtigen. Dat alles kan natuurlijk al leen in nauwe samenwer king met de Schiedamse grammofoonplatenhan- deiaren. Daarom is de pop-redactie van SC de nu volgende platenzaken bijzonder erkentelijk voor hun medewerking: Van Daalen, Free Record Shop, Hakkert, Kroon en Modern. In de elpee-top tien zuilen- die platen vermeden wor den, waarop door de ver schillende platenmaat schappijen een aantal hits van diverse artiesten zijn samengebracht. Dergelij ke elpees bevatten name lijk nummers, die slechts door hun populariteit, die zij verworven hebben toen zij nog een singeltje waren, de elpee doen ver kopen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3