Schiedam overklast Hollamliaai] VDL BLIJ PPSC ongeloofwaardig wankel m DVO '32 houdt I Herldngen in bedwang ■fel! Doelman Zeegers heeft geluk Zwaluwen ontgaat gelijk spel t MAANDAG 10 SEPTEMBER 1973 Een van de vele acties op het middenveld. Vlaai-dingen Eerste man Kees de Kaan van De Hol» laiKüaan had voor het be gin van het eerste grote duel bij de competitiestart niet het idee dat zijn ploeg op eigen veld zou zo ontsporen als later zou blijken. Zijn formatie was toch wel rijp al deden de voorwedstrijden anders vermoeden. Kees de Haan had zijn conclusie getrok ken. De jongens die nu aan de start verschenen zouden voor een redelijk resultaat moeten kunnen zorgen. Te genpool Schiedam ge promoveerd uit de vierde klasse zou de eerste gro te kluif worden. Nico van Hu et, de trainer van Schie dam, was na afloop zicht baar verheugd over het re sultaat. Zijn mannen had den het gepresteerd om het sterk geachte De Hollan- diaan met 3—2 te verslaan en nog verdiend ook. Trainer Kees de Haan moest het na afloop toegeven: „De organi satie ging mank in haar optre den. Niet alleen in de defensie maar over alle linies". Na de I—0 voorsprong in de tiende mi nuut van de eerste acte zakten de discipelen van Kees de Haan immers weg. Schiedam ging de dienst uitmaken. En uiteindelijk zijn de twee tegentreffers van de thuisclub nog te wijten aan de overigens uitstekende goalie van Schiedam, Cees Heydra. Op het middenveld ging De Hol- landiaan na de voorsprong „zwemmen". Al gauw bleek dat de conditie van Goof Boon die overigens hard werkte maar te veel stoom verbruikte en Jan Bijl veel te wensen overliet. Daarbij kwam vooral na de thee tot uiting dat de andens zo hechte stee Joop Janse als rech tervleugelverdediger links en Doelman Kees Heijdra Hit de bal van Jan Bijl keurig ovxer de lat. I rechts met rasse schreden voor bij werd gelopen door Sjaak Le nen, En zich vooral tactisch verkeerd opstelde. Daarnaast vertoonde De Hollan- diaan te weinig stootkracht in de spits. Leo Janse is te week won praktisch geen duel en dat verlamde de rechtervleu gel. Jackie Riedijk nam te wei nig deel aa nhet spel en Gerard Huis in *t Veld kreeg te weinig steun of hij etaleerde te veel met solowerk. OFFENSIEF Schiedam wilde zich van meet af aan zich goed presenteren. Wist dat het de zaken energiek aan moest pakken en stormde dan ook meteen op het doel van doelman Gerard Leeuw af. De thuisclub liet vooralsnog geen schade toe en „counterde" op tijd in de tiende minuut. Een strakke dieptepass die had De Hollandiaan meer moeten demonstreren van Ron de Vette (laatste man) op Leo Jan se bereikte het hoofd van de goed meegekomen Gooi Boon die de niet attent zijnde doel man van Schiedam op zijn pun ten zette: 1—0. Schiedam's trai ner Nico van Huet daarover: „Wij kregen het middenveld in handen en de laatste linie kon opschuiven, althans één van de vier ken meetrekken. Joop Krommenhoek en Leen v.d. Ploeg konden toen gaan verde len. Ook via de vleugels konden wij toeslaan. Sjaak Lemen stichtte keer op keer gevaar door Joop Janse naar elders te verwijzen", Schiedam schoof veel in de breed te en de passes waren vrij nauwkeurig verzorgd. De bal liep van man tot man en dat kostte in eerste instantie veel tijd en loopwerk. Toch kwamen de verrassingen wanneer direct werd gespeeld en de snelheid in stelling werd gebracht. De 1—2 combinatie werd zichtbaar. In de 30e minuut was de veroverde meerderheid genoeg voor een keiharde kopstoot van Wim Schemkes: 1—1. Schiedam ging door. Bouke Molendijk van de thuisclub die goed was ge start kon niet voldoende meer toeslaan op het midden (na de rust ging het als back veel beter). En man als Tinus We ber zeker ook als organisator werd in die periode duidelijk gemist. Dc Hollandiaan sloeg echter terug een kwartier voor rust Toen waren er mogelijkheden. Jan Bijl. Leo Janse en Gerard Huis In 't Veld creëerden ze, ware het niet dat doelman Heydra in vorm was. Het was juist Schie dam dat tegen de rust toesloeg. Het schot van Krommenhoek was een Streep en dat beteken de 2—1 voor Schiedan. Via een meevaller kwamen de gastheren na de thee vla Leo Janse op 2 —2. Misverstanden in de defensie bij De Hollandiaan waren de oor zaak van het uiteindelijke 2—3 verlies voor de thuisclub. Jan Verduyn en Boomsma vielen voor de thuisclub nog in en Le men werd bij Schiedam door een blessure nog gewisseld. Schiedam controleerde de strijd na de onderbreking volledig. Van onze sportredactie Maassluis Nieuwe man bij VDL Poortman kon na dag bij DEH zijn conclusies trekken. Een niet onbevredigend resultaat tegen de gepromoveerde Rotterdammers. Maar gezien de ontwikkeling van het spel had meer in het vat moeten zitten. Hij stelde: "bij de start in de competitie n moet zeker in de eerste uitwedstrijd op een punt worden |i gespeeld. En zeker tegen een andere kampioen van de vierde klasse moet je uitkijken. En dan nog aangetekend dat captain Aad van der Stelt (geschorst door de KNVB) en aanvaller Gommert van Ast nog niet van de partij wa ren, is de respons zeker geen tegenvaller als basis voor het verdere verloop. Met de uitslag 2-2 (twee waardevolle treffers als aanval) is een begin gemaakt met een ver dere omschakeling van speeltrant." Voorts was te constateren dat bij VDL het middenveld te weinig aan vallend (nog steeds een euvel bij de blauwwitten) opereert en de defensie - laatste Unie met Jochem Riedijk, Carl Mans, Kees de Man en Jan van ALtena - niet voldoende en op tijd sluit Grijpen wel stevig in maar vooral de rugdekking en het overnemen leidt tot na denken. Nog een braak liggend terrein voor Poortman. Belde teams togen met behoorlijk veldwerk, snel en agressief aan de arbeid. De conditie werd daarbij veel aangetast en die zal nog moe ten worden bijgeschaafd. Kees Louwe stond voor VDL in 't midden m>TJOf I^(xIers op de ,inker sP'tsplaats. Na twintig minuten nam VDL de leiding door Kees Louwe na een voorzet van links. In die eerste helft had DEH wat meer vat op het spel en dat leidde kort voor rust tot 1—1. Na de thee een overwicht van VDL en na een kwartier mondde dat uit in 2-1 door Jos Roders. VDL ging door maar Cock van Nielen, Jos Roders en Arie Boer benutten de kan sen niet. DEH kwam na een half uur weer los en de remise was een.feit: 2-2. Vlaardingen Voor DVO *32 geldt Herkingen als één van de zwaarste „concurrenten", waar nog vele clubs zullen sneuvelen. Al was het alleen maar om heit te laten afweten tegen de inzet van de mannen van Flakkee, die ook tegen de zwartwitten daarin uitblonken. Maar behalve die inzet was er niets. Geen techniek, geen tactisch concept, kortom Her- tóngen moest het alleen van die gewelddadige inzet hebben en daarom was het niet zo vreemd dat DV'32 er een 1-1 gelijk spel vandaan kon slepen. Herkingen en DVO'32 waren twee elftallen die vorige week sa- men dertien goals produceerden. Daarom kon dit duel min of meer als een „topper" worden beschouwd. Die DVO'32 niet beschaamde. Hoewel het in de slotfase over geluk niet te kla- gen had toen doelman Cees Zeeegers reddeloos was op de ko gel van spemaker De Geus die op de lat uiteen spatte. Maar eerst kwam DVO'32 in een gelijkwaardige eerste helft al na 17 minuten over de brug. Via Cock Visser die vanaf de flank, uit een pass van atleet Hans Scheffers, de bal in de voeten kreeg en uithaalde: 0-1. Maar in dezelfde minuut nam de thuisclub maatregelen. Via Noordijk, de kongingschutter, die na een foutieve beoordeleling van de Vlaardingse defensie uit een hoekschop de bal hard injoeg :1-1. TECHNIEK In de 35ste minuut raakte dezelfde Noordijk wederom oog in oog met de doelman van DVO '32, maar schoot toen over. Pas na rust kon DVO '32 zijn techniek wat laten aan een meerderheid kreeg. Maar het wap niet rendabel. Want on- danks de kansen voor Dick van der Eist, Peter Bergman en Cock Visser, kwam er niets meer alt. 5felfs waagde „lange" Jan van der Boogert zich nog naar voren .«•uit een hoekschop van Cock Visser maar schoot over. De thuisclub „counterde" daarentegen supersnel en dat benauwde DVO '32 nogal eens. Daarom leek er in de 44ste minuut voor de Vlaardingers geen houden aan toen De Geus oog In oog kwam met doelman Zeegers. Maar, zoals genoemd, raakte hij de Jat &y; Biershfl-doelman Achterborg is kansloos tegen Cien Winkelmans Door Hans Soeters Schiedam Het was zo ongeloofwaardig. Niemand geloof de het eigenlijk. André Corveleijn niet, elftalleider Jaap Brassé niet, en ook de spelers niet Was het dit PPSC, dat enkele weken eerder sterk Hion ketende? Acteerde deze blauwwitte formatie vorige week nog, zo overtuigend tegen MW? „Toen hebben we de kansen laten liggen, had het zeker 6-2 moeten worden", onderstreepte André Corve leijn de Schiedamse overmacht. Toen... Want wat PPSC tegen Piershil liet zien, was ongeloofwaardig. Nog niet eerder rammelde de Schiedamse afweer zo hevig, als te gen het op pure wilskracht opererende Piershil. Maar niet eerder ook lieten de blauwwitte stoottroepen zoveel doel- rijpe mogelijkheden onbenut. PPSC verloor, verdiend, om dat het qua individuele kracht zoveel mindere Piershil, één defensieve misser méér uitbuitte dan PPSC. Want de formatie van André Cor- werd door Achterborg uit zijn veleijn, zonder vakantieganger Huib van de Lugt, de te laat van vakantie teruggekeerde Loek Kalden en de geblesseerde Aad Goedendorp, had een ont spannen tweede helft kunnen spelen als de vele kansen benut waren. Maar die echte druk, waaronder Piershil's afweer wel degelijk wankelde, kwam eigen lijk pas een kwartier voor rust. Een schot van Piet van Veen doel geranseld, terwijl Dick Vos uit de daarna volgende hoek schop de kruising trof. Toen ook, in een fase waarin PPSC bij vlagen kon demonstre ren werkelijk sterker te zijn, kwam PPSC niet onfortuinlijk aan de eerste treffer. Het schot was van Coen Winkelman, maar de krachteloze inzet sb'i'.t" te gen de hand van de tot dat mo ment goed spelende laatste man Dik Achterborg. Het w&s inder daad en strafschop, maar de on schuld droop er vanaf. Niette min voltrok Coen Winkelman heheerst het vonnis: 1-0. Weer mazzelde PPSC, toen enke le minuten later ausputzer Zë- gert Struis zich volkomen ver keek op een pass van Buitendijk maar de plotseling vrijstaande Den Tuinder niets beters wist te doen dan nóg een pass te geven, die simpel ontzenuwd werd. Het waren echter wél de missers, die, naar later bleek,fataal zou den worden. Want bet tot dat moment zeker niet tegenvallen de PPSC, kreeg in de tweede helft de rekening gepresenteerd. Voor het missen van een hoe veelheid doelrijpe kansen, „want", bekritiseerde André Corveleijn, „toen hadden we ze ker met vier doelpunten Vöór moeten staan". Het was er echter maar een. Voor al in de 4e minuut na rust stoof Kees Snijder langs vaste bewa ker Jan van Eijk en haalde doeltreffend uit: 1-1. Piershil's lange nummer 10 ontpopte zich promt als onruststoker nummer één, die tevens aantoonde dat de steeds onzekerder wordende blauwwitte defensie, rust, maar ook snelheid te kort kwam. Zijn pass, drie minuten na de gelijk maker, was op maat, het schot van Rupsam zuiver: 1-2. liet chaotisch verdedigende PPSC ieek rijp voor een dui delijke afgang. Tenminste als even later Lodi Kalden niet over duidelijk had aangetoond dat ook Piershil's zwakte In de laatste lijn gezocht moest worden. De verre trap van de voet van Piet van Veen resulteerde in een te rugkopbal van Dik Achterborg. Zoals vele keren ontbrak ook nu de zuiverheid, waarvan Lodi Kalden profiteerde, zich tussen Piershil's laatste man en doel man drukte en raak schoot: 2-2. En de sentatie bleef, want nauwe lijks een minuut later was het weer Kees Snijder die ongehin derd kon afstoppen, mikken en raakknallen: 2-2, Het was het loon van de hard werkende ploeg, al was het neerleggen van Lodi KaWen fn de 20ste mi nuut inderdaad ee nstrafschop maar arbiter Stedehouder, op dat moment ergens bij de mid denstip, kwam met zijn waarne ming niet verder dan een hoek schop. Mét Aad Goedendorp, gewisseld voor Wil Schwaiger, (André Corveleijn: „Hij moest in dat laatste kwartier maar eens la ten zien hoe erg hij nou wel ge blesseerd was") werd PPSC sterker. Aad Goedendorp was gevaarlijk, strompelde wel, maar gaf de blauwwitte aanval toch meer inhoud. Want hij liet zien hoe PPSC aanvallend had kunnen spelen, net zo goed als Pet van Veen demonstreerde hoe Kees Snijder moest worden uitgeschakeld. Van onze sportredactie Vlaardingen Zwaluwen Het weliswaar tegen Din- teloord zijn houding van de "ouverture" tegen *s- Gravcnzande varen, de Inzet van de Brabanders was nog altijd optimaal en dat verklaarde weder om het verlies van de vu- gels (3-2). Hoewel ander zijds Zwaluwen veel pech heeft gehad en daarmee ging na een risico lopend slotoffensief de halve winst ook nog verforen. Zoals thuis, vorige week, was de zwartwitte defen sie niet betrouwbaar om onder druk te spelen. Wat vooral van laatste man Mark Verhoeven tot fou ten leidde. Ook Cees Be nard was vooral m kop duels zwak en dat leidde er toe dat de fel teckeien- de Brabanders lange tijd een overwicht konden uit bouwen. Waarin overigens geen goals vielen. Hoewel in de tweede minuut al een vrije trap van snelle '"spits" Visser de lat kraakte. Maar Zwaluwen werd in tegenstelling tot vorige week. nu wel snet wakker geschud. Kon zelfs na een half uur een vuist gaan maken om met snel combinatiespel Dinteloord opzij te zetten. Maar zoals dat altijd ge beurt, viel de openings- goal in de vierenveertig ste minuut aan de andera kant. Er was weliswaar een fout voor nodig van Mark Verhoeven om Vis ser de kans te geven om boog in te schieten: 1-0. Twaalf minuten na rost pakte Zwaluwen echter da Brabanders fel aan. Vra een kopbal van Rein Ho- man uit een vrije trap van John Schoenmakers werd het 1-1. Maar enkeio minuten later deponeerde- de Van Est de bal achter Aad Boers (2-1) uit een vrije trap die veroorzaakt werd door Hennie Kuyten. Wlm van Buuren liet daar na Paul Stan wisselen voor Jacob Storm, maar toen Zwaluwen in de 23sto minuut zelfs een straf schop tegen kreeg nadat scheidsrechter Pos trimus de bal eerst achter had laten gaan (In feite go- wacht hoe de solo van do Dfoteloordse spits die door Werner van der Meer ten val was ge bracht zou aflopen) rea geerde hij met verf na druk naar de stip. Het werd toen 3-1 m vanaf dat ogenblik kon Zwalu wen eigenlijk alleen maar aanvallen. Een presentje in de vorm van een strafschop toen Hennie Kuyten ten. val werd gebracht betekende via Mark Verhoeven 3-2 1 en de spanning kwam he lemaal terug toen Zwalu wen verwoede pogingen deed om weer te scoren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 5