Balans van een volksverhuizing (5) Voor veel oudere emigranten geldt: j", 'i,.'!.. J.J A .,4'SEPTEMBER 1SJÏ 3 Ï- 'Met één been in Holland en met één Canada' "Met één been in Holland en met één been in Canada". Zo typeerde een Friese boer, met wie ik urenlang sprak en die al meer dan een kwart eeuw in Canada woont, in een mo ment van opperste eerlijkheid zijn el- gen positie als emigrant. Hij is 65 jaar. Gepensioneerd. Woont in een kerkelijk bejaardenhuis, waar hij sa men met z'n vrouw een welverdiende rust geniet, na jaren van hard zwoe gen. Hij schetste met zijn uitspraak niet al leen zijn eigen positie, maar die van vele oudere emigranten. „Met één been in Holland, met één been in Ca nada". Met andere woorden: ze zijn feitelijk geen Hollander meer, maar zijn ook nimmer Canadees geworden, ook al heeft de naturalisatie, als slotfase van de keus voor het nieuwe vaderland, plaats gehad. Of: mis schien voelen ze zich toch nog volop Nederlander, ook al zullen ze dat nooit toegeven. ;iv Ik schreef: In "ten moment ma eppente eer lijkheid". Inderdaad. Want «Ia leta me te op gevallen )n de vele gesprekken dia Ik met emigranten voerde is het wel dit: een hard nekkig ontkennen van de betekenis die htm geboorteland nog voor hes beeft; ook al ligt de hunkering naar dat knusse land met .een zoveel overzichtelijker schaal dan Canada, er duimendlk bovenop. Hofland? O, neol En tochEen Dordtenaar in Maitland putte rich uit in een lofzang op Canada en zijn eigen prestaties. „Ik héb een goud mijn hier, geloof me gerust". Dt woonkamer van z'n huis was Hollandser dan Hollands, En toen hij op de accordeon zijn muzikale kwaliteiten wilde be wijzen kwam er dit uit: Bij de sluizen van IJmuiden..,. En bij het horen van die door hemzelf ontlokte klanken kreeg de man tranen In z'n eerlijke blauwe ogen. Ik sprak een vrouw uit Delft, die een eindeloze lofzang zong op Canada als "het land van melk en honing". „Maar", liet ze zich ontvallen, "als Ik mee kon ne men wat ik hier heb, ging ik graag terug". Dat had ze niet gezegd, zei ze later, ik moest haar verkeerd verstaan hebbenl Ik dwaal een middag rond In het gloednieuwe bejaardencentrum van de Christian Reformed Church in St. Catharines. Alles Hollanders wat de klok slaat. Ik proef er, zonder dat het werd uitgesproken, integendeel: vaak krachtig werd tegengesproken, de stille hunkering naar het land van herkomst. En ik herin ner me wat Maaslandse Gerard Lock in Toronto zei: „Emigre ren? Dat is voor de vogels, niet voor de mensen". DE ANDEREN Met één been In Hofland: dat geldt met name voor de oudere emigranten. Voor hen die de middelbare leeftijd al naderden toen ze de oversteek maakten en die nu gepensioneerd zijn of wel dicht tegen dat moment aanzitten. Zij hebben het groot ste deel van hun leven in Ne derland gewoond en hebben aan herinnering aan het geboorte land de grootste erfenis meege bracht, Onuitwisbaar. Daat hoef je niet sentimenteel over te doen, dat Is gewoon een feit. Een keihard feit soms. "Je kan een boom die in Neder land geworteld is wel verplaat sen, maar hij neemt z'n moe deraarde mee", zegt vice-consul voor sociale zaken in Toronto A.H.M. Ciaus van Banning, Hij heeft gelijk. En de emotionele binding met het geboorteland lijkt sterker te worden, naarma te de emigranten ouder worden. De herinnering aan vroeger dringt zich op. Het verraadt zich bijvoorbeeld In het geconstateerde feit dat de Nederlanders bij het ouder wor den steeds meer overschakelen op de Nederlandse taal, ook al hebben ze die veie Jaren achter- een niet gesproken Hun parate kennis van de Engelse taal gaat achteruit! Het verraadt zich evenzo in de gretigheid waarmee juist de ou dere emigranten dagelijks het anderhalf uur durende Neder landse radio-programma beluis teren, dat door John Bósch van uit Toronto de lucht wordt inge stuurd. Hij heeft uit de reacties nadrukkelijk kunnen vaststellen, dat het radio-programma niet zozeer de jongeren, maar wél de ouderen interesseert. Zij luis teren frekwent. John Bosch werkt, voor wat zijn materiaal betreft, nauw samen met radio Veronica. In Ontario is John Bosch de presi dent van de Dutch Canadian" Al liance, een vereniging die hoofd zakelijk bestaat bij de gratie van de chartervluchten naar Nederland, maar daarnaast ook "Hollandse shows" presenteert. Een steeds moeilijker wordende aangelegenheid, vindt organisa tor John Bosch. Want het Ne derlands amusement van van daag, slaat bij de Nederlander» in Canada niet of nauwelijks meer aan. Of het moet een pro gramma tut "de oude dooi" zijn, Thea Schryer, uitgeefster van de Nederlandse Courant, het oudste weekblad in de Nederlandse taal in Canada, geeft onomwon den toe dat haar krant niet zo zeer een nieuwsfunctie heeft, maar wel een sociale ftmetie. Voora! voor de oudere emigran ten, want die maken hoofdzake lijk hét abonnee-bestand uit. ,.De jongeren hebben er geen behoefte aan", zegt ze. „De ou deren wel". VEREENZAMING Waarom die ouderen er juist wel belangstelling voor hebben? In toenemende mate zelfs, zoals ik me laat vertellen? Waarachljn- lijk omdat het iets vertrouwds geeft; door de taal herinnert aan vroeger. „Er is veel ver eenzaming onder de oudere emigranten", weet Thea Schryer. Misschien, hangt de stijgende belangstelling ook daarmee samen. Dat die vereenzaming er is, be vestigd ook vice-consul Clauw van Banning. Het feit dat de Ne derlandse emigranten technisch gezien te laat zijn geëmigreerd is niet alleen van invloed ge weest op hun materiële presta ties, maar 1» tevens van Invloed geweest op hun activiteiten bul- Jdhn 8osdi: elke dag anderhalf uur Nederland in Canadese ether brengen. ONRUST ten het w*rt „Men heeft niets opgebouwd naast het dagelijks werk", zegt Clans van Banning. «Men heeft wel bij het maat schappelijk gebeuren geleefd, maar er niet mee meegeleefd. Daarom treedt er bij de pensio nering van eudere emigranten vaak een stuk vereenzaming op". De tijd van het "harde krabben" is voorbij, maar er is niets om de leegte te vullen. Die vereenzaming treedt ook niet zelden op als de kinderen het ou derlijk huis hebben verlaten, en ergens anders in dat onmeteiij- Toch heb ik het gevoel dat vooral veel ouderen, op voorwaarde dat ze eerlijk zijn, een positief antwoord zouden geven op de vraag of ze naar Holland terug willen. Geregelde bezoeken aan het geboorteland - vooral de laatste jaren - hebben de emi granten duidelijk gemaakt dat ook Nederland zich in gunstige zin heeft ontwikkeld. Dat de "thuisblijvers" zich ook een goed bestaan hebben weten te verwerven. En dat heeft voor vei en het motief voor hun in grijpende emigrafciebeslissing weggenomen. Dat geeft onrust, ke land hun domicilie hebben gekozen. Dat Canada een land Wat eveneens onrust geeft Is de is als een continent wordt dan een beklemmende werkelijk heid. Om er wat aan te doen werkt een comité onder voorzitterschap van vice-consul Ciaus van Ban- 'bemoedigende propaganda" die vanuit Nederland öók In Ca nada wordt gemaakt om de aandacht te vestigen op de so ciale regelingen en voorzienin gen In Nederland. Dat versterkt zonder meer het gevoel om te rug te gaan naar het land dat men verliet vanwege de onmo gelijkheden, maar dat zich, om het wat zwart-wlt te zeggen, in hun ogen moet hebben ontwik keld tot een sociaal luilekker land. MISLUKKING Die terugkeer loopt in de meeste gevallen uit op een totale mis lukking. Want voor de "old-ti- mers" uit de emigratiebeweging van de jaren vijftig bestaat hun Holland feitelijk niet meer. Het Nederland dat zij kennen is ver leden tijd. In dat Nederland van 1973 "aarden" ze niet meer, kunr.en ze om velerlei redenen niet meer leven. Degenen die het geprobeerd hebben, een en kele uitzondering daargelaten, kunnen daarvan meepraten. Het wordt een totale mislukking, omdat men een "beeld" najaagt wat geen werkelijkheid meer is. En omdat het leven hier zo to taal verschilt van dat in Cana da. Er is geen weg terug. En zo Is voor hen de emigratie toch iets onherroepelijks geble ven. Niet door de afstand, want die speelt nauwelijks meer een rol. Dat bewijst de groeiende stroom van Nederlanders die i jaarlijks "Canada doet", in 1971 1 waren dat cr bijna dertigdui- zend, in 1972 noteerde men een cijler van 44.000. Voor tachtig - procent familiebezoek. Dat be- wijst ook de jaarlijks in om vang toenemende emigranten- stroom, die een vakantie in bet geboorteland gaat doorbrengen. Het is te realiseren voor enkel^ honderden dollars, voor enkela honderden guldens. ning aan de realisering van een 1 interkerkelijk tehuis voor be jaarden, in de omgeving van Toronto. Het aantal Nederlan ders in Ontario van 65 jaar of ouder wordt geschat op veer tienduizend. Als redenen die de noodzakelijk heid van een dergelijk tehuis moeter. aangeven worden in een rapport genoemd: groeiende eenzaamheid als de kinderen het huis hebben verlaten, finan ciële moeilijkheden en taaipro blemen. Taalproblemen, omdat er altijd nog zo'n veertig pro cent altijd Hollands spreekt als ze onder elkaar zijn, hetgeen een belemmerende factor is voor integratie van die groep in bestaande tehuizen. Het project waar Claus van Ban ning en zijn comité aan sleutelt moet plaats bieden aan honderd bejaarden. De beslissende fac tor voor toelating zal zijn "nood" en niet de leeftijd. De provinciale regering van Onta rio geeft een bijdrage van vijf- du.zend dollar per bed. Het is nauwelijks aan twijfel onderhe- Bijna een halT miljoen Nederlanders is na ae tweede wereldoorlog vis dat de vasthoudend» Claus 'geëmigreerd. Ze lezen een ander land om een bestaan op le van Banning en zijn medestan- bouwen, omdat ze het In Nederland niet meer „zagen zitten Cana- ders in de realisering van dit da bleek bij de emigranten het meest in trek te zijn. Meer dan een project zullen slagen. derde van alle emigranten koos dat land voor de nieuwe start. Ver slaggever Cor van Groningen ging kijken in de provincie Ontario Met één been in Holland en met waar de meeste emigranten zijn neergestreken. Hij schreef er een één been in Canada. Dat is de serje reportages over. In bet eerste verhaal schreef hij over Cana- werkelijkheid voor veie oudere da, een land met de omvang van een continent en een „handjevol" emigranten. Dat betekent overi- inwoners. In de tweede aflevering behandelde hij de motieven die gens nog niet dat er sprake is |0t de massale emigratie aanleiding gaven. In het derde verhaal van heimwee. Want echt heira- werden „verwachtingen cn werkelijkheid" belicht. De vierdee afleve- wee komt onder de Nederlandse rjng f,andelde over het feit dat de emigratie naar Canada uitzonder- emigranten slechts sporadisch goe£j geslaagd wordt genoemd. Vandaag de vijfde aflevering: voor, laat ik me vertellen. jviet één been in Holland en met één been Ln Canada". Vice-consul voor sociale zaken A. H. M. Claus van Banning

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3