ZO De zomer is v I Volksvertegenwoordigers leven onder steeds toenemende druk y'/..A evers De nieuwe puzzel z i i 7 1 Brievenhoekje Hallo allemaal De prijswinnaars Voor de |P?SCHIEDAMS CHE COURANT DINSDAG 18 SEPTEMBER '1973 Mevrouw M. A. C. Taverne-van Kampen» gemeenteraadslid voor de KVP in Schiedam, over de positie van het raadslid: Het verschil met vroeger is erg groot. Er zijn verschillende oorzaken. Je wordt zelf kritischer, je wordt nu veel meer dan vroeger geactiveerd door mensen van buiten de raad en bo vendien Ondervindt Schiedam nog een extra probleem: de wethouders zijn tegenwoordig minder deskundig. Dat is al thans mijn mening en het betekent voor mij dat ik hun voor stellen veel kritischer moet bekijken Zij ziet een deel van het avondwerk liever naar de middaguren verplaatst, omdat er nu onbehoorlijk grote aanslagen op ie mands vrije tijd worden gepleegd. „Dat huudt dan natuurlijk wel in, dat iemand idie daardoor inkomen verliest, een vergoe ding moet krijgen. Het is trouwens de vraag of werknemers vrij kunnen krijgen voor raadswerk". Maar volgens haar ontkomt niemand eraan: „Raadsleden zul len zich toch professioneler moeten opstellen. Dat kan bijna niet anders. Het werk vereist zoveel studie!". Het kost haar 20 tot 25 uur per week. nog Gemeenteraadslid-zijn. Dat is een gewichtige zaak: het raadslid heeft de taak te beslissen over het wel en wee van stad- en dorpsbe woners, over zo ongeveer alles wat zich in een lokale samenleving afspeelt. Een boeiende bezigheid. Maar Is raadslid zijn nog wel zo leuk? Problemen worden steeds in gewikkelder. Een foute be slissing krijgt steeds ern stiger gevolgen nu de lap grond die Nederland heet met veel meer mensen dan vroeger moet worden ge deeld. De ontwikkeling van de wetenschap en de toe passing daarvan met name in de industrie vraagt van raadsleden het bijna onmo gelijke: ze moeten zich h la minute, even snel, kun nen verdiepen in zaken waar deskundigen een le venlang op studeren en het dan nog niet met elkaar eens zijn. Op de m-eeste raadsleden drukt de verantwoordelijkheid als een loodzware last. Niet- iedereen tilt er even zwaar aan, maar uit gesprekken met de volksverte- genwoordigers in de gemeente raad blijkt in ieder geval één ding; ze vatten hun taak dode lijk serieus op. Soms zo ernstig» dat ze er emotioneel enlicha melijk niet altijd even goed te genop gewassen zijn. Dat de haken en ogen. van het raadslidmaatschap worden on derkend blijkt uit het feit dat de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) alweer een tijdje geleden een „commis sie positie raadsleden" heeft in gesteld. Die commissie heeft nu een tus sentijds rapport uitgebracht. In het - eindrapport zal de totale problematiek van het raadslid maatschap worden behandeld. In het rapport dat nu is ver schenen is alleen de financiële kant van de zaak bekeken. Dat met bet oog op de komende ge meenteraadsverkiezingen in 1974. De commissie, onder voor zitterschap vanburgemeester Merkx van Breda, wil zo snel mogelijk de presentiegelden van raadsleden verhogen. Ze wil daarmee voorkomen dat een geringe financiële vergoe ding voor het vele werk in ieder geval geen belemmering is om raadslid te worden of te blijven. De commissie stelt de verho ging van het presentiegeld voor omdat een andere verbetering van de financiële positie van het raadslid nog lang pp zich kan laten wachten. Daarvoor is namelijk een wijziging van de gemeentewet nodig. „En denk ook daar nu al oyer," vraagt de commissie aan regering en par- itement. Praat er met raadsleden over en ze zullen onmiddellijkroepen dat het geld niet belangrijk is. Hoge vergoedingen lossen hun problemen niet op, alhoewel woorden als loon of salaris er wel een rol in spelen. De meeste raadsleden hebben tijdgebrek. Als ze een gedeelte van hun dagtaak afstoten zijn ze een stuk dichter bij de oplos sing van dat probleem, maar het betekent ook dat ze een deel van hun salaris kwijt. zijn.. En wie betaalt dan het brood op de plank bij moeder thuis? Als dat probleem zou worden op gelost, bijvoorbeeld door middel van hogere vergoedingen, dan is er nog een tweede barrière om genomen te worden. Op die bar rière staan de werkgevers, van wie de meesten helemaal niet gebrand zijn op part-time-wer- kers. Sommige raadsleden (in Zoeter- meer en in Vlaardingen) vinden daarom dat de zaak van een heel andere dan de financiële kant zou moeten worden bena derd. Volgens hen zijn er 2 dingen no dig: ten eerste moet de houding van werkgevers ten opzichte van part time-werkers worden veranderd. Ten tweede zou er voor die werkgevers (met hun steun) een soort vergoedingenpot moeten worden ingesteld. Dat zou betekenen dat een raads lid met vrije uren voor het raadswerk in de baas-zijn-tijd, zijn gewone loon kan houden en dat de baas extra werkkrachten kan aantrekken. Een raadslid hoeft het in dip situatie niet meer van vergoedingen te heb ben. Het ziet er op het ogenblik niet naar uit dat de commissie Merkx in die richting denkt Zij ziet een soort jaarlijkse vergoe ding, in feite een „calaris" als oplossing voor de toekomst. Dar jaarsalaris moet dan een tege moetkoming zija ia gederfd loon, waarbij de commissie er van uit gaat dat de bazen best bereid zullen zijn de raadsleden onder hun werknemers vrijaf te Intussen wordt er wel verwacht, dat het raadswerk in de toe komst steeds omvangrijker wordt. Alleen al omdat de rol van de overheid, „de hoedster van het algemeen belang", ge wichtiger wordt. Er wordt van haar verwacht dat ze coördi neert en initiatieven neemt om „de processen van verandering in onze samenleving richting te geven". Denk daarbij aan het milieubeleid. Daarom: een gemeenteraadslid zal het drukker krijgen. En hij heeft nu al een waslijst van ac tiviteiten. Woont raads- en com missievergaderingen bij, bestu deert vergaderstukken, wint in formaties in, gaat f»en bepaalde situatie bekijken, praat met fractiegenoten. Praat ook met zfjn achterban, met mensen die hun hart bij hem luchten. Hij woont hearings bij, neemt deel in intergemeentelijke samen werkingsverbanden en woont congressen en andere partijpoli tieke activiteiten bij. Heeft re presentatieve verplichtingen: recepties aflopen betekent niet alleen drankjes drinken, maar vooral praten met jan en alle man. Dertig tot vijftig uur per maand is hij volgens de commissie Merkx gemiddeld per maand kwijt aan al die bezigheden. In grote gemeenten komen raads leden zelfs wel op dertig uur per week. Vier tot acht verga deringen per maand zijn heel gewoon. Daarbij dient aangete kend, dat kleine fracties het zwaarder hebben dan grote, want die verdelen het weric. Vooral uit kleine fracties komt de klacht dat ze bet raadswerk niet aankunnen. Dat ze in ieder ge val niet doen wat ze naar hun mening zouden moeten doen. En wat levert al dat gezwoeg op? Gemiddeld nauwelijks ƒ2,50 per uur, als men bestede tijd en ontvangen vergoedingen verre kent. De belasting haalt daar van dan nog het zijne, terug, en maakt bovendien bezwaren als sommige raadsleden bepaalde aftrekposten op hun aangiftebil jet opvoeren. Raadslid zijn? Rijk word }e er in ieder geval niet van. Jaap woont dichtbij de zee. -In-de zomervakantie-is hij er elke dag. Maar eerst moet hij moeder helpen. Zij heeft, na de dood van haar man, een pension en daar is het in de zomer maanden erg druk. Er zijn ditmaal ook weer veel gas ten geweest. Engelsen, Duitsers, Fransen, Ameri kanen, zelfs een Noors ge zin was er. Als moeder niets meer voor hem te doen heeft gaat Jaap naar het strand. Zijn broers, Geert en Frans, staan daar met een strandwinkel waar je van alles kunt kopen. Zonnebrillen, emmers, schepjes, kaarten, snoep, patat, ijs noem maar op. Jaap spreekt al een aardig mondje Engels en Duits. Dat leert hij onder het werk weL Als de vakantie voorbij is moet Jaap weer naar school. Een heleboel kinde- c ren vertellen over hun va kantie In Frankrijk, Span- v je, Duitsland en Zwitser land. Maar niemand is zo bruin als Jaap. Als ze vra gen waar hij dan wel is ge weest zegt hij „aan de zee", en begint vlug over iets anders. Ze hoeven niet te weten dat hij nooit met vakantie gaat. In de zo mermaanden hebben ze het ,t juist zo druk. Moeder gaat meestal in oktober een weekje naar haar zus in Ermelo. Jaap mag dan bij Frans logeren. Die is ge trouwd en woont dichtbij hen. Geert is ook al ge- trouwd maar die heeft zo veel kleine kinderen. Er is bij hem geen bed over <- voor een logé. Jaap vindt v het helemaal niet erg dat hij niet met vakantie kan. Hij vindt werken fijn en hij zou het mooie Noord zeestrand voor geen ander strand, al was het aan de Middellandse Zee, willen ruilen- dier dat angstig jankt en begint te grommen als Jaap hem wil aanraken. „Kalm, koest, Ik doe je geen kwaad", zegt hij. Maar de hond heeft geen vertrouwen meer in de mensen. Als Jaap hem wil aaien bijt het dier hem ve nijnig in de band. Dat moet hij anders aanpak ken. Hij zal Frans balen. Die heeft een grote mand waar de hond in kan. Hij rent weg. Hij is bang dat de hond werdwenen zal zijn voordat hij terug is. Maar hij moet het er op wagen. Als hij een half uur laier met Frans terug komt ligt de hond er nog. „Hij kan denk ik niet lo pen", zegt Frans. Ze gooien een deken over de hond heen, wikkelen hem er in en voordat het dier kan bijten ligt het al in de mand. Hup, de klep dicht. Dat is dat. s 1 6 t 9 <2 Merit Bossinadc. Het is wei fijn als het warm is in de vakantie maar so Ficel erg warm is ook weer niet leuk. Maar gelukkig was er water in de buurt Dan is het niet ergZijn jullie nog bruin geworden? Je had een leuk, hip meisje getekend. ker dan rékenen, vind je niet? Probeer maar gauw je A-dlplo- ma te halen. Bedankt voor je leuke tekening, Jeanetje had de koningin getekend. Je hebt het leuk gedaan. En je bent pas vier jaar. Dat vindt ik erg knap. „Zet alsjeblieft een vrolij ker gezicht", zegt moeder, „als ik de helé winter te gen dat boze hoofd aan moet kijken word ik ziek". „Maar er is niets meer te doen", zucht Jaap, „ik ver veel me". „Zoek dan wat vrienden", zegt moeder. „He nee, die vervelende jongens.." en hij gaat boos en ontevreden naar buiten. Het waait en het begint ook te regenen. Bah, wat een narigheid. En dan die lange winter in het vooruit zicht. Jaap banjert door het mulle zand. De regen striemt in zijn gezicht Op eens staat hij stil. Hoorde hij daar iets? Het is niet de wind, ook niet het gerit sel van het helmgras. Het lijkt wel een dier. Jaap loopt zoekend rond. Af en toe roept hij. En dan ziet hij de hond. Tossen de struiken. Een mager, nat Als de zomerdrukte voorbij is en het herfst wordt be gint Jaap te mopperen. „Ik verveel me zo", bromt hij, „wat moet ik nou toch doen?" De winkels en strandtenten zijn afgebro ken. Het strand ligt er ver laten bij. In het pension is het nu rustig. Er zijn in de nazomer wat oudere echt paren geweest. Die zijn nu ook weg. Ze hebben nu het huis weer voor zichzelf. Deze week begint de herfst al weer. Wat is de zomer omgevlo gen. En wat een mooi weer was het. Ik geloof dat we drie hitte golven hebben gehad. Of vier. Dat weet ik niet precies meer. Wie weet krijgen we ooi nog een mooie herfst Ik ben al een paar keer met mijn hoofd in de spinnedraden gelopen als ik de tuin inkwam. Dat is al een ie- teken dat de js. En ook de lijk. Dan mikt het weer zo vies. Ik denk dan heimwee terug aan de heerlijke dennegeur in onze vakantie plaats. De winnaars zijn: Trf Koolwijk twaalf jaar, Peter Buckers, Arie Peters acht jaar, Jacqueline Plek acht jaar, Mar cel Zaat zeven jaar. Hans Wcnsveen elf jaar. van Jullie krijgen een boek thuis ge stuurd. De oplossing was: 1 no., 2 oor, 3 ogen, 4 raden, 5 daalde, 6 woorden, 7 ijswafels, 8 kabou ters. De plaats was Noordwijk. Moeder kijkt wel bedenke lijk als ze de hond ziet. Ze houdt wel van dieren maar in een pension kun je al leen maar een parkietje of zo iets houden, geen hon den en katten. Jaap belt de direnarts op. Die kamt 's avonds nog even langs. „Hij heeft zijn poot gebro ken", zegt hij, „het zal wel een hond zijn die in de va kantie is achtergelaten door toeristen. Het is goed dat je hem hebt Anders was hij dood ge- gaan van de honger en de kou. Mag je hem houden?" I „Van de winter wel" knikt j moeder, „en dan zullen we l verder zien. Misschien is het wel een rustig dier. j Dan kan hij wel blijven". Jaap geeft zijn moeder een zoen. Hij is zo blij. „Nou j kan ik voor de hond zorgen en later met hem langs het strand rennen". „Op één voorwaarde", lacht moe- rer, „ik wil nooit meer een j boos gezicht van je zien, de hele winter niet. Daar kan ik niet tegen hoor". Nee, natuurlijk niet. Jaap hoeft nu niet meer boos en ontevreden te zijn. Hij zal i zich nu vast niet meer ver- velen. Honden moeten veel lopen en rennen. Laat dat maar aan Jaap over. Die J zal wel zorgen dat het geen huishondje wordt Horizontaal zowel als vul je de woorden in. 1. hoofd» stad van Noorwegen» 2. verle- den tijd van steek, 3. niet vroeg, 4, hefstnjaand, 5. breien. ik.„. zij breit, 6. Iemand eren, 7. vervoeging van ritselen, 8, ie-, mand die eet, 9. ouderwetse meisjesnaam, 10. om mee naar boven te klimmen. De oplossingen verwacht ik weer tot een week nadat de jeugd- hoek dn de krant stond. Denk aan naam, adres en leeftijd on deraan je brief, oplossing ot te kening. Op de envelop zet Je: Aan Anke, Verwersdijk 6—8, Delft. Mariene Kortekaas Bedankt voor je tekening van het zingende meisje. Wat zingt ze voor me? Ze komt vast en zeker een keer in de krant te staan. Ik doe de tekening alvast in mijn mop. Dear Uggen er nog veel meer Christine Kluiten Was het fijn in de vakantie? Waren juf. Ue op de camping? Jij hebt ook al mooi weer gehad. Ik denk wel haast iedereen want het Is zo'n mooie zomer ge weest- Nu zit je al weer in de derde. Worden de sommen al moeilijker? Gaat je broertje nu ook naar de grote schoof? Irma vjL Steen Bedanks voor jub lie leuke tekeningen. Heb je de andere tekeningen £n ons hoekje gezien? Kende je ze nog? Jullie hebben ook een fijne vakantie gehad in Ottedoa. Ben je ook nog naar de Hoge Vetuwe ge weest? Dat is geloof t een mooi zwembad hé? Hadden jul lie moot weer?. Ben te i w voor B bezig?. Irma Kurtz. Fijn dat je er evert bij Schreef dat je het uit je hoofd had getekend. Dan weet ik dat alvast. Als je oplossing een dag te laat is kun je nog wel mee toten. Meestal breng Öz in het weekend de copy naar de krant Hanneke Ardon Ik dacht toch dat ik je steeds heb terug geschre ven. De laatste keer in ons hoekje. Heb je dat gezien? Als je schrijft krijg je altijd ant woord terugper brief of In de krant Ja, dat verhaal was echt gebeurd. De poe* van mijn zus had dat gedaan. Je schreef dat Jennie de twee poesjes had ge* zien. Heb je echte poesfes? En is je kamer helemaal opge knapt? Dat had je nog niet ge* schreven. Of zou er misschien een brief, niet aangekomen zijn?. Jos Verbeek Heb je 'fijn feest ge vierd op vijf septemberWat was het toen warm. Je helpt dl op de tuinderij, las ik. Wat heeft vader in de kassen? Schoolzwemmen, is heel wat Jeu- Het wordt weer herfst. Het Ij een prachtige zomer geweest. En van zo'n mooie zomerdag «naakte ANKE. Irma FeenUro, elf jaar, een fovke tekening. Irene Spijkers WTZ je voortaan je adres op de brief zetten? Nu kun je geen prijs winnen want je schrijft er alleen je naam bij. Als Je iets zou winnen weet ik niet waar ik het boek naar toe moet sturen en hoe oud je bent. Houd je meer van spannende boehen dan van boefeen voor meisjesIfe cofe vroeger. Ik la* altijd jongensboeken. Karin VuL Knaap Ik krijg heei wat oplossingen uit andere plaatsen. Dus die kinderen ken je natuurlijk niet. Maar het geeft toch niet dat die je niet kent een prijs winnen? Ieder, een moet aan de beurt i vind Je niet? Puzzel je mee? Ife hoop van wet Irma Feenstra Leuk. dat je weer eens schreef. Je had er een leu ke tekening bij gemaakt. Ut plaats hem meteen in ona hoek je ward ife had er net één nodig voor een zonnige afsluiting ven de zomer. Was het fijn in Duits land? Hebben jullie veel tochten gemaakt? En veel mooie plek jes gezien2 Wat doe je met aHe vissen? Het worden er zo veet Dit waren de briefjes weer. Als je je naam er niet bihebt ge zien betekent dat dat je een brief thuis krijgt. Dag allemaal? veel groeten van ANKE. jg l'c-i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3