SCHIEDAMSCHE COURANT voor on FATIMASCHOOL OKTOBER IN NIEUW GEBOUW Commissaris in en Kamerleden komen naar Schiedam t BIJ VERBOD CHEMISCHE MIDDELEN: INFORMEEL B. en w.: Eventueel verbod gebruik van lichte soda i i 1 krijsen Vegla vergoedt lakschade Tegoed gedaald door vakantie- uitgaven SG moet nieuwe leden benoemen Ex-kabouter Schtickink Kool lid van PvdA Inbraak in vrachtwagen Vijf straten asfaïtlaag Kleuters en Willibrordusschool oncler één dak Koninklijk zilver voor jubilarissen Donderdag 20 september 1973 4 pagfaaY 99ste jaargang no. 24822 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klacbtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL miljoen extra Schiedam De gemeente zal maatregelen nemer» als er -weer klacht ten binnenkomen die betrekking hebben op het „sodobad" van de Vereenigde Glasfabrieken, waarmee al ruim 230 auto's in de buurt van de fabriek zijn ondergedompeld. Overwogen wordt, eventueel een verbrd voor het gebruik van lichte soda uit te vaardigen door toespassing van een artikel in de Hinderwetvergunning. De vier deskundigen, die gisteravond van achter dc coilegetafel de gemeenteraad informatie verstrekten over scshadelijke onkruid* bestrijdingsmiddelen. Schiedam Als in Schiedam definitief geen chemische onkruid-be strijdingsmiddelen meer zouden mogen worden gebruikt, zal het personeelsbestand van de Plantsoenendienst moeten worden verdub beld. Gebeurt dat niet, dan zal „het groen" minder onderhoud krij gen. Met het verdubbelen van het zestig man tellende personeel zou een bedrag van ruim twee miljoen gulden zijn gemoeid. Naar aanleiding van enkele vra gen van CPN-raadsiid T. op 't Ende over het neerslaand soda- poeder, hebben burgemeester en wethouders dit bekend gemaakt. Zij hebben de directie van de Vegla verzocht bij een eventue le volgende storing in de leve ring van zware soda door de AKZO-chexnie dit onmiddellijk te melden aan de afdeling Hin derwet van de Gemeentelijke Woningdienst. In overleg met deze afdeling kan dan de lichte soda verwerkt worden op een manier, die de klachten tot een minimum zal beperken. De Glasfabrieken zelf zijn a] in onderhandeling mét leverancier AKZO om een zo groot mogelij ke voorraad zware soda aan te leggen. Dit omdat het gebruik van lichte soda ook nadelig is voor.de Vegla. De kwaliteit van het glas vermindert namelijk. Mocht, ondanks bovenstaande maatregelen, toch klachten over neerslaand poeder binnenko men, dan zullen b. en w. in overweging nemen een voor waarde aan dé verleende Hin derwetvergunning aan de Glas fabrieken toe te voegen, waarin het gebruik van lichte soda ge heel wordt verboden. De ongeveer 230 klachten over lakschade aan auto's, veroor zaakt door de soda, zullen door de Glasfabrieken worden behan deld. Op advies van experts zal dan een vergoeding werden uit betaald, al naar gelang de gele den schade. Bij Spaarbank anno 1820: Schiedam - D-e vakantie-uitgaven in het zomerseizoen zijn bij de Spaarbank anno 1820 in Schie- dam niet onopgemerkt geble- i ven. Het tegoed op de salarisre- I keningen liepen in augustus te- rug met 856.231,85 gulden en de ingelegde gelden werden met 617.397,13 gulden overtroffen door de uitbetaalde gelden. De ingelegde en uitbetaalde be- dragen waren respectievelijk 12.104.932,45 en 12.722.289,61 gifl-1 den. De stijging van het inleg- 5 gerstegoed m 1973 van m'sn vijf.; miljoen gulden, loopt nu duïde- lijk achter bij de stijging met bijna zeven miljoen gulden in de eerste acht maanden van j 1972. - .'..-.'I Half augustus waren het inleggers- tegoed en de reserves voor on- geveer 47 miljoen gulden belegd in effecten, elf miljoen gulden, j: in hypotheken en 52 miljoen gut- i' den in onder andere leningen aan gemeenten. De onbelegde en op korte termijn belegde gel- J den bedragen ruim elf miljoen J gulden. I Schiedam De stichtingsraad van de Schiedamsc Gemeen schap moet in de vergadering van oktober drie nieuwe leden benoemen. Volgens het rooster van aftreden komen dit jaar de zetels van penningmeester P. Smits én de heer C. H. A. M. van Es vrij. Het derde te benoemen lid zal de huidige lege zetel bezetten. Voor deze vacature is de heer J. P. Drent voorgedragen. In 1974 zijn de volgende leden van de stichtingsraad aan de'beurt om af te treden: wethouder me vrouw ,G. D. Verweij-de Graaff, mevrouw E. de Vos-Van Har- meiert en de heren V. Broeke en N. J, J. van de Water, die bei den namens de gemeenteraad zitting in de raad va» de Schie- damse Gemeenschap hebben. De aftredende leden in 1975: voor zitter W. Meinen en de heren J. Henemann en J, F. Bakkeren. Tevens moet daii in een vacatu re voorzien worden. Mevrouw O. I. 01de Monnikhof- Den Ha rtog, B. Stouthandel en J. de Bruin treden volgens het rooster in 1976 af als -stichtings raad slid. Voor de vacature die er dan is, is de heer J. van der Most voorgedragen. Schiedam Het enkele jaren ge leden uit de Haagse gemeente raad verdwenen Kabouter raadslid Casper Schucktok Kool is ïid geworden van de Partij van de Arbeid. Casper Schuckitik Kool is in Schiedam werkzaam als direc teur van de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren, een full-time baan. Hij brak twee jaar geiteden met de Kabouters: „Ik sloot een pe-, riode in mijn leven af", zegt hij daarover. Als Kabouter kwam Casper in Den Haag indertijd geregeld in de publiciteit. Schiedam De 33-jarige chauf feur A. G. M; had zijn vracht wagen tn de Abel Tasmanstraat geparkeerd. Toen hij terug kwam bij zijn. voertuig bemerk te hij dat er twee accu's gesto len waren. Het spuiten met bepaalde chemi sche middelen wordt sinds enige tijd bij wijzè van proef nagela ten. Over het voor en tegen van dit soort middelen, waarvan sommige kankerverwekkend zijn, is gisteravond tijdens een Informele bijeenkomst van de gemeenteraad gepraat. INFORMATIE Deze bijeenkomst werd belegd na dat op een van de vorige raads vergaderingen bleek, dat vódr de raadsleden over het handha ven van het verbod om chemi sche middelen te gebruiken wensten tebeslissen, zij' beter geïnformeerd wil den. worden. Van de acht deskundigen die wa ren uitgenodigd om gisteren voor deze informatie te zorgen, waren er maar vier aanwezig. De meerderheid van hen bleek om. uiteenlopende redenen tegen het bestrijden van on kruid met chemische middelen. Zij zagen over het algemeen lie ver, dat er in de plantsoenen „clubjes" van planten staan, die elkaar in evenwicht houden. Daardoor zou het onderhoud niet hoeven toe te nemen. Een selectief gebruik van.de che mische middelen zou soms vol gens hen noodzakelijk kunnen zijn, zoals op sportvelden en bij tramhaltes. VERSTIKT Hst eventueel achterwege laten van het bestrijden van onkruid zal gevolgen hebben voor plant soenen, waar men maar één soort plant in wil hebben, zoals rosariums. Tn de proefperiode is tweederde deel van de in Schie dam staande rozen verstikt. Dat vormt een schadebedrag van een. paar miljoen gulden. Op een van de volgende raadsver gaderingen zal de raad moeten beslissen of het verbod om met chemische middelen te werken gehandhaafd moet blijven- Schiedam De dienst Gemeente werken heeft vandaag en mor gen uitgetrokken om in vijf straten een asfalt-slijtlaag op het wegdek ann te brengen. Het betreft de Huysmansstraat, de Willem Brouwerstraat, een gedeelte van de Groenedaan de Oyerschiesestraat en de Nieuwe Maasstraat. Aangezien de slijtlaag mechanisch wordt aangebracht, waardoor het werk niet lang duurt, behoe ven de genoemde straten niet afgesloten te worden voor het verkeer. De omwonenden worden echter verzocht, hun auto's niet in de te asfalteren straten te parke ren. Lege tribunes onderstreepten gisteravond dat de bijeenkomst van de raadjiiet voor publiek .Toegankelijk, was.. Let.wel:. een., bijeenkomst, geen vergadering. Want een vergadering van d raad moet volgens de wet openbaar zijn. Om ten gerieve van de deskundigen een rustige vergadering te waarborgen, was besloten de tribunes leeg te. houden. En daarom werd het geen vergadering, maar een bijeenkomst. Merkwaardig is het dan alleen wel, dat. op het betreffende! raadsstuk gesproken wordt over een „informele raadsverga dering", in plaats van een bijeenkomst. Ook opmerkelijk is het, dat het gesprokene tijdens de bijeen komst niet zal worden gestenografeerd, terwijl gisteravond een bandrecorder elk gesproken woord opnam. Op de vraag hoe het publiek aan informatie over het al dan niet gebruiken van chemische bestrijdingsmiddelen moet ko men, antwoordt burgemeester H. Roelfsma dat men die kan krijgen uit de kranten, waarvan vertegenwoordigers gisteren wel er bij mochten zijn. Lof voor de burgemeester, vanwege zijn vertrouwen in de objectiviteit in de pers. Schiedam - De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. M. Vrolijk komt binnenkort op werkbezoek in Schiedam. Hij zal zich aan op ae noogte stenen van üe problemen m setueuam. Dat zou dan ondermeer gaan om de renovatie in de oude wijken en de vernieuwing van de bin nenstad. De gemeente heeft offi cieel nog niéts meegedeeld over het - bezoek, dat in november plaats vind. Het PvdA-kamerlid Nel Baren- dregt komt binnenkort ook haar Schiedam. Zij zal een bezoek ■brengen aan de Gorzen. Als „Voorbode" van staatssecretaris Schaeffer komt zij zich op de hoogte stellen van de renovatie daar Het Schledatnse FydA-raadslïd mevr. J- Krikke-Heïn wil het Kamerlid - laten zien hoe er wordt gerenoveerd. Volgens me vrouw Krikke wordt er geld weggesmeten. Naar aanleiding van het bezoek van Nel Barendregt zou staats secretaris Schaeffer moeten gaan praten met de woning bouwverenigingen. BINNENSTAD Deze week nog komen twee ande re PydA-kamerledeit naar Schiedam naar aanleiding van de plannen voor.de binnenstad. Zij zullen met gemeenteraadsle den 'van de PvdA praten over het contract dat de gemeente wil afsluiten met de projectont wikkelingsmaatschappij Empeo. De kamerleden zullen daar een advies over uitbrengen. Ver wacht wordt dat zij zullen afra den het contract in do vorm zoals het nu is opgesteld, te sluiten. Schiedam - De rocms-katholieke Fatima-kleuterschooi in de Gor zen wacht met smart op de vol tooiing van bot nieuwe schoolge bouw. In de IJsselmondese- straat krijgen dc twee klassen van de bijna honderd jaar be staande kleuterschool een nieu we aan de lagere Shit Willibror dusschool gebouwde vleugel, waaraan momenteel de laatste band gelegd wordt. Sinds het begin van het nieuwe schooljaar huist de Fatima- school in deze Sint Will.brordus- school, die de twee lokaier. ove rigens slecht kar. missen. Dc •moeilijkheden zullen echter wel dra opgelost zijn: volgens plan moet de nieuwe schooi half ok tober open. Het hoofd van de ratimasehool, mejffrouw C. M. C. Tenwolde. is haar collega's van de Sint Willibrordusschool dankbaar voor de gastvrijheid, die zij aan de in het totaal 24 kleuters plus twee leidsters van de Fatima- school verleend hebben. AFGEKEURD Een andere ruimte ls niet be schikbaar voor de Fatima- school, sinds mejulfrow Ten wolde het oude schoolpand aan de Dwarsstraat het vorige sei zoen liet afkeuren. Mejuffrouw Tenwolde: „We kon- den echt niet langer in dat oude pand, het is in 19D7 geopend, les blijven geven. Vanwege het ui terlijk van de school sturden veel ouders hun kinderen boven dien naar wat moderner ogende scholen". „Dat was vooral goed te merken in 1968 nadat de openbare school in Scbiedam-Zuid ge opend was. Sindsdien is ons aantal leerlingen van ruim in de zestig gezakt tot 27". Dit werkt door bij het lager on derwijs. Voor de eerste klas van de Sint Willibrordusschool ko men ook steeds minder aanmel dingen binnen"» zegt mejuf frouw Tenwolde, die onlangs haar veertig-jarig jubileum bij het kleuteronderwijs vierde. MODERN De nieuwe kleuterschool komt op de plaats van de afgekeurde gymnastiekzaal van de Sint Wil librordusschool. De Fatlma- school krijgt er de beschikking over twee moderne lokalen, die met voor Schiedam uniek meu- Een exterieur van de nieuwe kleuterschool. bilair ingericht worden, en een kamer voor de leerkrachten. De school wordt voorzien van mo dem materiaal, waaronder leer middelen die de kleuters .voor bereiden op de taal- en reken lessen op de lagere school. Met de Fatima-school nieuwe stijl verwachten de leidsters, de da mes Tenwolde en E. Gosens, een grote toeloop van kleu ters, Dagelijks zijn zij bereid ouders inlichtingen te verschaf fen over de school, die geves tigd is in de IJsseimondese- straat 29, telefoon 262847. Hoofdleidster mejuffroi/*» C. M C, Tenwolde. Schiedam - De heren P. Diepstra ten en J. vati Duiven bode va de NV Rotterdamse in- en v«fj'§ koopcentrale Onderling Belan!- aan de Regoutstraat in Schl< dam zijn gistermorgen onde^'f scheiden met de ere-medaille i v zilver verbonden aan de Ord van Oranje-Nasssu. Zij kregen het koninklijk zilvolf in verband met hun 4D-jar jubileum bij de groothandel aI;< levensmiddelen Onderling lang, waar de heer Diepstratc', hoofd van de buitendienst propaganda en de beer J. Duïvenbodé vértegenwoordïgi.!;f en verkoopadviseur is. JpT Burgemeester H. Roelfsema rei te de onderscheidingen uit dens een receptie in het resta'-f rant Europoort aan de Mas^f boulevard. w*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1