SCHIEDAMSCHE COURANT Twee miljoen voor binnenstad NIEUWE STUDIE REGELING VOOR AMBTENAREN W. Fietser loopt en en nat pak op t Geruchten over fusie Wereld record plaatjes draaien H Feest in Centrum Oost Bolmers ivü: Dienst over Roosevelt- huis Wijkcentrum is geen jeugdcentrum1 zeggen leiders ZatcrSag 22 september 1975 i pagina't 99ste jaargang no. 24824 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De drie winke liersverenigingen in de bin nenstad van Schiedam gaan waarschijnlijk fuse ren. Geruchten. daarover lopen, nadat alle winkeliers in het centrum Üjn uitge nodigd voor een vergade ring aanstaande dinsdag. De winkeliers kregen de uitnodi ging deze weekop een originele manier aangeboden. Vier meis jes met een mand aan de arm liepen door het centrum en overhandigden elke winkelier eon enveloppe. Daarin zaten twee flesjes drank en een uitnodiging om .de verga-, dering bij te komen wonen. Vol gens de geruchten zal aan. de winkeliers op dè vergadering •worden gevraagd hoe zij denken over een fusie. De Schiedamse "binnenstad teltnu nog drie winkeliersverenigingen. Dat zijn de' verenigingen Broersvest/Rotterd amsedijk, Broersveld/Lange Kerkstra! en de winkeliersvereniging Hoog-* straat. De fusie zou bedoeld zijn in ver band met activiteiten die in de komende tijd in de binnenstad op l touw worden. ..gezet. Daar zou een bundeling van krachten, voor nodigjizijn. De eventuele fusie zou in ieder vloeroppervlak tot gevolg heeft geval niets te maken hebben De vergadering wordt dinsdag ge- met de plannen voor een nieuw houden in gebouw Irene aan de stadshartin hetcentrum, dat Neiwue Haven 155 en begint een uitbreiding van het winkel- acht uur 's avonds. Vlaardingen „De oude ruem van de zeevisserij, dat zij een van van de hoofdtakken van bedrijf was in de Republiek, ging na 1750 niet meer op. Ook thans is haar nationale betekenis naar verhouding veel minder dan in vroeger eeuwen". Het staat er wat triest in het historisch overzicht „De Nederlandse Noordzeevisserij". Het- losbla- dig, handig voor skripties - overzicht is een publikatie van het Vlaardingse Visserijmuseum, en is samengesteld door dr. J. P. van de Voort, ai wetenschappelijk dokumentalist verbonden aan het museum. Een model van een driemast-haringbuis dat stoet in het Vrsserijmuseum aan da Westhavenkade. De illustratie maakt deel uit van de brochure „De Nederlandse Noordzeevisserij, een historisch over zicht",-door dr. J. P. van de Voort. De 'haringbuis -was fn bedrijf van omstreeks 1400 tot I860. Het was een kielsehip, 19 tot 22 meter lang en z-o'n vijf meter 'breed, Vioardirfgén was een van de thuishavens. Schiedam Bar-dancing De Posthoorn op de boek Willem Brouwer straat/Hoofdstraat is van 19 tot en met 27 oktober het strijdtoneel van twee diskjoefceys. .Dan wordt een rechtstreekse aanval geopend op het -wereldre cord plaatjes-draaien door de drive-in discotheek Mack uit Den Haag. Negen dagen en nachten lang zal de bar-dancing zijn gevuld met de klan ken van het popgeweld. Voor een luttel bedrag,: zegt organisator A. Gou- driaan jr., kan iedereen deze unieke gebeurtenis - als alles gaat zoals men wil - bijwonen. Neem ge rust de slaapzak mee; voor de innerlijke mens wordt - uiteraard tegen een geldbedrag je - ge zorgd. Wie het einde haalt, kan samen met de exploitanten tevreden zijn. Want ongetwijfeld zal onze poppiraat-in-nood Veronica weer een aantal leden in zijn archieven kunnen bij-1 schrijven. Er wordt namelijk tevens een ledenwerfactie gehou den en wat is gunstiger dan een wereldkampioen schap als achtergrond? Om niet geheel in de hoge re popsferen te blijven, heeft organisator Gcu- driaan ook nog van het entreegeld een bedragje in het hoofd om dit be schikbaar te stellen aan de Stichting "Het Lente- feest". fn de zes hoofdstukken van het 34 pagina's dikke drukwerk komt Vlaardingen uiteraard veelvul dig aan bod. Je bent vissers plaats of je bent het niet ten slotte. Het historisch overzicht zelf schetst vlotweg een duidelij ke groei, bloei, ondergang en wederopkomst van de zeevisse rij in de Lage Landen. Vlaar dingen is een van de steden waar met de volle maatjes veel de helft van de Hollandse ha ringvloot". En, even verder in het historisch overzicht: „De toepassing van het treilnet, dat een grote trek kracht vereiste, was mogelijk dankzij de invoering van de stoommachine als voortstuwing voor schepen. De eerste stoom- treïler deed in. 1895 zijn intrede ïni ons land. De eerste stoomlog- ger („fiets") kwam in 1897 te, Vlaardingen". geld werd binnengebracht in de Voorts wordt het werkje gevuld bloeiperiode van de Hollandse haringvisserij, de eerste helft van de 17e eeuw, „In 1630 telde de haringvloot ca. 500 haring buizen, Enkbuizen en Rotter dam waren de belangrijkste thuishavens, maar ook Schie dam, Delfshaven, De Rijp, Jisp en Wormer hadden betekenis. It? de tweède helft van de 17e eeuw ging de haringvisserij" langzaam achteruit. In de 18e eeuw zette het langzaam verval door een afbeelding, van. het fraaie wapenschild van het „Coliegie Van de Groote Vische- rye van Holiant ende Westvries- lant", door korte beschrijvingen en afbeeldingen van de vissoor ten waarop jacht gemaakt wordt, van vistuig en vissers vaartuigen. Bij die vissersvaar tuigen, uiteraard, de ToemTuch- te haringbuis (in gebruik van 1400 tot I860), de fameuze log ger en de overbekende -treiler. van de haringvisserij zich voort. De Nederlandse Noordzeevisserij Een uitzondering vormde Vlaar- is verkrijgbaar in het Visserij- dingen. dat in deze eeuw uit- museum, biedt een bepeTkt en groeide tot de belangrijkste ha- overzichtelijk overzicht en leent ringplaats met 118 buizen in zich bijzonder goed voor skrip- 1752 en ca. 100 omstreeks 1790, ties. Schiedam Wethouder Bolmers heeft haast met zijn hartoperatie. Hij heeft het college van b. en w. voor de raadsvergadering van aanstaande maandag een agendapunt laten bijvoegen waarin een bedrag van twee miljoen gulden wordt gevraagd. De kleuters kunnen alweer een tijdje terecht in de Dukdalf. Onder leiding van een aantal vrijwilligers hebbben ze het in de peulerspeelplaats best naar hun zin, Schiedam —Wijkcentrum De Dukdalf heeft deze zomer de nodige veranderingen ondergaan, opdat de bewoners van de Gorzen het ko mend seizoen eens in grote getale het centrum in de Rijnstraat nummer 1 komen bezoeken. Schiedam In de Bethelkerk aan de Nieuwe Maasstraat wordt morgenmiddag een dienst ge houden, waarin aandacht wordt besteed aan hut Roosevelthuis. Na de dienst zullen dia's ver toond worden van de vakantie week in het Roosevelthuis. Medewerking aan de dienst, die °m half drie begint, verlenen bet Grote Kerkkoor en de cbris- telijke muziekvereniging Harpe Davids. Ds. J.A. Meiulendijk uit Oudenhoorn gaat in de dienst voor. Want natuurlijk moeten er dit jaar meer mensen naar de Duk dalf komen.' Het centrum is per slot van rekening gezellig ge noeg ingericht: er is een bar, er staat een biljart, er kan gedanst worden en natuurlijk staan er genoeg stoelen, waarop naar films gekeken kan worden of waarop men gewoon met elkaar kan gaan zitten babbelen. De voornaamste verbetering is wel de velbouwing van de vloe rend Alleen daardoor lijkt het al, alsof het hele gebouw ver nieuwd is. Slechts op een paar" plekjes zullen de muren op nieuw geverfd moeben worden. Want door de verbouwing valt het nu des te meer op, hoe ver veloos sommige gedeeltes zijn, Een tweede grote verbetering is de totstandkoming van een nieu we electrische installatie. Door de financiële steun van de Gor- zenaren kon de oude Installatie, die te gevaarlijk werd, vervan gen worden, GEEN JEUGD CENTRUM De leiders van de Dukdalf, Ton Bassant (28) Wim Nijssen (27) en Marian van Beers (25) en de twintig vrijwillige medewer kers hopen, dat dit jaar wat meer ouderen komen. „De Duk dalf wordt nog te veel als een jeugdcentrum gezien" zegt Ma rian. „Maar ook volwassenen kunnen er gymnastiek beoefe nen en er een naaicursus vol- gen. En natuurlijk kunnen ook de peuters hier terecht in de kleuterspeelzaal" Voor de schooljeugd zijn er iedere woensdag, vrijdag, zaterdag en zondag een instuif en een soos. Hierbij worden de verschillende leeftijdsgroepen een beetje gé- scheiden. „Het is niet aantrek kelijk gebleken om jonge jon gens en meisjes bij de wat ou dere jeugd te zetten1", zegt Ma rian. „Het gevolg is dan, dat zo wel de ouderen als de jongeren wegblijven" De eerste duksoos van dit seizoen is vanavond. Voor kinderen bo ven de 15 jaar treedt dan het kabaret Zonder Baard op. Op 22 september komen de Flails en het Rotterdamse trio Makker. Slakker en Rakker. Schiedam - In de raadsvergadering van maandag 24 september komt een voorstel aan de orde, waarin de studiefaciliteiten voor de ge meenteambtenaren worden geregeld. Dit nieuwe voorstel, "Verorde ning studiefaciliteiten 1973" komt in de plaats van de verordening, Tegemoetkoming in "studiekosten 1971", en is opgesteld naar een model dat is vervaardigd door een commissie, die in het leven werd geroepen door het Centraal Orgaan, ïn hét nieuwe model is èn de toekenning van een tgemoetko- ming in de studiekosten èn het verlenen van verlof aan ambte- naren, die een studie volgen waarvan de lessen buiten de voorheen geldende diensttijden worden gegevenj geregeld. Volgens die nieuwe regeling krij gen de studerende ambtenaren 75 pet. van hun cursus-, les-, col lege- en examengeld vergoed. Aan die vergoeding zijn danwel een aantal voorwaarden gekop peld, zoals het nut van de studie en de vorderingen van de be trokken cursist. Voor de noodza kelijke- reis- en verblijfkosten krijgen de ambtenaren een ver goeding van 10Q pet. In de regeling is verder neerge legd, dat de vergoeding in be paalde gevallen moet worden terugbetaald, bijvoorbeeld wan neer ontslag wordt verleend aan de ambtenaar voor hij zijn stu die heeft beëindigd. Voor diegenen, die In diensttijd lessen volgen, bepaalt de nieu we verordening, dat 2tj per week recht hebben op een vrije dag, zonder dat zij daar finan ciële nadelen van ondervinden. Wordt de studie buiten de dienst uren gevolgd, dan bestaat de mogelijkheid om afhankelijk van de soort opleiding, eens per maand, per twee weken of per week, een halve dag verlof te krijgen. Als de verordening wórdt aangenomen, gaat hij met terugwerkende kracht in per per I januari 1973. Verder staat er voor de .komende raadsvergadering een voorstel op de agenda, om het aantal va kantiedagen van de ambtenaren met een dag te verhogen. Daar mee gaat het totaal van acht tien dagen per jaar naar negen tien dagen. Tevens wordt de va kantietoelage verhoogd met 0,5 pet tot een totaal van 7,5 pet- Tenslotte komt er een voorstel aan de orde om aan het ge- meentepersoneel een drietal uit keringen ineens te verlenen in verband met de verhoging van de salarissen, de nacalculatie trend 1973 en de wijziging van het pcnsioenbijdrageverhaai. Deze gelden zijn nodig om een nieuw warm kloppend stadshart in. .Schiedam te financieren. Want volgens het college kan de transplantatie geen onnodige vertragingen dulden. Eerder al had de raad een krediet van 406.000 gulden verteend aan de wethouder. Omdat in de aan- koopkosten van het ontroerend goed in het centrum het Rijk een bijdrage van tachtig pro cent in de kosten voor haar re kening neemt (in dit geval 1,8 miljoen) zou dat samen ook een bedrag van twee miljoen ople veren. Om echter een slagvaardig aan koopbeleid te kunnen voeren, kan er niet worden gewacht op het rijkskrediet, vindt het colle- ge. Daarom willen zij de eerder gedane toezegging van 400.000 gulden veranderd zien in een krediet van twee miljoen gul den. De gemeentekas kan dan later weer worden aangevuld met het geld van het Rijk. Schiedam Het Centrum Oost wordt zaterdag 29 september of ficieel ia gebruik genomen: Ter gelegenheid hiervan worden er diverse activiteiten op touw ge zet en *s middags is er van vijf tot zes uur receptie in het nieu we buurtcentrum. Dit aan de Dr. Zamenhofstraat 153 gevestigde clubhuis is reeds begonnen met het programma voor het winterseizoen. Schiedam Het roepen van ,;bandiet" en het ballen van zijn vuist heeft voor de 56-jarige Delftse Ieraar B.P. tot gevolg gehad dat hij door een automobilist een sloot werd ingeslagen. Door en door nat heeft hij daarover een klacht bij de politie ingediend. De Delftenaar balde zijn vuist, omdat de bestuurder van de auto hém op de Harreweg in Schiedam-Kethel rakelings passeerde. Hij vond dat geen stijl. De automobilist wond zïch zo op over het feit dat hij voor bandiet werd uitgemaakt, dat hij snelheid minderde, de fietser langs liet rij den en hem vervolgens de berm insneed. De daarop volgende woordenwisseling liep zo hoog op dat de automo- :i bilist de Delftenaar de sloot insloeg. Nadat het slachtoffer weer op het droge was gekrabbeld, heeft hij zijn beklag ingediend bij de po- Jitie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1