ANTI-BULDERBAAN- VOORZITT II niet te vrezen Rotterdamse lucht haven wordt kunstmatig in leven gehouden SWARTE, WAAROM? I tegen bellen Zesiienhoven stelt publiek gerust met dooddoeners SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1973 door Reina ten Bruggenkate Berkel en Rodenrijs Het is even heel stil geweest rond de Stichting Centraal Comité anti-Bulder ba an. Bijna vier jaar lang springt het comité boven op ieder bericht van of over het vliegveld Zestienho ven en dan ineens stokken de nijdige commentaren en pinnige brie ven. Noem het een adempauze dat tijdelijk stSzwijgen van de groep Antl- r -Bulderbaan-mensen. Voorzitter E.H.P. Swarte: „We willen een beet je af van die welies-nietes-sfeer. Bewust hebbe we ons kruit een beetje droog gehouden, want als je iedere keer in de pen klimt krijg je toch maar reacties als: daar heb je ze weer met hun geza nik. „De schreeuwende minderheid" zijn we nu weer genoemd". .Vanachter een bureau vol pape rassen, kaarten, krantenknipsels en rapporten, vertelt „voorman" Swarte van de nieuwe tactiek van zijn stichting. Minder op vliegend, maar daardoor niet minder strijdlustig. In een rap port dat nog deze maand de deur uit .gaat vertelt de stich ting waar ze zich de laatste, tijd aan geërgerd heeft. Op die ma nier en niet meer via haastige commentaren wil de stichting haar visie geven op alle moge lijke uitspraken over. her,",geha te" vliegveld. Een vliegveld dat, volgens Swar te, kunstmatig in stand wordt gehouden. Een luchthaven, die voor het economisch on-nut dat RoUerdam er var zou hebben, te veel last bezorgd voor de om wonenden. Een vliegveld, dat volgens Swarte „helemaal ver keerd ligt" en waarvan elke uit breiding weggegooid geld is. RECHT OVER In zijn bungalow aan de Rodenrij- seweg aan de rand ivan de ge meente Berkel en Rodenrijs er gert Swarte zich dagelijks aan de hoeveelheid decibellen in de. lucht. Sportvliegers weten de bungalow van de Anti-Bulder- oaan-man te vinden en komen hem regelmatig een grinnekend gae-dag van uit de lucht toewui ven. Wordt beweerd. „Ik weet het niet", zegt Swarte zelf. „ik zou het niet durven beweren, misschien zien ze de bungalows als een herkenningspunt. Ze vliegen hier altijd recht over. dat wel. Die sportvliegerij is aJ- l'id prijs. Soms vliegen ze met z'n vijven achter elkaar. Zo mo gen ens dan een schreeuwende minderheid noemen, maar er r zijn hier in de omgeving talloze f.-.mensen die op dat geluid niét kunnen slapen. Uit onze enquête is trouwens wel gebleken dat vele duizenden mensen met ons sympathiseren*'. OVERBODIG Het verhaal dat Swarte uit de doeken doet Is zwart-wit. „Zes- tienboven is 'overbodig", zegt bij. „Het aantal passagiers dat op het Rotterdamse vliegveld in een vliegtuig stapt kan zonder enige moeite naar Schiphol Zelf vlieg ik zeer regelmatig. Ben misschien al vijf maal de we reld rond geweest, maar altijd start Ik vanuit Schiphol. Ik be doel: wat Is dat nou voor een aisland even naar Amsterdam? Uit een rapport van de verkeers dienst Rotterdam peutert hij wat gegevens los: In het eerste half jaar van 1S73 zouden er niet meer 2-400 lijnjvliegtuigen van de Rotterdamse luchthaven vertrokken zijn, Daarentegen zouden er meer dan fcaehtigdui- zen bewegingen van andere vliegtuigjes, voor het overgrote deel les- en sportvliegtuigjes en rondvluchten op het vliegveld plaatsvinden. En onder „bewe gingen" wordt dan verstaan: - starten en landen. „Je ziet, de verhoudingen liggen (volkomen scheef. Van het economisch ver keer heeft niemand last, het gaat.om die sportvliegerij, dag- in, dag-uit". Dan een vergelijking met Schip hol. „In Schiphol zou in het eer ste half jaar honderd miljoen kilo vracht vervoer zijn. Op Zesiienhoven niet meer dan drie miljoen, waarvan tachtig pro cent nog via de weg naar Schip hol, zodat Zestienhoven niet meer dan een expeditiebedrijf- je is". „Ze kunnen dan wel be weren dat er op dat aardappel veldje niet te vliegen valt en dat de baan nodig (verzwaard moet worden, zodat er zwaarder luchtverkeer aangetrokken kan worden, maar daj dat enige in vloed zou hebben ap een beter functioneren geloof ik niet. Het is eet pure dooddoener. Want in de jaren 1956 tot 1968 konden op Zestienhoven de zelfde toestel len landen als op Schiphol. En in die tijd had de Rotterdamse luchthaven ook al geen lijnver- bindmgen. Uit pure ellende heb ben ze daarom, maar sport vliegers aangetrokken. Maar ,een economische waarde heeft Zestienhoven pertinent niet". PRO EN ANTI En dat Is dan regelrecht in tegen spraak met wat het comité werknemers zegt, de commissie Luchthavenbeiangen en de di- rekties van verschillende onder nemingen op de Rotterdamse luchthaven. Zij zijn namelijk juist In verzet gekomen tegen de pOgingen van de Rotterdamse gemeenteraadsleden en het Openbaar Lichaam Rijnmond om de luchthaven zo snel moge lijk van de kaart te vegen. Zo vinden dat er dau afbreuk wordt gedaan aan een gezonde functionering van de wereldha ven en de gehele zuidelijke randstad. Handhaving van Zestienhoveo heeft tevens het voordeel dat de aanleg van een twee.de nationa le luchthaven overbodig wordt, menen ze. Het comité werkne mers bijvoorbeeld pleit ook voor uitbreiding en verbetering wan de luchthaven, die zonder ern stige milieubelasting het over lollige verkeer van Schiphol kan overnemen. Rotterdams vlieg veld ligt nu eenmaal lekker cen traal, vinden ze, waarom dan elders een tweede nationale luchthaven beginnen. De aanleg van zo'n tweede basis zou, vol gens hen, extra milieubelasting met zich meebrengen en boven dien nog eens een investering van vijffhonderd miljoen gulden vergen. Breidt Zestienhoven uit en d:e kapitale uitgave kan öd*. terwege blijven, aldus de pro- Zestïenhoven-comités. In regeringskringen is daarente gen inmiddels de voorkeur uit gesproken voor een tweede na tionale luchthaven in de Mar kerwaard. Maar de pro-comités noernen als bezwaar déérvoor; het verliezen van een stuk re creatiegebied in het ÏJsselmeer. Stoort u niet aan een schreeu wende minderheid, die Zestien- hoven de grond in wil boren, roepen de pro-Zestienhoveaco-, mités, steun de Rotterdamse luchthaven liever. DAG DELFLAND Swarte: „Het verbeteren, het ver zwaren van de startbaan op Zestienhoven gaat op z'n minst zes miljoen kosten. Én je bouwt er niets meer op. Ze kunnen dan wel jammeren over het ver loren recreatiegebied van de Markerwaard, maar als ze dit kunst- en vliegwerk doordou wen, kunnen wij ons recreatie gebied Delfland bij voorbaat wel afschrijven". Ter ondersteuning van zijn Anll- Bulderbaan-relaas haalt Swarte de notulen te voorschijn van de Schiedamse gemeenteraads vergadering, toen besloten moest worden of de stichting een bijdrage moest hebben «1 niet. Het raadslid mevrouw De Waard pleitte toen sterk voor een subsidie voor „deze dege lijk, rationeel en deskundig wer kende stichting". Ze betoogde dat hef comité mettfcoden en conclusies in een tegenrapport zo doeltreffend aanvocht, dat burgemeester en wethouders van Rotterdam inderdaad over tuigd raakten van de „heilloze gevolgen van een uitbreiding". Volgens het Schiedamse raads lid moet er met kracht worden gewerkt aan de sluiting van Zestienhoven om te voorkomen dat het als vuilnisbak gaat die nen voor de overflow van Schip hol, dat in de toekomst onge twijfeld steeds groter zal wor den". „Een betoog waar je neus té Anti-Bulderbaan is in het commentaar van Swarte daar op. Hij icesi verder: „De doelmatig heid van het centrale actiecomh ri pFi l» - ÏJe'Sliii»-. fcrsja tsetvssh. maar w »r Criitrsa» Cnmilt Ami-Uul- ti.-.n «U'S ateicr vlies er de ;ie(ivileit#n van de riet «Icmrtti- lüf-iitlut'rn Z^iienliirtrf», Vwvïi'r h. Stichting Oir ïief» hrtjvrrl voi»r_ rei» m «icin rmitviühe itvcrlj-t wr s.-pikeerti 111/ i.iénue luchthaven; drill.'!, life lui Ian:» p'nilifee m v*« ilefif limbi niidrrkem. a de- hij ZeStienhoven „We doen ons best, dat moet toch duidelijk zijn. We helpen nota bene en dan toch wordt er weer gepro testeerd. Swarte, waarom toch?". Dat vraagt haven meester R. J. Zuidema zich af srnds de Stichting Centraal Co mité Anti-Bulderbaan met ver nieuwde energie aan het pro testeren is tegen „zijn" lucht-, haven. Hij betreurt het dat en kele van zijn uitspraken door de stichting verkeerd zijn geïnterpreteerd, waardoor eni ge misverstanden zijn ont staan." De heer Zuldema: „De dagelijkse leiding van Zestienhoven heeft er gees; en kele behoefte aan de bevolking een onjuiste voorstelling te Ste ven van de gang van zaken pp het vliegveld, zoals het actie comité suggereert. Integen deel, juist ook vSa bet houde» van een veertiendaags spreek uur wordt ernaar gestreeFd zo openhartig mogelijk te zijn over de operationele activitei ten." Als reactie op de protestbrief van het comité Anti-Bulder baan („Zestienhoven stelt pu bliek gerust met dooddoe ners") zegt de havenmeester: „Het C.A.B. verkeert blijkbaar in de veronderstelling dat het gaat om vliegtuiglawaai gedu rende het hele etmaal. Dat is pertinent onjuist. Er is gespro ken over vliegverkeer tijdens de nachtelijke uren; en dan nog over enkele op zichzelf staande gevallen, die voldoen de hinderlijk waren om maat regelen te nemen. Maatrege len die tevens een preventief karakter hadden." Volgens de stichting Anti-Bulder baan zou de heer Zuidema na melijk het vliegtuiglawaai toe schrijven aan vliegtuigen van Schiphol, die juist boven Rot terdam aangezet worden tot daten. De stichting vroeg daarom aan de Rijkslucht vaartdienst Schiphol om inlich tingen over vliegverkeer bo ven Rotterdam. „Het ant woord dat de luchtvaartdienst daarop verstrekte", aldus de heer Zuidema. „Berust op de veronderstelling dat de stich ting hinderlijk luchtverkeer bedoelde, hetgeen uitsluitend te maken kan hebben met 3d imm end verkeer ten oosten van het Rotterdams woonge bied. De reactie van de R.L.D. onderschrijven we dan ook volledig. Maar het gaat hier juist om het dalend verkeer uit het zuiden met bestem ming Schiphol dat over Zes tienhoven en omgeving hoor baar is. Hec is natuurlijk niet de bedoeling geweast van de dire-ktie om te suggereren dat de verkeersleiding op Schiphol niet milieubewust handelt. Wèl is het zo dat door onderling overleg zekere verbeteringen tot stand kunnen worden ge bracht." Via een spoed-overleg met Schiphol heeft da luchthaven- meester van Zesélenhoven In middels geprobeerd «m over bodige hinder voor Rotterdam en omgeving te verminderen. „We doen ons best", zegt de heer Zuidema. „Is het dan rechtvaardig dat er tóch wordt geprotesteerd? tè Anti-Bulderbaan is in het verleden al vele malen geble ken, ook toen gunste van een groot deel van de Schiedamse bevolking, die al genoeg te lij-; den heeft van allerlei milieuver- pestende verschijnselen". Swarte haalt drie kolossale lucht foto's van bet vliegveld en zijn omgeving voor de dag. „Als zo wiii en uitbreiden kunnen de bewoners in Schiedam en V!aar- dingen, ten noorden van de rijksweg van Rotterdam naar Hoek van Holland, wel inpak ken. Dan kunnen ze wel scher men met een plan om enkele woningen in ,de direkte omge ving geiuiddicht te maken, maar stel je even voor wat dat wordt Een geluiddichte woning is niet meer dan. een grafkelder. Je komt in totaal andere wereld te wonen: buiten zie je kinderen spelen en verkeer rijden, maar je hoort niets .Er is over dat plan trouwens nooit verder ge sproken, want over kosten ■wordt zo ontzettend lïchtjvaardig gedacht". - „Neem bijvoorbeeld het aantal passagiers in geregeld verkeer op Zestienhoven. In het afgelo pen half- jaar waren dat er 139.6C0. Neem aan dat de twee de helft altijd minder is en geef ze een totaal van 250 duizend passagiers, dan 'kost ieder man netje de gemeenschap twintig guidtn. Dan ga ik uit van de vijf miljoen gulden die ze ieder jaar „zichtbaar" tekort ko men". „Daarom: het wil er bij mij nog steeds niét in dat er werkelijk behoefte is aan Zes- tienhoven, laat staan een uit breiding. Iets waar werkelijk behoefte aan is, dat komt er. Als ik het voor het zeggen had: als je er zo van overtuigd bent dat het goed gaat lopen, waar om kan je dan zelf het geld. niet opbrengen? Dan brengt het toch vanzelf z'n geld op?. Waarom heb je dan zo hard financiële steun nodig?" „Schiphol heeft trouwens nog: geen centje pijn. Zestienhoiven hoeft niks op te vangen. Zestien hoven wordt alleen maar kunst matig in leven gehouden". „Het kost de gemeenschap alleen maar handen vol geld en een heleboel narigheid, geluidshin der en overlast. ELke verande ring of verbetering betkent dat je je de ellende op hai« haait", Swarie, en met hem de plaatselij ke actiecomités in Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Berkel en Rodenrijs, Bergschenhoek, Schicoroek» Deifgauw en Pijnac- ker, is van plan om te blijven doorvechten. Tegen een bulder- baan. Qndaks sarcastische be namingen als „de schreeuwende minderheid", ln de doelstellingen staat duide lijk omschreven waar de stich ting zich voor wil uitsloven: het voorkomen van een uitbreiding van het vliegveld Zestienhoven, In welke vorm dan ook. De be perking van geluidshinder en het voorkomen van toeneming van deze geluidshinder door het vliegverkeer op de genoemde luchthaven. En Indien die doel stelling niet op andere wijze be reikt kan worden, hee bewerk stelligen van een opheffing van het vliegveld, met de haar ten dienste staande middelen. De van de bovengenoemde doelstel lingen nastreven binnen 't kader stichting zal de verwezenlijking van de wettelijke voorschriften. „Waarmee me maar willen zeg gen", aldus Swarte, „dat we geen bommen zullen plaatsen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3