SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WINKELS HOOGSTRAAT VOOR FEESTDAGEN OPEN SHI qIO 02 O naar Overdosis aan remmende Liedewyde viert jubileum met vele activiteiten Meer stankoverlast clan vorig jaar Programma van PPR: A uto- binnen> stad Duurder reizen met RET Bouw had goedkoper gekimd Kritiek Kamers van Koophandel op onUverp-slreekplan Attracties voor iedereen bij opening Centrum-Oost Nu nog aantrekkelijker sparen mét tarieven tot: Klachten nemen toe: FANCY-FAIR TEN BATE VAN NOORDÏERSE KINDEREN Vrijdag 28 september 1973 ■1 pagina'? 99ste jaargang no. 24829 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - Idachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL ja tegen regionaal Schiedam/Vlaardingen Het verpleegtehuis Nieuwe Waterweg-Noord, dat in de Schiedamse nieuwbouw wijk Woudhoek-Zuid zal worden gebouwd, gaat een kleine dertig miljoen gul den kosten. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vinden dat een dusdanig hoog bedrag, dat zij er over gedacht hebben dit bouwplan in de prullenbak te gooien. De bouwkosten zijn zo hoog. omdat het gebouw uit een groot aantal uiteenlopende vleugels zal bestaan. Dat wordt gedaan voor de leef baarheid in het verpleegte huis, waarin zowel langdu rige zieken als geestelijk gestoorde bejaarden ko men. Gedeputeerde Staten is tot de.con clusie gekomen, dat zij noodge dwongen ja moet zeggen tegen het dure bouwplan. -Er-zijn al zo veel aanloopkost-en gemaakt, dat een goedkoper plan daar door toch duurder wordt dan het oude plan. Wè] zat de provincie er op staan dat bij het uitvoeren van het plan, zo sober mogelijk wordt gewerkt. Om daarop te; kunnen toezien,-zat voorlopig de provin- cie alleen garant staan voor een deel van de reeds gemaakte kosten èn de eerste aanzet van ,de_ bouw. Daarmee isvijf .mil joen gulden gemoeid.' GA&4.YT Schiedam en Vlaardingen zullen Ieder voor dertig procent van deze vijf miljoen gulden garant moeten staan, evenals de pro vincie, Dat betekent dat e!k van de drie een garantie, moet'verle nen van anderhalf miljoen gul den, - Maassluis 20U garant moeten staan voor de overblijvende tien procent; een half miljoen gul den. De gemeenteraden van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis en Provinciale Staten moeten nOg hun goedkeuring hechten aan deze garanties. Verwacht wordt dat de 279 bed- den van het verpleegtehuis, hoe wel het tehuis bedoeld is voor het hele gebied Nieuwe Water weg-Noord, voornamelijk bezet zullen worden door mensen.uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, Van de beddeb zullen er 124 be stemd zijn voor de verpleging van langdurig zieken en 155 geestelijk gestoorde bejaarden. In het bouwplan is ook een dag- hospitaal opgenomen. GOEDGEKEURD De minister van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft het „dure" bouwplan al vast goed gekeurd, hoewel de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid en de directeur-hoofdingenieur van de provinciale waterstaat van mening zijn,* dat-met een eenvoudiger plan het best goed koper had gekund. Eigenaar van het verpleegtehuis wordt een stichting, die is ont staan door samenwerking van de besturen van ziekenhuizen, verpleegtehuizen en bejaarden oorden in Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis. Vlaardingen „Dat de verbetering van het leefmilieu eisen stelt spreekt vanzelf. Wij menen, dat deze verbetering kan worden be reikt met een bewust, duidelijk en stringent milieubeleid. Dat hoeft echter geenszins gepaard te gaan met remmende maatregelen ten opzichte van industrie en vervoer ais zodanig", zo schrijven de Ka mers van Koophandel van Rotterdam en voor de Beneden-Maas en de stichting Europoort-Botlekbelangen als reactie op het streekplan Rijnmond in een gezamenlijke brief, aan de Rijnmondraadsleden. De drie instanties merten in het ontwerp-streekplan juist van die remmende maarregelen „en zelfs pogingen tot het terug draaien -van de klok van de eco nomische ontwikkeling" eëa overdosis te bespeuren. Het treffendst vinden de twee Ka mers en de Stichting het geheel en al ontbreken van enige posi tieve Instelling ten. opzichte van de industrie, „Wat gedurende vijfentwintig jaar werd toege juicht omwille van de welvaart, wordt thans verguisd." De briefschrijvers bekruipt de vrees.dat de „slinger van de milieusaneririg te ver door zal slaan. „Andere doelstellingen, zoals de bevordering van de ha ven-,transport -en distributie functie van de regio, mogen niet in de knel komen door-een te star vasthouden aan het geko zen uitgangspunt. Noch hoe, noch waar deze functies gesti muleerd zullen worden is uit het ontwerp-streekplan op te ma ken. Dat is voor ons eenvveeg. teken." Schiedam In het Centrum-Oost is het zaterdagmiddag feest u. verband met de officiële ope ning van het nieuwe buurthuis om half twee. De festiviteiten beginnen om een uur met een drumband- en majoretrenshow. Pan twee.tot vier uur is er een k.nderkermis met vele attrac ties, waaronder een spookhuis, etn vrolijke keuken cn een waarzegster. r!m half drie wordt er op de speelplaats bij het centrum een wedstrijd straattekenen gehou den voor zes- tot en met twaalf jarigen en om drie uur is er voor de kleintjes poppenkast, b oudere jeugd kan tijdens een discoshow in het clubhuis vEn twee tot vier uur deelnemen aan een popkwis. Het program ma word: om vier uur voortge zet met een optreden van een zangeres, die luister- en mee zing! iedjes ten gehore brengt. hall acht begint er een bin go-avond in het nieuwe centrum aan de Fahrenheitstraat. Schiedam De nieuwe winkelpanden aan de Hoogstraat op de plaats van het oude midden standswarenhuis gaan voor 1 december open. De bouw is voltooid, zodat slechts de inrichting van de winkels rest. Vandaag heeft de aanne mer, de firma D. Versloot uit Bodegraven, de panden opgeleverd aan de opdrachtgeefster, de Engelse Beleggingsmaatschappij Pabema. Vijf van de zes in het pand aanwezige winkels hebben al een bestemming. Radio Modem be trekt twee winkels, Rinck krijgt er een ter be schikking, voorts komt er waarschijnlijk een restaurant en in de vijfde winkel vestigt zich .de firma Van der Ree uit Rotterdam, handelaar in snuisterijen. Het werk is precies op tijd voltooid, volgens de firma Versloot. Het architectenbureau Bakker uit Rotterdam heeft het- nieuwe mmi-winkelcentrum zodanig ontworpen, dat de lijn van de. gevels overeen komt met de oorspronkelijke. Het stukje plat dak naast de puntdaken was ook bij het mid denstandswarenhuis aanwezig. Niettemin vak het pand ais nieuwbouw een wei- nig uit.de toon bij de belendende percelen. n Een auto-vrij centrum. Dat is het ideaal van de PPR. Vandaag zi[n de winkelpanden- opgeleverd Bank MEEs.&tloPÊNV -.1. -. ■'■y! Schiedam, Nieuwe Haven 133/ hoek U.K. taan: Vlaardingen.Scbicdamscweg 53. té!. 010 - 340 222. Botlek, Bollekweg 113, tel. (110-161988/161127 Schiedam Een sneltram van het centrum naar Groenoord en Kethel en een auto-vrije binnen stad. Het zijn twee "punten uit het programma van de PPR voor de gemeenteraadsverkie zingen volgend jaar, dat de le denvergadering in principe ^Jiegft.goedgekeurd.- - .fiet programma van de PPR is nóg niet helemaal klaar. £r zul len onder meer nog punten aan worden toegevoegd over de bin nenstad; In het programma staat al wel, dat bij het realise ren van nieuw o wijken de hulp van projectontwikkelingsmaat- .schappijen van de hand wordt gewezen. Voor de oude v/ijken wil de PPR een programma opstellen voor üfc vernieuwing. Deze vernieu wing heeft, za vindr Je PPR bo ven het slopen van panden. - Snelverkeer moet zich aanpassen een voetgangers en fietsers, zos staat verder in het programma- Daarvoor moet het gebruik wor- Schiedam 532 klachten over luchtverontreiniging heeft de Centrale Meld- en Regelkamer, van het Openbaar Li chaam Rijnmond in het tweede kwartaal van 1973 van de Schiedammers ontvangen. Dat blijkt uit het kwartaalver slag van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond. In de maanden april, mei en juni van dit jaar zijn 105 klachten meer binnengekomen dan in de zelfde periode van het jaar daarvoor. Ook het aantal voor vallen, die door stankveroorza- king aanleiding gaven tot het melden van een klacht, is toege nomen: van 9G in het tweede kwartaal van 1972 naar 148 in die periode van dit jaar. De drie instanties verzoeken de Rijnmondraad overigens met klem de termijn waarin in spraak nog effect kan sorteren te verlengen. „We kunnen geen waardering opbrengen voor de korte rijd, die ons, nu voofc- de tweede keer, wordt gegeven om tot een commentaar te komen, In februari werd onze mening op een hoorzitting verlangd slechts enkele datgen nadat we de uitnodiging daarvoor hadden gekregen. Nu staan ons tien da gen ter beschikking om ons een oordeel te vormen." Schiedam De rooms-katho- lieke huishoudschool Liede- wyde aan de Parkweg viert volgende week het 25-jarig bestaan met een groot aantal activiteiten, onder andere een fancy- fair. De opbrengst hiervan komt geheel ten gcede aan de actie Hulp aan Noord' ïerland. Het jubileum-programma begint vrijdagavond 5 ok tober met een bijeenkomst in de parochie van Sint Jan de Doper aan de Monseig neur Nolenslaan 99. Voor genodigden is er zaterdag middag om hall drie een offi cieel gedeelte met een t oe spraak door mr. L. A. Struik. Daarna wordt er van vijf tot Men uur een reünie gehouden v"or oud-docent^u van Licdewy- de. De fancy-fair onder het motto Kuip door kinderen voor kindc- rgn, waarvóór ht> schoolgebouw w»>rdt. ingeruimd, is zaterdag van vijf fcrit tien uur en zondag van fwaalf tot vier uur open. Ie- dereen is op de fancy-fair .wel ke nu De leerlingen var. de eerste en tweed'* klassen knjgen dinsdag 9 oktober een feestprogramma aangeboden, met als hoogtepunt het toneelstuk .,De Lieverdjes", dat de docenten 's middags om twee uur tn De Rank in Kethel opvoeren. V Voor de leerlingen van het derde jaar, de INAS en de vorrhings- kla.s is er woensdag de aula van de Scholengemeenschap Spie- Tingshoek aan de Van der. Brugghenlaan eer. disco-avond mei Martin Green. De docenten en het personeel van LiedC'Wyde besluiten het pro gramma, ter ere van-het zilve ren jubheum - donderdag met een. feesta vond. In verbaar! niet het jubileum heeft de -'s -hooi een boekje uit gebracht over haar geschiede nis. Dit.zestien pagina's tellende drukwerkje, wordt ónder andere onder de leerlingen cn het be- s.ujr van de schoei verspreid. Tot de veroorzakers van overlast behoorden ook de Tanker Clea ning en Wilton Fymoord: op 18 en 20 juni 1973 hadden de be- woners van Schiedam-zuid last van de olie-, gas- en propaan- lucht, die bij de Tanker Clea ning werd veroorzaaktdoordat bij het schoonmaken van een boot een hoeveelheid gas ont snapte. Drie weken eerder had- den de Gorzenaren last van ia- waai en van roetende boten bij i de Tanker Cleaning. LAWAAIOVERLAST Op 24 mei van dit jaar was een afzuigventilator van een grit-j straal installatie op de werf Wil-1 ton-Fijenoord d&feot. Omwo- I nenden maakten toen melding! van de lawaaioverlast. De veroorzaker van de „zweet- voeten"-lucht op 26 april is on bekend gebleven. Ondanks een onderzoek van de CMRK en de l havendienst is men er niet ach ter kunnen komen, wie de stank heeft veroorzaakt. 50 mensen reageerden op de overlast. Het SO 2-gehaIte in de lucht was in het tweede kwartaal van dit jaargemiddeld 84,8 microgram per kubieke meter lucht. De SO 2-meters staan opgesteld op de werven van Wil ton-Fijen oord en Gustp.-op.de Westfran- kelandsedijk bij de Machinefa briek De. Jong N.V. en op de hoek Nieuwe Damlaan/Burge meester Van Haarenlaan. den teruggedrongen. De binnen stad wordt bestemd tot auto vrije zone- Verder vindt de PPR dat het openbaar vervoer beter moet en dat het gebruik ervan sterk móet worden gestimuleerd. - Eert sneltram zou de binnenstad met Schïedam-Noord moeten verbinden. Aan deze lijn moet een goad aanvullend busnet worden gekoppeld. De PPR meent dat zeer belangrij ke maatschappelijke ontwikke- lingen te weinig zijn doorge drongen. Onder andere tot het gemeentebestuur van Schiedam. Als voorbeeld daarvan wordt in het programma aangehaald, dat. het ontrollen van een spandoek op de publieke tribune van de gemeenteraad werd beschouwd," als ordeverstoring, terwijl het eigenlijk zo zou moeten zijn- mensen zo veel mogelijk te lak ten beslissen over hun eïgen/si-* tuatie", -J De Bescherming Bevolking wijst de PPR vierkant van de hand. Zij vindt de BB een kolossale geldverspilling. Een heeft liever een rampenorganisatie. Kritiek kunnen de kiezers hebben op een onderdeel van het onder wijsbeleid van de PPR, waarbij gepleit wordt uitsluitend milieu bewuste leraren, die dat bewust zijn op de kinderen moeten pro beren over te brengen. Dat zou tot gevolg hebben dat minder milieu-bewuste leerkrachten, die wel goed zinj in les geven, niet voor de klas komen. Schiedam De RET ver hoogt zijn prijzen weer. De weekkaarten en de maaridaJbonuementen zul len één gulden resp. twee kwartjes duurder worden. Bij de recente tariefsverho ging per 1 jtili 1973 wer den alleen de prijzen van de rittenkaarten ver hoogd. De weekkaart, waarmee passagiers binnen het vervoersgebied van de RET zowel met trein,, tram en bus als met de metrokunnen reizen, zal met ingang van zondag 30 september lgulden in.? prijs worden verhoogd' en dan 11,50 gaan kosten. De prijs van de maand-: kaart zal van 45 op 46 worden gebracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1