TWEESPALT IN PvdA-FRACTIE Politieke strijd over centrum duurt voort Rijbewijs net op tijd voor „zwarte" motorrijder SCHIE -POP "T OPS Ambrosius start actie voor nieuwe instrumenten Vernietiging bestemmings plan gevraagd BOLMERS: SLOPEN IS GEWOON NOODZAKELIJK" ELPEE TOP 10 Spiikenisse/Schiedam Drie fracties uit de gemeenteraad van Spijkenisse, waaron der de WD en D'66. hebben de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning gevraagd hat raadsbesluit over he« bestemmingsplan voor de binnenstad van Spijkenisse vernietigen. De raaa van Spijkenisse be sloot kort geleden, ak koord te gaan met de plannen die gereali seerd zullen worden door de Utrechtse projectenontwikke lingsmaatschappij Empeo, een dochter onderneming van de bouwgigant Bredero, Ook het nieuwe stadshart van Schiedam, waar de gemeenteraad over enige maanden over moet he slissen. en waarvan het plan nu ter visie iigt, zal in handen komen van de Empeo. De drie fracties in Spijke nisse zijn van mening dat er bij hei vaststellen van het bestemmingsplan Spijkenisse ontoelaatbare procedurefouten zijn ge maakt, ondermeer op het gebied van de inspraak. De zes leden van de frac ties net een. minder heid in de raad vinden dat die fouten in strijd moeten worden geacht met het algemeen belang. Zij menen ook dat, met het oog op de rechtsvorming met betrekking .tot het recht van de ruimtelijke ordening, het belangrijk kan zijn een. gezaghebben de uitspraak te krijgen over wat de gemeentelij ke wetgever zich wel en niet kan veroorloven. De zes zijn van mening dat. de in Spijkenisse gevolgde procedure moet worden gelaakt en dat degenen die deze procedure heb ben opgesteld en degenen die dat toelieten, moeten worden berispt. Zij vragen de minister de raadsbeslissing te vernie tigen, omdat die strijdig is met het algemeen be lang. De drie fracties wil len in ieder geval een zó danige uitspraak van de minister dat het mógelijk wordt een geheel verant woorde beslissing fe ne men. Daarvoor zou de minister er voor moeten zorgen dat de zaak op nieuw in de raad komt. Ook zou hij zijn veront rusting moeten uitspreken over de gevolgde procedu re.' In de toelichting gaan de ondertekenaars van het verzoek uitvoerig in op de door de gemeente Spijke nisse gevolgde gang van zaken. Het plan voor de binnen stad van Spijkenisse werd in aprii 1973 vóór het eerst toegelicht en al in juni goedgekeurd. Volgens de zes gemeenteraadsle den is de inspraak mini maal geweest. SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1973 Schiedam „Ik kan u wel zeggen, dat als 'i uw rijbewjs nu niet had gehad, u een grotere straf had kunnen ver wachten. Waarschijnlijk zelfs in hechtenisneming.' Rooert van D. hoorde deze drei- pende woorden opgelucht aan. De officier van justitie, mr. E. tins, had even daarvoor een Doste van 100 gulden tegen hem geeisl. veei minder dan Robert had verwacht. Begin dit jaar had hij namelijk op een motor gereden, zonder dat hij. in het bezit was van eed rijbewijs. En hij verd betrapt „Ik had wel een oefer.vergun- •■-•ning." voerde Robert ais vt- -zacntende oms;r-digheld aan. Maar kantonrechter mr. W. E. van V.oten vond dat een bela chelijk argument: „Nou en? Daarmee mocht «i toch alleen in uw woonplaats Capelle aan den iJssel rijden? Fr stond hele maal niet op dat u ook in Schie dam op uw moto. mocht rij den.*' „Bovendien bent u al een paar keer aangehouden, terwijl u zonder vergunning op een motor reed," voegde mr. Bos er aan j toe, „Hear omda» we aannemen j dot dit, nu u uw rijbewijs in- i middels heeft, niet meer zal j voorkomen zal Ik mild zijn en j slecht.* 100 gulden eisen, bij nier betaling te vervangen door 4 i dagen hechtenis-'" Dc kantonrechter veroordeelde de 19-jarige Capellenaar conform de eis van de officier. En Ro bert was blij toe. Schiedam „Rain and tears" was het eerste nummer, dat Demis Roussos wereldroem bezorgde. Samen met Lucas Si- deras en Vangelis Papathanas- siou vormde hij in 1968 de groep Aphrodite's Child, een Griekse formatie die met dat nummer haar eerste single een wereldhit had. Vanuit Frankrijk begonnen. Roussos c.s de verkregen po pulariteit verder op te schroe ven, Na een erg goede tweede single. „End of the world", die overigens matig werd ge waardeerd door, het j.platenko- pende publiek, vèKcheen het tweede klapstuk: want to live", Weliswaar werd de schijf minder verkocht dan zijn eersteling, maar Aphrodi te's Child had zijn naam ge vestigd: de groep bleek geen eendagsvlieg te zijn. Mooie gevoelige liederen vulden de lege uurtjes van de fans van „de geit" en co. Met zijn van achteruit de keel ge schraapte zang completeerde Roussos ook de volgende songs van de kindertjes van Aphrodite „Marie Jolie", „It's five o'clock" en „Spring, sum mer, winter and fall" stuk voor stuk weer krakers, die zonder medelijden andere groe pen op de hitlijsten voorbiisto- Is raar maar waar. Sideras en Papathanassion waren kenne lijk bevangen door heimwee en vestigden 7'ch we*r !n h«'n vaderland. Roussos b'ééf. In Frankrük. Waarom n-k 1. H;i was daar popnlivvdor dan elders *,er vier ld en hij is het 2. nog steeds Hoewet nummers als „Goodbye 3 my love", „My friend the wind" en „Forever and ever" 4. (pins de gelijknamige I.p.) hem ook it. Nederland <erk in aanzien doen stijgen. En als hij ziet hoe geliefd hij hier ter plaatse is, komt-ie niinschien wel eens in Schiedam wonen. (3) Forever «>od cve** De n's Trusses (2) Moonlar. Golden Ear ring (3) Goat's head soup Rol ling Stones (-) Beatles '62 '66 5. (-) Beatles '67 '70. 6. Sweet Freedom Uriah Heep 7. (-) When stones ire rolling Fred Siuger 8. (6) More Creedence gold Creedence Clearwater Revival 9. (9) Ummagumma Pink Floyd 19. (4) Now and Th»n Car penters. 1. (1) Radar Love Golden Earring. 2. (2) My friend the wind De- mis Roussos DEMIS ROUSSOS 3. (10) Yetmg Cove Donny Osmond 4. (5) Angle Rolling Stones 5. (3) Ay no digas Chris Mon- tez and Razo 6. (7) Easy hv'.n' Uria Heep 7. (4) La rralaguena Los An geles 8. (-) Vado V'?. Drup» 9. (6) Roto Res en Freddy Breck 10. (9) Do you love me. Sharif Dean. Schiedam -- Het bestemmingsplan voor de Schiedamse bin nenstad blijft een dankbaar object voor het scheppen van conflictsituaties tussen linkse en rechtse partijen. En dat kan alleen maar in de jeneversiad tussen links en het (links veronderstelde) college van burgemeester en wethouders. Het 'is zo langzamerhand wet een publiek geheim, dat bij voorbeeld een gedeelte van de Partij van de Ar- berd-fractre haar„eigen" wethouder Cor Bolmers na de gemeenteraadsverkie zingen van volgend jaar liever 'niet op zijn oude plaatsje 'in het college zien terugkeren. Niemand zal het daarom verbazen als de wethouder bij een even- tuele kandidaatstelling door zijn eigen PvdA wordt weggestemd. Sprekend voorbeeld van de. situa tie binnen de arbeiderspartij is een vergadering geweest, waar in drie PvdA-leden moesten worden aangewezen voor een zetel voor de Provinciale Sta ten. Gekozen werden de direc teur Gemeentewerken, ir. De Blode, Engelsman sr. en 3r; Van der Vlist, En. kandidaat Bol mers? Met een grote meerder heid (ongeveer 80 procent) werd hij volledig weggestemd. Teke nend voor de situatie, In de gemmenteraad heeft hij het eigenlijk nog niet zo moeilijk. Ten siotte is de oudere garde van de PvdA-fractie wel eensge zind op zijn hand. Mannen als Batenburg, Van den Berg (na de bru teoverval op zijn renmagazijn, waarbij hij werd gewond, weer terug in-cie raad), Kerkboff (stapt hij nou op of niet? Geruchten willen' dat. hij het voorbeeld- van. ex-fractielei der Boschman wilde volgen: de sfeer "binnen de fractie zóu niet best meer zijn) en niet te ver geten raadsvrouwe J. Krikke- Hein zullen partijgenoot Bol mers niet in de steek iatèn. GESCHUT Anders is dat gesteld met de jon gere generatie. Raadsleden als Wim de Visser (de jongste telg in de raad) en Yvonne Waard-Siljee moeten daar het grote(re) geschut voor aandra gen. Uiteraard gesteund door ex-D'66-er (toekomstig PvdA- er?) Aad Wiegman en de frac tievoorzitter van de Democraten Vincent Broeke en nog' enige PPR-ers, 7 Terug naar dieconflicten. Want er is er weer één gerezen, naar aanleiding van Bolmers' sloop- beleid. Wim de Visser sinds zijn debuut in de raad en in de f| commissie stadsontwikkeling J één van de leidende, figuren in de „anti-Bolmers-beweging" .1, wilde naar aanleiding van een I| ingezonden brief van A. G. de j| Wijs-Eilander wel eens weten M hoe de ontstane 'ongerustheid over pet gevoerde beleid weg kon worden genomen. Strateeg Bolmers kon kort zijm „Het tot nu toe gevoerde sloop- beieid behoeft geen verandering te ondergaan. Dat slopen is ge woon noodzakelijk. Het Is een juist beleid en ik zal dat zo voortzetten." Of dat inderdaad een juist beleid mocht worden genoemd, bleek niet uit de reactie van een stel winkeliers aan de Broersvest, die hun pand uit moeten. De met de sloop gepaard gaande onteigeningsprocedure wekte veel wrevels bij hen. DOORBRAAK De winkelpanden, die Bolmers wil gaan onteigenen, zijn de oneven nummers Broersvest 71 tot en met 117. Daar komt ondermeer de beruchte doorbraak naar het Broersveld. De betrokken win keliers stellen nu terecht dat al veel mensen hun pand in de loop der jaren hebben opge knapt of verbouwd. Waarom móeten deze huizen tegen de grond, als er toch nog geen de finitief plan bestaat over wat er moet verrijzen, vragen ze zich af. Bovendien krijgen 2ij geen goede vervangende winkelruim te aangewezen. 21} blijven lie ver op de Broersvest. Op de gemeenteraadsvergadering van afgelopen maandag moest Bolmers overigens wel toegeven dat het met de verlichting over zijn plannen niet best was ge steld. Dit punt werd naar voren gebracht door WD'er Verhuls- donk, Bolmers evenknie wat be treft de binnenstadplannen. Deze geloofde niet in een on zorgvuldig sloopbeleid, zoals Wim de Visser suggereerde, maar wilde het zoeken in de sector vóórlichting. „Als u dat verbetert, heeft u al heel wat verbeterd", merkte de liberaal op. Maar dat bleef een „moeilijk zaak" voorBolmers. Het regelmatig terugkerende commentaar uit andere dan ge meentelijke bronnen was ver warrend. Wie iets over de bin nenstad van de toekomst wil weten, kon het bést naar de voorlichtingsambtenaar of naar de betrokken wethouder (hij zelf) stappen, vond hij. „De voorlichting staat nog in de kin derschoenen, we moeten er echt nog iets aan doen", was zijn conclusie. Van de voorlichting, die dus niet zo uitermate best Is einde lijk eensgezindheid in de raad terug naar de plannen voor het nieuwe stadshart la Em peo (onderdeel van de Bredero* groep). Wethouder Bolmers .blijft in deze materie vasthou dend. Dat bleek weer eens tij dens een uitzending van de VA- RA-actualiteitenrubriek Achter het Nieuws op de televisie. On der het motto „Hoe een project ontwikkelingsmaatschappij een stad in zijn greep kan hebben" werden daar de vele pro blemen aangestipt, waarmee een gemeente te maken kan krijgen als deze zo'n maat schappij inschakelt. UTRECHT Het beste voorbeeld 2ijn uiteraard de recente gebeurtenissen rond Hoog-Catharijne, hét centrum in Utrecht. Ook daar was en is de Empeo actief. Vele Utrechte naren met inbegrip van de betrokken - wethouder aldaar -— zien het nu niet meer zo zitten. „Achteraf gezien hadden we lie ver een contract met de Empeo gesloten, dat elke drie jaar had kunnen worden herzien. Nu zien we dat de bevolking inspraak Wethouder Cor Bolmers geen oltenatief De "grote open plek" achter de Lange Kerkstraat. Nog enkele pandjes staan hier te wachten op de slopershamer, om daarna plaats te bieden aan een nieuw stadshart! wil hebben in de plannen, maar dat kan nu niet meer. We heb ben het contract in 1966 gete kend en niets kan meer worden ingelast", aldus de wethouder. Dus zitten zij nu opgescheept met een tien jaar bindend contract voor de lieve som van 270 mil joen gulden. De president-direc teur van de Brederogroep, de heer J. de Vries, weet het zo mooi te omschrijven: „Het die nen van de gemeenschap door het doen van zaken" (uitspraak tijdens een persconferentie). Terug naar ,,tv-held" Bolmers. Met de opmerkelijke uitspraak „Wij hadden geen andere keus" (dan het Empeo-eontraet) bleek hij zowat de enige te zijn die de Empeo wel zag zitten. Ondanks voorbeelden als Utrecht, Gro ningen, Nijmegen en in de toe komst misschien Scheveningen, waar de Brederogroep ook vas te voet aan wal wil zetten. TOUWTREKKEN Een stukje politiek touwtrekken over het contract met de Em peo (wel of niet voor publikatïe) was het sluitstuk van de raads vergadering van maandag. PCG'er Sonneveld trapte daar op de schenen van de socialis ten, door een motie In te die nen, waarin werd gesteld dat het onjuist is, dat andere dan de leden van de begeleidings commissie Empeo het contract zouden inzien of zouden behan delen in politieke vergaderin gen, daarmee gesteund door le den van de begeleidingscommis sie. De motie stelt verder dat een dergelijke gang van zaken afkeuring verdient en in strijd is met duidelijke afspraken, die in de begeleidingscommissie hierover zijn gemaakt. Deze motie paste uiteraard uitste kend in het straatje van Bol mers. Triomfantelijk vroeg hij het college één voor één of zij het misschien waren geweest die een boekje hadden openge daan over het contract- Uiter aard ontkenden zij en dus bleef het linkse blok over. Ook Sonne veld had dit antwoord verwacht en concludeerde daaruit dat de stukken dus afkomstig waren van raadsleden. SCHERMUTSELING Tijdens de schermutseling die daarna ontstond, weigerden de progressieven pertinent te „be kennen". Vincent Broeke (D'66): „Ik voei me niet aangesproken". Wim de Visser (PvdA/PPR): „Motie naar land der fabelen verwijzen". Arie Vertinde (PvdA/PPR): „Noem man en paard, zeg wat er aan de hand is". En Bolmers (PvdA): „Ik ga niet :n op de opmerkingen van de verschillende fracties. Ik ben het met Sonneveld eens: afspra ken moeten worden nageko men." En Van Kinderen (KVP): „Stuur mij ook het contract, als raads lid wil ik niet worden achterge steld." De motie werd met 21 tegen 11 stemmen aangenomen. Zoals dc situatie nu is, lijkt Bol mers zo zijn handtekening on der het definitieve contract met de Empeo te kunnen zetten. De stemming van de motie (2111) is misschien een aardig voor beeld ervan, hoe de verhoudin gen tussen pro en contra liggen. De laatste hoop van zijn tegen standers ligt bij de gemeente raadsverkiezingen van volgend joar zomer. Het is namelijk lang niet uilgelo- ten, dat het globale bestem mingsplan niet meer door deze raad, maar door de nieuwe door de Schiedamse kiezer te vormenraad zal worden'be handeld. En wie weet wat er dan nog kan gebeuren. Het feit blijft echter, dat de gemeente Schiedam een voorlopig contract met de Empeo heeft. En als de raad van de toekomst de Empeo aan de kant zet, kan dat wel eens nare (fi nanciële) consequenties voor de gemeentelijke spaarpot betekenen. De Empeo zal de voorberei ding tot dit plan tenslotte niet voor mets hebben uit gevoerd. i Sehiedam De drumband Sint Ambrosius is begonnen mei een actie om nieuwe instrumenten te kunnen aanschaffen De eerste aanzet hiervoor is de zaterdag in Arcade gehou den bingo-avond, die ruim 200 jongelui trok. De opbrengst van deze avond, ongeveer 500 gul den, acht het bestuur een uitstekende basis. Het her stuur ia dan ook van plan meer van dergelijke bin go-party's te organiseren, Ds maandelijkse papieractie biedt event ens perspectief. De vereni ging wil op S oktober weer een bepaald stadsdeel-:.cndcen óm' oude kranten op te hr'm. Wie iais beschikbaar vriTstellen voer. Ambrosius kan via de telefoon nummers 262170 én 704521 con tact opnemen mét de drum- band. Deze heeft inmiddels een instruc teur. aangesteld, die tot taak. heeft, de tamboers de fijne nuances van het slagwerk bij te brengen. De actie voor een nieuw Instru mentarium betreft vooral dc aanschaf van mars- en diep- trommeis. Bovendien, streeft de vereniging naar een sectie ko per en enkele lira's.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3