van JKLUSSBMURODE MAAK r» JsplPil tM In Schiedam 2 a 300 jongeren zonder werk De nieuwe De prijswinnaars e AVONTUREN BIET EEN" VREEMD VAARTUIG E iev nhoekje Hallo allemaal €T Riem m 3CHIfc.irjnmSCHE COUKaNT DINSDAG 9 OKTOBER 1973 3 Zonder-werk winkel JOP ongeren nieuwe y ■X&psgfr S De JOP-winket aan de Singel. Söh'iedam Ontevredenheid over de huidige samenle- ving 'heeft al meer dan eens het gevolg gehad, dat jongeren zich opstellen té gen die maatschappij. Ver etterd, moedeloos maar toch vastbesloten om nog iets van dit leven te ma ken. Voor deze „gefliplen" heeft; de maatschappij ech ter een keihard antwoord Maar. Ageren tegen de ge vestigde orde? Ontslagen.1 Of, quasi-medelijdend, neem je ontslag maar. Aan het woord zijn de medewer kers van het JOP, de zonder- werk-winkel die een drietal we ken geleden i'n Schiedam is op gericht. Ze krijge-a veelal met dit soort situaties te maken. Uitzichtloze situaties soms. Het spreekwoord twaalf ambachten en dertien ongelukken is hier op z'n plaats. Wat er na dat der- tiende ongeluk komt. kan ieder een wel raden. Niets. Voor dié jongeren zit het JOP nu onder andere. Het JOP is eigen lijk een stukje maatschappelijk werk, een.soort verlengstuk van het Arb e i dsbureau Wie en wat het JOP is en doet kan eigenlijk het best worden geciteerd uit de speciaal daar voor gemaakte folder. Wat is het JOP? Een projekt voor. jongeren zonder werk; om wat voor reden dan ook: ontslagen, •niet aan. de slag gekomen, geen zin om aan de band ie staan, de balen van iedere dag hetzelfde' te doen. Wat wil het JOP? Samen met die jongeren zonder werk kijken hoe dat komt; waarom hij of zij juist zonder werk is; waarom er niet voor iedereen werk is in onze maatschappij. Hoe wil het JOP? Het JOP wil die dingen doen door samen met de jongeren zonder werk kijken of er werkprojekten (zoals klussehburo, verbouwen clubhuis) gestart kunnen wor den,, praten over werken- en niet-werken, informatie ver strekken over het hoe, wat.en waarom van werk en niet-wer ken. Dat deze winkel niet nodeloos in Schiedam is verrezen, vertellen de .vier medewerkers van het JOP; Jaap van der Vlugt, Arie Hoogeboom, Bram Uil en Frans 'van der Lugt. De laatste twee warén, tot voor kort met-wer kers, de andere zijn. speciaal aangesteld en worden dus be taald. GROOT ,Hier in Schiedam is het aantal jongeren zonder werk tamelijk groot: 2 k 300. In principe zitten we hier voor jongeren tot een jaartje cf 27, maar ook ouderen kunnen best bij ons terecht'*, ,De werkgelegenheid in Schiedam beleeft op het ogenblik moeilij ke perioden. Als je de vereiste papieren niet bezit, kan je er zo uit vliegen, hoewel je misschien een uiterst bekwaam vakman bent". Ondanks die moeilijke periode, lo pen de meeste jongeren zonder werk de winkel aan de Singel voorbij. Vandaar dat het JOP heeft besloten ook zijn activitei ten naar het buurtwerk te ver leggen om daar in contact te komen mei de groep. Overigens zitten de JÖP'ers niet stil: re gelmatig wordt er bij hun aan de deur geklopt. KLUSENBURO Binnenkort wordt een speciaal klussénburo opgericht. Een aan tal jongeren wordt dan door het JOP uitgezonden naar parti culieren die een „klusje" heb ben en waarvoor een vakman niet nodig Is. Om de zaak goed te laten functioneren, roept het JOP daarom alle mensen dié zo'n klus te doen hebben op, naar hen toe te komen. Verdere activiteiten stoan bij het JOP rog in de kinderschoenen. Gedacht wordt aan een meubel beurs en het houden, van een aantal groepsgesprekken over de huidige arbeidssituatie. Iedereen die zonder werk zit of op een of andere manier ontevre den is, kan terecht bij het (door het ministerie van CRM gesub sidieerde) JOP aan de Singel 95. Elke werkdag van Öt.ot 17 uur en eventueel 's avonds na afspraak (telefoon 266037). „Welke schoenen moet ik nu aan? Er is helemaal niets leuks bij", zegt Irma en. zé staat met een boos gezicht temidden van alle schoe nen die ze uit de kast heeft gehaald. „Je klompschoe nen eri je kloppers kun je nu niet «eer aan, het is te koud en te nat", zegt moe der, „die bruine schoenen vind ik wél leuk". „Nee, dat zijn stomme schoe nen", zegt Irma, „op school lachen ze mij uit als ik met die trutschoenen aankoM".„Jij vindt alles stom", moppert moeder, v,je Jurken en je plooirok je en nu je schoenen. Doe die nu maar aan, ze zijn oas nieuw". „Nee, ik wil ze niet. Ik neem. deze wel", zegt Irma en pakt een paar blauwtjes.. Dan gaat ze naar school. Moeder blijft hoofdschuddend tus sen zes paar schoenen staan en zucht. Ze bekijkt de nieuwe, bruine schoe nep. Ze lagen nog in de doos en zijn spiksplinter nieuw. Misschien kan zij ze we! naar de winkel te rug brengen. Irma doet ze toch niet aan en het is zon de om ze in de kast te ia- ten staan. Moeder maakt vlug de bedden op, neemt stof af en dan trekt ze haar jas aan en gaat naar de schoenenwinkel. Het Is er,- v zo vroeg in de ochtend, nog niet "druk. „Mijn dochter wil deze schoenen niet aan. Ze vindt ze stom", zegt moeder, „ik kom ze terug brengen". De meneer van de winkel kijkt of ze nog helemaal nieuw zijn en dan zegt hijj „dat is goed mevrouw". Moeder krijgt haar terug en gaat opgelucht de winkel uit. Ziezo, dat heeft ze mooi geregeld. Irma komt om twaalf uur vrolijk uit school. Ze li ik: nu helemaal niet meer <>t> het boze kind van vanmor gen. Ze gaat meteen naar haar kamertje en rommelt, in de kast tussen haar schoenen. „Waar zijn die bruine, mam?" roept ze „Ik doe ze aan. Liesbeth had precies zulke' schoenen aan en ze stonden hip jo". Moeder brengt net de va ten naar de keuken en blijft halverwege in de gang, verbaasd staan. „T« bruine?" zegt ze, „die heb ik vanmorgen terugge bracht naar de winkel. Je wilde ze toch niet aan en het is zonde om ze in de kast te laten staan". „Or maar het waren net zulke mooie" en Irma barst in tranen uit. „Nou begrijp ik er niets meer van", zucht moeder, „eerst vind je hei stomme trut-schoenen en nu zijn ze opeens weer hip. Ze zijn in de winkel terug. Je eigen schuld. Dan moei je eerst maar eens naden ken voordat je iets zegt". „Mag ik ze terug halen? Ik zal nooit meer zeggen da ze stom zijn, echt niet", sniki Irma. „Dan mag je wel gauw gaan anders zijn ze al aan een ander ver kocht", zegt moeder. Irma krijgt het geld en rent naar de winkel. De schoe nen zijn er nog. „Jij bent ook een mooie", lacht de meneer", „het is goed dat ik' zelf drie dochtertjes heb. Nu kan ik het wel be grijpen". Dolgelukkig gaat Irma met de schoenen naar huis. Als ze nu voor taan nog eens moppert op haar kleren, schoenen of rokjes zegt moeder mei een; „denk aan je bruine schoenen Irma". En dan houdt Irma vlug haar mond. ANKE Als je de woorden goed hebt Inge vuld komen! er op de kruisjes twee spellen te staan die je vast wel eens gedaan hebt. 1 meervoud van zaad, 2 hoofddek sel van de koning, 3 iets vast maken met lijm, 4 mannetje van de koe, 5 been (meervoud), 6 niet klein, 7 heel dik touw om een schip aan vast te leggen, 8 dicht gesloten hand, 9 niet rechts maar. 10 niet dik, 11 kleur van het gras. De oplossingen verwacht Ik weer tot een week nadat de jetsgd- hoek In de krant stond. Op de envelop zet je: Aan Anke, Ver- wersdijk 63, Delft. Onderaan je brief, oplossing of tekening komt je naam, adres en leeftijd. X 2 X 3 X i X r X i X 7 X S X X >0 X X Ingrid Bergwerf uit Waddinxveen schreef een leuk verhaal over een vrolijke familie en een vreemd vaartuig. Het was erg lang en daar om heb ik het ingekort, Deze week kun je het eerste deel lezen en daarna komen er nog drie delen. Dus vier in totaaL De familie Buisman bestaat uit vader 36 jaar, moeder 35 jaar, Myra tien Jaar, Janneke negen jaar, Jeroen zeven jaar en Pluisje de hond. De familie zit aan tafel. Behalve pappa. Anders komt hij nooit zo laat thuis. Mama maakt zich ongerust. Luister maart; „waar zou pappa toch zijn? O, o, het zal wel weer met zijn wereld-4 reïs-bobby te maken hebben." Opeens gaat de bei. „Gelukkig'*, zucht mamma, „waar..." wil mamma vragen maar ze wordt ge stoord door pappa die opgewonden binnen komt. „Raad eens wat ik heb gekocht?" „Iets om de wereld mee rond te reizen", raadt Jan neke. „Ja, maar wikt", vraagt pappa. W&t het-is weet de familie Buisman niet. „Het is een soort bed", zegt pappa, „een tweepersoons bed. Er liggen dekens op zodat je 's nachts kunt slapen en overdag kun je er op leven. Er zit nog een kastje bij waar een motortje en een stuur in2it*\ De familie Buisman had nooit belangstelling voor de merkwaardige hobby van meneer Buisman. Maar nu hij zo ver telt groeit hun belangstelling „O pap, wat enig, mogen wij ook mee?" roept Myra. „Ja, natuurlijk, morgen wordt het bezorgd." „Gelukkig is het morgen zaterdag", denkt Jeroen, die de hele tijd verbaasd heeft toegeluisterd. De volgende dag wordt het bed ge bracht. Ze hebben er al een naam voor. Pappa heeft er „Zeeslaap" op laten schilderen. Die naam heeft Jeroen bedacht. (wordt vervolgd) De winnaars rijn: Irene van Gar- gen jaar. deren, V/altcr Rast acht jaar, Jullie krijgen een boe* thuis ge- Ingrid Steegh, Bennie Oostdam stuurd. De oplossing was; Oslo, zeven jaar, Brigilts Verbeek stak, laat, oktober, brei, eert, tien jaar, Peter van Swieten ne- ritselt, eter, Lena en trap. Corina v.d. Geer Het bode dat jij noemde heb ik niet. Wel andere leuke boeken. Dat is ook wel goed he? De oplossing had je goed. Mariëtle van Siigt Thans Leuk is ♦e postpapier met at die aard beitjes.. Ik ben nog lang niet ja rig. In april pas. Wat leuk zeg, elke dag handenarbeid. Wat heb je al gemaakt? Gaan jullie in een huisje in Beekbergen? Christine Kluisters Had de boer veel dieren? Mochten jullie wel eens helpen? Mijn dochtertje heeft nu ook een meester. Ze vindt hef wel leuk. Snap je al iets van de thermometer en de barometer? Heeft de meester er een proef meé gedaan? Je kan nu wel merken dat het herfst is. Er was storm en regen. We hadden een heel hoge zonne bloem maar die is omgewaaid. Irene Spijkers Ja, nu heb Ik je adres gevonden. Zet hem voor taan maar onderaan je briefje of onderaan de oplossing. Dat is het gemakkelijkste. Heb je ïeu- i ke kleren gekocht? Schrijf maar eens wat hst is geworden. Zeker iets met hippe kleuren? Gerdiert Verschoor De jeugdboek staat er altijd op dinsdag in. Ja hoor, een kruiswoordraadsel komt er ook v/eer. We hebben er nog niet zo lang geleden ook één gehad. Had ik een berichtje voor een correspondentievriend gezet? Ik weet het niet meer. In leder gevat heb je er nu wsl een. Dat is leuk. Marieke Grjjpink Je stelde een moeilijke vraag. Als ik jouw vraag in ons hoekje zet kom er er natuurlijk nog meer kinderer die ook iets sparen. Daar hei? ben we geen plaats voor. Maa Hf »al i* adres» bewaren. W w weet kan ne er een paar voor Je. hij elkaar scharrelenGoed? Anneke Holicrhoek Met mij gaat het goed hoor. Met jou ook? J* had de oplossing goed. Ik vond het leuk dat Je weer meedeed. In weJke klas zit je nu? Irma Feenstra Ik wilde maar dat net altijd zomer bleef. En jij? We hebben een mooie zomer ge had hoor. Misschien krijger, we nu ook nog wat mooie dagen. Het kan best. Verleden jaar ben ik nog in oktober aan het strand geweest. Toen was het prachtig weer. Dus, wie wee*. Ik houd niei zo van de herfst. Vaak is het dan zo guur en stormachtig. Karin Poortvliet Wat leuk, dat postpapier met, én in de vorm van een wekkertje. Jij bent aen goede zwemster zeg. Op je ne gende ai drie diploma's Dat ia knap. En Je kan ook flguurdrit- ven. Je gaat zeker vaak naar het wwerabad? Aten woon er met zo dichtbij. Adrienne v. d. Helm Zit je op het lcyeum? Want die school be staat vijftig jaar, las ik in de krant. Mijn neven, zijn er ook. Eén van hen stond in. «en kraam op de markt. Je kon daar aardewerk stuk gooien. Had je ook een week vrij? Leuk, was Je gedichtje. Ik zal het bewaren. Trma Kunz Heb je al een brief van oma gekregen uit Canada? Wat leuk, dat ze er wel eens naar toe gaat. Dan ziet 2e. daar de familie ook weer eens. Je had de kaarsen vlug verkocht zeg. Bij mij is er nog niemand aan de deur geweest. Wel met kinderpostzegels. Maar dat hoef jij zeker nog niet te doen? Dit was het laatste briefje weer van verleden week. Dag allemaal, veel groeien van ANKE Toen Jk op weg was naar de krantzag ik net dal er een duif werd dood gereden door een brommer. Het dlertie tuimelde wel vijf keer over de kop. er vlogen een heleboel veren in het rond en plof, daar lag zii. Mid den op de straat. Ik heb haar toen maar opgepakt en in een hoekje neergelegd. Want anders rijdt al het verkeer over baar heen. En dat vind ik zo naar. Het was een prachtige vogel, helemaal wit met wat zwart. Een heel klein rtacbtolfertje van de drukke stad. mliry y$EÓ&!fc"i 92» Luchtvervuiling en milieuverontreiniging scheppen heel wal problemen. Maarten Post. twaalf (aar maakte er een tekening van. vwwui jaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3