Simon Steile; negenjarige weer Nieuwe kas voor stadskwekerij In landelijke KRO-visivedstrijd Stichting Open Muis organiseert feest zulke actv mensen op metelk'aat moeten zo< voorzien in een enor« 5CHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 10 OKTOBER 1973 Door Bart in 't Hout Nootdorp Het was 's avonds half zeven, toen ik aanbelde bij een vrijstaand huisje in Nootdorp. Een blond jonge tje deed open. „Ben ik hier bij de kanjerkoning?", vroeg ik. „Ja meneer", zei het jongetje en liet me toen verbluft in de gang staan. dat moest hijeven verwerken. Niet lang, want nauwe- lachte verlegen, een meneer van de krant voor hem „Jij bent ook een mooie", zei z'n moeder. Het jongetje lijks had ik plaats genomen of Simon zat naast me. Ja, de kanjerkoning van Nootdorp heet Simon. Simon Stol te. En hij is negen jaar jong. „In december wordt hij tien, meneer", zei zijn moeder, alsof ze haar blonde spruit wilde verontschuldigen. Maar ik vind het wel mooi een jongetje van negen jaar, dat zich de kanjerkoning van Nederland mag noemen. De KRO, die onlangs een landelijke- viswedstrijd organiseerd, heeft Simon ge kroond. „Je was zeker wel trots, be Si mon?" „Ja meneer". „En boe ben ie dat nu gewor den?" Simon tovert een schoolschrift te voorschijn, waarin hij. geheim zinnigs getaHen en prijsjes heeft geschreven. Daarin staan dan de centimeters vis genoteerd, die Simon voor de KRO-wed- strijd heeft gevangen eh die door de plaatselijke winkelier A. Kouwenhoven naar eer c-jj geweten zijn nagemeten. Het is een indrukwekkend getal. Ik zal u de voornaamste kanjers noemen, die Simon de kroon op de blonde^ lokken hebben be zorgd: een brasem van 51 centi- meter, een zeelt van 48,4 centi meter en een kroeskarper van .43,7 cm. Een en andér werd als volgt beloond: 100 voor de ti tel var. kanjerkoning,75 voor de grootste zeelt en nog eens 75 voor de kroeskarper. Bij elkaar een bedrag van tweéhon- derdvijftig gulden. Niet slecht voor een jongetje van negen jaar. Het waren niet de eerste prijzen, die Simon heeft gewonnen cat begrijpt u wel, Simon holds naar boven en kwam terug om mij trots een echte flipperkast te laten zien. Gewonnen in Delft, waarvan hij zich tus sen haakjes de jeugdkam pioen mag noemen, net als van Nootdorp. Simon heeft al een echte beker gewonnen en niet minder dan vier werphengels. U begrijpt, dat vader Stolte, die inmiddels binnen iagekomen, trots is op zijn spruit. Beter gezegd: op zijn spruiten, want er zit nog een blond jonge tje in de kamer. Broertje Bo tert, zes jaar oud. Robert zit met een groot Kuisjesboek in z'n handen, maar hij vist ook al een beetje. Robert heeft ook ai tw-ep prijsjes gewonnen, o,a. een kanjer van een vismes. „Robert beeft ook al 78 centimeter ge vangen", vertelt vader Stolte trots. Maar de glorie van de fa milie is natuurlijk nog Simon, do kanjerkoning. Wanneer ik vader Stolte mag ge loven en waarom niet? dan is Simon de sdhrik van Nootdorp, althans yoor de .Noot dorpers, die graag een hengeltje uitgooien en met hun vangst willen pronken. Als Simon'mee vist, dan kan de rest wel naar huis gaan. Het is wel voorgeko men, dat hij er ai vierentwintig had gevangen en een ander nog niets..." Werkt dit ai frustrerend, nog er ger wordt het als Simon zo tus sen neus en lippen door zegt: „Juliie kunnen wei naar huis gaan, jullie vangen toch r.iks...". Het is begrijpelijk dat Schiedam Op het terrein van de Stadskwekerij wordt momenteel de laatste hand gelegd aan het nieuwe warenhuis. Het is een „acht- meter" kas, met een aluminium frame in elementen geplaatst. Het grondoppervlak bedraagt 605 vierkante meters terwijl voor de be glazing ongeveer 1000 vierkante meter glas is gebruikt. Een automatische verwarmingsinstaJlatie regelt gedurende de winter maanden de temperatuur. Wanneer er niet gestookt behoeft te wor den is In dit acht meter hoge warenhuis de temperatuur minder on derhevig aan verschillen in graden. In de reeds bestaande en lagere kweekkassen zijn bij optredende grote temperatuurveranderingen de gevolgen hiervan direct voelbaar. Met het nieuwe warenhuis is de capaciteit van de kwekerij belangrijk uitgebreid. Men beschikt nu over een areaal aan hoogglas van to taal 1300 vierkante meter. De nieuwe aanwinst wordt gebruikt voor de kweek van perkplanten in diverse soorten. Tot dusver werden deze planten onder platglas ge kweekt, dat nu een andere bestemming krijgt. Na het uitzetten van de perkplanten in plantsoenen en de hiervoor be stemde bakken en borders, verspreid over de gehele stad, krijgt het warenhuis een andere bestemming. Dan worden hierin voornamelijk chrysanten gekweekt die in het najaar een functie bij de stadsver- siering krijgen te vervullen. Ook de oude kassen krijgen binnenkort een grondige opknapbeurt. Waar nodig worden verbeteringen aange bracht. Uiteindelijke doel van dit alles is zo efficiënt mogelijk te kunnen werken met een zo hoog mogelijke opbrengst aan planten. De stadskwekerij beschik! nu over dertienhonderd vierkante me-j -•••; ter kas. V 1 Simon vader Stolte zelf een hartstochtelijk hengelaar op rijn tochten vergezelt. Vader Stolte. gaat nogal eens naar Keerhugowaard in Noord-Hol land en dat betekent midden in de nacht opstaan. Nou, dat vindt Simon niks erg. Als hij, voordat ze op hun stek kie komen, nog maar in een weg-restaurant een lekker kip petje krijgt of een slaatje. Want anders houdt hij het niet. Als ze dan midden in de nacht uit Nootdorp vertrekken, zegt Si mon: „M'n vriendjes liggen nog in bed", SNOEK Het is bijna weer snoektijd. „Gaat Simon dan ook mee?" .,0, ja", zegt vader Stolte. Snoe ken doen vader en zoon in Ha- zerswoude, het Giethoorn van Zuid-Holland; Alles gaat er met de boot. Vader vertelt hoe Si mon vorige winter nog een knaap van tachtig centimeter heeft verspeeld, die zijn. tuigje doorbeet. „Hij heeft al heel wat tuigjes verspeeld", zegt vader Siolte, maar met de wijsheid van „al doende leert men", °P prijsjes jagen doen ze het liefst. Vorige week hadden ze pech. Toen was er een wedstrijd in Lisse, met als eerste prijs: een reis naar Ierland voor tw*e personen. Zij hoorden het te - laat en konden geen nummertje meer bemachtigen. Er deden wel duizend vissers mee. Hoe komt het nou, dat kleine Si mon reeds zo'n. geduchte visser is? Of is dat sonis,...? „Nee hoor", zegt zijn vader/ „dat mag iedereen weten". Nou als Simon, met meden vist „maaien" noamt vader Stolte dat dan hangt hij dat kriebel dingetje niet precies aan het haakje, maar een eindje erbo ven, zodat .de vissen, die eraan sabbelen, het .kriebeldingetje met hun snuit omhoog schuiven. Het voordeel hiervan is. dat je soms wel met een zo'n „maal vijf cf zes vissen kunt verschal ken. Ais het kouder wordt en de zomer voorbij', dan gaat kleine Simon ever op eer. deegje. Hier is de samenstelling: brood, boter, aardappelen, kussenpoeier, hen- nepolie, kleurstof (rood). „En dan maar prakken", zegt vader Stolte lacher.d. Voorts dient tt r.og te weten dat kleine Simon ontzettend licht" vist, met tien-honderdste tot twaalfhon- cerdste lijn. Op karper en zeelt he; laatste. Behalve op „kanjers" vist kleine Simon ook op kleine visjes, die door de plaatselijke winkelier als aas worden verkocht. Hij vangt daarvoor vijf cent per stuk en soms verdient hij wel rijf tot zes gulden in de week. BIRMA De appel valt niet ver van de stam. U begrijpt we! dat vader Stolte zelf een hartstochtelijk visser is. Altijd geweest. Hij heeft zelfs in Birma gevist, maar dat gebeurde niet in zo'n leuke tijd. Dat was in de laatste' wereldoorlog, toen vader Stolte als sergeant eerste klasse van het KNIL gevangen zat bij de Japanners. Dat vissen in Bir ma, waar hij aan de beruchte spoorlijn moest werken, ge schiedde soms in het geheim (om niet van de honger dood te gaan, of zoals vader Stolte het uitdrukt: „ik leek wel een vo gelkooitje"), Soms ook gooiden de Jappen handgranaten in het water en moest vader Stolte het water in om de verdoofde vis sen eruit te duiken. Stolte kan niet nalaten nog eens de aandacht te vragen voor wat hij r.o&mt de „vergeten groep" vnn KNILm-ilitairen, dïe nog al tijd tevergeefs wachten op een extra uitkering. dit een pamflet van de zogenaam de reünisten" laat hij mij zien, dal hij en zijn wapenbroeders nog heel wat tegoed hebben, j „Als ik dat ooit nog eens krijg", i zegt vader Stolte, „geef ik een feestje". Waai... we zijn afgeleid van de kanjerkoning, die me meeneemt naar een foto aan de muur. Si mon niet als visser, maar als judo'er. „Heeft hij nog tijd over om te lerenf, vraag ik aan zijn moeder. ,Ja hoor", zegt moeder Stolte. ..Hij is op school ook een kan-j jer-koning. Ik heb hem wel aan! zijn verstand gebracht, dat hij het met sport niet ver brengt in het leven". 7o:obijsphrift: Dit is maar een kleintje. Simon heeft wel „meer lengte" van de haak t_, Schiedam Evenals vorig jaar zal het dienstencentrum „De Vier Molens" tijdens de kersdagen het middelpunt zijn waar Schiedammers van jong tot oud het feest kun nen vieren. Het „Kerst Inn"-gebeuren stond in de vorige kfrsdagen zo in de belangstelling, dat de initiatiefnemers besloten om ook dit jaar iets dergelijks te organiseren. Daartoe is de Sticbtin? „Open Huis" gevormd „Een stichting knjgt na melijk serder Kïbsirifr* voor feestactiviteiten dan een niet gebonden groepk- mensen, d'.e door een fect op touw te zetten voor »e - dreen, brug willen slaan tussen ong en oud," mevrouw L. C. Bot-Hor voorzitter van de stinhtin? JDat da ïchledammers bebcsfta hebben aan zo'n gebeuren, bliikt wel uit het aantal nwn- sen, dat vorig jaar naar het Dienstencentrum kwam," ver volgt zij. „Drie dagen lang was het centrum volgestroomd met mensen, die er kwamen verven, tekenen, plakken, emailleren, dammen, schaken, sjoelen, dan sen, lezen of gewoon gezellig praten. In totaal zijn er tuim 3500 geweest." DRUK Met de komende Kerst hoop; de stichting het dienstencentrum ■wwr vol te krijgen. Ze is al druk bezig met ie vaorbereidin- seti: „Voor een goede organisa tie is het v reist, dat de inge stelde werkgroepen niet langs elkaar heen werken. Het bestuur coördineert, de werkgroepen veiz.orgen de zaalverdeling/ de programmamogelijkheden, de aanschaf van eten en drinken en de aanbreng van decoratie, hex vervoer van slecht lopende mensen, het aanstellen ^an kleuterleidsters, en van mensen, die de boel na afloop opruimen.. Bij elkaar zijn er ongeveer 200 vrijwillige medewerkers," aldus me/rouw Bot-Don. BEHOEFTE Het is de bedoeling; dat ook deze keer een gastenboek bij d uit gang van her dienstencentrum komt te liggen. „Daarin kunnen ce mensen schrijven, hoe ze het lee>t gevonden hebben. Het vol- Hef Dienstencentrunr De 4 Molens"; binnenkort hef centrum van de :efsfactiviterten. gend jaar kunnen we dan tung houden met eventuele wen den van de bezoekers," voorzitter van de -pen Huis" Want vi tel ten, waarbij de ewi gezellige manier in aanraking komen, veel mogelijk worden, ze me behoefte."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3