SCHIEDAMSCHE COURANT Huurders krijgen geld terug VERKEREN IN OMGEVING MOET VOORRANG HERBEN Groenoord klaagt over gevaarlijke kruising AAN VAN BEETHOVENPLE1N: Sportfondsenbad praat met gemeente Geldkistje gestolen Verkeer moet zich aanpassen 24 nov. is de dag Nieuwe formule Dekenale Raad Westïand Collecte geestelijk gehandicapten Drie te snel Zaterdag IJ oktober 1973 4 pagina's 99ste jaargang no. 24842 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broerevest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 202568 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Dè bewoners van de flat aan het Van Beetho- venplein in Groenoord krijgen van de gemeente het geld te rug dat zij „te veel" aan huur hebben betaald. De gemeente kreeg onlangs van het Rijk gedaan dat de huren van de flat'aanzienlijk omlaag konden. Grof geschat betekent het dat een huur van 360 gul den per maand vijfentwintig gulden minder wordt. Wethouder B. E, Collé heeft- dat meegedeeld naar aanleiding van een vergadering die de bewoners van de flat maandag 22 oktober in de hal van het gebouw zullen houden. De bewonersvereniging heeft voor die vergadering uitnodi gingen gestuurd aan onder meer wethouder Collé. wethou der G. Kaptein en directeur J. H. C. M. Titulaer van de Wo- ningdienst. Wethouder Collé: „Ik heb de uit nodiging nog niet binnen, als ik die avond niets anders op de agenda heb, dan kom ik. Uiteraard krijgen de mensen het bedrag dat zij nu de afge lopen tijd te veel hebben be taald terug". De bewoners willen op die ver gadering de wethouder vragen wat er met de rente op dit be drag gaat gebeuren. Wethou der Collé: „Ach per bewoner is dat over een jaar ruwweg twintig gulden. Dat zijnonge veer de administratiekosten". Op 22 oktober zulten de bewo ners ook vragen of de hurén van hun flat even laag kunnen, worden als die van de flat aan het Heijermansplein, die door de gemeente wordt omge bouwd tot bejaardenflat. Wethouder Collé: „Het kan niet. Op die bejaardenflat krijgen we extra subsidie. Daarom zijn.de huren van de fiats iemand die nog 65 is, wordt daar lager. Als toevallig daar. automatisch zijn huur gelijk een flatje wordt verhuurd aan aan die van de flats aan het gemeente op de vergadering De bewonersvereniging zal de Van Beethovenpleïn". ook vragen iets te doen aan de liften, die ghregeld blijven ste ken. Het komt voor dat mensen uren zitten opgesloten. Het kantoorgebouw van de NS bij het station Schicdam-Rotterdam-West. Schiedam De Nederlandse Spoorwegen hebben besloten de 'kantoorflat bij het Schiedamse stationsgebouw te verbou wen. Er zal intern het een en ander wor den veranderd om plaats te gaan bieden aan de districtsadministratie van Zuid- West Nederland, die op het ogenblik nog in het Centraal Station in Rotterdam ze telt. Met de verbouwing zal iri de loop van deze maand worden begon nen. De reden die de NS voor het overplaatsen van een Rot terdamse afdeling naar Schie dam geeft, is dat de gebouwen van het Centraal Station te klein zijn geworden voor én. de districtsadministratie én de rayonstaf voor alle Rotterdamse stations. Daarom- zag de NS zich genood zaakt naar andere ruimten uit te zien, Het oog is daarop ge- vallen op de kantoorflat bij het Schiedamse station. Vier etages zullen worden aangepast aan de nieuwe situatie. In verband met de verhuizing zal de financiële dienst, die op de derde verdie ping huisde, binnenkort naar het Hofplein, in Rotterdam worden overgebracht. Ook de ontspan ningsvereniging van de NS wordt elders ondergebracht. Bovendien zal de NS een etage, die. op het. ogenblik is verhuurd aan derden, weer voor 2ich opeisen. Volgend jaar zal de verbouwing zijn voltooid. Over de kosten die de verbouwing met zich meebrengt, weet de NS nog niets te zeggen. „Geen flauw idee", aldus een woord voerder. Schiedam Bij een inbraak in een kantoor aan de Lange Nieuwstraat is een geldkistje met tweehonderd k driehonderd gulden erin buit gemaakt. De inbrekers kwamen binnen aan 1 de achterkant van het pand.. Alle bureaus werden doorzocht. Schiedam Evenals vorig jaar wordt ook dit jaar weer de „Na tionale Collecte Geestelijk Ge handicapten" gehouden. De col lecte. is georganiseerd door de drie landelijke .verenigingen voor maatschappelijk werk ten be hoeve van zwakzinnigen, de al gemene, de rooms-katbolieke en de protestants-christelijke, en de drie landelijke oudervereni gingen, „Helpt Elkander1 „Philadelphia" en „Het Zorgen kind" en zal worden gehouden van 15 tot en met 20 oktober, door middel van collectebussen, •intekenlijsten en -boekjes, col lecte-enveloppen en collectebon- In 1972 bedroeg 'de collectè-op- brengst ruim 2.125.000 gulden, De opbrengst werd met 19 pro cent van dat bedrag verworden. De collectegelden worden aaj..te- werd voor alles, wat tot ont plooiing en welzijn van geest* lijkgehandicapten kan bijdra gen: sportbeoefening, vakantie mogelijkheden, voorlichting aan de ouders enz. De .Nationale Collecte Geestelijk Gehandicapten" wijst: erop, dat zij niets te maken heeft met or ganisaties of personen welke te lefonisch of huis aan huis arti- kelen te koop aanbieden onder het voorwendsel dat de winst of een deel daarvan ten goede komt aan geestelijk gehandicap ten. Als men geld wil bijdragen, maar door de collectanten wordt „vergeten", kan men gireren op nummer 1122222 te Utrecht. Schiedam Bij snelheidscontro les op de Horvathweg heeft de politie drie bekeuringen uitge deeld. De hoogst gemeten snelheid was 70 kilometer. nog weer Schiedam Zwembad-Zuid gaat nog later open dan de gemeente vorige maand dacht. Werd toen nog vol zelfvertrouwen verteld dat die opening half september zon plaatsvinden, nu staat al vrijwel vast dat dat wel 24 november zal worden. Bijna twee maanden later dan werd geschat, toen men met de bouw begon. Het Is overigens niet de eerste misrekening die de gemeente met het zwembad maakt. Inder tijd berichtte onze krant dat de bouwkosten door soepele non chalance en enkele tegenvallers 750.000 gulden hoger zouden wor den. Maar er staan nog meer ..moeilijk heden voor de gemeentelijke deur. De Stichting Sportfondsen- bad in Amsterdam heeft bij de gemeente aan de bel getrokken, omdat men het nieuwe instruc- tïebad aan de West Frankeland- sedijk te dicht vindt liggen bij het Sportfondsenbad aan de Burgemeester Knappertlaan. De Stichting verwacht dat het be zoek aan het Sportfondsenbad wel eens aanmerkelijk kan terug lopen. De Stichting is nu met de gemeente aan het onderhan delen. "Waarover dat precies gaat en _qf het,iets heeft opgele verd wil de héér Emmerik van de Stichting nog niet kwijt. De heer Emmerik: „Door de ope ning van Zwembad-Zuid wordt de spoeling dun. In verband met onze positie zijn we op het ogenblik aan het onderhandelen met de gemeente. Het is eert droeve zaak ia Schiedam, die ons dan ook zeer ter harte gaat". MILIEU Het zit er overigens dik in dat de gemeente zich bij die onderhan delingen beroept op het feit dat het initiatief voor het nieuwe bad uit Schiedam-Zuid ls geko men en dat daarom voor deze wijk is gekozen. Milieudeskundi gen hebben er overigens van het begin af op gewezen dat de ligging van Zwembad-Zuid pal naast 'ranker-Cleaning weinig gelukkig is. Maar ja, bij de gemeentewist •'meh het beter. Zoals mén hét ook precies wist toen then een bedrag, van 1,2 miljoen gulden uittrok om het bad door Inter pol te laten bouwen. Dat was immers 800.000 gulden goedko-" per dan het. bod van de Neder landse Heidemaatschappij om- het bad te bouwen. Maar intussen heeft de gemeente raad in een van haar laatste vergaderingen wèl een aanvul lend krediet moeten verstrekken voor de bouw van 750.000 gul den, een bijna even groot be drag. Op die vergadering bleek duidelijk dat veel raadsleden noodgedwongen akkoord gingen met het krediet, omdat het niet verstrekken daarvan slechts het alternatief opleverde, dat met de bouw van het zwembad ge stopt zou worden. Over de oorzaak van de kosten stijging werd gezegd, dat er en kele tegenvallers waren, zoals de inflatie. Het is onwaarschijn- lijk aan jte^ nemen dat.de ge- 'meente daar nog nooit van" heeft gehoord én dat dat niet vooraf ingecalculeerd had kunnen wor den. MEERKOSTEN Het uitblijven van subsidies; daar kan de gemeente inderdaad niets aan doen. Maar dat verte genwoordigt maar een relatief klein deel van die 750.000 gul den. Een te soepel beleid wat betreft de aangebrachte luxe werd onder „meerkosten" in het nieuwe krediet opgenomen. Moeilijkheden ondervond het Zwembad-Zuid ook met de leve ranciers, die hun materiaal niet Op tijd afleverden en waardoor bijvoorbeeld korte tijd de instal latie die de boven het water hangende chloordampen moet wegzuigen het niet deed. Zwembad-Zuid: de „eerste" baders kunnen er op 24 no vember terecht. cy Bij het begin van de bouw werd aangenomen dat het werk veer tien maanden zou duren. Met andere woorden het zwembad zou begin september worden ge-, opend. Hoewel de zwemmers nu allang in het bad zwemmen, is het nog niet helemaal klaar. Het ziet er naar uit dat de eerste officiële baders eindelijk op za terdag 24 november hun eerste kringetjes kunnen zwemmen. De kruising Laar» van Bol'Es- Churchiliweg. Van een onzer verslaggevers Delft Ir. P. Hakkesteeg heeft gistermiddag bij de aanvaarding van zijn ambt als lector om verkeerskunde te doceren aan de Techni sche Hogeschool gezegd, dat het verkeer in de toekomst pas mag worden toegelaten als het verkeren in de omgeving is veilig gesteld. Hij hield een openbare les onder het motto „Verkeren met ver keer", waarin hij zocht naar een harmonische ontwikkeling tussen enerzijds de geweldige- groeikracht vooral van het personenvervoer en anderzijds de tegenkrachten die hun verontrusting daarover niet ouder stoelen of banken steken. Hij betoogde dat het niet accepte ren van de komende verstikking door ontsluiting tot gerechtvaar digde protesten leidt van de me de-weggebruikers van de omge ving. „Het wordt een van de ur gentste zaken voor de verkeers- w deskundigen om het opkomende ^y^et uit de gemeenschap te- het huidige verkeerssy- steem gestalte te geven in ande re prioriteiten en andere ver keerskundige ontwerpen", aldus de lector. Hij zei ook dat wij rust en veiligheid zaken vinden waar iedereen recht op heeft, „doch wij racen op eigen initia tief door onze wereld, de stilte tot dromen en de onveiligheid tot nachtmerries makend'fl VOORRANG Hoofddoelstelling van het ver keerskundige ontwerp moet vol gens Hakkesteeg zijn de zwakke re tegen de sterkere bescher men: „De verkeersomgeving dient de weggebruiker te nood zaken tot een veilig gedrag. De sterkere moet meer voorrangs verplichtingen opgelegd krijgen. Over ons wegennet heen moeten gesloten systemen komen van loop- en fietsroutes naar alle be langrijke bestemmingen", be pleitte hij. EMBALLAGE Het probleem van het stilstaande verkeer noemde Hakkesteeg even miskend als onontkoom baar: „De emballage van onze welvaartsmaatschappij bezet de troittoirs en de groenstroken en devalueert de kwaliteit van de woonomgeving. Het rijden heeft in het verleden teveel de over hand gehad boven het stilstaan, doch de kwaliteitseisen voor de woonomgeving dwingen tot ma ken van wijk-stallingsgarages als verlengstuk van de straat". KWALITEIT Over het openbaar vervoer zei hij tot slot: „Wil die haar taak in de toekomst naar behoren kun nen vervullen dat dienen op korte termijn kwaliteitsverbete ringen te worden doorgevoerd; zoals stagnatievrije routes, voorrang op de kruispunten, re gelmaats- en stiptheidsbeheer- sing en informatie aan de reizi gers bij' haltes. Die kunnen een stap in de goede richting zijn, waarbij een gecentraliseerd be heersingssysteem voor het trambusverkeer absoluut nood zakelijk is". Schiedam In Groen oord zijn klachten gerezen over de ge bruikers van het kruispunt Laan vari Bol' Ea—ChurchlU- weg. De stoplichten, die hier zijn aange» bracht, blijken wei nig veiligheid op da gevaarlijke kruising te garanderen: vele automobilisten nade ren het kruispunt met grote snelheid en nemen dan "iet de moeite om t» stoppen, ook niet voor het rode licht. Het wijkblad Groen- oord-aldcoorden wijst deze week op de si tuatie op het kruis punt, die vooral in het spitsuur levens gevaarlijk is, wan neer een groot aantal fietsers en bromfiet sers klaar staan om bij groen licht da weg over te steken. Wellicht zullen da nieuwe op de krui sing aan te brengen verkeerslichten do automobilisten ér toe f$, bewegen de snelheid wat af te remmen. De huidige toestand li onhoudbaar. Elke dag is de kans op een venteersslachtof- fer groot, temeer dear ook veie school kinderen de kruising moeten passeren. AFSLAG De reeds lang geleden geplaatste verkeers lichten bij de afslag van rijksweg 20 wor den binnenkort in werking gesteld. Voor de. automobilis ten uit de richting Schiedam zal de ver keersregeling een kleine vertraging met zich meebren gen, aangezien het verkeer vanaf de rijksweg voorrang krijgt. DU is onvermijdelijk, omdat opstoppingen op de afslag en de rijksweg niet getole reerd kunnen wor den. Westïand De Dekenale Raad Westïand krijgt een nieuwe, eenvoudiger sa menstelling. In de toe komst zullen alleen de pa rochianen (met twee man) vertegenwoordigd zijn. Deze nieuwe opzet werd noodzakelijk omdat de oude raad te groot was. In de loop van deze maand zal elke parochieraad een nieuwe afvaardiging aan-; wijzen. De dekenale raad fungeert sinds 1967 ais een centraal beleidsor gaan. Na zes jaar blijkt nu dat de parochies zelf levendige kernen zijn geworden, waarin, pastores en leken samen actief zijn. Door de nieuwe op2et van de Dekenale Raad wordt de zelfstandigheid van de parochies en de samenwerking in regio? naai verband benadrukt. De dekenale Raad krijgt voorna* melijk een coördinerende taak, waarbij bekeken wordt in hoe* verre plaatselijk activiteiten kunnen worden gebundeld. De Dekenale Raad 2al zich voortdu rend moeten bezinnen op de motivering en op het uitstippe len van een beleidslijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1