Tandartsen staan niet de rus tegen de muur 'Monsterpraktijken duperen de tand ar en zijn Dr. J. A. Tolmeijer: De nieuwe H WST° y Brievenboek AVONTUREN MET EEN VREEMD VAARTUIG SCHIEDAMSCHE COURANT - DINSDAG 16 OKTOBER 1973 3 Viaardingen „In Viaardingen heerst nood. Tandheelkundige nood. Er is een groot tekort aan tandartsen. Wij, een groep bij de gezondheidszorg ter plaatse betrokkenen, willen dat tekort opheffen. Wij gaan daarom een vorm van samenlving in het leven roepen om te komen tot een. NIEUW IN TE RICHTEN GROEPSFRAKTJJK VOOR VIER JONGE TANDARTSEN EN EEN MONDHYGIËNISTE". Vlaardings noodkreet in veelvoud. Zwart op .wit als advertentie in de dagbladpers. De opruep, waarin jonge aankomende of al afgestudeerde sociaal voelende tandartsen worden gevraagd, is het laatste redmiddel. Met die dringende oproep in de vorm van een advertentie is Viaardingen officieel probleemgebied ge worden. Onoficieel was het dat al lang met z'n tien tandartsen voor meer dan tachtigduizend inwoners. Dat terwijl het landelijk gemid delde van een tandarts op vierduizend eigenlijk nog te hoog wordt geacht. Een onhoudbare situatie, waarin arts en. patiënt geïrriteerd ra- I; >n. Waarin verwijten worden gemaakt. Waarin incidenten het sohrijnend tekort nog eens benadrukken. Waarin de tandarts al leen nog maar een onafzienbare rij tanden en kiezen ziet passe ra en aan zijn veel uitgebreide taak r.iet meer toekomt. Een situatie waarin de patiënt het gevoel krijgt „alleen maar eert gebit te zijn", terwijl zijn tandheelkundige geneesheer geen tijd en aandacht meer lijkt te hebben voor de patiënt zelf. Dr. J. A. Tolmeijer, de initiatiefnemer van de advertentiecam pagne ter opheffing van de Vlaardingse noodsituatie zegt: „Het is sociaal niet meer fatsoenlijk dat zo'n situatie tandartsen die hun veertigjarig jubileum al hebben gevierd, dwingt om nog op volle toeren te werken". „Het is logisch", zegt deze Vlaardingse kaakehirurg, „dat een dergelijke onderbezetting spanningen geeft. De hele publiciteit ts tot nu toe zo negatief gericht geweest op die paar tandartsen die de hele lawine nu moeten opvangen. Maar eigenlijk moest iedereen boos zijn op die tandartsen die niet gekomen zijn". Hij zegt ook: „lk kan me voorstellen dat een jonge tandarts VIaardingen niet verkiest als woon- en leefklimaat. Want bet probleem waar alles om draait is: wat heeft Viaardingen, ieder probleemgebied op zich, te bieden? Welnu, we bieden nu alle mogelijkheden die er maar 2ijn. Komt er geen respons, dan hebben we het tenminste geprobeerd. We staan nu met de rug tegen de muur". 9 1 Dr. J. A. Tolmeijer: „Zolang er geen wet is die een onevenwichtige spreiding van artsen en tand artsen kan voorkomen, moet een gemeente in een probleemgebied zich zelf zo aanlokkelijk mo gelijk verkopen". door Reïna ten Bmggenkate „Monsterpraktijken zijn het. Het is: zitten, mond open, behan delen en wegwezen. Tijd voor dat stuk informatie en overleg, waar iedere patiënt recht op heeft, is er niet. Het wordt ge dwongen lopende-band-werk. Stopwerk, want aan het meer tijdrovende werk kom je niet toe, er wachten nog tientallen anderen. Struisvogel-politiek in feite want het probleem is daar mee niet opgelost. De patiënt komt weer terug". Dr. J. A. Tolmeijer, da Vlaar- dingse kaakehirurg die het plan opperde om het tandartsen-pro bleem drastisch aan te pakken, is radicaal in zijn uitspraken. „Drukke praktijken", zegt hij, gaan ten. koste van de kwali teit van het werk. Het kan niet anders dan afzakken. Het is nu eenmaal niet mogelijk om al tijd, jaar in jaar uit, optimaal te werken. Je kunt je interesse niet altijd onder hoogspanning houden. Aan ieders mogelijkhe den komt een einde". Op dat punt zijn de Vlaardingse tandartsen beland. De noodklok heeft geklonken. De hoop is nu gevestigd op die jonge en so ciaal-voelende tandartsen die op een verdieping in het ziekenhuis naast het Holyriekenhuis, in groepsverband de boor ter hand willen nemen. Er zijn nu tién praktizerende tand artsen. Nog tien er bij zou geen overbodige liix'e zijn,„al zijn we ook blij met vier of vijf or bij"* In de landelijk verspreide oproep staat: „Uitgangspunt is' de wil tot praktijkvorming, waarbij verhoudingsgewijs ook de zie kenfondspraktijk volledig tot zijn recht komt. Overigens is op dit moment iedere vorm van In spraak mogelijk, cok ten aan-, zien van praktijkruimten met volledige inventaris". En ver der: „Aanstelling en-of honore ring zal in onderling overleg worden geregeld evenals pen sioenen en overige sociale voor zieningen. Vrijstelling van mili taire dienst is wellicht mogelijk, wonen binnen de gemeente Viaardingen wordt niet vereist". Een aanlokkelijk aanbod ge creëerd omdat men beseft dat Viaardingen als Rijnmondplaats - weinig aanlokkelijks te bieden heeft: een niet aantrekkelijk woon- en leefklimaat als een jonge tandarts de vrije keus heeft zich elders te vestigen. Een groot tekort aan tandart sen, dus een teveel aan patiën ten. „Het lijkt een contradictie', zegt Tolmeijer, „maar des te minder de animo, want wie heeft er zin in een praktijk die je bin nen de kortst mogelijke keren over de schoenen loopt"? „Bovendien zijn de artsen op dit moment niet happig op een zelfstandige praktijk, dat zelf standige winkeltje met al z'n so res. Veel jonge collega's werken dan het liefst in groepsverband, vandaar dat we al. die mogelijk heden hebben gecreëerd". De voordelen van een groepsprak- tijk zijn vele: Meerdere tandart sen kuxmen een fuil-time mond- hyygiëniste aannemen. Tijdens vakanties, ziekte of een congres kunnen de tandartsen voor el kaar waarnemen. Onderling overleg over „een moeilijk ge val" is mogelijk. Spoedgevallen kunnen sneller voorrang krijgen en avond- en weekenddiensten zijn makkelijker te regelen. SAMENSPEL Wat betreft de investeringen veel jonge artsen schrikken er voor terug om te investeren. Viaardingen wil een stichting in het leven roepen, die de hele groepspraktijk financieert. Ge dacht wordt aan een financieel samenspel tussen de ziekenfond sen, het ziekenhuis, de gemeen te en.de tandartsen. Hoe dat in de praktijk uitgewerkt wordt, wordt overgelaten aan de be reidwillige tandartsen zelf. „We hebben iedere mogelijkheid opengelaten. Willen ze een kli niek van de ziekenfondsen dan kan dat. We willen gewoon vrij blijvend daar over praten", al dus de kaakehirurg. Dr. Tolmeijer filosofeert verder. „Als een dergelijke groepsprak tijk bij het ziekenhuis wordt on dergebracht zie ik bovendien nog meer mogelijkheden voor het behandelen van spasticf, idiote kinderen of gestoorden. Het bieden van een behandeling ender narcose zou mogelijk woren, want het Holyriekenhuis heeft nog geen bezettingsgraad van negentig procent. Zo'n be handeling vergt enorm veel ge duld en tijd. Het probleem is, dat dat door de ziekenfondsen niet voldoende wordt gehono reerd. Misschien dat we in dit verband tot een overeenkomst kunnen komen, ook wat betreft de honorering'. De advertentie is de deur uit. Met spanning wordt gewacht op reacties. De kaarten zijn ge- schuld, de nieuwe Vlaardingse tandartsen mogen er de beste uitkiezen. „Komt er nu geen en kele reactie, dan kunnen we tenminste zeggen: „We hebben ze alle mogelijkheden geboden waarmee ze alle kanten op kun nen". De huidige situatie is niet roos- klkeurig. Volgens zeggen zijn er de laatste maanden geen geor ganiseerde weekend-diensten rne.r in Viaardingen. „Begrijpe lijk, al is het niet helemaal goed te praten", vindt Dr. Tol meijer. „Van die weekend diensten wordt namelijk een ge weldig misbruik gemaakt Dat geeft agitatie bij de tandartsen die toch al tot hun nek in het werk zitten". Nieuwe patiënten worden niet aangenomen. Voor hun halfjaar lijkse controle moeten ze zelf een tandarts zoeken. Desnoods ver buiten hun gemeente. Ter il lustratie van het nijpend tekort in de di rekte omgeving. Hoek van Holland en Maasland bij voorbeeld, hebben helemaal geen tandheelmeester. In Ro zenburg is een hardwerkende tandarts, die zo'n honderd pa tiënten op een dag behandelde, er mee gestopt. Zijn werk is overgenomen door een jonge collega, die dat tempo nog niet aan kan. Ook in Delft is de tandheelkundige zorg aan de krappe kant. WET Zolang er een vrije keus is voor de jonge tandartsen zullen ze zich niet vestigen in probleem gebieden. Logisch, maar triest. Kortgeleden nog overwoog de minister van volksgezondheid een wet gezondheidsvoorzienin gen. Via die wet zou^een on evenwichtige spreiding van tand artsen en artsen voorkomen kunnen worden door het wel of niet afgeven van vergunningen. Ds wet is echter in de ijskanst te recht gekomen. Gedacht wordt nu aan een structuurplan voor go gezondheidzorg, waarin al deze problemen bekeken zullen worden. Jonge tandartsen kunnen (nog) niet verplicht worden zich te vestigen in een onderbezet ge bied. Alles wat een gemeente kan doen is: de voorwaarden zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken. „We staan met de rug tegen de muur", zegt Dr. Tolmeijer. Gestreefd wordt naar een lande lijk gemiddelde van een tand arts op tweeduizend inwoners. Viaardingen heeft er een op de acht-, negenduizend. De nood is hoog. De redding nabij? Viaar dingen: Nog even tanden en kiezen, op elkaar. IjSfcFS-t Linda Kcxhaarn, herfstbladeren van Annemcne Noordzij, Jolanda Fcyge Hen jaar een bos, natuur lijk aofe met paddestoelen. 'Het is herfstvakantie en Bert en Fréderika vervelen zich een beetje. Ze hebben al van alles gedaan en nu we ten ze mets meer. „Ik heb nog een leuk ideetje", zegt: moeder, „we gaan vanmid dag naar het bos kastanjes en eikels zoeken". „Er zul len er vast niet veel lig gen" zegt Bert, „het heeft niet gestormd". „Maar Ik weet wel goeie plekjes"» knikt moeder, „daar gntï- gen wij vroeger in onzg jeugd altijd naar toe". De tweeling is wel benieuwd. „Als er erg veel zijn neem ik ze volgende we<>«: mee naar school voor de herfsttentoonstellmg". zegt Frederika. Ze gaan 's middags al vroeg met de bus de stad uit Het is een uurtje rijden en dan nog een half uur lopen. Ze stappen flink door en al gauw zijn ze op de kleine bospaadjes. „Ik heb er één", roept Bert, „en hier nog één". Twee grote, glimmende kastan jes. Nu ze goed kijken zien ze er opeens nog veel meer. Plof, daar komt er nog^ één naar beneden, „Bijna op m'n hoofd", lacht moeder. Ze gaan heel diep hét bos dn en lopen els speurhonden met hun neus op de grond. Als gauw zijn de plastic zak ken vol. Nu moeders ta3 nog. Daar gaan eikels, mooie takken en bladeren in. Ze zijn om half zeven 'ft avonds pas terug. .,Ik heb alvast de aardappels maar opgezet", zegt vader, „waar blijven jullie m lang?". „We hebben van middag hard gewerkt", zegt moeder, „kijk eens naar de oogst'". Het is ge weldig. Ze spreiden kran ten uit op de grond en daar komt alles op te liggen. „Het is veel te veel vooï school" zucht Frederika. „We kunnen het dit jaar niet in de hal doen wan* daar zitten twee klassen. Het mocht niet te veel zijn zei de meester". Wat jam mer, en er zijn zoveel mooie herfstdingen bij „Weet je wat", zegt vader „misschien kunnen julhe wel een tentoonstelling houden in het bejaardente- Als jé aUe woorden hebt in gevuld zie je op de kruis jes iets dat bij de herfst boort 1. zitten je vingers aan. 2. peulvrucht 3. niet recht. 4. boffen, fk bof, hdj 5. grijs diertje met lange staart dat van kaas houdt 6. handschoen met alleen een duim. 7. tabben, ik tób, 'hij' 8 wintervoertuig. 9. levenslucht. 10 bewoner van Denemar ken. Tl „Piet .zijn naam Is klein maar zijn daden ben nen, groot" 12 om van te eten, 13 geen volle, maar een 14 zandheuvel bij de zee. De oplossingen verwacht ik weer een week nadat de jeugdboek in de krant stond. Op de envelop zet je Aan Anke, Verwersdijk 6 —8, Delft. Onderaan je brief, oplossing of tekening je naam, adres en leeftijd. Denk ook vooral aan de postzegel van veertig cent. We moesten deze week nogal wat porto betalen omdat er kinderen waren die nog vijfendertig cent op de brieven plakten. huls. Dan vragen we of de hele school meedoet en te keningen maakt en dart krijgen alle kastanjes, *»- kels, takken en bladeren van jullie ook een plaatj- je". Vader kent de directeur van het bejaardenhuis goed. zijn vaak exposities van schilderijen, poppen of kle den. Vader is zelf kuntf- schilder en hij heeft er pas: •nóg een tentoonstelling van zijn schilderijen gehad. De kinderen vinden het een geweldig idee. Vader belt direct de directeur. „Als hij het nu maar leuk vindt", zegt Frederika een beetje angstig. Nou, ze hoeft niet bang te zijn. De directeur vindt het een leuk idee. En meneer Vink, het hoofd van de school is er ook meteen voor te vinden. De eerste klas maakt een bos met papieren bomen en padde stoelen, de tweede maakt tekeningen, de derde op stellen, de vierde maakt gekleurde bladeren om op te hangen, alle klassen doen iets. Is de tentoonstelling ge opend wordt komt er zelfs nog een stukje van in de krant. De bewoners van het bejaardenhuis komen allemaal kijken en ook ds mensen uit de buurt. „Nu zie ik pas dat hetecht herfst is", lacht een oude meneer die in een rolstoel zit, „ai die kastanjes, bla deren en eikels zochten wij vroeger ook altijd. Mam als ik uit miln raam kijk zie ik alleen de weg en huu- zen. Geen bomen die kaal worden of zo. Ik vind het geweldig en ik tracteer de hele school op een koek". Hoera", roepen ze alle maal. „We maken ook nog 'n winter- en 'n lente-ten toonstelling en één van de zomer", roept Jan Pieper de grappenmaker van do klas. „Als ik dan steeds koeken moet geven zal ik wel arm worden", zegt de oude meneer, „maar gaan jullie je gang maar hoor jongens. Ik. mag dat wel" en hij trekt tevreden aan zijn pijp. ANKE HELENA BLOK. Je had de op lossing. goed. Ik hoop dat je deze puzzel ook fijn vindt en •weer mee doet. Je hebt leuk postpapier zeg. Gaan jullie vol gend jaar Ook weer naar Bera- docm? Het was er zeker wel erg druk? Hebben jullie steeds moe» weer gehad? Leuk was je tekeningetje. MARUKE ARKESTEYN. Be ben nog steeds voor je aan het spa ren. Je begrijpt, ik krijg veel dezelfde postzegels en Be wil je toch graag verschillende geven. Dat vind Sc leuker. Maar ik heb al een envelop vol hoor. Nog een paar er bij en dan zal ik ze opsturen. ARNO v.d. STEEN. Heb je je A- diploma gehaald? Ga je nu ver der niet B? Fijn, dat je even schreef of je de tekening zelf had gesmaakt. Over een poosje -komt hij in ons hoekje. Want het is wiet zo erg dat vader er ook een paar heeft getekend. Dan komt er ook eens een va der in ons hoekje. Ik houd ook veel van dieren. Ik vind het zelf» zielig om spinnen en tor ren dood te maken. Die laat ik allemaal -lekker lopen. Wil je Irma bedanken voor haar mooie tekening? JOHN MAKKUS. Was het boek naar je zin John? Nu heb je er al trwee hè? Zo kom je aardig in de boeken te zitten. De oplos sing had je goed. RONY PETTERSON, Zijn jullie pas verhuisd? Is het een fijn huis? Ook -met een tuin? Dan moet vader zeker wel een eind met de auto of lopen als hij naar de tuinderij wil hè? Of wa ren de kassen niet van jullie. Woon je nu ook dichter bij school7 De oplossing had je goed. CORINA VAN KAMPEN. Dat was een fijne vakantie zeg. Woonden jullie in een bungalow of een caravan? Ga je er vol gend jaar weer naar toe? Als het mooi weer was ging je ze ker elke dag zwemmen? En je kon er ook fijn wandelen. He, als ik dat allemaal lees krijg ik zo weer zin in de vakantie. Jij zeker ook? JOLANDA DROST. Het is pas Sén keer voorgekomen dat iemand het boek al had. Die heeft het toen geruild aan het bijkantoor in haar plaats dat toevallig een boekwinkel was. Als iemand het boek al heeft kan hij het altijd ruilen. Dan stuurt hij het terug en krijgt een ander. Fijn, dat je al zo goed blokfluit kunt spelen. Mijn dochtertje is nu al. in het derde boekje bezig.Spelen jullie met kerstmis In de kerk? Ik ben in april jarig. Dus dat duurt nog wed even. CONNY VAN LUYK. Zo, Zo, jij kan vlug lezen hoor. Ik hoop dan maar voor je dat je gauw een prijs wint. We hebben weer een nieuwe voorraad boeken aangekregen. Dus keus genoeg. Kun je ook twee boeken krijgen bij de bibliotheek? WILMA VAN VELDEN. Je kan al keurig schrijven zeg. Zelfs al letters aan. elkaar. Dat vind ik knap. Hebben jullie a! mooie tochtjes gemaakt in Amers foort? Woon je dichtbij school? Jullie hebben zeker ook een tuin hij het huis? Je had de oplos sing helemaal goed- Dag allemaal, veel groeten van ANKE. Fijn een weekje herfstvakantie. Dat is niet gek he? Ik weet niet of het nu ook zulk mooi nazomervveer is als verleden week. Ik schrijf dit op zes oktober en fat is nu prachtig week. Ik schrijf dit op zes oktober en het Is nu prachtig een dagje uit gaan. Of misschien ga je de hele week wel weg, logeren ergens bijvoorbeeld. Hebben jullie al kas tanjes gezocht? Wij wel. We hadden er een heleboel. Soms vielen ze naar beneden en dan moet je uitkijken dat ze niet op je hoofd terecht komen want dat doet ge meen zeer. De prijswinnaars. De winnaars zijn: Karin Gieles twaalf jaar, AngHique Huis tien jaar, Marga van Trigt elf jaar. Krt>s de Wit zeven jaar. Dirk van Leeuwen tien jaar, Gerda van Leeuwen tien jaar. Jullie krijgen een fijn boek thuisgestuurd. De oplossing was: Maasdijk, Katwijk, Assen, Geleen, Nootdorp, Ber gen, Venlo, Dökkum, Tilburg en Hel mond. Het is herfst. De tijd van vallende bladeren, kastanjes, eikels en... paddestoelen. De leukste herfst* tekeningen heb ik bij elkaar ge- daan. Hier zijn ze. Van links Eon verhaal in vier delen, ge schreven door Ingrid Bergwerf. Als het vreemde vaartuig „Zee- slaap" op zolder staat rent ieder een er naar toe om het nog be ter te zien. Het lijkt niet erg op een bed maar een idee ervan heeft het wel. Het hoofdeinde ia afgezet met wit bout, waarop bloemetjes zijn geverfd. Hot voeteneinde is hetzelfde. Onder "Zeeslaap" zit een schroef waarmee hij -kan varen. De kas tjes zijn -enig. Ook van wit hout met bloemetjes. Iedereen zou zó wel in willen stappen. Maar er is nog veel werk te doen. Iedereen gaat aan de slag. Om half vijf is iedereen klaar. "Pfffff!" Myra zucht er van "Ik heb vreselijke honger". Maar als mamma zegt dat ze bloemkool eten heeft ze opeens geen honger meer. 's Avonds, als ze fn bed ligt, bedenkt z» dat ze bet gelukkigste kind van de wereld is. Dan valt ze In slaap. Zo wordt bet woensdag, de dag dat ze met het vreemde vaartuig zuilen vertrekken. "Zeeslaap" staat buiten met een groot zeil er over. Voor als bet gaat regenen. Maar dat is ge lukkig met nodig geweest want het is prachtig weer- Om half acht ligt "Zeeslaao" te denbe ren op de rivier die naar de-zee leidt en waar hij veel zal bele ven. Ja, daar zit de familie Buisman dan op zee. Pappa -moet sturen, mamma moet voor bet "Zeed aapbui shouden zorgen en de kinderen kruipen vaak onder de dekens. Het is gezellig als je daar onder ligt en je boort do zee ruisen. Op een morgen Is Jamieke het eerst wakker. Het ïs half tien. Ze maakt Myra wakker. "De anderen slapen nog", fluis tert ze, "later» we'ze thee op bed brengen" Maar Myra slaapt nog half. Als ze heet wa ter in de theepot heeft gedaan doet ze er cacao in iriplaots van theebladeren. En als de thee heeft staan trekken doet ze er. geen suiker in maar zout! (wordt vervogd) (wordt vervolgd) naar rechts; habouterland van Margreth den Drijver, negen jaar. een paddestoel met een vij vertje van Lilly van Dijk, ka bouter Pim bij de paddestoel van Fcyge lijk aofe

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3