SCHIEDAMSCHE COURANT Brandstichting eist twee zwaar gewonden is on voor reorganisatie miljoen voor renovatie in Zuid 11! Overleg met Schie- karton nog zonder resultaat MVON draait film over robhen 4 Dader meldt zicli bij politie in Oudenbosch „Haviken" moeten verdwijnen, vindt PPR PvdA-dames vergaderen Auto's moeten nog andei's rijden VERGADERING PvdA OVER BINNENSTAD OM WONINGEN NOG 25 JAAR TE SPAREN •W m Donderdag 18 oktober 1973 4 pagina's 99ste jaargang ao. 24846- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 258091 - redactie 202566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Een vijftigjarige vrouw uit Schiedam en haar zevenjarig dochtertje zijn vannacht bii een felle brand in hun woning aan de Van Leeuwenhoekstraat zeer ernstig gewond geraakt. Twee andere kinderen van het gezin lie pen lichte brandwonden op. De brand 15 aangestoken door een 33-jarige rijksgenoot W.S.W. Hij meldde zich in de loop van de nacht bij de politie in Ouden bosch met de mededeling dat hij in Schiedam brand had ge sticht. De man heeft enige tij sticht. De man heeft enige tijd met de vrouw, die gescheiden was, samengewoond. Over het motief van zijn daad is nog niets bekend. In de loop van de nacht Is de man van Ouden bosch naar Schiedam overge bracht. Omwonenden hoorden gisteravond omstreeks half tien een geweldi ge explosie en zagen een felle steekvlam. Toen zij de straat opgingen stonden de bovenver dieping en de benedendeur van het huis aan de Van Leeuwen- hoekstraot al in lichterlaaie. Achter een zolderraam schreeuwden de vrouw, de vijf tigjarige H.V., en haar drie kin deren om hulp. Een van de kin deren kroop in de dakgoot. Een buurman redde moeder en kinderen door uit zijn zolder raam te klimmen en de slacht offers uit het brandende huis te helpen via de dakgoot. De moe der en haar zevenjarige doch tertje moesten met zeer emstl- ge brandwonden in het zieken- huis worden opgenomen. Voor het leven van het meisje zou worden gevreesd. De twee ande re kinderen liepen lichte brand wonden op. Zij konden na be handeling elders worden onder gebracht De brandweer, die onmiddellijk na de melding met groot mate rieel uitrukte, kon niet voorko men dat het pand volledig uit brandde. De politie heeft, op grond van de verklaringen van omwonenden, onmiddellijk aangenomen dat da brand was gesticht. Die opvat ting werd in de loop van de nacht bevestigd, toen uit Ouden bosch werd gemeld dat de da der zich daar bij de politie had gemeld. Schiedam De PPR In Schiedam Is nog steeds van mening, dat de organisatie „Bescherming Bevolking" moet verdwijnen. De partij vindt de BB een para-militaire organisatie, „die niet anders dan een oorlogsfilosofie uitdraagt en in stand houdt." De organisatie stelt zich ten doel in geval van oorlog en in het bijzonder in het geval van een kernoorlog hulp te verlenen aan de burgerbevolking. De PPR vraagt zich echter af waartegen de BB de burgers denkt te be schermen en vooral hoe ze dat denkt te doen. Ook reorganisatie van de BB acht de PPR vrij zinloos. In de fol der „De B.B.: een hobby van haviken" zegt de politieke par tij: „De bezwaren, die er tegen de BB bestaan, maken reorgani satie ervan tot een dubieuze en weinig zinvolle zaak. Immers, wat voor een soort haalbare reorganisatie zou moeten plaatsvinden om deze bezwaren teniet te doen." De'bezWaren, die de PPR tegen de BB heeft, zijn er nogal wat: De BB legimiteert in feite kernbewapening door de van haar uitgaande suggestie, dat daartegen iets te doen valt. Blijkens tal van voorbeelden hadhaaft en bevordert de BB een oorlogsideologie; vooral bij een grootscheepse oefening van de BB in maart kwam men tot de overtuiging dat het bij de verdedigers dieper zit: het kou- de-oorlog-denken werd hier weer sterk opgeroepen. De structuur van de BB leent zich niet voor ombouw tot een efficiënte rampenbestrijdingsor ganisatie, zoals een tijd lang de bedoeling Is geweest. Nog steeds wordt overwogen om .de BB te herstructureren en er een ook in vredestijd goed functio nerende instelling van te ma ken. Reorganisatie van de BB tot een rampenbestrijdingsorganisa tie, die in vredestijd werkzaam Is, is onmogelijk zolang de or ganisatie militair blijft denken. Door haar bestaan legt de BB een te grote claim op financiën en andere middelen, die ge bruikt zouden moeten worden voor een civiele instelling, die in vredestijd directe hulp kan bieden. Eén van de grootste bezwaren van de PPR richt zich tegen de j gebrekkige functionering van de BB. De partij geeft slechts een j klein, voorbeeld; met een gewo- ne mobilofoon blijkt de BB al I niet overweg te kunnen; in Mui- den werd bijvoorbeeld getracht via de mobilofoon contact te 1 leggen ti-ssen de burgemeester en een f 'fier. Na een half uur tobben besloten deze twee per sonen maar het „gesprek" via de telefoon voort te zetten. Samensteller van de PPR-folder Hans van der Wilk zegt, nog wel meer bezwaren tegen de BB te kunnen aanvoeren, maar bi] de gemeentebegrotingen van Schiedam in 1972 en 1973 wer den deze „zonder meer van ta fel geveegd, als daaruit als eni ge logische conclusie komt, dat de BB moet verdwijnen." Het college van B en ff negeert het gebrek aan paraatheid, de ge ringe geoefendheid en de andere bezwaren tegen de BB dus ken nelijk en schijnt de Bescher ming Bevolking hoe dan ook te willen reorganiseren." Schiedam De afdeling Schiedam van het Nederlands In stituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk begint het winterseizoen dinsdag 23 oktober met een.na tuurfilm over „Het Je ven der robben" aan de kust van Ca nada. Het programma wordt verzorgd door mevrouw H.' M. Goiefrey uit Oegatgeest, die de fil mzeüf maakte tijdens een reis door Canada. Een flits van de film is reeds te zien geweest in „Voor de vuist weg", het televisie-programma van Willem Duys. De film be gint om acht uur in zaal Irene, de toegangsprijs Is drie kwart jes. De toneelgroep Kameleon treedt cp 13 november op voor de le den van het Nivon. E>e groep brengt dan het stuk „De .grote stilte" van lerence Rettingan cp de planken. Schiedam De vrouwengroep van de Partij van de Arbeid houdt vanavond de jaarvergadering ia het gebouw Christelijke Sociale Belangen aan de Lange Haven 73. Alle bestuursleden treden tijdens deze bijeenkomst af, maar stel len zich hierkiesbaar. Na de pauze spreken de dames over het winterprogramma. De ver gadering begint om acht uur. De PvdA-dames van Schiedam wonen dinsdag 23 oktober de jaarvergadering bij van het vrouwencontact District Delft. Het programma voer deze ver gadering in de Johanneskerk in Rijswijk vermeldt een toespraak door mevrouw dr. A. Post, di rectrice van de Middelbare Land- en Tuinbouwschool over de opleidingsmogelijkheden. Na de pauze geeft het Tweede Kamerlid Van der Hek (PvdA) zijn visie op de huidige politieke situatie. De groep Schiedam verzamelt zich om negen uur in de hal van het station. Schiedam De verkeerspolitie heeft een wijziging aangebracht in de binnenkort te verwachten omleiding van het autoverkeer in verband met asfalterings- werkzaamheden op de 's-Grave- landseweg. Bij nadere studie bleek de reeds geplande route te veel kansen op opstoppingen te geven. Automobilisten, die naar het Indu strieterrein ten westen van de Schie willen, zullen niet via de Horvathweg en de Overschiese- weg worden omgeleid, zoals aanvankelijk de bedoeling was, maar over de Burgemeester Van Haarenlaan, Nieuwe Dam- laan, Hargaiaan en rijksweg 20. Op de Hulpbrug ovor de Schie blijft eenrichtingsverkeer ge handhaafd, maar dat zal in de periode van de afsluitingen in tegengestelde richting gaan, na melijk van de Qvcrschieseweg naar bet Industrieterrein. Het verkeer, dat het Industrieterrein wil verlaten, kan gebruik ma ken van rijksweg 20 (in beide richtingen), of via de ene open gehouden rijbaan op de 's-Gra- velandseweg ais men zich naar het stadscentrum wil begeven. Schiedam De PvdA houdt vrij dagavond in het gebouw van de Christelijke Sociale Belangen aan de Lange Haven 73 een le denvergadering. Aan de orde komen voorstellen voor het landelijk congres in ja nuari en de kandidaatstelling voor dat congres en het di stricts bestuur. De resterende tijd zal worden ge vuld met informatie die het be stuur geeft over de binnenstad. Wethouder B. E. Collé: „woordenspelletje" Schiedam De besprekingen tussen wethouder Bert Kaptein en de directie van Schiekarton duren nog steeds voort. Toch gaat het er naar uit zien, dat da situatie van de werknemers van de „doosjesfa- briek" zo blijft als ze is. Dat houdt in, dat er langer gewerkt moet worden, terwijl de arbeiders geen redelijke compensatie voor het overwerk krijgen. Op vragen van CPN-raadslid Tj. op 't Ende heeft het college van b; en w. .uitgezonderd- wethouder. Collé, geantwoord, dat het uiter aard bereid is voor de werkne mers te doen, wat in haar ver mogen ligt- Het komt er wel op neer, dat het college geen maat regelen kan treffen, ook niet sa men met de directie, omdat „daartoe elke grondslag ont breekt'. Het college dealt mee, dat het sa neringspakket, zoals dat is ge publiceerd, met 75 procent voor en 25 procent tegen door de werknemers is aanvaard en nu door de eigenaar van de onder neming is overgenomen. Het college vermeldt daar niet bij, dat algemene weigering van het pakket door de werknemers waarschijnlijk zou betekenen, dat het bedrijf zou worden ge sloten. B. en w, hebben nu de verzekering ontvangen-, dat met de huidige situatie het voortbe staan van de onderneming is gegarandeerd. Zolang de besprekingen tossen wethouder Kaptein en de Schie- karton-directie nog gaande zijn, wil ook wethouder Collé zich niet uitvoeriger uitlaten over de problemen rond het bedrijf: „Het Is mij nog niet bekend, wat er aan de situatie van de werknemers bij Schiekarton kan worden gedaan", aldus de heer Collé. De correctie die B en w. aan brachten in een vraag van het raadslid acht de wethouder vrij onbelangrijk. De heer Op 't Ende vond de situatie van de werknemers bij Schiekarton langer werken, gelijke lonen neerkomen op „loonsverlaging". Het college heeft dat aangeduid met „minder loonsverhoging", ..Dat is slechts een woorden- spelletje" vindt de wethouder. Schiedam De gemeente wil ruim anderhalf miljoen gulden uitttrekken voor de verbetering van 107 van de 132 woningen in het huizenblok tussen de Abben- broeksestraat, Havendijk, Oude Maasstraat en Voornesestraat. De bedoeling van de renovatie is om het bestaan van de onder handen te nemen woningen, door samenvoeging van enige woningen teruggebracht tot 1B3, indien mogelijk nog 25 jaar te rekken. De overige 25 woningen worden niet behandeld, omdat ze wor den afgebroken, wanneer de plannen voOr de verbetering van het betreffende stadsdeel worden gerealiseerd. De definitieve kosten van de reno vaties zijn niet bekend, maar I Aan 25 woningen gaat de renovatie voorbij in verband met de worden geschat op 1.712.638 gul- wiikverbelering, die in de pen zit. den. Hiérvan komt 83.801 gulden ten laste van het onderhouds- fonds, 232.100 gulden wordt gefi nancierd uit diverse potten van de woningdienst, het rijk ver strekt een lening van 1.221.600 gulden en het resterende bedrag van 175.137 gulden komt ten las te van de vereniging Volkshuls- vesting, de beheerster van de woningen in kwestie. De woningen, die gerenoveerd worden, krijgen een ingrijpende onderhoudsbeurt en tevena wor den er een aantal voorzieningen in aangebracht. De keuken wordt in sommige ge vallen vergroot, evenals het toi let en de woonkamer, de wonin gen krijgen een douchegelegen heid en bovendien streeft men naar een praktischere indeling van de slaapkamers en het plaatsen van een schuur bij de woning. Bijna olie huizen lussen de Abbenbroekseslraat, Voornesestraat, Havendijk en Oude Maasstraat worden grondig onder handen genomen. NOODZAKELIJK Bij eerder gerealiseerde renova ties Is een aantal aanvullende maatregelen noodzakelijk geble ken. zoals verbetering van de vloeren. schoorsteenkanalen, plafonds, het waodshicwerk en de dakkapellen, en het vervan gen van binnendeuren, ramen en aftimmering. De jaarlijkse lasten, die uit de fi nanciering voortvloeien, worden gedeeltelijk gedekt door een huurverhoging en de rest komt voor rekening van de reserve voor buitengewoon onderhoud en woningverbetering. Wanneer er onvoldoende geld be schikbaar blijkt te zijn om het exploitatietekort op te vangen, kan in bepaalde gevallen een beroep op het rijk worden ge daan HVVR De na de renovatie te betalen hu»i wordt afecst-md op d.e var vergelijkbare, ar de coricg gebouwde woning w eteonir rr- Vopr het nu te renoveren com plex ia met de bewoners voorlo pig een verhoging tot 81,05 gul den per maand overeen geko men. Burgemeester en wethou ders vinden een verdergaande verhoging echter gerechtvaar digd, omdat in de woningen vele voorzieningen worden ge troffen. De gemeenteraad behandelt deze door burgemeester en wethou ders voorgestelde plannen maandagavond 29 oktober tij dens een openbare vergadering in het Stadskantoor. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1