SCHIEDAMSCHE COURANT Bewoners Kei lie kerk nu zonder op er b aar vervoer Brandstichter kondigde wraak aan PROGRAMMA INSTUIF LANDVREUGD Bredero maakt winst met speculeren in binnenstad mi f H uisboudschool neemt nieuw gebouw feestelijk in gebruik RET ZEGT „NEE" TEGEN BUSLIJN 53 "ENGELSWROCEN GROEP IN TEMPEL Chef Rayonbewaking W. N. Brandt vertrekt Uitbreiding sdhóólzit in de pen Met auto in de sloot Martin Green in Duktïen tmemiffssBi 2 kranten voor één prijs Problemen Gewond bij botsing in Maasland Vrijdag 19 oktober 1973 4 pagina's 99ste jaargang no. 24847 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Ten minste twee keer eerder kondigde de 39-jarige Wally S.W. de dood van zijn vijftigjarige vriendin Hendrikje 2 aan. voordat hij woensdagavond haar woning aan de Van Leeuwenhoekstraat in Schiedam in brand stak. Schiedam Vanavond om vijf over twaalf vertrekt de laatste bus uit Kethel-kerk. Hiermee komen de voorname lijk oudere bewoners van de afgelegen Schiedamse wijk voor het eerst sinds 1930 zonder openbaar vervoer te zit ten. Dit als gevolg van de wijziging van het RET-busnet In Schiedam en Vlaardingen, die morgen ingaat. Reacties van de Kethelaars bij het gemeentebestuur en de RET hebben tot nu toe weinig uitge licht. De onderhandelingen van wethouder Cor Rolmers met de RET over het instellen van een drie maal daagse buslijn naar Kethel-kerk hebben geen succes gehad. De RET wil de lijn tussen Ke« th el-dorp en Kethel-kerk ophef fen omdat van de tien ritten er drie voor niets gemaakt en van de overige slechts door een rei ziger per rit gebruik werd ge maakt. De bewoners van Kethet-kerk vin den een frequentie van drie bus sen echter veel te weinig, te meer daar de bewoners van de wijk volkomen afhankelijk zijn van het openbaar vervoer. De meesten zijn op gevorderde leef tijd en beschikken niet over een auto. Om boodschappen te dosn moeten zij echter naar Kethel- dorp of Groenoord. Burgemeester en wethouders heb ben deze maand vier schriftelij ke protesten gehad uit Kethel tegen de opheffing van de lijn. De bus reed tot nu toe om het uur. De protesten zijn afkomstig van het JCVP-raadslid C. P. M. Lansbergen, namens de Kethei- se afdelingen van de NKV en tuinbouwverenigingen, van de Sint Jaccbusgroep, de muziek vereniging Sint Radboud en van de heer J. C. M. Ruys. De Kethelaars zijn zeer veront waardigd over de beslissing van de RET. Ze menen, dat daar door hun cultureel, maatschap pelijk en economisch leven in gevaar komt, omdat de rest van Schiedam nu zo goed als onbe reikbaar is geworden. De bewo ners zijn bijna uitsluitend aan gewezen op het aan de Kerkweg gelegen dorpje, dat weinig te bieden heeft. Dat openbaar vervoer voor dit stadsdeel echter onontbeerlijk is, ontdekte de Kethel-bewoner Hein van Dam reeds in 1930. Van Dam, eigenaar van de dans tent en speeltuin De Halve Maan bij de Blauwe Brug, be gon daarom een busdienst. Met een Fordbusje reed hij van Kethel via de halte bij de be waakte overweg en het voorma lige stationnetje Kethel-Spaland door de kleine polder, de Over- schieseweg en Overschie naar Hillegersberg en weer terug. Hij reed ook op Schiedam. Hal verwege de jaren dertig nam de RET het openbaar vervoer over. De „jongens van Van Dam" hebben daarna nog jaren op de Rotterdamse bussen gere den. ,,Nu gaat ze eraan" dreigde Hij op de avond van de brand terwijl hij eerder al had ge zegd haar te zullen dood schieten en met een mes te steken. Hendrikje Valk en haar zeven jarig dochtertje Henriëtte werden bij de brand ernstig gewond. Henri èttes toestand is nog steeds zeer ernstig. Beiden liggen in het Ge- m eenteziekenhu is. De vroegere kostganger van Hendrikje. die in Willemstad is geboren, was al ongeveer een jaar uit de gratie bij de vrouw. Geregeld sloten zij in die tijd vrede, tot er weer ruzie kwam. Zij had ai eens een keer gezegd de politie er bij te zullen roepen. Een re portage over het drama staat op pagina 3, Schiedam In de Groenoordse Boerderij Landvreugd is de Instuif met een nieuw programma begonnen. Elke zaterdagmorgen is deze sociëteit voor kinderen van zes tot en met elf jaar van tien tot twaalf uur open. De laatste RET-bus m Kethel-kerk. Gedurende de komende weken kunnen de kinderen deelnemen aan de volgende activiteiten, 20 oktober: schilderen: 27 oktober: leerbewerken; 3 november: spe- j loehtend; 19 november: film- voorstelling; 17 november: i knutselen; op 24 november ma* j ken de kinderen iets voor het Sinterklaasfeest, dat op 1 de cember wordt gevierd. De toegangsprijs is een kwartje I per achtend, binlichtingen over de Instuif 2ijn te verkrijgen bij mevrouw Kraak, Bart Veöhal- lenplein 68, telefoon 706768. De Sooscommissie van de Wijk- vereniging Groenoord en Om streken heeft een aantal activi teiten gepland voor het winter seizoen. Het programma wordt zaterdagavond geopend met een wijnfeest. De Groenoorders spe len op 17 november bingo, voorts vermeldt de agenda een kerstbal, nog een bingo-avond, carnaval, het jaarfeest van de wijkvereniging en een lampio noptocht. Schiedam Gemeentes die in zee gaan met projectontwik kelingsmaatschappijen moe ten uitkijken, dat zij niet het slachtoffer worden van spe culaties van met die maat schappijen verbonden bedrij ven, Dat blijkt uit vragen die het PSP-lid van Provinciale Sta ten drs, H. van Steenis aan gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft gesteld over een dergelijke situatie in Alphen aan den Rijn. Evenals in Schiedam wi! de gemeente Alphen aan den Rijn voor het realiseren van binnenstadsplannen gebruik maken van de projectontwik kelingsmaatschappij Bapeo, een dochteronderneming van de Utrechtse bouwgigant Bredero. Van Bredero maakt eveneens deel uit Bredero Vast Goed NV, wat een beleggingsmaat schappij is. De gemeente Al phen heeft van deze maat schappij een pand in de bin nenstad gekocht voor 161.500 gulden. In zijn vragen stelt de PSP-er Steenis dat hier sprake is van speculatiewinst. Hij vraagt welke stappen het college van gedeputeerde Staten kan nemen tegen dit soort transacties. Tevens vraagt hij of het juist is, dat de minister van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening een bijdrage van tachtig procent kan ver lenen in de verwervingskos ten van het pand, ingevolge het besluit bijdragen recon structie- en saneringsplan nen. „Acht het college het juist dat de overheid op deze wijze meehelpt aan de specula tiewinst van particulieren vraagt de heer Steenis. Tot slot vraagt hij of Gedepu teerde Staten bereid is om aan dit soort transacties goedkeuring te onthouden. Zonder die goedkeuring is de koop ongeldig. Schiedam Martin Green is van avond met ïijii discotheek te gast in de sociëteit Duktien voor dertien- tot en met zes tien-jarigen. Het programma begint om half acht. Schiedam —De chef van de afde ling Rayonba waking van de ge meentepolitie, de heer W. N. Brandt, per 1 november eervol Profiteer nu wan het unieke aanbod 2 Kranten te ontvangen vcor de prijs v éen: de Schiedamse Courant mat nieuws uit uw stad en omgeving, en 1 Rotterdamse^ Nieuwsblad met het "laatste binnen- <m buitenlandse nieuws. I Ge et ons nu opdracht ook bij u U dagen gratis, zonder enige verplichting. üe SC en HN te bezorgen en ontdek zelf <5e vele pluspunten. Oeze bon fn epen envelop, zonder postzegel. sturen naar \P\JFWw Roiterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 334, Rotterdam stuur m.i.v.:de SC en RH 14 dagen gratis naar: naam straat woonpl. telefoon verslag verleend uit de politie dienst. De heer Brandt neemt afscheid wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Een ieder zal in de gelegenheid worden gesteld persoonlijk af scheid van hem to nemen tij dens een zogenaamde „lopende receptie" op woensdag 31 okto ber. Deze receptie wordt gehouden in de kantine van het hoofdbureau van politie, Lange Nteuwstraat 55 van 15.00 tot 16.00 uur. Schiedam - Door technische pro blemen blijkt een groot aantal leden van HBSS deze week geen weekbriel te hebben ontvangen. Een bezorgde Rien Klink daar over: „Dal b"tekent dat een hoop leden niet weten of ze wel of niet raoei.in voetballen". Vandaar de oprc:p aan onze bij HBSS voetballende abonnees, di rect contact op te nemen met hun betreffende wedstrijdseere- ratis. V De Engelse formatie Necromandus. Schiedam De Engelse popgroep- Neeromandus geeft zondag avond een concert in de socië teit De Tempel in de över- schiesestraat 42. Deze uit Cum berland afkomstige formatie is een bijzonder interessante en veelbelovende rockband, die de solagitarist van Black Sabbath. Tony Lammi, als manager heeft. Onlangs hebben de vier Necro- mandus-leden hun qerste lang speelplaat uitgebracht. Deze door Lom mi geproduceerde schijf komt binnenkort m Ne-1 derland uit. Over enkele weken gaat Necro mandus samen met Black Sab bath een toernee maken door Engeland. Tijdens optredens boekt Necromandus doorgaans grote successen. Het staat vast. dat Necromandus er na elk con cert nieuwe fans bij heeft. Zanger van de groep is Bill Branch Barry Dunnery en Den nis McCarten spelen respectievelijk solo- en basgitaar en Frank Hall neemt het slagwerk voor zijn rekening. Met het concert in De Tempel be sluit Necromandus een toer van tien dagen door NcJeriand, waarin acht maal werd opgetre den. Het programma begmt zondagavond om acht uur. O Maasland Woensdagmorgen is de 32-jarige automobiliste N. J. uit Maassluis hij een botsing op de Westgaag te Maasland ge wond geraakt. Zij werd per am bulance naar het Holy-ziekeb- huis te Vlaardingen gebracht, waar zij met inwendige verwon dingen is opgenomen, De aanrijding ontstond toen mej. J. een uitrit wilde verlaten en daarbij geen voorrang verleen de aan de 21-jarige T. N. J. de K. uit Maasland. Deze bestuur der bleef ongedeerd. Z"n auto werd vrij ernstig beschadigd, de auto van de Maassluise was to tal-loss. De wagens raakten na de botsing ook nog een benzine pomp. Schiedam De Huishoud- en Industrieschool voor Schie dam en Omstreken neemt maandagmorgen met enig fees- lelijk vertoon het nieuwe schoolgebouw De Hargahof aan de Valeriusstraat in gebruik. De Hargahof wordt in de cember officieel geopend. Het schoolmateriaal is enkele weken geleden van het oude pand m de Mauritsstraat overgebracht naar de Valeriusstraat. Hef feest begint maandagmorgen om acht uur, wanneer leerlin gen en docenten zich in de Mau ritsstraat verzamelen om de seboolvlag in een optocht over te brengen naar De Hargahof. Aan de optocht nemen twee leer lingen te paard deei, evenals het draaiorgel De Zwaluw, dat door een paard zat worden voortgetrokken, een paard met een versierde wagen achter zich en de directie, het bestuur, me dewerkers en belangstellenden. Langs de weg, die de stoet zal volgen, staan op vier plaatsen leerlingen met spandoeken. De stoet gaat via de Warande, Sint Liduinastraat, Nieuwe Haven. Nieuwe Damiaan, Prinses Bea- trixlaan. Bad Groenoord en Laan van Bal'Es naar de Vaie- nusstraat. i Het is de bedoeling, dat het gezel schap om half elf op het plein van de nieuwe school arriveert, viaar de vlag overhandigd wordt aan directrice mejuf frouw Th. Vis, di deze vervol gens zal hijsen. POSTDUIVEN Wanneer da vlag op het hoogste punt is gekomen, gaan tweehon derd postduiven de lucht in als symbool voor de brede vlucht V die het beroepsonderwijs de laatste jaren genomen heeft. De postduiven zijn van de geza menlijke Postduivenverenigin gen in Schiedam, Het Schiedamse goochelaarsduo AI en Valerie Preston geven 's middags in de hal van De Har gahof een voorstelling voor de leerlingen, Uc school is ruim 66 jaar geves tigd geweest in een in 1907 spe ciaal voor het huishoudonder- wijs gebouwd pand aan de Mau ritsstraat. De eerste jaren na de oprichting in 1900 werd les ge- geven in een lokaal aan de Lan- ge Achterweg. i Lr bleek bij de bevolking redelij- j ke belangstelling te beslaan i voor de meisjesschool, die in 1905 zeventig leerlingen telde. TE KLEIN In 1958 ble k de school te klein. Een jaar later kreeg het be stuur de beschikking over de vroegere ulo-srhaol naast de huishoudschool. In I960 begon nen de onderhandelingen over at bouw van een nieuwe school, die nu Is geremiseerd. Eind 1971 begon de bouw en in juni 1972 legden de twee jongste leerlin gen van de school de eerste steen voor het gebouw. De steen is nu ingemetseld in een muur van de aula. De Hargahof bestaat uit twaalf lo kalen. twee groeps ruimten. een gymnastieklokaal e* een aula. Tevens zijn er een directieka mer. een karmr voor de ad junct-directrice en een voor de leerkrachten. UITBREIDING De mogelijkheid bestaat ora op het schoolterrein de beschikbare ruimte uitt e breiden met acht lokalen en een gymzaal. Het schoolbestuur verwacht, dat de aanvraag om uitbreiding niet lang za! uitblijven. Vlaardingen Op de zuidelijke baan van rijksweg 20 ter hoogte van de Tan van Arkelstraat raakte woensdagavond een per sonenauto, die werd bestuurd door de Turk R. B,, van de weg. De auto kwam In de sloot terecht. De bestuurder en een 28-jarige landgenoot moesten yoor behan deling naar het Holy-ziekenhuis worden gebracht. Volgens de bestuurder was de auto in een slip geraakt. De wagen werd bij het ongeval zwaar beschadigd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1