Sloop van 25 woningen in De Gorzen gaat niet door RET met B. en W. is nog m gang SCHIEDAMSCHE COURANT LADDERWAGEN KAN ER NIET KOMEN W66 en de open heid SRJJ nog meer in impasse Gemeente betonnen paaltjes Wethouder Collé moet buigen voor motie Zonder uitkijken de rijweg op: hersenschudding BEWONERS KETHEL-KERK NOG STEEDS WOEDEND OVER OPHEFFING BUSLIJN Ruim zeventig bezwaren tegen centrum- plaimen Auto uit garage FIETSER DOOD ONDER VRACHT AUTO Schiedam De woede van de bewoners van Kethel-kerk is nog lang 4niet .bekoeld, Jn,de.g emeeotexa adsye t&atd eang jceiw eüxftidfir, B :"ColIér<iat de onderhandelingen tussen B en W. en de RET nog voortduren: voorlopig zullen da Noprd-Kethelaars het dus zonder openbaar vervoer moeten stellen. Schiedam Brand in «en vandepas gereed geko- ïi m®flats of eengezinswo ningen in de nieuwbouw wijk Woudhoek-Zuid zou eén rampzalige vorm kun nen aannemen, omdat het complex woningen onbe reikbaar Is voor de brand- ^.gweer.'.^: Betonnen paaltjes bedoeld om auto's en vrachtwagens uit het complex te weren maken ook brandweer wagens het onmogelijk bij de huizen te komen. Bij branden waar de bewoners door het vuur ingesloten zitten, zou de levensgevaarlijke situa tie ontstaan dat de ladderwagen niet bij de vuurzee kan komen en dat daardoor mogelijk de redding te laat komt.. Dit spelen met mensenlevens wordt volgens een van de bewo ners veroorzaakt doordat de ge meente hardnekkig vasthoudt aan het Idee van. betonnen paaltjes, in plaats van houten of tijdelijk verwijderbare. Brandweercommandant M.L. Pas- schier, gevraagd om commen taar; „Het is inderdaad zo, dat wij met de auto's het complex niet binnenkunncn. Dat kan ge vaarlijk zijn". „Uiteraard zijn onze slangen lang genoeg om overal te kunnen spuiten, maar onze ladderwagen kan in geval van nood bij een groot deel van de woningen niet komen". „Dat zal vooral gevaar kunnen opleveren bij de in drie verdie pingen gebouwde flats, als daar slurven, is het er volmaakt on mogelijk te rijden. Dat zou bijvoorbeeld wel mogelijk zijn in de Van Gasterenstraat, maar die heeft, de gemeente voor autojs, hermetisch, afgeslo- ten met de betonnen paaltjes. Brandweercommandant Pas- schièr: „Dat het wel de bedoe- ling is, dat wij in die straat met de auto's kunnen komen,.'blijkt wel uit' het -feit. dat er in de grond een. blusleiding zit. In de straat' zitten twee brandkra- nen". met de gemeente over het pro bleem. te., hebben gesproken. Kennelijk heeft dat niet veel opgeleverd, want mensen van de brandweer hebben eigenhan-. dig een van de betonnen paaltjes vervangen door een houten, op dat zij niet als de nood aan de man komt eerst nog tijd verlo ren moeten laten gaan met het verwijderen van het een paar decimeter hoge stuk beton. bijvoorbeeld in het trappenhuis brand uitbreekt", aldus de-com- >mandant, 3.'- PADEN Het complex eengezinswoningen bestaat voor een groot deel uit paden, waarvan het aanvanke lijk bedoeling was dat ze vier meter breed zouden wor den. Door het plaatsen van lan taarnpalen in de grillig lopende AFSPRAAK „Ook was het .de. af spraak dat wij: met de autaladder aan een kant van de flats kónden komen. Omdat er aan de ene kant vrij uitgebreide .tuinen zitten,, is dat alleen maar mogelijk bij de deur-zijde. Maar daar kunnen we weer niet komen vanwege die betonnen paaltjes", aldus de heer Passchier, die meedeelt INDEKKEN Een woordvoerder van de ge meente: „Wij begrijpen best dat - de heer Passchier zich probeert in te dekken. Dat blijkt ook al uit het feit dat hij er een paar heeft weggehaald". „Het is alleen onze bedoeling om in deze beginperiode te voorko men dat er zwaar verkeer, zoals verhuisauto's, in het com plex komt". De woordvoerder: „Er zijn tijde lijke en definitieve paaltjes. De De betonnen pooltjes die de brandweer verhinderen de Van Gasterenstraat tn .ie rij den. schoon gemaakte zijn definitief, degenen die er uitzien als afge broken trottoirbanden zijn tijde lijk. Dit verdwijnt later". Wij hebben echt geen problemen met de brandweer. Bovendien rijdt een zware brandweerauto die paaltjes zonder meer om- Ver". Een motie van Gorzen-voor-' vechtster mevrouw Krik- ke-Hein ontmaskerde in de gemeenteraad D'SS. Het PvdA-raadslid diende in totaal twee moties in, die allebei gingen over de renovatie in Schiedam Zuid. De eerste, waarin het college werd ge- vraagd de vijfentwintig woningen in Zwartewaal- sestraat, Heenvlietse- straat en Abbenbroekse- straat te handhaven en to verbeteren, werd zonder noemenswaardige moei lijkheden aangenomen. Anders was dat gesteld met de tweede motie. Het betrof hier het voorstel tot de oprichting van een begeleidingscommissie voor de renovatie. Huur ders, verhtiurdeis en raadsleden zouden hierin V ^ttlngftnoetoi nemen. Zo zou men gezamenlijk het renovatieplan kunnen be kijken en de uitvoering hiervan kunnen controle ren. Een verregaande „daad" van openheid dus. Wie had geddcht idat „De Partij der Openheid' '66 het hiermee volledig eens zon rijn»-' hod het glad mis. Vol verbazing hoor den de voorstemmers (WD!, PvdA/PPR én „D'66-er" "Wiegman) wet houder Xaptijn en V. Broeke, beide n-nog-afge vaardigd en van D'66 (grapje van WD'er Ver- hulsdonk: „Van wiè bent u dan afgevaardigden?") tégen de motie stemmen. Zonder stemmotrvering. Had D'66 het In haar pro gramma echt over open heid? Een feit was bi le der géval, dat de motie met 16 tegen 15 steramen werd verworpen. Tegen stemmers waren ook PCG, KVP en CPN. Schiedam De elfjarige Frans Barzilay uit Maassluis is ter ob servatie in het Noletziekenhuis „in Schiedam, opgenomen. Zonder goed uit te kijken liep hij op de Warande in Schiedam de rijweg op, waarna hij door een auto werd aangereden. De jon gen heeft waarschijnlijk een hersenschudding. Schiedam De vijfentwintig woningen in.de Gorzen, die de gemeente in eerste instantie van plan was te slopen, blij ven staan. Een motie van het raadslid mevrouw J. Krïk- ke-Hein (PvdA/PPR) in de raadsvergadering van afgelo pen maandag zorgde voor deze voor de bewoners gunstige ontwikkeling. Tevens stond in de motie dat ook deze wo ningen zouden moeten worden gerenoveerd. ningen zouden als resultaat heb ben, dat er een grote open plek zou ontstaan in de zuidelijke stadsbeeld. Er zouden dan par keerruimten worden aangelegd. Het betreft de panden aan de Zwartewaalsestraat (oneven nummers 1 tot en met 11),; Heenvlistsestraat (even num mers2 tot en met 18) en Abben- broeksestraat (even nummers 8 tot en met 18). Mevrouw Krikke wilde de eige naars van oude panden (de Ver eniging Volkshuisvesting is dat van de betrokken woningen) zo ver zien te krijgen, dat zij hun woningen zouden verkopen aan de huurders. Het voorstel van b. en w. om 107 woningen in de. Goraen të reno veren, werd in de raad niét ge dwarsboomd. Dat gebeurde wel met het onderdeel, waarin werd vermeld, dat vijfentwintig wo ningen in deze buurt daar niet in aanmerking voor komen. Als argument werd daarvoor aange voerd, dat deze woningen niet in het renovatieplan waren, op genomen, omdat zijmogelijk korter in. stand zullen worden gehouden dan vijfentwintig jaar. Vijfentwintig jaar is de geschat te restant-levensduur van de te renoveren 'woningen. De raad ging hier echter niet mee akkoord. De sloop van de wo- Zij deed ook een aanval op wet houder Collé van volkshuisves ting over de renovatie in de Gorzen, die al eerder plaats heeft gevonden. Collé beweerde bij hoog en laag dat de renova tie goed was uitgevoerd. Er waren maar. enkele klachten, die echter ondergeschikt waren aan het geheel. Mevrouw Krikke was het daar In het geheel niet mee eens. Zij zag liever dat renovatie niet door één grote bouwmaatschap pij wordt uitgevoerd, zoals dat nu het geval is. Eén voor één de woningen renoveren door kleine aannemersbedrijven vond zij de beste oplossing. Dan kan men ook het best onderling overleggen wat er moet worden gehandhaafd en wat moet wor den vernieuwd. De kosten van de renovatie van de 107 woningen (van de 107 worden door enkele samenvoe gingen 103 woningen gemaakt) zijn linger uitgevallen dan eerst was gedacht. De lening van het Rijk zal 1.221.600 gulden gaan bedragen. Dat is 175.137 gulden te weinig. De Verniging Volks huisvesting zal dit geld ergens anders vandaan moeten halen. De gerenoveerde woningen zullen voor de huurders ook duurder gaan uitvallen. De gemeente stelt, dat voorlopig een verho ging tot 81,05 gulden per maand is overeengekomen, maar „ge zien de uitbreiding van de ge, troffen voorzieningen komt ons een verdergaande huurverho ging gerechtvaardigd voor", al dus het college. Op dit punt viel mevrouw Krikke alweer wethouder Gollé aan met de opmerking dat nu al de hu ren van de gerenoveerde wonin gen hoger uitvielen dan 81,05 gulden. De Ketheiaars voelen zich achter-, gesteld bij de dichter bevolkte gebieden in Schiedam-Noord. ?.e spreken zelfs van discriminatie: immers, Kethel-kerk beschikt ook al niet over een. riolering en gasleidingen. De bewoners voelen zich machte loos tegenover het besluit tot af schaffing van. de busdienst naar hun dorp. Zij zijn zeer veront waardigd over dit besluit, dat al is genomen vóör de Onderhande lingen tussen de RET en wet houder C. j. M. Bolmers begon nen. Het gevolg van de wijziging in de busroirtes is, dat vrijwel alle 600 béwoners van Kethel-kerk, on der wie vele bejaarden, elke dag ruim één kilometer van hun dorp waar het dichtstbijzijnde winkelcentrum of. bushalte moe ten lopen. Op «Ie smalle bochtige fweg van het dorp naar Kethel zijn de laatste tijd al enkele mensen te water geraakt In de sloten aan weerszijden van de weg. 's Avonds is daar geen verlichting en daarom wordt d» weg door hen als tevewsgevaariijk be schouwd. S; NOTA Het PCG-raadslid P. Poot vroeg aan wethouder Collé, die zijn af wezige ;Collegenoot Bolmers ver ving, om een nota van de RET, waarop staat wat verlenging van het bustraject tot Rethel-Noord zou gaan kosten voor de bus maatschappij. De wethouder antwoordde dat de onderhandelingen met de RET Schiedam Het dagelijks be stuur van de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren is niet van plan ontslag te nemen. Het bestuur schrijft dat in een brief aan de gemeenteraad. Daarmee is het conflict tussen het be stuur en coördinator Casper Schuckink Kool In een nog gro tere impasse geraakt. Dat conflict is ontstaan, doordat Schukink Kool zich volgens het bestuur met andere zaken heeft bezig gehouden, dan met de coördinatie van het werkk van de Jongerenraad. De bestuurders vinden ondermeer dat hij zich' 4en onrechte met het beleid bemoeit Daardoor zou er niet met hem te wenken zijn. Volgens een modeling -die het ge-, meentebestuur begin oktober verstrekte, was het dagelijks bestuur van plan ontslag te ne men. Drie leden van het bestuur heb ben dat daarna op een perscon- ferentie tegengesproken. Zij deelden daarbij mee dat naar: hun mening dê oorzaak van het conflict lag bij de coördinator en dat dé gemeente hem alleen niet ontsloeg, omdat dat 30/" gulden per jaar zou kosten. Een eerdere poging van het ge meentebestuur om dè zaak op te losser», mislukte, omdnt de coördinator 'n arbitragecommis sie weigerde en het dagelijks bestuur geen bemiddelingscom missie wilde. Schiedam Ruim zeventig be zwaarschriften liggen er bij de gemeente tegen de plannen, voor de binnenstad. Samen met het globale bestemmingsplan zullen zij over enige tijd door de ge meenteraad worden behandeld Daarbij krijgt de raad een toelich ting van het gemeentebestuur. Daarin staat of de bezwaren ge grond of ongegrond zijn en als ze gegrond zijn welke wijziging in het plan nodig is om het be zwaar, op te vangen. In de PvdA neemt intussen de druk op de „eigen" wethouder Bolmers toe. Het afdelingsbe stuur heeft in een nota geschre ven op basis van een globaal bestemmingsplan vóór de bin nenstad een samenwerking met een projectontwikkelingsmaat schappij onjuist te vinden- Een achtergrondverhaal over deze zaak staat op pagina 3. nog gaande zijn en dat hijer .mog ,mets-..over kon neggen.. B e- sloten werd om de zaak aan te houden, tot de heer Bolmers weer terug is. - Wethouder Collé zei wel, dat er meer Schiedammers gebaat'dan geschaad zijn bij de veranderde, busroutes.KVP-raadslid Lans bergen reageerde daarop: met de opmerking, dat „dé wethou der waarschijnlijk zo blij wa5 met een buslijn om de-noord, dat hij Kethel-kerk was verge nten". v HINDERLIJK De Kethelaars vinden het overi gens "belachelijk, "dat. er 's zo mers wel zo nodig; via. een klei ne, maar uiterst hinderlijke om- weg moet worden gereden langs de opening van zwembad Groenoord, terwijl er nu, aan. een traject een halt wordt toe- geroepen, zodat veel mensen ge ïsoleerd raken van de Schiedanij se bebouwde kom".. De heer Lansbergen verlangde een duidelijke uitspraak van B. en W. over de mogelijkheid tot het instellen van een drie maal daagse busfrequentie naar Ke thel-kerk. De wethouder wilde er zich nïet ofrer uitlaten, Voor de widerhajndetwigen met de RET afgelopen zijn. t Raadslid Lansbergen vond het wel merkwaardig, dat de onder handelingen pas zijn begonnen na opheffing van, de buslijn. Schiedam Uit een garage aan de Strickledeweg is een Alpha Romeo gestolen. De auto, die het kenteken 72-52-PF heeft, heeft een waarde van zevendui zend gulden Schiedam De 72-jartge fietser P. den Bruiker is gistermiddag door een réchtsafslaande vracht auto overreden. Hij was op sla® dood. Het ongeluk gebeurde op dé^tonk^ stng van de Parkweg met dé Burgemeester Van Haarenlaan. De bejaarde man kwam terecht onder de achterwielen van de uit Rumpt (Gld) afkomstige vrachtwagen. De 25-jarige vrachtwagenchauf feur heeft vermoedelijk bij het afslaan de fietser niet opge merkt. Het is het tweede dodelijke onge luk in Schiedam met een vracht auto binnen een week. Vorige week woensdag werd op de ze bra bij het Passage-theater een 18-jarig meisje door een vracht auto aangereden, waardoor zij om het leven kwam. 4 pagina's 99ste jaargang no. 24851 ONAFHANKELIJK DAGBLAD7" Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 2C2566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KErHEL Woensdag 24 oktober 1973

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1