Kuipers herleven in iik Museum m Gieren op een eiland met cabaret SG brengt vrije toneel producties Slechts vier kaarten per persoon beschikbaar 1 - sflf lip |j 1 jj Heropening Nationaal edistüleerd Museum rond jaarwisseling Medewerker verlaat museum Othello brengt „Het spook van de Vryburght" Zangavond in Gereformeerde Kerk De koning neemt een snipperdag Rush op Neerlands Hoop: SCHIEDAMSCHE COURANT J>ONDERDA(è 25 OKTOBER 1973 Schiedam In de kelder van het Stedelijk Museum bevindt zich al een paar v jaar het Nationaal Gedis tilleerd Museum: een bij eengevoegde hoeveelheid antiquiteiten uit de vroege re distilleerderijen van het oude Schiedam. Het is echter al een tijdje gesloten. Restauraties en reorganisatie zijn er de oorzaak van, dat dat deel van de museumkelder voor p belangstellenden ontoegan- ffe1 kelijk is. Omstreeks Nieuwjaar gaat het weer open. De verbou wingen zijn dan achter de rug en de bezoekers kun nen zich een beetje op de hoogte stellen van de toe standen dn de kuiperijen van het vooroorlogse Schie dam. Eigenlijk is het Nationaal Gedis tilleerd Museum het enige deel van het Stedelijk, dat een eigen sfeer heeft. Door de stenen bin nenmuren en de ouderwetse ap paraten en handwerktuigen waant men zich in het echte oude Schiedam. Door die sfeer lijken al die instrumenten mis schien veel interessanter dan ze 2ijlL Want wat zie je immers voor bij zonders aan een oude distilleer ketel? Of aan een doodgewoon jenevervat, dat bovendien nog leeg is ook? In een andere om geving zouden die voorwerpen waarschijnlijk afschuwelijk wor den gevonden. In dat hieraieuwde oude Schie dam ga je die toestellen en werktuigen daarentegen waar deren en krijg je diep respect voor het oude kuipersvak. GEREEDSCHAP Daar werkt organisator C. H. R. de Roo overigens wel aan mee. In plaats van als museumbezoe ker behandelt hij je als een heu se leerling-kuiper, die al' die nieuwe, vreemde woorden uit het 'kuiperspargon uit zijn hoofd moet leren: „Er is heel wat gereedschap voor nodig om een jenevervat te ma- wordt dan later een kurk of een kraantje bevestigd' RITSMERKEN O De verbouwingen zijn nog be zig, maar de kuiperij nadert ziin voltooiing Disiilleerketel ergens anders niet interessant? ken. Aan die muur daar hangen al die werktuigen: slag- en hak- dissels, steek- en holmessen, recht- en rondsteekmessen en kloofmessen, houweel- en spook- schaven, merg- en bottelscha- ven en krozen, dat zijn kroos schaven, en hobbelaars of gewo ne schaven, leempotboren, op halers en bisenklauwen, bisen- stompers en passers, slag- en stookijzers, strijkbanken en zwiebels, spanzagen en hoepen, dat zijn die houten en ijzeren banden om een vat, zetten voor die hoepen en bandenlichters en -wippers. Ja, dat is nogal wat, maar het is echt allemaal nodig om een goed sluitend vat te ma ken. Als het vat klaar is, moe ten er nog wel spongaten in ge boord worden. In die gaten KENNIS De heer De Roo heeft al die ken nis opgedaan van oud-kuipers. Hij nodigde die, allen reeds ge- pensinoeerde, kuipers één voor één uit en vroeg hen iets te ver tellen over hun vroegere be roep. En uit al die gegevens heeft hij in de kelder van het museum een kuiperij nage bouwd, zoals die er in werke lijkheid moet hebben uitgezien. Maar de kelder van het Stedelijk museum is veel groter: naast de kuiperij bevinden zich de wat grotere toestellen uit een oude distilleerderij, zoals een distilleerketel en een soort pomp. Plus nog wat op elkaar gestapelde grote vaten. „Zie je overigens die ritsraerken in de vaten", zegt de heer De Roo. „Die kerfden de kuipers altijd in het hout, als ze het vat voltooid hadden. Die merken, elke distilleerderij had zijn ei gen geheimschrift, stellen voor: de (afgekorte) naam van de dis tilleerderij, het vatnummer en de datum, waarop die vaten vervaardigd zijn". Het me test fascinerende in bet Na tionaal Gedistilleerd Museum Is toch nog steeds het bekende mo del van de al afgebroken distil leerderij van Kappelhof en Ho- vingh NV Mij. De miniatuur is door de werkne mers van dat bedrijf in de voor oorlogse crisisjaren in elkaar gezet en fs, door de zeer nauw keurige schaalverdeling en de zorgvuldigheid waarmee het model is gebouwd, nog altijd het meest bekeken exemplaar in het Nationaal Gedistilleerd Mu seum. Echter ook het meest aangeraakte, en dat heeft nooit voordelige gevolgen gehad voor de miniatuur... De educatief medewerker van het Schiedamse Stedelijk Museum, - de heer Jan M. de Grauw, gaat Schiedam verlaten. Hij zal zijn werkzaamheden elders voortzet ten. Op vrijdag 26 oktober is er om half vijf een informele af scheidsbijeenkomst in het mu seum. De Toneelvereniging "Othello" brengt zaterdag 3 november in zaal Irene het nieuwe blijspel, "Het Spook van de Vrijburght". Het is geschreven door. de au teurs M. Janssen en N. Nïelen met als enig pretentie de toe schouwers een amusante toneel avond te bieden. Het is het verhaal van een gegoe de middenstander die zich kan permitteren het kasteeltje „De Vrijburght" te bewonen. Hij gaat-niet alleen de allures van een kasteelheer aannemen maar wenst ook dat zijn heide doch-, ters het bij de keuze van een echtgenoot een stapj'e hoger op de maatschappelijke, ladder zul len gaan zoeken. Dit zeer tegen de zin van de meisjes die vaders inmengen in hartsaangelegenheden niet ac cepteren. Ze vinden een manier om vader weer met beide benen op de grond te brengen. Voor het zover is waart een spook rond pp „De Vrijburght" met alle griezelige gevolgen van dien. De regie voor dit vrolijke griezel verhaal is In handen van Piet de Kaper. Na de voorstelling volgt een bal waarvoor "De Eurostars" de dansmuziek levert. Schiedam - De Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) houdt zater dag een gemeente-zangavond In het kerkgebouw aan de West- vest. Medewerking aa ndeze bijeenkomst verleent het ge mengd koor "Com nu met Sangh" uit Leerdam onder lei ding van dirigent A. Sprong. Voorts werken mee de organist W. Konijn, de trompettisten H. den Uyl en J. Hoencamp en het kinderkoor en jeugdkoor Zang- lust onder leiding van A. Kool. Aanvang acht uur. Het mannenkoor De Verenigde Zangers uit Barertdrecht geeft zaterdag 15 december een kerst concert in het kerkgebouw. Twee avonden achter elkaar „Gieren op een eiland" met cabaret Honoloeloe la het Zoldertheater In de Teerstoof, ca baret Honoloeloe, associaties met een blauwe zee, witte stranden en dansen de hoe Pa-meisjes zijn natuurlijk cirtver- mijdelijk, bestaat uit Hessel van het Wal en Rob van de Meeberg. Op vril- dag en zaterdag aanstaande geven zij twee voorstellingen in het Zolderthea ter. Hessel van der Wal en Rob van de Meeberg Hjdens een dol-komische gitaar-act. Het is de tweede maal dat deze caba ret-groep, waar ook pianist en compo nist Henk Aikema aan meewerkt, in Schiedam optreedt. Begin van dit jaar hebben zij al met veel succes in het vestzaktheatertje opgetreden. Rob van de Meeberg, klein en gezet, komt uit de oproerkraaiende school van Henk van de Merwe. Hessel van de Wal, lang en dun, heeft een aantal jaren solo-caba ret gedaan, hli stond in *67 in D'lïven- tia en in '70 in Pepijn in Den Haag met de programma's „Land in richt" en „De heren worden bedankt". Rob en Hessel zijn in vele onzichten el- kaars tegenpolen. Niet alleen wat ui terlijk betreft, maar ook in optreden. Rob is onstuimig en wat militant, Hes sel is ingetogen en wat dichterlijk. De tegenstellingen hebben ze ook in bun attributen volgehouden. Van der Wal is steeds in bet paars gekleed terwijl van de Meeberg in vlammend rood is gestoken. De teksten zijn door de cabaretiers zelf gemaakt, een enkele is van Jaap van der Merwe, ze zijn soms azijnzuur, soms komisch, soms belachelijk en soms schokkend. Op zichzelf heeft het cabaret en het programma niets an ders met Honoloeloe gemeen dan de naam. Dingen ais woningnood, het le ger, de overwoekering van de auto en de gevolgen, de geesteszieke en milieu verontreiniging zijn op dit eiland na tuurlijk ver te zoeken. Vrijdagavond en zaterdagavond, "older- theater in de Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam, negen uur. Cabaret Ho noloeloe, „Gieren op een eiland." Schiedam De afdeling toneel van de Schiedamse Gemeenschap heeft besloten om vrije toneéiprodukties te gaan organiseren, In principe kan iedere Schiedammer, die toneel wil spelen, hieraan ■deelnemen. Voor de produktie van de stukken wordt een beroepsre- gisseur ingeschakeld. Als eerste vrije produktie is „Fluister het eens in mijn goeie oor" van de Amerikaan Henley gekozen. Het is de bedoeling dat dit stuk, waarvan de regie in handen is van Ad Hoeymans, eind januari in première gaat. Het stuk wordt gespeeld door Koos de Groot en Jan Gudde. Met deze vrije produkties wil de afdeling toneel proberen, het Schiedamse publiek voor toneel in eigen stad te interesseren. Dat de stelling „Schiedam zit liever voor de buis" niet hele maal opgaat, bewezen een volle zaal bij een uitvoering van de Hoofdstadoperette en uitver kochte voorstellingen in het Zol- dertheater. Ook is gebleken dat Schiedam mers regelmatig da Rotterdam se Schouwburg, De Doelen en de Vlaardingse Stadsgehoorzaal bezoeken. JONG BLOED Bij de SC komen bovendien regel matig berichten binnen van mensen die graag toneel of ca baret op de planken zouden wil len brengen. In strijd hiermee is de situatie, waarin de toneel verenigingen Brede rode en Ge- ron zich bevinden. Deze klagen geworden. over gebrek aan jong bloed In de gelederen waardoor optre dens vrijwel onmogelijk zijn De vrije produkties moeten het Schiedamse amateurstoneel uit een impasse halen. Misschien heeft deze vorm van organisatie meer succes dan de toneelwed strijden en manifestaties, die de SG in het verleden organiseer de. Weer wordt er zaterdagmiddag ia het Zoldertheater In de Teer stoof een poppenvoorstelling ge geven. Dan komt namelijk het poppentheater „Apoleika" met het stuk „De koning neemt een snipperdag". Het verhaal» gaast, zoals de titel al suggereert over een koning, die zich in het paleis en in rijn ambt ontzettend verveelt en daarom besluit een snipperdag te nemen cm zijn vertier eens buiten het paleis te zoeken. Eenmaal bulten het paleis blijkt, dat hij helemaal niet aangepast is aan de gewone wereld. Hij belandt dan ook prompt in al lerlei vreemde situaties, die af wisselend spannend en dol-ko misch zijn. Als hij ten slotte, natuurlijk met zonder hulp, aan het einde van de dag is geko men, keert hij uitgeput en dood moe naar het paleis terug met de verzuchting dat het leven buiten het paleis ook niet alles is en dat een koning zich maar beter bij het koningschap kan houden. Het poppenspel is bedoeld voor kinderen, maar natuurlijk zullen volwassenen die jong van geest zijn gebleven zich ook met het stuk amuseren. De voorsteHing in het Zoldertheater in de Teet> stoof, Nieuwstraat 12, Schiedam begint om half drie. De theatercommissie van het Zoldertheater in de Teerstoof heeft besloten ora voor de voorstelling die Neer lands Hoop op zater dag 10 november In het theatertje zal ge ven niet meer dan vier kaarten per persoon beschikbaar te stellen. Van verschillende zijden namelijk had men al gehoord dat mensen veertfg kaarten wilden bestellen voor hetzij familie of vrienden, hetzij voor halve per soneelsverenigingen. Andere mensen zouden dan nauwelijks meer aan bod kunnen ko men, bovendien be stond er het gevaar dat mensen met de kaarten zouden gaan handelen. In het theater in de Teerstoof zijn 128 plaatsen beschikbaar. De voorstelling die Neerlands Hoop zeter- dag 10 november zal geven heet "Express" en is een try-out. De voorstelling begint 10 november om negen uur. Men kan kaarten reserveren bij de VW, telefoon 010- 26.60.00. Indien nog voonxdig kan men ze aan de zaal verkrijgen mi de avond van de ïwrstelling.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3