SVV's zege: een kwestie van ti Fortuna werkt 2-0 achterstand knap weg ZWALUWEN TEVREDEN SW GELUKKIG BIJ FORTUNA INSTELLING OP BERKHOVEN OPTIMAAL Inhaalchiel GEEN AFMAKER MAANDAG 29 OKTOBER 1973 Jan Groenewegs kopbal zal net naast gaan. De stand is nog gelijk, maar SW dringt aan. Door Hans Soeters Schiedam Zeven minuien voor vier, plaatselijke tijd, maakte scheidsrechter Van Ooyen er een eind aan. Na een eerste helft van 49 mi nuten en een tweede part dat zelfs nog tier minuten langer zou duren, eindigde SVV-Willem H in een 3-2 Schiedamse zege. Maar door het wat trager tikken de Eindhovense klokje van arbiter Van Ooyen wist ei genlijk niemand meer hoe laat het was. Zeker Willem li-trainer Jan Brou wer niet, want drie-boven de dug out uit preikende vingers maakten duidelijk dat horloges van Tilburgs makelij nog lang zamer plegen te tikken. Ook Bob Maaskant wist het toen niet meer, „want", reageerde hij bij de tijd, „het was natuurlijk al lang tijd geweekt". En terwijl grensrechter Pustjens „onopval lend" zijn uurwerkje corrigeer de, en 3500 horloges op de tribu nes gedegradeerd werden tot nutteloze versierselen, bleek weer eens hoe ncde; Harga een klok .mist. Zo'n service-uurwerk, toch echt geen overbodige luxe, had juist in die zo tijdrovende slotfase bij de kijkers meer een stemmigheid kunnen kweken. Publiek dat bleef. Tot het laat ste, late fluitsignaal weigerde Harga te verlaten. Pas na Van Ooyens toegift stroomde Harga leeg, waarmee het SW geen betere waardering had kunnen geven. En SW verdiende het. Want al constateerde Bob Maas kant bescheiden, „We draaien wel lekker**, pas zijn later geda ne uitspraak, „het is natuurlijk wel erg lang geleden dat SW het publiek iets kon bieden", raakte de kern van de zaak. Want ook tegen Willem II had de Schiedamse formatie iets te bie den. Steeds nadrukkelijker on derstreept SW dat het voetbal kan spelen waardoor kijkers worden gelokt- >£n als .die - ver anderde spelopvatting dan ook nog winst oplevert, kan gecon stateerd worden dat SVV de commerciële kant van de zaak zeker niet verwaarloost. ONTDEKKING Maar het SW van dit moment is ook de formatie die bereid is diep te snuffelen in de conditio nele inhoud. Het is ook de for matie waarin Jan den Tuinder uitgroeit tot een persoonlijkheid, waarin Jos Zoetmulder zich heeft ontdaan van alle schroom en waarin John van der Spek zich opwerpt als dè ontdekking. SW's tot rechterverdedïger om geturnde middenvelder speelde na duels tegen Cambuur en Zwart Wit ook nu weer een voortreffelijke partij. En dat ditzelfde SW zich evenals tégen Cambuur diet'Iiëfr ontmoe digen door een achterstand, maakt Bob Maaskants woorden begrijpelijk: „We hebben mo menteel een geweldig stel jon gens en een voortreffelijke sfeer*. Hoe sterk SW's-moreel momenteel wel is onderstreepte de eerste helft. In. een periode waarin SW, zoals eigenlijk-de gehele wedstrijd, een duidelijk overwicht had opgebouwd, bete kende een snelle Tiiburgse counter een domper. Stoizen- bach profiteerde op rechts van de leegte voor zich, trok terug naar de opgekomen Van de Berg, die keihard uithaalde: 0-1. 1. AFWISSELEND En SW dan? Steeds weer dook het roodgroen de Tiiburgse ver- dedigmgslinie binnen. ...JSW - 'drukte maar, blééf"' drukken, maar raffinement ontbrak. Sim pel omdat SW het „hoog voor de pot" hanteerde, maar èn doelman Van Someren, èn Hans Eijkenbroek steeds weer op hoog niveau de Schiedamse ac ties konden ontzenuwen. Bob Maaskant: „Ik heb ze er op ge wezen vooral afwisselend te spelen, want juist bij een man als Eijkenbroek moet je natuur lijk nooit met hoge ballen aan komen". Maar SW deed dat wel en ver stookte daardoor een voorraad energie, terwijl Willem II zich nadrukkelijker op eigen helft ging manifesteren. De gelijkma ker onderstreepte het zinvolle van Bob Maaskants bewering, want in de 45ste minuut kreeg John van de Spek op rechts een pass van Zoetmulder onder, con- - frrole ën" 'vuurde,'via ^doelman Van Someren en daarna de paal, raak; 1-1. Het betekende voor SW een op pepper van jewelste. Enkeie minuten in de tweede helft al. was Jan Coenen dichtbij een doelpunt, stormde met de bal aan de voet op Van Someren af, ontweek de mistastende goalie maar werd door een tik met de hand tegen de enkel ten val ge bracht. Géén strafschop, oor deelde Van Ooyen. Jan Brou wer: „Kijk, dat was natuurlijk wèl een penalty, niet dat geval waarvoor hij wel een strafschop toekende". „Dat geval", vond een klein kwartiertje later plaats, en weer was Jan Coenen ter plek ke. Maar Jan Coenen vlei inder daad erg stijlvol en werd onder uit gehaald, maar toen Wim Mulder de elfmetertrap feilloos benutte, speelde toch wel de vraag of scheidsrechter Van Ooyen niet een klein optelsom metje had gemaakt: twee maal een halve is één hele... Arbiter Van Ooyen: „Het was een straf schop"... AANVALSGOLF En plotseling kreeg SW „vleu gels". Want al probeerde Jan Brouwer door het inzetten van groene goif te onderbreken en werd ook „pinchhitter" Hak- kens voor frontdienst gerecru- teerd, de manier waarop Jan Coenen's inzet slechts in laatste instantie door Hans Eijkenbroek kon worden gered maakte veel duidelijk. Ook waarom de ge blesseerd geraakte Wim Mulder werd vervangen door Peter Jeup, terwijl een extra verdedi ger juist voor de hand lag. centrum werd onderschept en Steenbergen de vrijstaande Zoetmulder bereikte.Van Sorae- ren was kansloos tegen de har de schuiver: 3-1. En eigenlijk was ook Willem II's in de 45ste minuut gescoorde tegentreffer niet los te denken van de voor gaande penalties. Want al werd Hakkens door Van Beek wat stevig aangepakt en kwam de Tilburger inderdaad ten val, meer dan een „halve" straf schop was het niet. Maar Van Ooyen deponeerde Je bal op de stip en Jan van der Velden, die daarvoor op voortreffelijke wij ze een kopbal van Brekelmans onschadelijk had gemaakt, was kansloos tegen Van de Berg's zuivere inzet: 3-2. Met tien opgestoken vingers - voor elke minuut één -zag Jan Brouwer toen nog een heel klefa kansje. En al kwam arbiter Van Ooyen hem met acht minu ten nog een heel eind tegemoet, helden zaten er duidelijk naast. Maar om hoeveel minuten zui vere speeltijd het nu werkelijk ging, wist eigenlijk niemand meer Opstellingen: (SW) V.d. Veldea v. Beek, Osterhoit, Den Tuin der, v.d. Spek, Zoetmulder, Mul der (Jeup), Steenbergen, Rood nat, Coenen en Groencweg. Maar het eerst zo massaal opeen (Willemll) v. Sameren, Haver- hokkende Willem II moest plot seling komen en daarvan profi teerde SW. In de 41ste minuut, toen een harde pass door het routinier Brekelmans de rood- mans, Huijbrechts, Eijkenbroek, Stolrenbach (Brekelmans), Leushuis (Kakkens), Cruijssen» Bekers. Hiiverts, Van de Berg en Van Meeteren. Amersfoort Nico van Zoghei en zijn makkers lachten eenvoudig om dit Fortunna, dat onnodig een strafschop veroorzaakte en kort na rust blunderde in eigen verweer. Wat 2-0 voor Amersfoort tot gevolg had. Maar die grijns veranderde snel in panische angst, toen de Vlaardingers in een heftig offensief naar 2-2 gleden. Bij de solo van spits Aat Reygersberg luidde zelfs nog de bel voor de der de ronde, maar oog in oog met Van Zoghei schoot hij naast. „Fortuna leverde daarmee het be wijs", oordeelde Jan van Baar- en later,"„terug te kunnen vech ten". Hoewel dat overigens be paald niet met zachtzinnig voet bal gepaard ging. Aan het einde van de rit op „Birkhoven" had arbiter Krijn de Vos naast offi ciële waarschuwingen voor aan voerder Ger Pijl en Loet Kwist maar liefst 71 vrije trappen moeten uitdelen. Een absoluut record, maar over eenkomstig de sfeer van de wed strijd werden die trappen broe derlijk verdeeld. Juist die Inzet van Fortuna 'Stelde Amersfoort, dat zich na de 24) veilig waan de, voor grote problemen. Want Fortuna, dat voor rust aan mankracht op hetmiddenveld had ingeboet, (Jan van Ba ar en. „Omdat de geschorste Cees Bouman erg werd ge mist") om juist spelverdeler Calot aan banden te leggen, was na rust in hoog tempo erg gevaarlijk. mond (centraal verdediger) en Johnnie Jansen ten koste van ingevallen Frans Fiers - (voor Frans Stand) werd ove_ gep.laatst. Amersfoort kwam in de 29ste mi nuut via een omstreden straf schop aan de winst, „Je kan 'm wel of niet geven", redeneerde Jan var. Baaren. Feit was dat Frans Stans hands maakte uit eer vrije trap van Calot. De opspringende Middelkoop miste half en toen gleed de bal van de hsnd van Stans af dood op de grcnd. prijsgeven. Ger Robbemond kwam regelmatig met iets te kort om vaste man Middelkoop te houden en voorts had Ger Pij! op rechts grote moeite met Naves t. In de spits was topscorer de Nee- Iing, die later door een been- blessure vevangen zou worden door Kraak, enkeie malen le vensgevaarlijk. Na de straf schop (1-0) kwam Fortuna er weinig aan te pas en kon alleen „counteren" door slordig trap pen van de thuisclub. Doelman Van Zoghei kreeg daarom voor rust zegge en. schrijve één schot te verwerken van Reygersberg uit een pass van Loet Kwist. Fortera schrok wakker toen het blunderde, kort na de thee: 2-0. De ommekeer voltrok zich als een metamorfose. Ineens was Amersfoort machtel os en was het erg zwak in zijn deensie. De hardsbal van Spelbosch vormde de inleiding tot de malaise toen Ger Robbemond van zeker 25 meter keihard inschoot: 2-1. INZET Jan van Baaren: „Ik had vooral mijn zin gezet op winst, omdat Ame.sfoort op mij in het beker duel geen grootse Indruk had achtergelaten. Daarom was die 2-2 toch nog een kleine teleur stelling". Maar die inzet sloeg de Schiedamse leraar hoog aan. Vooral in tweede instantie toen Rob van der Bol het midden- -r*-— Cnr Robbe- HANDS „Voor mij was 't duidelijk geval van hands", oordeelde begelei der de Vos, ondanks de maar liefst 71 uitgedeelde vrije trappen een puik duel floot. Mulder: „Ik begeleid hem vooral al dat hij wat rustiger wordt. Zijn emotio neel gedrag wekte nogal eens het ongenoegen op van spelers, maar ditmaal was bij die ka raktertrek volkomen te boven". Fortuna, dat in 't begin via Aat Reygersberg zeker aan een snelle „opening" had kunnen denken, maar de Westlander bad te veel ontzag voor Van Zogftel toen hij op hem afrende, trok zijn snelle actie-s het initia tief volledig naar zich toe./,Tot dat de strijd harder werd, spe lers geritterd raakten en Fortu in in 't Midden terrein moest GELIJK Nauwelijks tien minuten later trok Fortuna de halve winst naar zich toe, toen Spebosch an- derhaal miste en Reygersberg de bal vanuit de lucht ineens in schoot: 2-2. Toen was er alleen maar Fortuna dat zijn offensief zou kunnen uitbuiten. Zoals Aat Reygersberg solode, maar Van Zoghe] op zijn weg vi 'd. an Jvar Baaren: „met zo n instel ling kan ik de toekomst weer wat zonnigeT zien. Ik hoop dat de jongens nu er van overtuigd zijn dat zij terug kunnen vech ten. Die angst om tegenslagen te verwerken, zoals de omstre den strafschop, de zoveelste..., was erg groot. Loef Kwist ...waarschuwing... Gouda Het is herfst bij Jodan Boys. De talloze bladeren op het veld van de ex-eersteklasser omlijstten de afgang van de Goudse zaterdagvoetballers tegen Zaluwen Vlaar- dlngen. De omstandigheden waardoor een kwartier voor het einde van dit povere duel het voor de Vlaardingers winnende doelpunt ontstond (1-2), vormden het tweede wrange symbool van opdoemende donkere dagen. De waterige zonnestralen, die op dat moment tot het veld van Jodan Boys doordrongen, dwarsboomden de Goudse doelman Plet Roden burg zodanig in zijn bedoelingen, dat hij werd gediskwalificeert tot een in de lucht maaiende harlekijn, waardoor aanvoerder Jos Buite laar op de meest eenvoudige wijze kon scoren: 1-2. Jodan Boys' lot was daarmee be zegeld en daarover verbaasde zich niemand meer. Niet meer, omdat de Gouwenaars in de grootste portie van de speeltijd daarvoor zoveel onmacht had den getoond, dat een grotere ne derlaag alleszins redelijk was geweest Zwaluwen Vlaardingen drong echter we! rigoureus aan, maar tot reuzendoders ontpop ten de Vlaardingers zich voor het Goudse doel ook niet Jodan Boys begon voor de Vlaar dingers ontmoedigend. De strijd was amper drie minuten oud of aanvoerder Benno v. Hofwegen Vlaardingen De jeugd van SW kon terecht lachen bij Fortuna omdat de Vlaar dingers verzuimden reële kansen te verzilveren. Toen evenwel SW zeven minuten voor tijd een strafschop nam na een har de en voor John Corver fa tale actie (boeking), leek Fortuna, toen Peter Eike lenboom bet schot van Pe ter Jeup stopte, te zijn ge red, maar de terugsprin gende bal werd door Wout van Vuur en doeltreffend afgerond. Waardoor het 2-1 was voor SW, In de eerste helft wogen beide formaties aardig tegen elkaar op. Zonder overigens noemens waardige kansen. Twintig mi nuten na de thee zette Peter Jeup Fortuna op een achter stand (0-1), maar vier minuten later was een actie van Anton Huyer, na een 1-2 met Peter Roelofs waar ook Rob Kalk man nog aan te pas kwam voldoende voor een deling ;1-L Totdat zeven minuten voor tijd Fortuna de mist in ging„.Scbie- damse Peter Jeup liep overi gens een boeking op na een overtreding tegen John Corver. Met als aanmerking in 't boek: trappen naar een tegenstander zonder dat de bal in de buurt is. Ook voor John Corver gold trou wens die regel. Trainer Jan van Baaren haalde vlak voor rust Tonny Vonk uit de strijd, die vervangen werd door Peter Roelofs. Na rust moest Dick Verburgh plaats maken voor Hans van Os. in de eerste helft redelijk op dreef, zond de bal achter doel man Aad Boers. De rappe Han de Jager bracht de bal hoog voor, waarna van Hofwegen middels zijn hoofd de zaak knap afwerkte. De minuten daarna was de Vlaardingse formatie veelvuldig in de aanval, maar Jodan Boys bleef gevaarlijk via snelle uit vallen. Uitvallen, waarop de de fensie zich enkele malen ver keek. Toen keeper Boers in de vijftiende minuut de bal van de borst en voor de voeten van Ton Helmond liet springen, ver keek deze zich ogenschijnlijk op de omvang van het leder, waar na de doelman het rustig kon oppakken, Luttele minuten later redde Plet Rodenburg aan de andere zijde magistraal na een inzet van de excellerende Hugo Sluimer. Deze zelfde Sluimer incasseerde in de negende minuut van de tweede helft de beloning van at tent voetballen. Op de rand van buitenspel glipte hij langs de ui- Vlaardingen Fortuna VI. speelt zijn achterstallige wedstrijd bij Vole wijekers op zondag 11 no vember. Dat is de dag van de tweede bekerronde, waaraan de Vlaardingers niet meer mee doen omdat zij werden uitge schakeld door strafschoppen te gen SC Amersfoort. De inhaal wedstrijd tegen FSC thuis zal op 26 of 30 december worden gespeeld. terlijk rustige, maar o-zo panie kerige Eaardemans om vervol gens Rodenburg vallend en kop pend te verschalken. Jodan Boys reageerde amper en kon dat ook niet. In de voorhoe de had Inmiddels Huib de Knegt de plaats ingenomen van Ton Helmond. De Knegt kwam niet in het stuk voor. Trainer Reni- rie erkende dat ook ruiterlijk. „Dat was een misgreep'* zei Zwaluws trainer Wim van Euu- ren na afloop tot zijn teleurge stelde collega: „We hebben eert moeilijk vak Hans", Renirie sloot zich daar gretig bij aan. Een onplezierige bijkomstigheid voor Jodan Boys: John Roelofs kreeg een officiële waarschu wing wegens ongeoorloofd aan vallen. Maassluis Herkingen speelde tegea VDL het spel via een goed bezet middenveld. VDL, dat vooral in de beginfase van een wedstrijd nogal eens tegen treffers kreeg te verwerken, hield de verdedigingsgordel goed gesloten tot aan de dertig ste minuut. Toen was een voor zet op links de Inzet tot een strafschop (te zwaar gestraft). Deze werd benut: 1—4) voor Boezemkwartier. VDL had bij de zoveelste wijzi ging Wim de Ridder in de „spits" geplaatst en Bas Kroes op de linksbuitenplaats gepos teerd. Zij werkten wel hard maar vonden geen uitweg. Tot aan de zestienmeterlijn ging het goed, maar afmaken was er niet bij. Er werd door beide acceptabel gevoetbald in de tweede editie en toen Siem Koffeman na tien minuten miste, was 0—2 een feit. Het niet op tijd sluiten van de defensie betekende 0—3 en de bal van de opgekomen Kees Koudijzer tegen de lat was voor VDL maar een doekje voor het bloeden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3