SCHIEDAMSCHE COURANT 'Zonodig kan plan worden gewijzigd' DS '70 op de bres en aan varkensmarkt op voor kwartier 2 kranten voor één prijs Ziekenomroep op televisie -iP- WETHOUDER BOLMERS OVER „ZIJN" CE NTRUM: ME UW WEGDEK GOEDHART STRAAT Voor één miljoen uit watergeld: Commissie Onderwijs vergadert f -1 ..Singel is racebaan" MET REUZE SPECULAASVARKENS Koopavond Nolenslaan Jubilarissen gehuldigd bij Wilton Zaterdag 10 november 1973 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 266091 - redactie 26256S - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL 4 j ..ii.a's 99ste jaargang no. 2486S Schiedam - „Als Rijnmond gelijk heeft, wijzigen we over vijf, zes jaar". Vastberaden praat wethouder C. J. M. Bolmers (41) over „zijn" nieuwe stadshart. De laatste maanden, krijgt, zijn gezicht - het als fcijj wereldleiders als Johnson en Nixon, die je in een paar jaar oud ziet wor den - vermoeide trekken die nooit meer zullen ver dwijnen. Voor e«n deel zal datongetwij- leld het gevolg, zijn van deion- ophoudelijke aanvallen, die niet op hem persoonlijk ge rief warén, maar die hij zich zonder meer zal hebben aan getrokken. Zijn persoonlijkheid lijdt er niet onder. Nog steeds treedt hij met veel flair het toenemend' aantal tegenstanders van zijn plannen tegemoet. Maardé twijfel moet haast wel lang- zaam te voorschijn komen. Duidelijk is de afgelopen weken geworden, dat niet meer on voorwaardelijk kan worden gerekend op de steun van de KVP, als in maart volgend laar de stadsplannen' worden behandeld. Pats er over heen,- kwam de vol gende klap. Hoewel de mist flarden rond het vooroverleg met Rijnmond nogniet zijn opgetrokken; is .al wel duide lijk dat er - gezien, het streek plan Rijnmond -- forse kritiek zal zijn. Rijnmond is de instantie die, na het eventueel goedkeuren door de Schiedamse raad van de plannen voor de binnenstad, aan de .provincie, advies moet uitbrengend Wat moet er nu gebéuren? UITEEN Wethouder Bolmers: „We zullen moetetn reageren op de opmer kingen van Rijnmond. Inder daad, wat betreft het winkel vloeroppervlak van het nieuwe centrum lopen de meningen uiteen". „Wij zitten hier echter niet met een keihard plan, zdais in Utrecht. Rijnmond gaat uit van 70.0(10 inwoners, -wij van meer. Als Rijnmond over vijf jaar gelijk blijkt- te hebben, dan passen we aan. .Dat is mogelijk met dit plan.", vertelt de PvdA-wethouder beslist. „Het is onmogelijk, om langer dan drie jaar metzekerheid vooruit te kijken. Ik wil de profeet zien die kan voorspel len hoe het er over drie jaar uitziet.. De geschiedenis heeft zich nog nooit laten dwingen. Mensen doen wat ze willen". „De binnenstad is eén proces. En elk proces is aan verande ringen. onderhevig", zo maakt wethouder Bolmers duidelijk. Als voorbeeld daarvan, noemt hij'het kleiner maken van het winkelcentrum aan de Zwa luwlaan dan gepland, als dat nodig is om de loop in de bin nenstad te brengen. Ook zal pas in een laat stadium van de realisering van het nieuwe stadshart - totale bouwtijd elf jaar, fe beginnen aan het einde van volgend jaar - het grote kledingmaga zijn C A worden verplaatst van de Broersvest naar het gebied tussen Hoogstraat, Broersveld en Verlengde Pas sage. Wethouder Bolmers. «vindt dat nodig om het „spanningsveld" aan de Broersvest in stand te houden; Zonder dat, zou onge twijfeld een aantal van de „vest*-winkeliers de dupe worden. Ook zullen de winkeltjes aan het Broersveld niet gesloopt hoe ven te worden voor C A. „Die pandjes trekken we aan de achterkant recht, waarna C A er tegenaan gebouwd: zal worden", zegt de wethouder. Hij denkt niet dat de' huren van de nieuwe winkels in het cen trum zo'hoog zullen zijn, dat de winkeliers ze niet op kun nen brengen. „Ik verwacht ge noeg mensen, om de vereiste omzet te kunnen halen. - Men izal/er uiteraard wei wat.voor moeten doen". Een ideaal van wethouder Bol mers is een totaal •auto-vrije Hoogstraat: „Dan kunnen er bloemperken, komen. En een terrasje, zoals Scheffcrs dat heeft op de Lijnbaan. Ook kunnen er dan luifels worden - gemaakt, zodat iedereen droog kan winkelen". Bewondering is op zijn plaats voor een man die het duidelijk zeer goed meent riet de bin nenstad en zijn plannen met flair verdedigt. Zijn tegenstan ders hopen dat hij zich niet verkijkt. Zelf twijfelt hij er nie( aan. Zienderogen oud wordend. Schiedam - De Van Heuven Goed hartstraat in NieuwJand krijgt een nieuw wegdek. De gemeente zal vanaf dinsdag 13 november met het veelomvattende werk beginnen. Nadat de huidige bestrating is verwijderd, zullen de riolering en de in de grond aanwezige ka bels en leidingen worden ver nieuwd. Daarna zal het terrein woren opgehoogd, zodat de toe komstige bestrating hoger is als op het ogenblik het geval is. De gemeente denkt ongeveer vijf weken met het werk bezig te zijn, maar omdat men afhanke lijk is van het weer kan dit lan ger duren. Gemeentewerken heeft deze week het kruispunt Nieuwe Dam- 1 laan/Burgemeester Honnerlage Grctelaan voor het verkeer in alle vier richtingen vrijgegeven. De afwerking van dit kruispunt voor wat betreft trottoirs, ber men en middenbermen zal ech ter nog enige tijd in beslag ne- men. Schiedam De gemeente onderzoekt op het ogenblik de mogelijkheid om in Schiedam-Noord een tweede zwem bad te bouwen. Naast het huidige openluchtbad in Groen* oord is een overdekt mstructiebad gewenst, aldus het col lege van b. en w. Het bad zal waarschijnlijk ten noorden, van. h-et Bach- plein verrijzen. Uit de wa- termiljoenen (de afkoop som van het watercontract met Rotterdam) komt één miljoen gulden los voor de bouw van een instructie- bad. Schiedam - De commissie voor On derwijszaken buigt zich dinsdag avond 13 november in het open baar over een acht punten tel lende agenda. De vergadering in het Stadskantoor begint om acht uur. Besproken wordt het verlenen van medewerking aan de Vereniging voor Christelijk Onderwijs 'in verband met de aanschaf; van een aantal exemplaren van het nieuwe liedboek voor de kérken. Ook komt de naamgeving van de openbare lagere school aan de Churchillweg 52 en. van. de open bare kleuterschool aan de. Ghur- chillweg 50 aan de orde, evenals het toezeggen van medewerking aan de Sint Witlibro'rdusstich- ting. bij de aanschaf van aange paste leermiddelen voor de Pe trus Canisiusschöol voor buiten gewoon lager onderwijs. Op de agenda staan voorts een voorstel tot het verlenen van een extra krediet voor het aan brengen van een warmwater voorziening in.de practicumlo kalen voor schei» en natuurkun de in de Willem de Zwijger-ma vo aan de Sint Liduinastraat en aan de Van der Leeuwlaan. Tevens wordt een brief aan de ou dercommissie van de Prof. Dr. J. H. Gunningschool over de op. hoging van het speelterrein bij de school behandeld. Het overvloedige spek, vroeger armelui-biefstuk, vervangen door speculaas. Heerlijk vers uit de oven, Dat overdekte zwembad zou zö moeten worden gebouwd, dat uit- i breiding tot een 25 meter-bad mogelijk is. j Waarschijnlijk kiest de gemeente dus niet voor het ineens neerzet ten van een 25 meter-bad. De kosten van dit bad zullen uiter aard hoger zijn dan een instruc tiebad (ongeveer drie miljoen), maar daar staat tegenover, dat als men in de verre toekomst van plan ts het bad uit te bou wen, men veel duurder uit is. VOORKEUR j De gemeente geeft echter de voorkeur aan het instructiebad, omdat een bad van drie miljoen te ve®l op de begroting zou drukken. Het voornaamste is, dat de scho len zowel 's'zomers als 's win ters les kunnen geven aan hun leerlingen. Het bad Groenoord js 's winters uiteraard niet bruikbaar, omdat het niet over dekt is. Schiedam De winkeliers van de Monseigneur Nolenslaan hebben besloten hun winkels op de don derdagavond open het stellen. Dit mede naar aanleiding van reacties van het omwonende pu- I bliek, dat op de koopavond de J voorkeur geeft aan het winkelen i in deze laan. Schiedam DS '70 vindt, dat de bewoners van het Singel- kwartier door b. en w. worden vergeten. De politieke par tij wil, dat het gemeentebestuur zoveel mogelijk het mi lieu voor de bewoners van deze wijk leefbaar houdt. Schiedam Tot rond de eeuwwisseling is er jaarlijks op 9 november in Schiedam een grote varkensmarkt gehou den.. Vast staat, dat het op het plein vóór de Sint Joris- doele deze dag wemelde van de krulstaarten, die werden aangevoerd vanuit de boerenbedrijven in en rond de stad. Dit fokken en houden van varkens 'had alleen te maken met de eens bloeiende branders-industrie, die Schiedam de naam ,,geneverstad" bezorgde. Een groot aantal branderijen stootten dagelijks duizenden li ters poeling af; afvalpulp van *t verwerkte graan dat in gekiem de toestand met „mout" wérd aangeduid. Deze spoeling verliet in warme toestand de.moute rijen als een voedzaam voer voor varkens en runderen. schaal speculaas varkens bakten, rijkelijk bezet met amandelen. dat het zwaarste varken dat op „de markt, te koop was werd aangekocht door de heren re genten van het burgerlijk wees huis, gelegen aan de Lange Achterweg. 'Het waren toen voornamelijk teugen of beren voorzien van enorme speklagen. De weging vond officieel plaats in de stadswaag onder de Sint janstoren. Niet alleen in het weeshuis, maar in tal van gezin nen was er die winter spek en vlees in de zoutkuip. ren er varkens van speculaas te koop en deze ontbraken in geen. enkele woning bij de morgen koffie. Voor het vervoer over de weg ge- Het was eveneens een traditie, bruikten de boeren van hout vervaardigde spoelingkisten.- Over water vervoerden spoeling- schouwen, getrokken door span nen honden, het goedkope voer naar aan water gelegen boeren bedrijven. A3s bij iedere jaarmarkt was het op 9 november een beetje feest voor de bevolking. Rond hef marktterein stonden kramen met allerlei 'ekkermjen en snuisterijen. Een traditie was bovendien, dat de banketbakkers op grote De gewichten hiervan liepen uit een van ponden tot enkele grammen. Voor elke beurs wa- Het overvloedige spek kreeg de naam van „armenlui-biefstuk". Ook de branders zelf hielden op hun terreinen één of meer var kens. Voor eigen vleesgebruik of voor de verkoop. De verzorging was doorgaans op gedragen aan de meester knechten. Als tegenprestatie was het hun toegestaan ook voor zich zelf een kuïpvarkentje vet te mesten met gratis spoeling van de baas, Nog jaren lang bakten de banket bakkers van Schiedam voor 9 november de traditionele specu la asvarkens. Ook nu zijn .ze mo gelijk nog hier ea daar te koop. Zeker bij Maison van Wijk op de Rotterdamsedijk waar in de etalage met bordje prijkt: „9 november Varkensmarkt" met verwijzing naar een varken van dikke speculaas met veel aman delen, net als vroeger. Volgens- het bestuur van de Democraten-Socialisten krijgt met name het Sin- gelkwarfcler niet de aan dacht van de gemeente, die ze daadwerkelijk behoort te hebben. De partij stelt, voor een aan tal ingrijpende veranderin gen door te voeren: Oude, nog in'vrij redelijke staat verkerende'woningen in de Singel' ea 'baar zijstraten moeten verbeterd en gerepa reerd (gerenoveerd) worden. Woningen moeten, niet worden afgebroken, als men van te vo ren weet, dat de open ruimten niet snel kunnen worden be bouwd. De Singel is te smal om ver keer uit twee richtingen te ver werken, Daarom moet in het S ngelkwartier eenrichtingsver keer worden ingesteld. DS'70 zegt dat de Singel door de bussen van de RET als „race baan" wordt gebruikt. Volgens dé partij bezorgt het intensieve busverkeer de bewoners bijzon- do? veel overlast,, ondanks de aslaltlagen. De parlij wil, dat er naar deze vcor de Singelbewoners onaan vaardbare situatie een nader enderzoek wordt jngèsteld. Schiedam Bij de dok- en werf- maatschappij Wilton Fijenoord zijn gisteren veertien jubilaris sen gehuldigd. Zij werden toege sproken door het directielid C. H. Meeuwisse, die de gebruike lijke geschenken onder couvert, de vererende getuigschriften en de daarbij behorende insignes overhandigde. De Schiedammer A. van Eijk ont ving uit handen van burgemees ter H. Roelfsema de ere-medail- le in brons, behorende bij de orde van Oranje-Nassau. Zijn stadgenoten G. van der Hoeven en J. Roodnat, evenals de heer Van Eijk veertig jaar bij het bedrijf, werden onderscheiden met de zilveren ere medaille. Het zilveren jubileum vierden de heren A. Faasse, M. Gouka, F. J. Kruter en C. Verkade uit Schiedam. .W C. A. Dettmeyer en A. van der Vaart uit Vlaar- dingeo, W. C. de Bel. J. Breur en A. A. Cornehssen uit Rotter dam. M. Molendijk uit Krimpen aan de I.ek en J. G. van Rooyen uit Krimpen aan de IJs- sel. Profiteer nii van het uniek# aanbod 2 kramen 1» ontvangen voor da prijs v éénr de Schiedams® Courant met nieuw» uit uw stad «n omgeving, en f Roiiardamscti Nieuwsblad mat het 'laat#'» binnen- en buitenland»» nicuv Geef ons nu opdracht «ok b.j u 14 dagen grat>». zonder enige verplichting,! da SC en Rn te bezorgen en ontdek zeft de veie pluspunten. Schiedam De NCRV zal maandagavond bed- filmen en vastleggen hoe de uitzending overri den uitzenden over de Ziekenomroep Schiedam komt bij de zieken. De NCRV zendt de bedden naar aanleiding van de opening van de nieuwe uit in het programma „In uw straatje" dat op studio. Nederland II om tien voor half negen begint. Een televisieploeg zal onder meer een uitzending Dete bahtn ooen envelop. zonder oostzegel, sturen i Rotterdamse* Ni«uw«bi*d. «nlwooiCnummer 834, Rotterdam stuur m.i.v.:de SC en RN 14 dagen grttis nwn naim «tra»! ..„.„„„ii,,,,.,,,.,,,,, woonpl, telefoon

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1