luchtig bekeken iik moei Programcollege biedt weinig Cfe yr-i M Maassluis aan minister: l«B»i SCWEDAMSCHE COURANT,— ZATERDAG 10 NOVEMBER IS73 f ■- W-c^tT? Vr's- -"1 - ;"M jg^p<ss£ -:'- "(P"®*' *E#' *J -■ - Lege plekken kent deze luchtfoto, dc vijfde dit onze serie, nauwelijks. In tegenstelling cot de foto's van het stads hart. die kale vlakten toonden 'is Schiedam 'hier nog steeds Schiedam. Slechts op enkele plekken staat een bouwmaatschappij te trappelen van ongeduld om iets te realiseren. Op het ogenblik heeft dit vooral betrekking op het braakliggende gebied, waar vroeger de Frankeland- kerk stond. Op de foto is dat terug te vinden linksboven het uitstekende gebouw- van het Gemeente Ziekenhuis (linksonder op de fotx>> aan de Burgemeester Knappert* laan. Er is hier een woontoren met een aantal showrooms op de begane grond en een parkeergarage gepland.. Bij de - commissie stadsontwikkeling is echter aversie gerezen te gen dit plan. Zelfs nadat het betrokken architectenbureau het complex met 118 premiewoningen van vijftig naar vierenveertig liet .zakken" bleef er nog een negatief ad vies over. De vraag is mi nog of de belegger nog steeds „trejs" heeft 'in de realisatie van het 'plan. - Als 'het niet doorgaat is er wel 'het feit. dat voor de omgeving rela tief1 goedkope woningen niet worden gebouwd. Op de foto rechts van.het GZ het tweede ziekenhuis van Schie dam. 'het Nol-et. 1 ■»-_ - Hier is men al geruime tijd bezig met de 'bouw van een nieuwe vleugel (links van het gebouw, er is op de foto weinig van te zien). Ook een Schiedams 'herkenningspunt vanuit vogelvlucht is de glasfabriek. Onder de rook van deze fabriek ligt een gedeelte van de Rotterdamsedijfc* waaraan de zogenaamde grensflat staat: daar gaat Schie dam in Rotterdam over. Het water in het noorden is de aloude Merwehavcn eens nog Schiedams grondgebied maar nu behorend tot de Maasstad. Dit gebied leverde Schiedam de somma van veertien miljoen harde guldens op; het is de overbekende afkoopsom van 'hét waterepn- tract met Rotterdam. Na de „verkoop'vande haven heeft Rotterdam een contract getekend waarin het Schie dam beloofde voor een luttel beurrg water te leveren. Rotterdam bood echter 14 miljoen gulden om het contract te verbreken. Schiedam hapte toe.; (Luchtfoto P. de Nijs/ H. van Westering). Schiedam/Maassluis De gemeenteraad van Maassluis heelt een motie aangenomen waarin de wens wordt geuit, dat de financiële lasten van het Openbaar Lichaam Rijnmond niet door de gemeente, maar door het Rijk worden betaald. De motie is aan de minister Van binnenlandse zaken mr. G.J. de Gaay Fortman toegezonden. be Maassluiue raad kan. akkoord gegaan zijn met het ministerieel voorontwerp tot wijziging van de wet op het Openbaar Lichaam Rijnmond. Hierin wordt aan. Rijnmond grotere bevoegdheden geg» ven dan voorheen. De gemeenteraad van Schiedam zal in de ko mende raadsvergadering hierover ook advies geven. Waarschijnlijk zal dan ook de financiële'positie van Rijnmond onder de loep worden genomen. Schiedam heeft daarop nogal enige kri tiek. Het college van b en w vindt, dat Schiedam teveel aan Rijn mond betaalt. Volgens een nieuwe regeling zou dat nog meer moe ten gorden. Schiedam voelt daar bitter weinig voor omdat de door Rijnmond genomen maatregelen over het algemeen weinig betrek king hebben op'deze gemeente. Hét Maassluise college heeft door middel van déze motie haar adhe sie betuigd met het standpunt van het Openbaar Lichaam zelf. Ook Rijnmond heeft immers de minister verzocht het financiële aspect van het voorontwerp op de wetswijziging los te koppelen. Het op de foto afgebeelde diertje is een allegaartje van rassen. Hoeveel „kruisingen" zijn (voor) ouders er op hebben zitten is alleen maar te raden, maar een feit is wel dat geen enkel specifiek raskenmerk bij hem is terug te vinden. Kor tom: een bastaard zondei streepje dat-en-dat. Wat hij wel van aL die rassen heeft meegekregen is dat ene woordje waar onze hele we reld om draait (of liever ge* zegt» nu. niet om draait:) He'-' de.'-' Zelden hebben wij zo'n lieve hond met ons meegevoerd. Natuurlijk kunnen we door deze stelling de andere „blok- je-rord-honden" niet in „dis krediet" brengen en dat doen we dan ook niet maar deze Bastaard met een hoofd letter, straalt gewoon warme genegenheid uit naar iedereen. In het begin is het nog een beet je vreemd voor hem. De bui tenlucht mist hij al weer een tijdje: 'n paar weken geleden is hij gevonden in de Van Hal straat en sinasdien geniet hii maar weinig bewegingsvrij heid in het oude asiel. Juist die beweging is belangrijk voor hem. Hijgend én trek kend sleurt hij ons mee naar een stukje groen, waar hij nerveus rondsnuffelt De be doeling is om hem nadat hij even de frisse lucht heeft gesnoven hem in de auto te lokken. Meestal gebeurt dat met pijn en moeite maar dit maal is de hond de gewillig heid zelve. Een openbaring is het z'n tijdelijke baas: heel en vriendelijk naar 1 kij kend neemt „meite. t ge- mak ervan. Hij ver.: -r. alleen nog met z'n pootje naar de - pretje door dat de verwarming niet kan en mag worden ge stookt zou de dierenbe scherming graag een nieuw onderkomen vóór de honden hebben gevonden. Wie daadwerkelijk wil helpen betzij financieel of door een dier. een tehuis te geven kan terecht bij het dierenasiel aan de Sint Annazusterstraat, telefoon 266266. Geopend: werkdagen van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur; zaterdags van negerttot twaalf uur en zondags geslo ten.' voorbijschietende mensen te wuiven, anders was hij voor ons als „Hondeklaas"in dë historie van „Blokje rond" bij geschreven. T LIFT Even rustig en kalm als hij in de auto zat neemt hij plaats in de lift. Enigs zins verbaasd door zins verbaasd door de vreem de bewegingen van het kleine kamertje, met voorbij flitsen-? de ronde raampje, is hij wel, maar hij stelt een onbeperkt vertrouwen in zijn baas. Ook in de flat aangekomen is hij in het begin een beetje onrustig het hele tapijt wordt onder worpen aan een snuifinspectie en met Argusogen loert; hij naar alle hoeken en gatén maar allengs vindt hij hef best, sjokt naar de gang en vlijt zich neder vlakbij de bui tendeur^ Even fluiten is echter voldoende om hem in bewe ging te krijgen. Een welopgevoed hondje blijkt het even later ook te zijn. Mis moedig door de vele misluk kingen bij de vorige „blok jes", vraagt z'n baas een poot je aan hem en warempel heeft hij daar niet de minste moeite mee. Een robbertje vechten slaat bij hem ook aan: vol vuur werpt hij zich in de strijd. Het hondenhok in het asiel „slokt" de hond ech ter weer al vlug op. Hij heeft enkele gelukkige uurties ge kend wie zorgt voor mr»r? Het asiel zit trouwens de laatste tijd propvol, zowel met honden als katten. Voor de strenge vorst toeslaat hoewel de honden niet bepaald in de ijs koude hoeven te overnachten is het 's-nachts bepaald geen Vlaardingen/Schiedam „Van zegeningen is weinig te zien bij pro gramkolleges, als je kijkt naar gemeenten om ons heen. Neem Schiedam maar, wat een moeilijkheden hebben ze daar. Een; zekere afbakening is goed, er moeten prioriteiten gesteld worden. Een se rie afspraken over hoofdzaken is zo slecht nog niet, maar moet niet in details treden". PCG-fraktieleider J. Wijnstok heeft niet erg veel op met een programkollege. „Je gsat uit van een meerderheid ia de raad, die ook maar waar gemaakt moet worden. Dat lijkt' erg veel op de huid verkopen voor de beer geschoten is," Hij zet zich1 af .tegen de door de progressieve partijen voorgestel de afspraak voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen: sa menwerken op van tevoren vastgestelde programmapunten. En dat niet alleen in de raad, maar ook in het kollege. Dus: geen kollege dat een afspiege ling vormt van. de politieke sa menstelling in de gemeente raad, maar een kollege waar van de samenstelling van tevo ren afgesproken is, op basis van een omschreven programma, een „program-kollege". Toch is de (AR-) fractieleider van de Protestants Christelijke N Groep in de gemeenteraad (nu nog AR, CHU en SGP omvat tend) niet zo fel in zijn .afwij zing als verwacht mag worden bij een positie tegenover een eventueel links blok. Hij wijst een zekere afbakening, een pro gram op hoofdzaken beslist niet af 1 1 Op de laatst-gehoudén ledenverga dering van zijn ARP-afdeling Vjaardingen gaf hij zijn visie óp „de. gemeentepolitiek". Daarin zag hij die hoofdzaken ook in de toekomst voor de gemeente- ra a dsl ad en zelf:„Zij zuil en zi ch wel moeten beperken tot de hoofdlijnen van het-, beleid; Daarbij moet binnen-gemeente- lijke decentralisatie plaats heb ben. De raadsleden moeten meer ir, kontakt treden met de bevolking. Misschien zal er in de toekomst in de grotere ste- den plaats zijn voor full-time readsiedsn, mede ter ontlasting van de taken der ..wethouders." Voor de gemeentes zag Wijnstok een toenemende bestuurlijke af hankelijkheid. „Is er nog wel sprake van gemeentelijke auto nomie?'' zo legde hij zijn eigen publiek in eigen huis (Triangel) voor. „Meer en meer zit de ge meente' financieel in de duim schroeven ën wordt vanuit Den Haag van alles geregeld. Velen krijgen een vieze smaak daar van in de mond." Gowestvorming zoii daarbij een goede werking hebben, om niet: teveel van dat „Den kaag" af hankelijk te zijn. Ook V!aardïn-: gen is volop betrokken in de ge- westvorming via Rijnmond:. „Niet ideaal, maar het Open-, bear Lichaam kan ook met.*, meer dan de ;wet toestaat".. Wijnstok wenste overigens wel y een snelle korrektievan die wet, om Rijnmond een: stukje idealer te maken. V De wijk- en aktiegroepen, de PCG-fraktieleider heeft het al eerder gezegd, verrichten in principe geen slecht werk. Zij - - zorgen voor inspraak van de be volking, waar de invloed van de gemeenteraad uitgehold wordt B. en W. hebben ramelijk zo'o doorslaggevende Invloed op bi£ beleid, dat het werkelijk toetsep daorvan door de gemeent^- raadsleden „bijna onmogelijk^ is geworden, aldus J. Wijnstok,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3