SCHIEDAMSCHE COURANT Opening ZOS-studio national gebeuren m GUNSTIGE POSITIE TEN OP ZICHTE VAN EMPEO COLLEGE IS VOOR VIJFDE WETHOUDER 1 Sublieme zang van a capella-koren VOLGEND JAAR 75.000 GULDEN V erkeerscommissie buigt zich over de woonstraat Daverende show- FEESTMIDDAG JEUGDBIBLIOTHEEK Mini en Maxi zorgen voor vrolijke noot Twee maal brand in De Hoek Vernielingen 1» UIT VERGFAIJKING BLIJKT: Maandag 12 november 1973 ONAFHANKELIJK! DAGBLAD 4 pagina's 39ste jaargang no. 24867 Broersvest 3 - tdétoon administratie 268091 - redactie 202566 - klachiendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Het college van burgemeester en wethouders is unaniem van mening dat een vijfde wethouder (voor de portefeuille van financiën) zeer gewenst is. Op het ogen blik neemt wethouder C. Bolmers zowel stadsontwikkeling als financiën waar. Hij is echter van mening, dat hij door déze twee taken de één financiën) teveel „verwaarloost". Wethouder Bolmers: „Deze me- botst eigenlijk met de meer ning van de twee portefeuilles is „remmende" portefeuille. Kijk achteraf eigenlijk ongewenst ge- maar eens naar het aantal wet-, bleken. De meer naar buiten houders voor financiën er in tredende (stadsontwikkeling) deze zittingsperiode zijn ge weest: dat zijn .er nu al drie. Ik kan de twee taken niet even wichtig verdelen. Financiën krijgt nu te weinig aandacht." Wethouder mevrouw G. Verweij -dacht er precies zo óver. „Je zou een vijfde wethouder ge woon nodig hebben. omdat het aantal taken voor een wethou der steeds meer wordt." Ook de inspraak kan zo niet behoorlijk functioneren, aldus de wethou der, omdat men te weinig tijd heeft. v; Het is nog niet zekér, wanneer het voorstel om een vijfde wet houder aan te stellen in de ge meenteraad komt. In ieder ge val zal het. -rvppral. als het na de raadverkiezingen van 27 mei wordt voorgelegd een 'echt Schiedams politiek steekspelle tje kunnen worden. Hoek van Holland - In het duin terrein achter de tennisbanen aan de Harwichweg ontstond dit weekend brand in het struikge was.. De brandweer wist het vuur snel te bedwingen, maar kon niet voorkomen dat onge veer dertig vierkante meter be bossing afbrandde. Ook hrak dit weekend in een van de kelders van de flats aan de Wierdsmastraat brand uit in een hoeveelheid stro, die daar was opgeslagen. Twee fietsen en wat oude meubels werden een prooi van het vuur voordat de brandweer de vlammen on der controle had Hoek van Holland In de omge-: Het'komisdhe duo Mini en Maxi zorgde voor een vrdijke opening van <Je verbouwde Z05-studio. tèrdagnacht bnbehoorlijk'huisge- houden. Bijpaviljoen Telstar werden maar liefst zeven ruiten -. ingegooid, binnen in het gebouw beschadigden :de vernielers een \koffje-automaat eri een radio. Tn totaal vernieldenzij., voor een waarde van zeshonderd gulden. Praten over projectontwikkelingsmaatschappijen, onder voorzittersschap van de Schiedammer H. B. Engelsman sr. Schiedam/Utrecht In het ■rijtje van gemeentes die met een projektontwikke- lingsmaatschappij te ma ken hebben, neemt Schie dam een gunstige positie in. Dat is gebleken op een dis cussiemiddag van de Wiar- di Beekman Stichting (on derzoekbureau van de '-TnbèntSaadsredèh," welfrtm- ders en vertegenwoordi gers van gewesten en pro- r.vincles van gedachten wis- selden. Uit dé discussies werd duide lijk dat verscheidene ge meentes slechte ervaringen bebben opgedaan met pro- j ectontwikkel i ngsmaa t- sdhappijen. Soms werd de gemeente gedwongen tot samenwerking, omdat de maatschappij grond in handen bad. Een van de conclusies, die aan het einde van de middag werden getrokken was dat dit soort si- tuaties moet worden.voorkomen, men. Daarbij werd gewezen op Schie dam, waar alleen nog maar grond in erfpacht wordt uitgege ven en waar op straffe van ver breken van het voorlopig; con tract is afgesproken dat de maatschappij (in dit geval Era-' peo) ook niet zal proberen grond in eigendom te krijgen. Ook verwierpen de vijftig PvdA- 1 eden de gedachte, dat een ge meente voor het opzetten van een project naar een maat schappij kan gaan, omdat bij'de- gemeente de kennis ontbreekt. Een^ gemeente moet genoeg ken nis hebben om tegenspel te kun nen geven, zo werd algemeen gedacht. BRIGADES Als een oplossing om deze kennis aan de gemeentes te geven, werd de mogelijkheid van „vlie gende brigades" geopperd, die dan in die gemeénte helpen en dan weer in een andere. Duidelijk werd dat Schiedam-zich een vrij gunstige uitgangspositie heeft verworven ten opzichte van de projectontwikkelings maatschappij Empeo. omdat hier alleen het financiële pro bleem geldt, zoals het niet met gemeenschapsgelden willen bou wen voor de commercie. Ook werd duidelijk dat het PvdA- raadsiid Yvonne de Waard dé goede weg heeft gewezen door van het college van B en W te vragen bij elke nieuwe fase van het plan terug te komen bij de raad. Slotconclusie van de vertegen woordigers van de leden wss dat' het inschakelen van-een projectontwlkkelingsmaat- i; 1; schappij niet werd afgewezen, dat. die inschakeling nuttig kan zijn, maar dat wel moet worden uitgekeken. SchiedamDc ZOS-vlag wapperde zaterdag een beetje verregend in de Dr. Kuyperlaan. Een groots op gezette opening, met de complete Rijnmondband, een dubbeldeksbus en het duo Mini en Maxi, viel let terlijk in het water. Geen show dus voor de studio. Maar wel in de studio van de Stichting Ziekenomroep Schiedam. Een beetje im proviserend weliswaar, maar des te gezelliger, en met een „nationale" be langstelling. Vaste gasten in de René Slees wijk: Revue, Mini en Maxi, openden om ongeveer twaalf uur met trompet en trommel officieel de niéuwe studio.. Een studio door vrijwilligers in hun ^Tije tijd omgebouwd tot een ruimte, waarin de modernste „outfit"- taperecorders, platens j*lers en puike geluidsapparatuur de. ZOS tot een echte om -*ep bom bardeert. Over belangstelling viel ook al niet te klagen. Regelmatig stroomden belangstellenden de Schiedam De - kinderop vangcentra in Schiedam, waaronder ondermeer de dagverblijven cn de peu terspeelzalen vallen, krij gen voortaan een subsidie van de gemeente. Een voorstel voor deze regeling zal door de gemeenteraad in de komende raadsverga dering worden behandeld. Eerst zal de Sociale Ad viescommissie echter don derdag aanstaande het ont werp onder de loep nemen. Als deze regeling doorgang zou vinden kunnen de opvangcentra voor 1974 rekenen op een be drag van 75.000 gulden. Het col lege vdh' burgemeester eri wet houders meent,dat deze centra moeten worden gezien als on- derdeel van de algemene wei- zijnsvoorzieningen. Ómdat de kosten, die deze centra met zich meebrengen over het algemeen aan de hoge kant Iig- gen zodat zij slechts voor een kleine groep te betalen zijn, meent het college dat voor een bijdrage in de exploitatiekosten moet worden gezorgd. UU de verschillende mogelijkhe den heeft het college gekozen voor een bijdrage van vijftig procent van de personeelskos- B. en w, hebben tevens een veror dening in het leven geroepen, waarin hét exploiteren van een kinderopvangcentrum aan een vergunning is verbonden eh waarin ook enige voorschriften in het belang van de volksge zondheid zijn opgenomen. Over beide voorstellen zal de So ciale Adviescommissie donder dag om 20.00 uur in het Oude Stadhuis aan de Grote Markt vergaderen. ietwat nauwe ruimte binnen, waar van tien tot vijf uur een live-programma werd verzorgd naar de beide Schiedamse. zie kenhuizen, Het Gemeente-Zie kenhuis en het Nolet. Belangstelling ook uit de wereld van radio en TV. Oud-Schie dammer Ton van Duinhoven las voor „uit eigen werk" en Ge rard van den Berg kwam met een volledige tv-ploeg naar Schiedam voor opnamen rond de bezigheden van de ZOS. In het bejaardencentrum Spaland en in de beide ziekenhuizen wer den opnamen gemaakt, en uiter aard ook in de studio zelf. Het resultaat is vanavond op de buis te zien in het NCVR-pro- gramma „Muziek in uw straat je", 20,20 uur Nederland II. AVRÖ's medewerkster Ria Bre mer van Televizier was verhin derd om te komen. Via een tele foonlijn zou ze échter nog'in een directe uitzending van de ZOS.komen. Muzikale mede werking verleenden ook de Greed Singers, bijgestaan door organist Stef Meeder. Personen die zich' verdienstelijk gemaakt met de verbouwing, zoals „kleuradviseur" glazenier Hendrickx, leden van de Zieken omroep en anderen, werden in een rechtstreekse uitzending be dankt voor het vele werk, wat zij hadden verzet. Oud-medewerker van de ZOS, Joop Daalmeijer, zou bovendien nog proberen met een directe lijn vanuit Hilversum bekende Nederlanders (gedacht werd aan minister-president Den Uyl, Koos Postema, Joop Smits e.a.)), te interviewen. Het zeven uur durende.: live-pro- grarama werd zaterdag besloten met een. kwisprogramma. De di verse medewerkers van de ZOS waren érg tevreden over het verloop van het programma. De in 1965 opgerichte ZOS kan weer heel wat jaartjes verder, dankzij vele giften van onder andere kerken, luisteraars en donateurs. Degenen, die het ziekenomroep- werk willen steunen kunnen zich aanmelden als medewerker via het secretariaat van de ZOS, postbus 229, Schiedam. Het giro nummer 726443 staat open voor financiële bijdragen. Schiedam In de vergadering van de Verkeerscom- jniissie, aanstaande donderdag, zal ondermeer een discussie worden gehouden over het verschijnsel „wouwstraten". Een werkgroep van de gemeente heeft hiervoor een bezoek gebracht aan Delft en zal verslag uitbrengen van haar bevindingen. - Degenen, die zich hadden weten te verzekeren van een plaatsje in het Zolder- theater De Teerstoof en dat waren er gezien de overweldigende belangstel ling eigenlijk maar betrek kelijk weinig zullen er geen spijt van hebben ge had. Neerlands Hoop, de roemruchte „tweeling" Freek de Jonge en Bram Vermeulen zorgden voor een daverende show met hun nieuwste programma „Neerlands Hoop Ex press". Ook nieuw in hun optredens was, dat ze het niet meer alleen deden, maar dankbaar gebruik maakten van een begelei dingsgroep. Freek en Bram staken met deze groep hun vorige program ma's (Bange Dagen en Pa nama) naar de kroon. Ex press was een beetje te vergelijken met het spe ciaal voor het Holland Fes tival 1972 vervaardigde „Plankenkoorts". Daarin gaven zij uiting aan hun liefde voor het theater; in Express pakten zij op hun bekende wijze het interna tionale muziek wezen aan in diverse sketches en lied jes. En voor de teleurge- stelden-zonder-kaartje: za terdag was het in de Teer stoof „maar" een try-out, in januari zal het duo drie maal ih het Passagetheater hun echte première op Schiedams grondgebied presenteren. In Delft is men al geruime tijd bezig een beter leefklimaat te kweken voor de bewoners van diverse straten. Zo mo gelijk worden auto's in die straten geweerd of door mid del van hobbels op het weg dek gedwongen hun snélheid aan te passen. Ook de bewoners zelf hebben meegeholpen hun straat wat op te vrolijken met het aan brengen van bloembakken, op hun aanwijzingen door de gemeente vervaardigde stoepjes voor de deur etcete- Enkele maanden geleden heeft de Verkeerscommissie beslo ten een dia-middag met dis cussie te houden over de speel/woonstraat. Dit naar aanleiding" van de min of. meer mislukte maatregel om van de Ridderkerksestraat. een speelstraat te maken. De vergadering, waarin ook het ragularisatïeplan voor' het parkeren van zwaar ver keer wordt behandeld, begint om 14.00 uur en .wordt gebou- den ïn het Stadskantoor. Schiedam Wie van a cap- pellea-koorzang houdt kon vrijdagavond terecht in de aula van het Stedelijk Mu seum, waar Schiedams Vrouwenkoor onder leiding van Ria Borgmeijer en Overijssels Kamerkoor met Wouter de Rooy als di rigent een concert gaven dat op bijzonder hoog peil stond. De eerste helft van het programma was ge wijd aan werken uit de ba rok- en renaissance-perio- de, het gedeelte na de pau ze bracht composities van onze tijd in de tuimere zin van het woord. Schiedams Vrouwenkoor opende niet composities van o.a. Pale- stritw, Vittoria Obrecht, Pierre de ia Rue, Purcell, Bennet en Weelkes. Prachtige zang liet het koor onder de eminente leiding van Ria Borgmeijer hierin ho ren. Een enkele detonatie in „Sing out, ye nymphs" van Bennet kon de algemene indruk van sublieme koorzang niet bij me wegnemen. Bijzonder fraai was ook de weergave van eigen tijdse werken van Bdrdos Lajos, Moyzes en Obretanoff na de pauze. Vooral de alten blonken uit door een mooie sonore toon- productie, die in de laagte niets geforceerds had. Opvallend bij het optreden van Overijssels Kamerkoor onder de niet minder deskundige leiding van Wouter de Rooy was de grote toonvastheid in werken o.a. van Gesualdo da Veneza (1560—1615) modem voor zijn tijd Jan Belle, Comeiis Schuyt cn Padbrué. De stem menverhouding van dit koor is uitstekend er. de klank dienten gevolge homogeen. Voor het „eigentijdse" gedeelte na de pauze had dit koor werken van Hindemith. Poulenc en Martinu cp het programma geplaatst. Dat de aula geheel bezet was, is bij eer. concert van zo'n hoog gehalte begrijpelijk. Schiedam Met ietwat beteuter de gezichtjes verlieten zaterdag middag 360 kinderen de aula van het Spleringhoefclyceuin. De door de Jeugdblibliotheek van Schie dam georganiseerde feestmiddag in verband met Kinderboeken week, was voortijdig aan het einde gekomen, doordat de tech niek hen In de steek liet. De ver toonde film „Assepoester" moest halverwege worden gestopt door een defect. Dc leiding kan zich echter toch verheugen op een geslaagde middag. Uit de bezoekers van de zes filialen van de Jeugdbi bliotheek had men 360 kinderen (van elk van de filialen 60) uit geloot om deel te nemen aan deze feestdag in Spieringhoek. Hoogtepunt was het uitreiken van de prijzen van een speciaal voor Kinderboekenweek georga niseerde prijsvraag. De win- naartjes werden gekozen uit verschillende leeftijdsgroepen. Zij moesten elk een opgave-uit- werken, wat met veel enthou-" siasme was gebeurd. Ongeveer vijftig gelukkigen sleepten prijs In de wacht. --■*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1