'lek' weer JULIANA'S INZINKING NET NIET FATAAL Bij Excelsior opgegroeid Frans Aartsen houdt zenuwen in bedwang Mi i Rest het wachten op de gemeente SCHIEDAMSCHE COURANT - DONDERDAG 15 NOVEMBER 1973 Haarlem Wie na afloop van het volleybaltreffen tus sen Alliance '22 en Juliana zonder een spier te ver trekken durfde zeggen dat 'ie er iets van snapte, was of een talentvol comediant, of een pseudo-des- kundige. Maar niemand, uitgezonderd de om diplo matieke redenen anders pratende Alliance-coach Verdoorn, waagde zich aan een overhaaste analyse. Want het waren juist de vragen die in de Haarlemse Kennemersporthal onopgelost bleven. Hoe was het mogelijk dat Juliana's damesteam zo ongelooflijk kon falen? Niet dat de Schiedamse inzinking meteen gepaard ging met een nederlaag, maar dat Juliana desondanks twee winstpunten kon behalen, was weer zo'n onbeantwoorde vraag. Juliana won drie sets via de oppermachtige cijfers 15~2, 15—0 en 15—3, maar, en dat was het eigenlijke raadsel, het verloor er twee: 159 en 1511. Zelfs kwam Alliance, tot dat moment nog puntloos onderaan de ranglijst, Op een 2—1 voorsprong. Het was tevens het moment waarop Haarlems coach Verdoom hoopte op .méér. „Mijn ploeg kén het, ze hebben twee sets toch echt goed volleybal laten zien?" Wijselijk stelde Verdoom het vragend, want dat de sombere trekken op zijn gezicht, na de 2—15 nederlaag in de eerste set, weer optimistischer vonnen aannamen, was di rect het gevolg van een bijna fatale Schiedamse inzinking. En het pleit voor hekkesluiter Alliance dat het wilskrachtig durfde terug te knokken. De thuisclub die reeds vijf teleur stellingen. had moeten slikken, besefte plotseling dat het ster kere Juliana, rijp was voor een afstraffing. En Juliana hielp dapper mee aan het eerste Haarlemse puntje, want was de terugslag na die eerste gemakkelijk gewonnen set nog ver klaarbaar, de manier waarop de Schiedamse dames na de ge lijkmaker bleven volharden in paniekerig spel, was onver klaarbaar. Zeker toen Juliana, nadat Alliance dankbaar naar 2—1 geklom men was, plotseling weer wel die rust terugvond. Want toen Juliana door een ft—15 score weer naast Alliance stoof en via een minstens zo duidelijke 315 alsnog een 2—3 zege behaal de, juist toen maakte de Schiedamse ploeg zichzelf terecht verwijten. En 'eigenlijk onderstreepte ook de tijdsduur van het duel het vreemde setverloop. "Want al werd het dan een. vijfsetter en al moest Juliana een 2—1 achterstand ongedaan maken, het hele duel vergde nauwelijks meer dan één uur zuivere speel tijd. Het ontlokte aan .de vrouwelijke scheidsrechter de woorden: „Het leek allemaal snel afgelopen te zijn, maar doordat het 20 rommelig werd, heeft het eigenlijk toch nog lang ge duurd." Maar ook al scoorde Juliana in dit du,«l 65 punten en kwam Alliance niet hoger dan 35, juist doordat de Schiedam se ploeg zich in die rommelige fase niet staande kon houden, schonk het de thuisclub onnodig een puntje, maar deed zich zelf daarbij wel te kort. Onnodig...... Schiedam Niet langer maakt Wilton Fijenoord (als voetbalteam kortweg: WF) een geslagen indnik. De ploeg die door louter nederlagen vaster op de laatste plaats van de twee de klasse F gedrukt wordt, gaf zichzelf in de afgelopen week een noodzakelijke 'injectie'. Noodzakelijk, want na een half dozijn op doffers, wil je als speler nog weleens gaan moppe ren, je teleurstelling niet langer onderdrukken. Het probleem is dan echter, dat juist de trainer het ge voel krijgt dat de inzet vloeit, de kans om alsnog die laatste plaats in andere handen over te doen, ang stig wordt verkleind. En in dit geval WF, door pech maar ook wel wat gebrek aan inzet, el in de eerste helft van het seizoen in moeilijkheden, miste ineens die onontbeerlijke saamhorigheid. Ineens was die wil om te willen winnen ver te zoeken. En in de wetenschap dat daarmee tevens de winst kansen bij de concurrentie te rechtkwamen. nam WF's be stuur het zekere voor 't onzekere en riep de voltallige selectie, trainer Siemons en de overige bestuursleden bijeen. E«n verheugde secretaris Walthie laten „We hadden vooraf ge zegd. ai wordt het nacht, de problemen moeten de wereld uit. Nou, het werd kwart voor elf, maar alles is opgelost." Pro blemen die konden ontstaan doordat een aantal spelers weg bleven zonder af te schrijven. „Natuurlijk ook doordat we maar geen wedstrijd konden wfamen. Maar eerlijk, zelfs toen we na vijf wedstrijden nog punt loos onderaan stonden was de sfeer grandioos, maar tegen Ac- tivitas was het inééns mis, in die wedstrijd kwam de omme keer", verklaart secretaris V/aJ- thie. Wilton hoopt ols herboren een dreigende degradatie cf te wenden RODDELS En prompt fcroop de roddel over de Schiedamse voetbalvelden. Wilton, toch al in het nieuws rond het vergeefs aanspraak maken op het terrein van Marti- nit, ging in de kantines van be vriende clubs, van mond tot mond. Geruchten als zou trainer Siemons er de brui aan geven, zelfs het bestuur opkrassen, werden als 'zeker* de wereld in- gestuurd, Maar achter die sensationele berichten, gebeurde eigenlijk maar zo weinig. Werd door een bestuur eigenlijk niets anders gedaan dan wat onvrede uit de wereld geholpen. Een 'huis- tuin-keuken-geschilletje', werd door een aantalsportlui ais mannen onder elkaar de wereld uit geholpen. Géén sensatie, géén groot nieuws. Veertien da gen roddeL werd in een avond •praten de mond gesnoerd. Secretaris Walthie: „ik zal het bewijzen, boe alles weer veran derd is. Piet van Grootveld, onze keeper, reed na afloop van het gesprek met een van onze be stuursleden mee naar huis. Piet, die eerder gezegd had: zó hoeft 't voor mij niet meer, was door het gesprek omgedraaid als het blad van een boom, „want", zei ie, er komt er bij mij geen een meer in". gen, het bericht dat niet wij, maar FCN het veld van Marti- nït krijgt toegewezen". En zo vast als Wiltons goalie van plan is zijn. doel schoon te gaan houden, zo maakte eigenlijk het voltallige elftal schoon schip. Maar lijkt dit probleem opge lost, nóg ligt als urgente kwes tie het vel denprobleem als niet afgehandeld óp tafel. Tussen de onbeantwoorde stukken, „want", reageert de heer Walthie desgevraagd, „nog steeds heb ben we van de gemeente geen antwoord op onze vragen. We hebben alleen nog maar uit het clubblad van FC Nieuwland, dat we heel toevallig in handen kre- Voor Wilton betekent de2e kwestie zo langzamerhand een niet meer te verteren zaak, „niet dat wij FCN dat veld niet gun nen", reageert de heer Walthie, „maar omdat de gemeente hele- URGENT maal niets van zich laat horen. Ze kunnen ons op z'n minst la ten weten waar we aaw toe zijn". En als het dan bovendien met de prestaties niet zo wil vlotten en de mogelijkheden niet aanwe zig zijn om middels een echt sfeervol clubleven de problemen In te dammen, ja, juist dan mis je als vereniging die accommo datie waardoor sfeer vanzelfspre kend wordt. Intern heeft Wilton het lek(je) weer boven, rest het wachten op antwoord van de ge meente. Secretaris Walthie..,. „hoe lang nog?",.... een SCHIEDAM Drie doelpunten maakte hij zondag in de wedstrijd tegen het Haagse WP. Negentig minuten lang was hij in de weer, liet hij tegenstanders achter en naast zich liggen, ontweek hij slidings en zegevierde bij in alle duels met zijn directe tegenstanders. Bovendien was hij grondlegger van het vierde doelpunt van Excelsior '20 en daarmee de held van de dag: bij had de Schiedamse club haar grootste overwinning sinds tijden bezorgd.! Berry Janse, rechtsbuiten van de Schiedamse voetbalvereniging, speelde een fijne wedstrijd. Mis schien het gevolg van de menta le opkikker die hij acht weken geleden kreeg, toen trad de 25- jarige bionde aanvaller immers in het huwelijk. Misschien >ook dat hij beschikt over een uitgesproken feeling voor het afronden van aanval len. „Toen ik nog in de junioren voetbalde, maakte ik altijd veel doelpunten," zegt Excelsior's aanvaller zelf. Dat talent zit ongetwijfeld in zijn familie: de Janse's hebben zich een bekende naam verworven in de Schiedamse voetbalwereld. Beny's ooms Lex. Leen en Kees bijvoorbeeld waren be ruchte voetballers in het oude glorieuze elftal van Hermes DVS, waar zijn vader bovendien masseur was. Nog een familielied, ook een Ber ry, is trainer van een sport school. En was er in het verre. Dordrecht niet nog ene Bob, ooit trainer van het aldaar in het betaald voetbal spelende voetbalclubje FC Dordrecht (vroeger DFC) en voorheen oefenmeester van het Rotter damse Excelsior PLEZIER M«t dat aangeboren talent zet de jongste Berry de traditie van zijn familie voort. En dal doet hij op een succesvolle wijze. Toch denkt Berry helemaal niet aan een carrière in het betaalde voetbal. De sport is alleen maar «en grote hobby van hem, hij heeft er plezier in en hij zou niet eens meer weg wQIen bij Excelsior '26. „Ik ben er opgegroeid", beweert hij. „Vanaf mijn achtste jaar speel ik al bij deze club. Ik ken hier iedereen, ik heb hier mijn vrienden en kennissen gemaakt, ik zou niet eens meer buiten die gezelligheid kunnen." Gezellig is het bij Exceslior '20. Avondenlang bevinden de spelers zich met vrouwen, kennissen en kinderen in de stampvolle kanti ne. Begrijpelijk dat Berry .niet meer weg wil bij de Schiedamse club uit Thurledet „Na mijn aanvalsperiode bij de junioren verhuisde ik van de rechtsbuiten naar de rechtshalf- plaats. Dit jaar sta ik voor eerst weer als vleugelspeler op gesteld en dat bevalt mij veel beter: Ais voorhoedespeler heb je meer mogelijkheden om je spel te maken. Ais middenvel der moet je overal op bedacht zijn je moet je krachten meer verdelen en blijk geven van een goed inzicht terwijl je als vleugelspeler op één ding moet letten: zorgen dat je vrij staat om toegespeeld te kunnen worden en zo op te kunnen ruk ken", verklaart hij zijn herwon- Berry Janse ziet een groot ver schil in de speelwijze van Ex- nen spelvreugde. VERSCHIL celsïor vroeger en het Excelsior van nu. „Vroeger speelden wjj veel te lief," verduidelijkt hij. „We hadden op het veld veel te weinig te vertellen, we hadden niets in te brengen." „Maar daarin kwam verande ring," vervolgt hij. „Helaas niet ten goede. We werden te bru taal. We liepen tegen de scheidsrechter te zeuren, en door de stemming die daardoor on tstand gingen we ook tegen elkaar schelden. Het spel was misschien iets beter geworden, de sfeer geenszins." De komst van trainer Aad Bierhuizen heelt daar veel verandering ingebracht. De oefenmeester wist de spelers zo ver te krijgen dat ze hun mond hielden op het veld en het elftal groei de naar een eenheid. „De trainingen zijn voor ons uitermate belangrijk," be- Berry Janse op snelheid:de tegenstanders hebben het nakijken vestigt Berry. „Mijnheer Bierhuizen pept ons erg oP en weet ons iedere keer weej- vol goede moed het veld in te sturen. We vech ten tegenwoordig veel gaan VVP zoals we nu tegen hebben gevoetbald, gaan we goed meedraaien in de top. Misschien wor den we dan nog wel kam pioen.' Excelsior '20 spelers op een IBerry. veel hoger peil heeft gebracht. Hij is erg tevreden met de 4—0 meer voor de puntjes dan QrQte verdienste van Aad Bierhuï- voorheen. Als we zo door* zen is dat hij de conditie van de t „Tegenwoordig zijn we in staat 'om ook in de laatste minuten van de wedstrijd de beslissing te laten vallen. Door de kracht waar we dan nog over beschik ken kunnen we net het noodza kelijke goaltje maken," aldus zege van zondag jongstleden. Niet alleen omdat,hij voor de doelpuntjes zorgde, maar ook omdat „Excelsior *20 eindelijk eens voor eigen" publiek heeft laten zien waar'het toe in staat is..." Vlaardingen De minst ner veuze finalist noemde zich Frans Aartsen (DGL) en daarom was het eigenlijk geen verrassing dat de VI aarding er de vierde klas titel biljarten voor zich opeiste. Onbevangen als hij speelde, stond het op de helft van het driedaags toernooi in „De Griffioen" al bij voorbaat vast dat hij kampioen zou worden en met zijn moyenne van 2.11 zou promoveren naar de derde klas. Hoewel trots kampioen, zal Aart sen de vertegenwoordiging var. district Schiedam overlaten aan H. Steenhoek van Tonegido, die na zijn remisepartij tegen Bot op 30 november naar de Gewes telijke kampioenschappen gaat in de Krimpenerwaard. Hoewel Frans Aartsen zich in 't begin niet in de „kijker" speel de daarvoor had hij te veel beurten nodig op de eerste avond bleef hij ongeslagen. Zijn gemiddelde lag iets boven de 2, maar ook Schiedammer Bonefaas, die in de „ouverture" partijen verloor van Van Vugt en Van Aartsen, stond op een gegeven ogenblik op 2.05. Na vijf ronden was het in feite al een bekeken zaak" voor Frans Aartsen. Met tien uit vijf en een gemiddelde van 2.04 was hij vrijwel niet meer in te halen voor Bonefaas met zes punten. Van Hattum met zes, Assenberg met zes en Steenhoek met zes punten. Op de laatste dag konden de con currenten alleen nog maar ge lijk komen, maar dat dit pure theorie/was, bleek in de laatste drie partijen, waarin Frans Aartsen andermaal zijn zenu wen de baas kon en winnaar werd met 14 punten. AANTREKKELIJK Aantrekkelijk, die laatste dag, was overigens het duel tussen districtsvoorzitter Van Vugt en J. Bonefadsaansluiting Frans Aartsen. Van Vugt, tot dusver één partij gewonnen, maakte het de nieuwe winnaar erg moeilijk. Tot aan 24 beurten ging de partij zelfs gelijk op, maar daarna stootte Aartsen goed door. De partij was in 32 beurten beslist waarin Van Vugt er vier te kort kwam. Opmerkelijk in het toernooi was de kortste partij van Bouter, terwijl hij en Van Vugt in de slotfase streden om de laatste plek. Hoewel de partij pas in 56 beurten werd beslist, werd Bou- ter het slachtoffer, In de voorlaatste ronde verloor Bonefaas de kans oo aansluiting gemist door van Van Hattum te verlie zen en Bot, de grote man in de voorronde, die met zijn gemid delde van 2.49 toen al don stoot te naar de derde klas, i en taal te zwak om een te maken. Maar in de slotfase maakte hij het de kanshebber voor uitzen ding Steenhoek zó moeilijk, dat beiden een remise overeen kwa men. In *i begin van de partij kwam Steenhoek 20 ca.-p.mbrf achter te staan, maar hlj liep in en veie series poedelen *n 't slot werd het gelijk. UITSLAG ■v: Aartsen 14 523 248 18 2.lt (DGL) H. Steenhoek 9 (Tonegido) 503 285 32 1.76 M. J van Hattum 8 <DVK '73) 456 252 17 1.92 F. Assenberg 8 (Flardingha) 4S5 260 21 1.86 J. Bonefaas 6 (DKC) 459 258 12 1.77 ft- Bot 5 (Sur.iigJit) •439 251 13 1.74 J, M. van Vugt 4 1OBK) 44S 25" 11 1.74 J. Bouter 2 476 273 17 1.74 >;De Kroon) H. Steenhoek, R. Bot en Vaci -Dijk, waarvoor Bouter de inval ler was, promoveren naar de derde klas libre.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4