SCHIEDAMSC OURANT brandt korter dan andere jaren WALDO n.v. Nieuwe Unicef kaarten te koop komt tijd tekort Geen advies over Rijnmond In stad km Verkeerscommissie wil Delfts plan uitvoeren Wipe-Out sociëteit geeft hal Kosten en wet probleem Gemeente bezuinigt op elektriciteit Kat ja wordt uitgebreid Blijdorp klaagt over rommel citroën j j Feest voor „juf" De Jong Jeugdmiddasf DOK Verkiezings programma van PvdA is er Commentaar S Vrijdag 16 november 1973 4 pagina's 99ste jaargang no. 24871 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 202566 klaehtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Het college van bur gemeester en wethouders zal de gemeenteraad geen pré-advies geven over de wijziging op de wet Openbaar Lichaam Rijn mond. Dat komt omdat het col lege geen unaniem advies kan samenstellen. Om een advies over de wijziging door de raad is gevraagd door het Rijk. Normaal is.,dat over. bijna elke zaak die in de raad komt, het college een pré-advies opstelt. .Verwacht wordt dat nu tijdens de raadsvergadering door een of meerdere leden een motie wordt ingediend. Daarin zal waar schijnlijk komen te staan dat men geen bezwaar heeft tegen de overdracht van grensover schrijdende bevoegdheden aan Rijnmond, mits de financiële re geling van Rijnmond in een ei gen statuut wordt geregeld. Schiedam De jongeren-sociëteit Wipe-Out geeft vanavond een verlaat elfde van de elfde bal In het centrum De Kreek aan de Lange Haven 92. Medewerking aan het bal, dat toegankelijk is voor jongeren van veertien tot zeventien jaar, verleent de Hit- spinner drive-in discotheek. De toegangsprijs is een gulden, het feest begint om acht uur. De soos Wipe-Out is elke vrijdag avond geopend, normaal is de entreeprijs drie kwartjes. Jon geren vanaf zestien jaar kunnen elke zaterdagavond terecht in de sociëteit 't Zoldertje, even eens in het centrum De Kreek. Schiedam "Volgend jaar gaat wellicht de eerste spade in de grond voor de realisatie van een woonstraat. Deze voor Schiedam nieuwe straatindeling is gebaseerd op een Delfts initiatief, volgens welke de bewoners zelf kunnen bepalen hoe ze de straat voor hun deur uitgevoerd willen hebben. De Verkeerscommissie heeft zich gistermiddag tijdens een open bare vergadering voor het in stellen van woonstraten uitge sproken en zal het college van burgemeester en wethouders ad viseren deze maatregel moge lijk te maken. Het eerst komen de straten in aanmerking, die volgend Jaar in het kader van de herstrating onder handen genomen worden. Weliswaar levert de realisatie van woonstraten juridische proble men op, omdat de gebruikelijke scheidingslijn tussen het trottoir en de rijweg wegvalt. Het commissielid ir. Chr. Zijde veld voorzag echter geen moei lijkheden: „De wet is er voor de mensen en niet omgekeerd. Zolang de woonstraat onder de gebruikers .ervan geen conflic- t(imroplCTertr; kom'exr er-volgens- mij geen moeilijkheden van". - Ook de kosten van de constructie vaii een woonstraat bleken, voor de Verkeerscommissie een struikelblok. Daarom zal een gering aantal straten er voor in anmerking komen en er zal al leen tot verandering van de straat worden overgegaan, wan ner de bewoners daar achter staan. VOORLICHTING Dit maakt een goede voorlichting aan de bewoners over de plan nen noodzakelijk. Volgens me vrouw J. Krikke-Hein was de mislukking van de Ridderkerkse- straat 'als speelstraat voor een deel te wijten aan het feit, dat de bevolking niet begreep, wat eigenlijk de bedoeling van de straat was. Begeleiding van de bevolking bij de uitvoering van een dergelijk project zou zeker aanbeveling verdienen, bracht mevrouw Krikke op de vergadering naar voren. De vrouwelijke leden van de Be wonersvereniging Schiedam- Zuid willen zich echter nauw keurig op de hoogte stellen van het verschijnsel woonstraat en maken eert dezer dagen in na volging van de leden van de Verkeerscommissie eent excursie naar Delft, waar reeds een aan tal woonstraten gerealiseerd is. De dames worden vergezeldd oor het lid van de Verkeerscommis sie P. Poot, die het uitstapje met zijn commissie-collega's ge mist had. ROMMELIG Op mevrouw Krikke maakten de Delftse woonstraten een romme lige indruk. ,Zij wees een al te grote verscheidenheid van bui tendeuren, bloemperken en woonervaring af en bleek een .voorstandster yaD enige unifor- De meeste commissieleden bleken het hiermee; eens te zijn. Het initiatief om ook in Schiedam woonstraten te maken, juichten zij echter allen toe. Vooral voor de oude wijken achtte de com missie het een ideale oplossing. Burgemeester en wethouders zul' adviseren, met welke straat wordt begonnen. Op pagina drie van deze krant kunt u meer lezen over vroon- straten. Schiedam De wijkvereni- gïng Blijdorp klaagt in haar blad over de rom mel op de parkeerplaats en in de speeltuin in de wijk. Men blijkt er geen been in te zien, afgedankt materiaal, waaronder au to's en brommers, achter te laten op de terreinen. De gemeentelijke VROM heeft toegezegd deze -.week de rommel op te xuiraoRi-; w, maarr.-cL; tevetiS' heeft. de dienst laten we ten dat niet te blijven doen.- Ook het weitje vaü Lans bergen, het terrein van de MTS, is een doom in het oog van de Blijdor- pers. Sinds de riool werk zaamheden is het een pa radijs voor watervog-'ls geworden. De door over matige regenval ontstane plassen staan bovendien garant vooreen grote hoeveelheid muggen van de zomer. De vereniging oppert in haar blad het idee om van de plassen een ijs baan te maken als het gaat vriezen. Schiedam De gemeente heeftin verband met de olfe- crisis een aantal maatregelen genomen om het energie verbruik te beperken. Zo zal de feestverlichting die morgen voor het eerst de winkelstraten sfeervol zal verlichten alleen maar tus sen vier en zeven uur branden. Tijdens de koopavond (donderdag) blijven de lampjes tot negen uur aan. Een andere maatregel heeft de gemeente getroffen voor de gemeentegebouwen. Zo is de verlichting in het Stadskan toor de twintig verdiepingen straalden altijd een helder licht uit op een lager pitje gedraaid. Deze maatregel is genomen door gemeentesecretaris M. J. Blok, in overleg met het gemeentebestuur. In de trappenhuizen en in de gan gen van het stadskantoor bran den maar 25 tot 50 procent van alle lampen. Ook in de toiletten Schiedam Bij snelheidscontro les op de Horvathweg is een au tomobilist aangehouden die 96 kilometer per uur reed. Hij was een van de 13 snelheidsovertre ders die door deze controle een proces-verbaal kreeg. AFDELING VERROOK I TEL. 26.37.05 "-M Schiedam —De Dominicus Savfo- school aan de Schaepmansingel stond vandaag op zijn kop .Het schoolhoofd, juffrouw L. C. M, de Jong, vierde haar jubileum: zij zat vandaag 40 jaar in het onderwijs, waarvan 18 jaar bij de rooms-katholieke school. Öe Dominicus Savio-leerlingen ga ven op een overweldigende wij ze blijk van hun waardering voor juffrouw De Jong, die op de school een groot aantal ver nieuwingen heeft ingevoerd. Zo was de school aan de Schaep mansingel de eerste Schiedamse lagere school met „gemeng de klassen". Schiedam In het kader van de viering rond het zestigjarig be staan houdt de gymnastiekver eniging DOK morgenmiddag een feestmiddag voor de jeugd tot zes jaar. De iestiviteiten be ginnen om 2 uur en worden ge houden in de zaai van de Mag- dalia Dei-kerk. Schiedam Het kinderfonds van de Verenigde Naties Unicef biedt ook dit jaar weer wens kaarten en agenda's te koop aan. De opbrengst is bestemd voor de kinderen in de ontwik kelingslanden. De Unicef heeft twintig series kaarten uitgebracht met afbeel dingen van volkskunst en werk van bekende beeldende kunste naars. De kaarten uitgebracht met afbeeldingen van volks kunst en werk van bekende beeldende kunstenaars. De kaarten zijn zestig cent per stuk, inclusief enveloppe. Ook zijn er mini-kaarten van der tig cent verkrijgbaar, een uit vouwbare kaart met een kerst stal erop voor een gulden en een kaart op groot formaat (1.50 gulden). De weekagenda voor 1974 van Unicef telt 53 reproduktles van kunstwerken uit alle delen van de wereld. Deze agenda kost tien gulden. Bijna tien procent van het geld, dat de Unicef uitgeeft voor de kinderen in de derde wereld komt uit de opbrengst van de kaarten en agenda's. Door een doosje wenskaarten van zes gulden te kopen stelt men de Unicef in staat voldoende entstof ter beschikking te stel len om zeventig kinderen In te enten tegen pokken. De opbrengst van een agenda maakt het onder andere moge- is driekwart van de verlichting uitgedraaid. In de vertrekken 2elf doet men het ook met min der licht. De gemeentesecretaris heeft bijvoorbeeld acht van de achttien pitten in zijn vertrek laten uitdraaien. Door het stroomverbruik zo in te tomen heeft de gemeente al 40 tot 50 procent kunnen bezuini gen. De heer Blok bevestigt dan ook dat voor de olieboycot royaal met licht werd omge sprongen: „Dit is een luxe stad huis met veel verlichting", al dus de heer Blok. „Maar we hebben die verlichting gekregen op advies van verlichtingsex perts. Ik geloof niet dat we overdreven veel stroom ver bruikten. Nu doen we het met minder licht, zonder onze ogen te verpesten. Waarom zouden we het dan niet doen?" Aan de buitenkant van het stads kantoor is niet te zien dat er binnen op het Uchtverbruik wordt bezuinigd. „Er betden na de crisis mensen, op die zeiden: Hoe is het mogelijk dat het stadskantoor nog steeds brandt als een fakkel? Ze konden het maar moeilijk geloven toen ik zei hoe groot de besparing nu al is", aldus de heer Blok. KOOPAVONDEN Morgen gaan de straatlantaarns minder licht uitstralen. „Op de koopavonden gaan de lantaarns al om half tien op halve kracht branden, voorheen was dat ruim een uur later", zegt de ge meentesecretaris. „Dat is beslo ten na overleg met het Rotter dams gemeentebestuur. Rotter" dam is namelijk de energieleve rancier van Schiedam. De verlichting langs de Schiedam se rijkswegen draait 's avonds om zeven uur- al op halve kracht. De straatverlichting zal dan aanzienlijk vroeger dan voorheen (half twaalf) op nacht sterkte overschakelen. Schiedam De PvdA Is met het programma voor de komende gemeenteraadsverkiezingen ge komen. Het zal op een van de volgende ledenvergaderingen ter discussie staan. Mogelijk zal dan het programma op sommi ge puntwn worden verhelderd en rullen bepaalde zaken concreter werden vastgelegd dan nu het gevai Is. Wat betreft de voorlichting is de PvdA afdoende duidelijk: de partij wil de komende jaren een optimale openheid en openbaar heid van het gemeentebestuur en van de ambtenaren. Volgens de socialisten gebeurt het nog maar al te vaak, dat „plan nen of ontwerpbesluiten pas in de openbaarheid komen op een tijdstip, dat zij geheel afgerond zijn en we! zodanig, dat daar noch door de gemeenteraad, noch door de burgerij enige reële invloed op kan 'worden uitgeoefend". Het pubiteksbezoek aan de ge meentelijke commissievergade ringen moet volgens de PvdA werden gestimuleerd. Documen tatie van de gemeente moet zo veel mogelijk openbaar worden gemaakt, duplicaten ervan zou den tegen een geringe vergoe ding docr de burger verkrijg baar moeten zijn. De openstelling van de gemeente lijke diensten zou moeten worden uitgebreid met één avond per week, de spreekuren van b. en w. moeten voortaan cok 's avonds worden gehouden. ,-Er zal een commissie komen voor het onderzoek naar klach ten met betrekking tot de wer- k:rg van gemeentelijke instellin gen aldus de PvdA in haar program. Deze commissie zou ook bevoegd moeten zijn tot het instellen van een onderzoek naar aanleiding van krantepu- blicanes. Ock de inspraak van de burgm zou moeten worden bevorderd, vindt de partij. Er zouden de: .nocratssch gevormde wijkraden moeten worden ingesteld, die de bevoegdheid krijgen om 2eif een bestemmingsplan voor de wrik te maken. De PvdA-Schiedam gaat de verkiezingen voor de ge meenteraad in 1974 ondui delijk tegemoet. Slechts een klein aantal punten in het concept-verkiezings programma geven vol doende opheldering over het uit te voeren beleid van de socialisten. Met het rapport kan de PvdA alle kanten op. Streefpunten worden vee lal dubbelzinnig gedefi nieerd, het totale pro gramma is voor meerde re uitleg vathaar. Evenmin als over de metro wijdt de PvdA in haar rapport uit over de bin nenstad. Terwijl dat In de afgelopen periode toch twee hoogst belangrijke punten bleken, waar men op den duur niet meer omheen mag draaien. Schiedam De Sociale Adviescommissie heeft gisteravond forse kritiek geuit op wethouder Kaptien, de voorzitter van de commissie. Enkele leden menen zelfs dat door de haast die de wethouder achler sommige zaken zet, de commissie niet meer functioneert. Volkskunst op een van de Unicefkaarien. lijk om voldoende s u If on et able t- ten te verstrekken om drie le prapatiëntjes drie jaar te be handelen. De kaarsten en agenda's zijn In Schiedam op de volgende adres sen verkrijgbaar: mevrouw R. van Walsum-Scbuddebeurs, Jan Steenstraat 71, tel. 26.12.86; me vrouw T. Verhoeff-Hügel, Ha- vendijk 133 (Panoramaflat), tel. 26.31,35; mejuffrouw J. Noordijk Delflandseweg 22, tel. 70.96,24; mej. E. Femke, Diepenbrock- straat 8S, tel. 7t.i9.74; de heer W. Zwamborn, Molcnsingcl 95, tel. 70.41.42; hoofdagentschap Rotterdamse!: Nieuwsblad, Broersvest 3 en kiosk Het Nieuwe Stadsblad, Broersvest 125. „Wij zijn er om advies te geven", zo merkte ondermeer dokter R. van der Veer op. „Vaak is dat nu onmogelijk. De tijd is te kort om zaken grondig te bestude ren". Als voorbeeld werd daarbij aan gehaald een voorstel over de wijkvoorzieningen uit de water- miljoenen. Sommige leden had den het betreffende, nogal inge wikkelde, stuk pas eergisteren gekregen. Een ander punt is de gang van zaken rond de Stichting Raad voor Jeugd en Jongeren. Die zal wegens tijdgebrek helema;:. niet in de commissie ter sprake ko men. Op de vergadering van de Sociale Adviescommissie onthulde de wethouder gisteravond, dat de stelpost voor de kinderopvang centra in de begroting verhoogd wordt van 75.000 naar 90.000 gulden. KATJA Dat is nodig omdat het kleuter dagverblijf Katja aan de Lange Haven gaaf uitbreiden. Binnen- kort komt namelijk het huur pand ter beschikking en het is de bedoeling dan de crèche uit te breiden. De capaciteit van Katja wordt daardoor omhooggebracht naar zestig kinderen, tegen 45 kinde ren nu. Omdat meer kinderen meer personeel betekent en de gemeente de helft van de perso neelskosten subsidieert, moet die subsidie omhoog. Katja is tot nu toe het enige op vangcentrum dat van de rege ling kan profiteren, hoewel wordt verwacht dat er meer ko men. Een deel van de commis sie zou graag zien dat de grens- lecftijd van 2es jaar wordt ver anderd in twaalf jaar, zodat ook de overblijfcentra er van kun nen profiteren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1