SCHIEDAMSCHE COURANT Bedrijven in as use I older willen buslijn s Wijkcentrum Zuid heropend Fortuna praat over fusie met SVV BIJNA 1000 GULPEN VOOR JANTJE BETON Deel van Rijksweg 19 moet in '75 Maar zijn Voorzitter Areade: „Er zijn wel degelijk plannen"' KAT VALT KIM) AAN BISTRO HGSMAN OPEN Riolering op volkstuin en sportcomplexen Verbouwingen voltooid: ONDERZOEK GELITBSHÏNDER VAN AGENDA GESCHRAPT Jubileum SRB INDUSTRIEGEBIED ZONDER OPENBAAR VERVOER Iedere dag ten minste 40 minuten lopen Automobilist tegen boom Peuterspeelzaal in Jeugdhaven? VL4K LANGS SCHIEDAM-GROENOORÜ Zaterdag 24 november 1973 4 pagina's 99ste jaargang no. 24878 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Openbaar ver voer in het industriegebied Spaanse Polder in Schie dam. Dat willen 28 bedrij ven die daar zijn geves tigd. Wandelingen van twintig minuten minimaal en vaak zelfs een half uur, kost het de personeelsleden om op het werk te komen. „Wij krijgen problemen met de mensen," vertelt hoofd algemene zaken A. de Gans van Bottelo bv aan de 's-Gravelandseweg, een van de initiatiefnemers. „.Er zijn sollicitaties op af gesprongen." „Al vier jaar geleden toen ons be drijf-zich hier vestigde, hebben wij geprobeerd openbaar ver voer hier te krijgen/' vult de personeelschef A. Velsink van Bottelo aan. „Dat is toen mis lukt, onder meer omdat andere bedrijven hier zélf busjes lieten rijden." „Op den duur blijkt zo'n eigen re geling toch niet te werken en daarom hebben we nu met zijn allen brieven gestuurd naar de gemeentebesturen van Rotter- dam. en Schiedam, de gemeente raden van deze plaatsen en naar de direkteur van de RET". C Een enquête in de bedrijven heeft uitgewezen dat in de spitsuren er ongeveer 250 van de circa duizend personeelsleden in dit industriegebied van het open baar vervoer gebruik willen maken. De heren Velsink en De Gans verwachten dat dit aantal toe lal nemen, als de bus een maal rijdt. In de brieven wordt gevraagd eeu buslijn uit de stad in de spits door te trekken naar het indu striegebied bij de 's-Graveiand- seweg. Duidelijk is dat dat fi nanciële problemen meebrengt. TEKORT Net als met de buslijn naar Ke- thei-Kerk die onlangs werd op geheven, zal de RET wel alleen bereid zijn een busfijn door te trekken als de financiële tekor ten worden vergoed. „Men pleit zo voor het openbaar vervoer", merkt de heer De Gans op. „In nieuwe woonwij ken, zoals Groen oord, kan men er niet onderuit om er voor te zorgen. In ..werkwijken" kan dat kennelijk wel." De heer Velsink: „In de onderne mingsraden van de bedrijven hier komt de2e zaak regelmatig ter sprake. Het blijkt een van de grootste grieven van het per soneel." I „Het dichtst bij zijnde „openbaar vervoer" is het station, een mi- i nuut of twintig lopen," vertelt de heer De Gans. „Maar er zijn ook veel mensen in ons bedrijf die komen iopen van het Em- maplein of de Koemarkt. En dat is een half uur heen en 'sa- vonds weer een half uur terug. Voor sommige mensen valt dat j zeker als het weer slechter j wordt, niet mee." ADVIES i Maandagavond zal de Schiedamse gemeenteraad deze zaak (moge lijk) bespreken. De brief staat óp de lijst van ingekomen stuk ken met daarbij het advies van het college van burgemeester en wethouders de brief voor kennisgeving aan te nemen. Op de publieke tribune zullen dan de heren De Gans en Velsink zitten. Hopelijk wordt het geen „kamerstuk" maar zal de raad het college opdracht geven de zaak nader te bestuderen. Onderhandelingen tussen de be drijven, de gemeente(s) en de RET lijken zinvol. Daarna zou het college een pre-advies aan de raad kunnen voorleggen. Schiedam De drieja rige Ronald van der Boor is op het Straussplein door een wilde kat aangeval len, terwijl hij op straat liep tc wande len met zijn moeder. De kat takelde Ronal'j danig toe. In het zie kenhuis moest hij aan een diepe snee in een van zijn vinger toppen en aan wonden in zijn gezicht wor den behandeld. Dukdalf heropend, no verbouwingen van 13.000 gulden. Schiedam/Vlaardingen Fortuna Vlaardingen zal maandag op een algemene ledenvergadering haar le den vragen of het wel of niet moet gaan praten met SVV over een eventuele fusie tussen beide voetbal clubs uit het betaalde voetbal. Fortuna heeft intussen de ge meente Vlaardingen ge vraagd een subsidie van 130.000 gulden te verstrek ken. Volgende maand zal dit voorstel xvorden behandeld. Eerder is de subsidie-aan vraag van SVV gestrand in de Schiedamse gemeente raad. De amateurclubs in Vlaardin gen hebben zich overigens unaniem uitgesproken voor steun aan het betaalde voet bal en zijn zelfs bereid sa men te werken met Fortuna. Voordat de Vlaardingse raad echter een oordeel zal vellen wordt volgende week dinsdag het subsidie voorstel op een informele raadsvergadering besproken. De meningen in Vlaardingen zijn wat betreft de subsidie verdeeld. De meerderheid van het college ziet bijvoor beeld een fusie van Fortuna met SVV niet zitten door de hoge investeringen. Sportwet houder Kloots daarentegen stelt wel een fusie voor. maar eerst nadat de Vlaar dingse club schuldenvrij is door middel van subsidie. Delft - De .W-jarige D.van N. uit Schiedam is op de Rotterdamse- weg te Delft, doordat hij onwel werd, met zijn auto tegen, een boom gereden. De man raakte buiten bewustzijn e.n verloor de macht over het stuur. De wagen schoot de berm in er botste tegen een boom. De j bestuurder werd aan het hoofd .gewond en is in het St. Hippoly- tusziekenhuis opgenomen. Schiedam - De Jeugdhaven Nieirwland wil onderzoeken of er in de wijk behoefte bestaat aan een peuterspeelzaal voor kinderen van tweeënhalf tot vier jaar. Het clubhuis, gevestigd in de Al bardastraat 59. wacht op reaties alvorens tot uitvoering van de pionnen om een speelzaal tot stand te brengen over te gaan. Eerst wordt nog een vergadering belegd met ds ouders, die be- iangstelling hebben voor een op te richten speelzaal. Schiedam - De in Schiedam ge houden collecte van het Natio naal Jeugdfonds heeft in totaal 3717,23 gulden opgebracht. Hiervan gaat de helft naar de i Schiedamse'organisaties, die ge- Schiedam - Burgemeester H, Roelfsema heeft door het uitper sen van druiven de Franse bis tro van de Hosman Frères ge opend, De op de Korte Dam B gevestigde bistro is van dinsdag tot en met vrijdag 's middags van twaalf tot twee uur en 's nachts van v-jt uur tot half een geopend; op zaterdag kan men de bistro vsjrs twaalf uur 's middags tot haif een 's nachts bezoeken en on zondag van vijf uur 's mid dags tot half een 's nachts. caüecteerd hebben. Deze instel lingen kunnen dankzij de collec te enkele, soms lang bestaande fLr.anciële wensen in vervulling zien gaan. De rest van de opbrengst wil het Nationaal Jeugdfonds op lande- iijk niveau, besteden. Het geld j wordt onder andere gebruikt om he* stimulerend en activerend werk wat betreft de leef- en speelruimten voort te zetten aoor vele vormen van jongeren- j werk financieel te steunen. Schiedam De gemeente wil binnen twee jaar een ontwerpriolerings- plan maken voor de sportcomplexen Harga en Thurlede en de Volks tuinencomplexen Vijfsluizen en Thurlede. De gemeenteraad moet hiervoor maandagavond 26 november tijdens een openbare vergade ring 25 duizend gulden vrijmaken. stellen van het door het Hoog heemraadschap van Delfland gevraagde ontwerp-riole rings- O' Schiedam De internationale - tenminste, dat moet 'ie worden - Rijksweg 19 snelt, vlak langs de Schiedamse v/ijk Groenoord door het pol derland van Midden-Delfland in de richting van Delft. Onopgemerkt, voor wat grote delen van de Schiedamse be volking betreft. Want wat op de grens van Schiedam en Vlaardingen wijst op een Rijksweg, i<« nog niet verder gevordert dan een „aarden" baan zonder viaducten, brug gen en beton- of asfaltlaag. Niettemin vordert het werk aan deze autoweg, die op den lange duur de verbin ding moet vormen tussen Den Haag en Vlaardingen gestaag. In 1975 moet men komend vanuit de Benelux- tunnei dwars tussen Groen - oord en Hoiy door naar Delft kunnen rijden. Midden in de polder Midden- Delfland werkt men cr. vrij wel onopgemerkt, hard aan. Mensen die het „sluipweg getje" naar Schipluiden rij den, kunnen de vorderingen gade slaan. Het opspuiten van het laatste gedeelte - met uitzondering van de gebieden die nog niet bewerkt kunnen worden, is begonnen. Dat kan overigens op zeer bescheiden schaal gebeuren. Omdat de onder grond ongekend slecht is. Er mag niet meer dan één me ter zand tegelijk worden op gespoten. Tussen Schipluiden en Delft is intussen het eerste kunst werk aangelegd: een viaduct achtige keker die bescher ming biedt aan een buizen stelsel voor transport voor olie (kerosine) en aardgas. HEIEN Ter hoogte van deze plaats is een legertje wegenbouwers gisteren begonnen met het „heien" van zandpalen op een diepte van ruim tien me ter. De zandpalen moeten de hele route naar de Kruithuis- weg worden geslagen. Zandpalen dienen ervoor om het vocht uit de (veen) bo dem te trekken, om te voor komen dat de weg in de loop der jaren verzakkingen gaat vertonen. Vanaf de Oostveenseweg in het poiderachtige gebied van Schipluiden is de nieuwe weg thans goed zichbaar. Vanaf dit punt koerst rijksweg 19, die ook de Zoomweg, Zoom- seweg of Benelux weg wordt genoemd, in de richting van de.Slingsioot en buigt één ki lometer ten oosten van Schip luiden af in de richting van de Kruithuisweg. RUSTPAUZE Als dit gedeelte klaar is. is er een korte rustpauze voor de wegenbouwers. Pas in 1976 worilt de weg doorgetrokken naar het uiteindelijke eind doel; ipenburg. De weg gaat dan een kilometer ten westen langs Den Hoorn, buigt oostwaarts voor Rijs wijk langs en kruist daar de secondaire weg 15. Via de Plaspoelpolder (Rijswijk) en een kruising met de Vliet be landt deze internationale honderden miljoenen guldens kostende weg, uiteindelijk aan het eind van de jaren zeventig bij Ypenburg. Schiedam De bewoners van SchiedamZuid hebben gis teravond kennis kunnen maken met de hernieuwde Duk dalf. Het wijkcentrum onder de H. Hartkerk op de hoek van de Lekstraat en de Rijnstraat werd toen heropend na een serie verbouwingen in de diverse zalen van het Gor- zense trefcentrum. Tot op de dag van de heropening is men bezig geweest met de nodige verfraaiing .aan te bren gen in het gebouw. Eén van de twee staffunctionarissen, Ton Bassant (de ander, is Marianne van Beers), zegt daarover: „Zo is..het altijd mpt. .verbouwingen, hé. Tót op het laatste moment blijven er dingen, die opgeknapt kunnen worden, en eigenlijk kom je er nooit mee klaar. Maar nu is het wel flink opge knapt. We zijn een jaar bezig geweest met de verbouwingen: toen werden namelijk de elektri citeitsdraden al aangelegd." Het viel niet mee om het gebouw op te knappen. Dat blijkt trou wens wel uit de kosten, die de reparaties voor zich opeisten: 13.000 gulden moest er worden gespendeerd aan de vernieuwin gen. „Gelukkig worden we ge subsidieerd". zegt Ton Bassant. ..29 procent van de kosten heb ben we zelf moeten opbrengen, maar een door ons gehouden fancy-fair en een rommelmarkt hebben voldoende geld opge bracht. Met het interieur van de Dukdalf is ook de organisatie veranderd. „Vroeger namen wij de initia tieven. beslisten wij wat er zou gebeuren, nu moeten de wijkbe woners zelf dat gaan doen. In januari zullen we algemene .ver gaderingen gaan hióu2en, waar op zij dan hun wensen kunnen kenbaar maken", aldus Ton.. Een belangrijke reden voor die verandering is het tot nog toe geringe bezoek van de oudere Gorzenaren. De centrumbeheer ders hopen nu op wat meer be langstelling voor bet wijkcen trum van die bewonersgroep. Het was aanvankelijk de bedoe- ling dat er gisteravond bingo 1 gespeeld zou worden. De burge meester gaf geen vergunning: bingo mag nu eenmaal alleen in besloten kringen worden ge speeld. Daarom vormde een band nu het hoogtepunt van de avond. Natuurlijk wei een band, die muziek voor jong en oud speelde.... Schiedam Voor de verbouwing van het zalencomplex Ar* cade aan de Lange Haven 71 blijken wel degelijk duide lijke plannen te bestaan. Dit heeft de voorzitter van het bestuur van Arcade, de heer R.J.F. Heilmann meege deeld. Hij spreekt hiermee eerder gedane uitlatingen van een collega-bestuurslid tegen. De heer Heilmann: „Toen met de beheerders van da zalen Irene en Christelijke Sociale Belangen cvereer, was gekomen om ieder eer: derde vari de 25? duizend gulden van het watergeld te be rieden hebben we een arch if eet aangetrokken om een begroting te maken van de aan te bren gen veranderingen in het ge bouw „Nu ligt er bij de gemeente een duidelijk plan van wat er gaat gebeuren. Het was ook de over eenkomst, dat burgemeester en wethouders eerst de plannen voor verbouwing van de zaten- eentrr zouden beoordelen alvo rens het geid beschikbaar t* siebtn." Deze besteding van een gedeelte var. het watergeld wordt maan dagavond tijdens een openbare vt i gadering door de gemeente raad hehandeld. Het aansluiten van de clubhuizen en tuinhuisjes op de riolering is noodzakelijk omdat de lozing van afvalwater op oppervlakte- watt; in de sport- en volkstuin complexen steeds toeneemt. plan zal veel studie vergen om dat de complexen een eind bui ten het woongebied liggen. Hierdoor kan vervuiling op den Bovendien is er op de complexen duur niet meer worden voorko- weinig beschikbare ruimte om men ondanks de voorgeschreven een aansluiting op de riolering zuiveringsvoorzieningen. Het op- te verwezenlijken. Scb'edam Al viert de Schie damse Reddings Brigade pas over 3 weken het gouden besta&ns- feesl, nu al wordt een begin ge maakt met het ontwikkelen en uitvoeren van plannen die dit mogelijk moeten maken. Om te weten in welke richting de leden denken, besloot het feestcomité na een als oriëntatie bedoelde „Instuif-dag" en een enquête onder de leden, dat reeds op I december a.s. een begin ge maakt wordt met de activitei ten. Het eerste programmapunt is een bingo—dansant in de zaal van Gebouw Chr. Soc. Belangen. Is de teegansprijs voor die avond een gulden, door de verkoop van plastic hoesjes vor«r contri- butiekaarten it vijftig cent hoopt dc SRB zo snel mogelijk een flink bedrag bijeen te hebben. Schiedam - De gemeente heeft de bespreking over het TNQ-omler- zoek naar de geluidshinder van het spoorwegviaduct over de Farkweg van de gemeenteagen da afgevoerd. Maandagavond zou de raad aan vankelijk beslissen over het a! of niet verlenen van een krediet van ll'.OOO gulden voor dit on derzoek en de aan dit onderzoek verbonden werkzaamheden door Gemeentewerken. Ook de wijziging van de afschrij ving op de kosten van de over schakeling op aardgaj is van de agenda geschrapt. Deze maatregelen zijn op verzoek van de financiële commissie genomen, De punten worden op ten van de volgende vergade ringen van de gemeenteraad be, l-.andeld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1