SCHIEDAMSCHE COURANT VOLKSPARK GAAT VOOR TENNISBANEN PvdA 'r Looij beëdigd PPR voor links 'programcollege' TOCH WEER TWEE OVERTREDERS RIJVERBOD BETRAPT PRATEN Na discussie van vier uur: Brand in brieven bussen: lolletje Niet elke sleutel past,.. Brand in locomotief Open Deur- dienst in Grote Kerk Kanttekening Uitvoering W eihnachts- oratorium Schilder bedwelmd door damp uit lakverf Automatisch bellen met Portugal MÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊm Raad beslist: Asiel nieuw tehuis voor loslopende herdershond Streven naar progressief schadiiwcolleee „Fractie moet. beleid bepalen Dinsdag 4 december 1973 4 pagina's 99ste jaargang no. 24886 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - tdeioon administratie 268091 •- redactie 262566 - kiachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL van water uit Schiedam Twee mensen in Schiedam wilden zondag de auto niet laten staan. Zonder vergunning begaven zich de Portugese, in Rotterdam woonachtige 2eeman A.D.B. en de Schiedamse chauffeur J.S. de B. in hun personenauto's over de rijwegen. De Portugees werd op de Rot- terdamsedijk aangehouden en bleek bovendien niet in het be zit te zijn van een geldig rij bewijs; de chauffeur uit Schie dam werd aangehouden op de Broersvest; het kentekenbe wijs stond niet op zijn naam. Beide wagens zijn in beslag ge nomen. De bestuurders hadden als enig verweer, dat zij dach ten dat het rijverbod niet meer gold op het tijdstip waarop zij reden,. 50 minuten na middernacht. Het rijverbod is echter verlengd tot 3 uur 's nachts. Treurig is het wat de gemeente raad deze maand heeft gepres teerd. In twee avondvullende vergaderingen zag het geen kans klaar te komen met de agenda. Gisteravond spande de kroon. Nadat er bijna vier uur over één .onderwerp was gesproken, werd de rest van de agenda afgeraf- feld. Enkele knelpunten (zoals de problemen rond de jeugd raad) moésten bovenden nog worden overgeheveld naar de volgende vergadering. Duitdelijk is dat er te lang en te veel wordt gepraat in de raad. Voor een deel is de oorzaak te zoeken bij de commissies, die geacht worden de zaken vooraf door te spreken. Geregeld krijgt men daar echter de stukken een dag voor dé vergadering van de commissie thuis en dan kan men de volgende dag er (nog) niet zinnig over praten. Dat praten komt wel in de raad. Daar vormen dan warrige beto gen, zoals die van PvdA-fractie- voorzitter A. Verlinde gister avond, geen uitzondering. Dui delijk werd gisteravond in ieder geval, dat deze nieuwe voorzit ter geen gelukkige keus is ge weest om voorganger Boscbman op te volgen. Dat vindt na gis- teravond ook een deel van .zijn. achterban. Schiedam -In twee houten bie- venbssen, die in de hal van een flat aan de Noordvestsingel staan, brak zaterdag een brand je uit. De brandweer wist het vuur met een hogedrukstraal snel te doven. Vermoedeljk is het brandje "voor de lol" gesticht. Schiedam Het Schiedamse Toonkunstkoor geeft zaterdag 15 december een uitvoering van het Weihnachtsoratorium van J-S. Bach in de Grote Kerk. Als solisten treden op de sopraan Trudy Koeleman, de alt Tony Jaanus-Rebel, Paul Schotsman, tenor, John Bröcheler, bas en de organist Tijn van Eyk. Medewerking verleent het kamer orkest Arrangelo Corelli. Het geheel staat onder leiding van Aad van der Hoeven. Het concert begint om acht uur. De toegangsprijs is 7,50 gulden, leden van Toonkunst, houders van het cultureel jeugdpaspoort en 65-plussers betalen vijf gul den. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW en 's avonds aan de kerk. Vlaardingen In een lokomotief van de Nederlandse Spoorwe gen ontstcad maandagmorgen brand. De machine, die alleen reed, was ter hoogte van de Del taweg toen in het verbrandings circuit een brand ontstond. De machinist, de 41-jarige B.B. uit Rotterdam, bluste het vuur met een schuim blusser. Er ontstond vertraging in het treinverkeer van een half uur. Schiedam Na een bijna vier uur durend debat is de ge meenteraad gisteravond akkoord gegaan met het uitgeven van ongeveer de helft van de watermiljoenen. Die ongeveer vier en een kwart miljoen gulden zal worden besteed aan de verbouwing van het Passage Theater, het verbeteren van drie zalencomplexen, de aanleg van een aantal sportvelden en het bouwen of verbouwen van vier consultatiebureau's voor de kruisverenigingen. In de gemeenteraad ontstond een felle discussie over de manier waarop het college van burge meester en wethouders dze zaak aan de raad voorschotelde, nder aanvoering van PCG-frac- tievoorzitter P. Poot meende een groot deel van de raad, dat het college had gefaald aan. te geven waarom het geld aan deze vier objecten werd besteed en niet ergens anders aan. Een ordevoorstel van de heer Poot om de zaak naar een vol gende vergadering te schuiven, waarbij het' college dan het waarom kon aangeven, werd op het kantje verworpen. Het met de „college-getrouweh" mee- - stemmen van VVD-fractlevoor- zitter G. Verhulsdonk was nodig, om de stemming in 1817 te la ten eindigen. In de daarops volgende, ellenlange discussiepvér de vier agenda punten bleek duidelijk dat een aantal raadsleden zich zorgen maakten over de financiële ge volgen, onder meer wat betreft de exploitatie-tekorten n de toe komst. Uit het betoog van de wethouder van financiën C. J. M. Bolmers viel op te maken dat hij van plan is van de tien miljoen gulden, die zijn verkregen bij de afkoop vn het watercontract, er 8,2 mil- - joen Ae bestedfin-.en de rest -van. de tierï miljoen als reserve" fë houden. Ook zal bij de bouw van het Pas sage-theater om het fors uit de hand lopen van de kosten, zoals bij zwembad zuid, te voorko men, de Dienst Gemeentewer ken. als bouwheer wordt be noemd. Toen de raad om kwart voor twaalf was uitgepraat bleken al de vier punten zonder hoofdelij ke stemming aangenomen te kunnen worden. Een vraag van WD-er E. de Brabander maakte duidelijk dat het college de zaak niet hele maal goed had voorbereid. Wet houder Bolmers moest erkennen dat pas gistermorgen contact werd opgenomen: met de eige naar van het pand, dat bij het Passagetheater zou moeten wor den getrokken, terwijl het plan voor de verbouwing al tijden; leeft. Schiedam Bij schilders werkzaamheden in het ge bouw van de hevelinstal latie achter de Margriet- hal, dat er staat ten be hoeve van de riolering werd de 28-jarige Utrecht se l akspui ter M.F. van E. onwel tijdens zijn werk. Hij bevond zich in een tank van 30.000 liter, droeg geen gasmasker en werd vermoedelijk be dwelmd door het uit het verdunitingsmiddel in zijn lak opstijgende dampen. Door de GG en GD werd hij naar het Gemeentezie kenhuis overgebracht, waar hij is opgenomen. Schiedam Sinds 1 december kan men vanuit Schiedam auto matisch telefoneren met Portu gal. Dit geldt voor het gehele telefoondistrict Rotterdam. Om Portugal te bereiken moet men eerst het internationale toegangsnummer 09 draaien en na de daarop volgende kiestoon het landnummer van Portugal 351. Bij de PTT is het mogelijk om lijsten aan te vragen met de belangrijkste automatisch be reikbare netten in Portugal. Schiedam De heer J. van Vliet mag zijn tenniscoraplex niet in oos telijke richting uitbreiden. De gemeenteraad besloot dit gisteren met algemene stemmen. Met een uitbreiding ten zuiden van Game in het Volkspark ging de raad wel akkoord, maar de heer Van Vliet had al eerder laten weten dat hij dit alternatief zou afwijzen omdat de velden dan niet te exploiteren zouden zijn. Triest ligt deze schoor steen ergens in een hoekje bij het Stedelijk op de Hoogstraat. Geen alterna tief kunstobject la Co bra. maar één van de vijf schoorstenen die de win keliersverenigingCity Centrum in de binnenstad heeft geplaatst. Een vier kant langwerpige doos, waaruit de Schiedamse koper aantrekkelijke prijzen kan slepen, zoals reizen naar Mallorca, Go thenburg, Londen en Pa rijs. Deze schoorsteen bleek echter niet bestand te zijn tegen de sleutelen de fanaten (om de prijs in de wacht te slepen, moet men met een sleu tel, die zwarte pieten op koopavonden uitreiken, de schoorsteen openen en daar een bandrecorder uithalen). Niet elke sleu tel paste uiteraard, maar daar schenen enkelen zich niet om te bekommeren. Niettemin noemt City Centrum de actie nu al een groot succes. Groe pen mensen gaan geza menlijk alle vijf schoor stenen langs om de sleu tel uit te proheren, aldus de heer Van Dalen van de vereniging. „Wij hebben studenten de mensen la ten volgen. Ze liepen echt in een circuit rond. We hebben trouwens al reac ties van buiten de stad gekregen over deze actie, onder andere uit Amstel veen", aldus de heer Van Dalen, die het allemaal „ontstellend fijn" vond, deze Schiedamse winkel primeur. Tijdens de vorst van de afgelopen dagen dreigde de actie even te stagneren. De in de schoorsteen geplaatste bandrecorders waren niet bestand tegen de vroeg ingevallen koude en gin gen al naar gelang de thermometer meer en meer onder het nulpunt daalde, langzamer lopen. Gevolg; een Sint met een wel erg zware basstem. Een scheut speciale win- terolie deed echter won deren. Vanavond is uw laatste kans om een prijs weg te slepen. Nog enkele buitenkansjes liggen in de schoorsteen op de ge lukkige te wachten. Wethouder mevrouw Verwey (PvdA) van Sportzaken gaf toe dat de exploitatie iets moeilijker zou worden als de twee tennis banen ten zuiden van Game zouden komen. „Maar dat is geen argument om aan het Voikspark te knabbelen"De re den van burgermeester en wet houders om uitbreiding in ooste lijke richting tegen te gaan is de aantasting van het Volks park. Er zijn plannen, om hét Volkspark en het Julïanapark tezamen aantrekkelijk te maken voor het publiek Omdat binnenstedelijke recreatie volgens b en w in deze tijd zo ontzettend belangrijk is on de rzoeking en wijzen uit, "dat" dë vrijè tijd vödr mtgeveer zeventig procent wordt doorge bracht in of rondom de woning gaf het coiiege er de voorkeur aan uitbreiding in oostelijke richting van Game tegen te gaan. Een uitbreiding ten zuiden van Game stuit volgens b en w op minder bezwaren. Dit deel van het Volkspark heeft aanmerke lijk minder waarde voor de al gemene recreatieve functie van het park. „Het is belangrijk dat de mensen een park hebben om te wandelen", aldus wethouder Verweij, „een tennispark omge ven door hekken zal een afge sloten terrein vormen. Het is een aantasting van 't park door er een hoek uit te halen". VERWORPEN Toch kreeg de heer Van Vliet tij dens de stemming over drie al ternatieven bijna zijn zin. Het voorstel om de uitbreiding in oostelijke richting te staan werd slechts met tegen 15 verworpen. Omdat eerder ook een volledige afwijzing van het verzoek van Van Vliet was ver worpen, bleef het derde voorstel over. De milieubewuste wethouder Ver weij („Het leven in dit gebied is arm aan natuur, elk stukje grond om te wandelen moeten ■we in stand houden") kon zich wel vereniging met uitbreiding in zuidelijke richting, evenals de raad. Schiedam Het afzetgebied voor afgedankte dieren is weer met een exemplaar verrijkt. Zaterdag werd een bastaard-herder, ees bruin-zwarte reu, na:tr het asiel in de Sint Annazus- terstraat gebracht. De politie had de hond, die losliep, in het Prinses Bea- trixpark opgevangen. Vlaardingen In de Grote Kerk aan de Markt wordt zondag een Open Deurdienst gehouden. De dienst wordt geleid door de voormalig Vlaardingse predi kant, dominee W. C. Sirag. Het thema van zijn toespraak is „Waar is het paradijs". De Cantor ij van de Grote Kerk o.l.v. dirigent De Graaf, ver leent haar muzikale medewer king. het orgel wordt bespeeld door de organisten G. de Graaf en M. C. van Noort. De Open Deur-dienst is speciaal bedoeld voor die mensen die om wat voor reden dan ook, niet re gelmatig kerkdiensten bezoeken. De dienst begint om tien uur. Aan hef begin van een slepende raadsvergadering werd gister avond de heer J. K. Looij officieel als raadslid voor de Partij van de Arbeid geïnstalleerd. Hij nam hiermee de opengevallen plaats van de heer N. C. Kerkhoff in. Tegelijkertijd nam het kersverse radaslid ook plaats in de Studiecommissie Geestelijke Volksge zondheid, de Sociale Adviescommissie en de Commissie voor On derwijszaken. De heer Looij is als ambtenaar werkzaam in Rot terdam. Schiedam Ook de PPR heeft, als laatste van de linkse partijen, haar ver kiezingsprogramma voor de gemeenteraad in 1974 vastgesteld. Op de leden vergadering werd vrijdag besloten, dat met PvdA, D'66 en PSP zal worden gestreefd naar een gemeen schappelijk kernprogram ma. De PPR zal echter alleen aan een progressief pro grammacollege meewer ken, als aan elk van haar voorwaarden wordt vol daan. Zo wil de PPR dat de wethouders verantwoording schuldig zijn aan alle fracties, die het college steunen, dus niet alleen aan de eigen fractie. De Radicalen vin den dat er een optimale wissel werking dient te zijn tussen de fracties en het college, opdat het beleid werkelijk door de fracties wordt bepaald. De wet houders zouden hiertoe bereid moeten zijn: een continu over leg en een continue informatie stroom moeten wederzijds tot stand komen. De PPR stelt deze voorwaarde omdat, zoals de partij zegt, „niet alle tot de linkse partijen behorende volksvertegenwoordi gers progressief bleken te zijn" bij het huidige programcollege. Hoogst belangrijk vindt de PPR de mentaliteit en het inzicht van de leden van de fracties en van de wethouders. Beoordeling van personen zou daarom deel moe ten uitmaken van de onderhan delingen tussen de linkse partij en. De Radicalen vinden het vanzelfsprekend dat de verkie- zlngscom missie over de onder handelingen verantwoording af legt aan de ledenvergade ring, Dit orgaan zal dan uitein delijk de beslissingen moeten nemen. GEVANGENE Bij samenwerking lussen de link se partijen bestaat de kans, dat de progressieven. niet de meer derheid behalen bij de verkie zingen. Mocht het progressief programcollege toch worden ge doogd, dan wil de PPR dat de ledenvergadering zich uitspreekt over de wenselijkheid van een dergelijk college. Deze maatre gel wil de radicale partij omdat „gedegen" het risico met zich meebrengt, dat het college de „gevangene van de andere par tijen" wordt. De PPR zal streven naar het tof- standbrengen van een „scha- duwcollege". De partij vindt dat de kiezers er recht op hebben te welen wie in een progressief college deel gaan uitmaken van het dagelijks bestuur van de stad. KWALITEIT De ledenvergadering heeft vrijdag ook de kandidatenlijst vastge steld. Voor de gemeenteraads verkiezingen in 1974 zijn kandi- dat gesteld: 1. Hans van der Wilk, 2. Herman Noordegraaf, 3. Hans Olde Mormikhcf, 4. Jac ques Voorwald, 5. Ben Savels- bergh, 6. Daaf Rensman. De PPR wil verder nog een eigen wethouder. De partij vindt dat de „kwaliteit" van het program college afhankelijk is van het hebben van een eigen wethou der. De PPR wijst er wel op, dat het willen hebben van een eigen wethouder beslist niet wijst op „brokken". De kans op het totstandkomen van een pro gramcollege zou niet door deze eis mogen worden ver kleind. Mocht het program college van de progressieven door de verkie zingsuitslag niet kunnen worden gerealiseerd, dan zal de PPR aan de totstandkoming van een ander college niet meewerken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1