De verwisselde paarden Koffers vol mooi-praterij en doordmmmerij aan de deur: Brievenhoékje De prijswinnaars Hallo allemaal Sint en Piet zijn in het land Mag ik even bellen? SLHIEDAMSCHE COURANT DiNSJAü 4 DECEMBER 19V4 Sinterklaas vindt de autoloze zondag niet erg. Hij kan nu met zijn paard rustig op de grote weg lopen en zo kan hij lijn opschieten. Vandaag is het ook zondag. Sint en Piet zijn al bij en kele families op bezoek ge weest en als het tegen de avond loopt gaan ze wat eten in een klein restau rant. Ze hebben geen tijd om naar huis te gaan want straks, ais het helemaal donker is, moeten ze de da ken op. Piet bindt het paard vast aan een hekje. Er staat nog een paard. Het is een schimmel, net itóls het paard van Sinter klaas. Als Sint en Piet naar binnen gaan komt de baas van het paard aanlo pen, Hij heeft eieren ge bracht en komt door de achterdeur naar buiten. HJJ kijkt erg verbaasd als hij plotseling twee dezelfde paarden ziet staan. „Welke is nu van jou, Jannus?" mompelt hij. Het is voor het restaurant nogal don ker. Hij kan het niet zo goed zien. Deze is het, denkt hij, „Alé Fons, kom", en hij springt in het zadel. Het paard van Sin terklaas kijKt verbaasd om ais hij voelt dat er iemand op zijn rug springt. Is dat zijn eigen baas wel? Maar hij loopt toch gedwee de straat uit als Jannus „hort" zegt. Al gauw gaat het in galop. „Zo Fons, je hebt er zin in'3, zegt Jan nus. Meestal loopt Fons niet zo hard. Hij is al oud. Nu Jannus op zondag niet in de auto mag gaat hij al tijd op het paard naar het restaurant. Dat vindt Fons wel gezeliig. Maar hij doet het altijd kalm aan. Behal ve vandaag. Hij draaft langs de weg en...Wat doet hij nu? Hij neemt een aan loop en springt op het dak. „Fons, niet doen", schreeuwt Jannus, „Ik heb hoogtevrees. Help! Als Sint en Piet naar buiten komen klimt Sint vlug op het paard. Hij heeft hele maal niet in de gaten dat het zijn eigen schimmel niet Is. Sint vindt wel dat zijn paardje erg langzaam loopt. „Vooruit opschieten Schimmeltje'% zegt hij, "we moeten 157 daken op". Maar het paard bonkt met zijn snoet tegen het raam van één van de huizen. Er komt een hand naar buiten met een stuk brood er in. Smak, smak, smak, doet het paard. Op is het. „Heb jij Schimmel vanmorgen geen eten gegeven?" vraagt Sint aan Piet. „Ja hoor Sint, haver en wortels en paardenkoekjes". „Hij eet oud brood. Dat lust hij niet eens", zegt Sint ver baasd. Maar ze zijn nóg verbaasder als blijkt dat het paard het dak niet op wil. Anders vliegt Schim mel de daken over maar nu wil hij niet. Hij houdt zijn benen stokstijf. „Help, help", klinkt het opeens bo ven hun hoofd. „Er staat een paard op het dak met een man", zegt Piet. „Dat is mijn schimmel", roept Sint, „maar waar zit ik dan op?" Hij springt op de grond en bekijkt het paard eens goed. „We hebben het verkeerde paard gepakt", zegt hij." Piet fluit naar Schimmel op het dak en die begint opeens te steige ren en plof, daar staat hij al op de grond. Jannus hangt aan zijn hals en ziet bleek van schrik. „Ik denk dat dit uw paard is", sta melt hij, „de mijne loopt nooit op daken". „U hebt het verkeerde paard geno men", lacht Sint, „deze is van u. Hij deed zo mal. Hij bonkte tegen een raam en toen kreeg hij oud brood". „Ja, dat doet hij altijd. Daar woont een oude dame en die geeft..." zegt Jannus. Maar Sint en Piet zijn al verdwenen. Ze staan op het dak. „Hoe hoe", roept Piet en wuift. „Alsjemenou, het lijken wel akrobaten", zucht Jan nus, „en dat paard kan wel in het circus". Dan springt hij op de rug van Fons. „Alé jongen" zegt hij en met een slakkengangetje loopt Fons de straat uit ANKE Elma v. d. Saint: Je briefje is wat verlaat. Ik wilde ie nameljk een brief thuis sturen maar toen zag ik dat er geen adres onderaan de oplossing stad. Dat ging dus niet Ga je woensdags altijd vrij zwemmen? Er» donderdags van school. Heb je al een diploma? Gezellig zeg, stripverhalen le zen. Hebben jullie een heleboel stripboekjes? Je hebt een mooi cijfer voor handwerken. Waar zijn jullie op het ogenblik aan bezig? Kun je al veel versjes op de blokfluit? Van Arend Stokje en Piet Hein? Liëtte de Vreede Zo, zo, wat een feesten. Feliciteer alle jarigen maar van me. En wil je ook va der en moeder feliciteren? Ma ken jullie daar ook een beetje feest van? Sinterklaas zal het wel moeilijk vinden om nog wat cadeaus te bedenken na al die verjaardagen. Ik vind die auto loze zondag heerlijk. Je kunt nu 20 rustig, zonder lawaai, fietsen. Is ds spierpijn gauw overge gaan? Wat hebben jullie alle maal mooie namen zeg. Marcel Leyecaar Een sjoelbak en een racebaan vervelen niet zo gauw, vind ik. Je moet het na tuurlijk niet te vaak doen. Zo af en toe. Dan blijft bet leuk. Heb je je tekening ontdekt? Ik heb alle tekeningen maar hij elkaar geplakt. Zo kwamen er veel kinderen aan de beurt. Lize de Bruin Is je verkoudheid nu weer helemaal over? Ben je ook naar de Intocht van Sfci ge weest?' Ik vond het leuk dat je ook eens meedeed. Zijn de school en de kleuterschool dicht bij jullie huis? Je had de oplos sing helemaal goed. Pan! Jansen Ik zal proberen aan je wens te voldoen ats je nog eens een prijs wint. Maar dan moet er toevallig net een boek over wielrennen bij zijn Ik hoop het maar. De winnaars van het jongens- en meisjesnamenkruiswoordrsad- set (wat een lang woord he?) zijn: Paul Jansen twaalf jaar, Sandra Rensen acht jaar, Jac queline Dlelessen acht jaar, Lize de Bruin acht jaar, Maxim van Ooyen zes jaar. Hans Her berts dertien jaar. Jullie krijgen een boek thuis ge stuurd. De oplossing was: 2 Es ther, 7 Arda, 9 Ida, 11 Ru, 12 Monika, 18 Na, 18 Don, 20 Nart, 22 Done, 23 Bea, 24 Arie, 25 Bet, 27 Enny, 28 Do, 29 Lena, 30 Klaas, 31 Ina. 32 Joan. VERTI CAAL: 1 Harm, 2 Ed, 3 Sam, 4 Han, 5 Rik, 6 Na, 8 Ru, 10 Dan, 13 Ót, 14 Isabella, 15 Corinna, 17 An, 18 Doreen, 19 Niena, 21 Net, 22 Da, 26 José, 28 Da, 29 Li, 30 Ko. Ik kreeg al veel oplossingen bin nen van bet Sinterklaas kruis woordraadsel en stapels orach- tig gekleurde kleurplaten. Deze" week is er geen puzzel. Jullie hebben al zoveel te doen gehad met de extra puzzel en de kleurplaat. De prijswinnaars van het Sint-Kruiswoord komen volgende week in ons hoekje te staan. Ik denk ook dat je na vijf december niet veel tijd hebt om te puzzelen want je gaat na tuurlijk meteen met je nieuwe cadeaus spelen. Morgen is het zo ver, de grote pakjesavond. Of misschien hebben jullie zon dag al Sinterklaasavond ge vierd. Ik wens ullie veel plezier. Hanneke Boot V/at leuk, dat je zusje nog steeds schrijft aan dat meisje. Ik ken haar niet. Maar ze las. dan in ieder geval wel de jeugdboek. De meeste kinderen schrijven lange brieven maar bet zijn niet altijd dezelfde. Dat wisselt erg. Onze katten zijn er nog steeds. Heb je al een naam bedacht voor het parkietje? Dit was het laatste briefje weer. Dag allemaal, veel groeten en een gezellige Sinterklaasavond. ANKE Sint, mag ik even bellen? Dit rijmpje is van Ellen iedere nacht lig ik te dromen of Sint toch gauw mag komen. Ik doe altijd heel goed mijn best misschien doen Sint en piet dan wel de rest. {Ellen Droog negen jaar) Sint en Piet zijn weer in het land ze zijn gisteren gestrand zij kwamen met de boot die leek zowat van lood hij was volgeladen met heel veel pakjes die zaten in zakjes De Sint zei: „nu gauw aan het werk kijk, daar rijn de pakjes met merk. Deze moet naar Pietje en die naar Marietje een oak die moet naar Sanders ossie, possie, in Spanje gaat het wel anders. Hier zijn veel kinderen maar dag mag niet hinderen'. „kom", zegt opeens een Piet, „we zingen een gezellig lied" En hup, daar zingen ze al intussen komen ze aan wal „Kom Piet, verdeel de taken we gaan de kinderen blij maken". (Mercula Bergwerf, negen jaar) Vele kleintjes maken één grote, dat zie je maar weer aan deze tekening. Kijk maar goed of de jouwe er ook bij staat. De Sinterklaaste keningen xljn var»: 1 Christine Kluilers, 2 Joe- lie Moassen, elf jaar, 3 Peter Tan, elf jaar, 4 Eddie de Wilde, zes jaar, 5 Wendela Mul der, ó.Corina Broos, zes jaar. 7 Elma Kok, B Na nette Bergwerf, vijf jaar, 9 Irma Feenrira, elf jaar, 10 Lydïa Ter- moshuizen, vijf jaar, 11 Hanneke Boot, twaalf jaar, 12 Gijsacht jaar, 13 Ronald Klui- ters. vijf jaar, 14 Ineke de Wilde, acht jaar, 15 Morjon Torremans, T<S Anja van Etten, 17 Mar cel leyenaars, 18 Anita v, d. Ben?. Huisvrouw tippelt er nog steeds in SCHAAMTE Aangifte wordt er maar zelden gedaan. Het schaamtegevoel in de boot te zijn genomen, over heerst en men zwijgt. Hoofdin specteur L. van Slooten uit V! aard Leg en daarover „Een juist beeld van deze gevallen Is daardoor moeilijk te krijgen. Toch zou het beter zijn als men, zodra er twijfel is, de politie belt- Als de bewoner zelf ver geet om naar de prijs te vragen Is er vrij weinig te doen. Het komt op bet civiele vlak te lig gen. Misschien kunnen we er niets aan doen, maar verwijzen kunnen we altijd". En boven dien: een ander wordt daardoor misschien vcor een forse finan ciële miskleun behoed. Zo heeft ieder politiekorps z*n er varingen met oplichterij, zoete verkoop-smoezen, waar goedge lovige huisvrouwen klakkeloos inlopen. Groepscommandant Van der Stoep uit BrieHe herin nert zich zo'n geval van enige tijd geleden, waarbij deur aan deur kostuums werden gevent. Zo te zien van aardige kwaliteit, maar bij nader onderzoek ble ken de pakken van ellende uit elkaar te vallen. Veel valt er vor de „sterke arm" niet te doen bij de klacht daar over, als de beduvelde koper geen duidelijke beschrijving heeft van zijn oplichter. Een duidelijke lijn tussen zuivere op lichterij en "listige kunststre ken", zoals ze op de politiebu reaus worden genoemd, is overigens niet te trekken. Bo vendien is er voor het verkopen van "drukwerk" geen vergun ning nodig. Maar dan nog vra gen naar een legitimatiebewijs ■of een rijbewijs of iets derge lijks. raadt de politie aan. En als je er zelf ingetrapt bent en de neiging voelt om dat niet aan de grote klok te hangen, toch de politie tippen, want an deren kunnen ook gedupeerd worden. NIET BINNEN LATEN En dan, waarvoor Vlaardings hoofdinspecteur een nog grotere waarschuwing nodig vindt: „Iaat nooit een vreemde in je huis. Ook al ziet de man er nog zo betrouwbaar uit. Op de televisie is er al herhaaldelijk voor gewaarschuwd: er zijn He- haaltje binnen weten te dringen, misschien niets zullen opdrin gen, maar inmiddels wel de In ventaris opnemen en het vooral op antiek hebben gegrepen. Zit er iets van waarde dan Is de kans groot dat de bezochte be woners binnen niet al te lange tijd geconfronteerd worden met een Inbraak of diefstal. De man aan de deun per defini tie hoeft het geen oplichter te zijn. Maar hoe weet de huis vrouw wie wel en wie niet te vertrouwen ïs? Door gewoon nuchter te blijven en voor zich zelf uit te maken of ze de aan geboden waar nu wel wil heb ben of niet, zeggen de ambulan te handelaren. Kijk. als je een wasmachine of een stofzuiger nodig hebt. ga dan liever naar een winkel en vergelijk. Daarvoor hoef je niet terecht bij een deur-verkoper. Wordt bet aangebeden artikel zo mooi voorgesteld en worden er gigantische bedragen voor ge vraagd wees dan op je qui vtve. WAT HEB JE ER AAN Zo blijken bepaalde organisaties de laatste tijd druk doende om electronische telmachines aan de man te brengen. Spotgoed koop, dat wel, maar wat heb je er aan? Waarschuw daar liever tegen, zeggen de ambulante bandelaren, want op zichzelf ia het een eerlijke zaak, dèc ze die dingen willen verkopen, alleen: je hebt er geen barst aan en op den duur voel je je toch bedro gen. Laat je niet overrompelen door mooie praatjes en doordramme- rij. "Een eerlijke huis-aan-huls- handelaar zal dan weinig last ondervinden van zijn niet-bona- fide collega's. Want de huis vrouw kent haar geregelde huis bezoeker. Hij belt regelmatig aan haar deur, ze weet wat hij te bieden heeft en daarmee heelt hij goodwill gekweekt. Wat dat betreft maken we ons niet al te druk", aklus de ambu lante handel. Later op de avond zal zijn klant zich misschien toch lichtelijk in de maling genomen voelen. Heeft 2e niet te veel betaald? Is de kwaliteit van wat ze aan de deur kocht echt wel zo supe rieur? En had ze die handdoe ken. boeken en borstels nou wel edit nodig? En dan: een verge lijk met de winkelprijs of het besef iets overbodigs gekocht te hebben maakt het allemaal nog sjagrijniger. Maar vaak is het dan te Iaat en (valse) schaam te - ze is er tenslotte zelf inge tuind - weerhoudt haar om de miskoop door te geven aan de politie. Jammer, zegt de politie. De kerst kaarten, de onbetekenende ze gels, en lappen stof voor "het goede doel" zijn vaak een han dige dekmantel voor eigen In komsten. Het "goede doel": de zak van de niet-bonaflde venter. Want ondanks de vrij strenge voorwaarden (de reglementen van de Kamer van Koophandel en de Ambulante Handel) lopen er nog profiteurs rond, die mis bruik maken van de goedgelo vigheid van huisvrouwen. Daar mee benadelen ze niet alleen hun klanten, maar ook hu» wel betrouwbare collega's. ',e Is naïef, de gemiddelde huis vrouw, zegt de politie. En dat maakt haar een gemakkelijke prooi voor niet-bonaflde venters. Snel ontroerd door mooie praat- jes en gevoelig voor de argu menten om te kopen» gaat ze al gauw door de knieën. Vooral als de man al half binnen staat en steeds meer aandringt. 06k als het gaat om nep-verzekeringen en abonnementen op niet-be staande bladen en tijdschriften. Inspecteur J. Swart van de D&rdt- se recherche noemt het "om- de-tuin-leiderij". „Het Is niet al tijd direkt een kwestie van af- perserij of opzettelijke knoeie rij", zegt hij. „Ze maken vaak ëel erger is de pure geld-afper- serij. De slachtoffers daarvoor zijn veelal alleenstaanden en bejaarden. Vooral rond deze tijd, waarin de schoorsteen z'n veegbeurt moet hebben en het tuintje opgeknapt moet, krijgen zij regelmatig mensen aan de deur die dat karweitje wel even willen opknappen. Vervelend wordt het als de potentiële klant in z'n enthousiasme vergeet om naar de kosten te vragen. Is het karwei - vaak maar half - ge- klaard, dan volgt de onplezieri ge verrassing fenominale be dragen. En protesteer daar maar eens tegen. De afspraak was Immers gemaakt. gewoon misbruik van de lichtge lovigheid van de hulsvrouwen, die overdag niet kunnen over leggen met hun echtgenoot. Zo ken ik een veihaal van een man, die met een koffer de huizen langs ging met daarin Zwitserse stoffen. Van prima kwaliteit, dat stuk voor stuk te klein om er iets van te maken. Zoiets is ei genlijk geen oplichterij, maar een puur handig handelszaakje. Eertijk of niet". De man voor de deun met zijn schoenneus al op de drempel ként z'n vak. Hij weet hoe hij zijn klanten moet bespelen. Met een aangrijpend verhaal over de krappe gezinsbeurs en de slechte tijden voor zijn branche. Met een overre dend praatje over de beste kwaliteit van zijn koopwaar óf met een houding van "ik kom natuurlijk als geroepen". Doet hij zijn werk goed, dan zwicht zijn klant. Meestal de huisvrouw. Mest voor het tuintje van twee bij twee meter blijkt plotseling bitte re noodzaak. Die prachtige aanbieding van die „echt wollen" dokens lijkt een buitenkansje en als je er die zielige gehandicapte kindertjes mee kan helpen, waarom dan ook niet nog wat ander spul gekocht? Vraag daarom, adviseert de poli tie, naar een vent-vergunnig of een legitimatiebewijs. Is het een eerlijke zaak dan zal de venter daar geen enkel bezwaar tegen maken. Maakt hij heftige be zwaren en voelt hij zich "bele digt" om het wantrouwen, dan is een telefoontje naar het plaatselijk politiebureau wellicht nuttig, NAlEF

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3