SCHIEDAMSCHE COURANT voor PROVINCIE GEEFT WETHOUDER GELIJK Catch met Prima o Wilton van BUITENLANDSE TELEVISIE PROGRAMMA 'SOP DE BUIS WF Hoofdluizenplaag op lagere scholen doden bij ongeluk op -weid- Minder geld voor kinderboerderij Kerstzang Mannenkoor Geen overdracht milieuzaken mm Jan Heydra de sterkste Paarse stoeipakjes in de ring Kanarie van Van der Most de mooiste Maandag 10 december 1973 4 pagina's 59ste jaargang no. 24891 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redattie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Onder de kop „Het moet kunnen voor 9.27 miJjoen" heeft de gemeentelijke voorlich tingsdienst de Schiedamse be volking op de hoogte gesteld van op welke posten in 1974 be zuinigd zal moeten worden, hi het totaal komt voor de plant soenen en wandelplaatsen 2.089.000 gulden beschikbaar; dat is 208.000 gulden meer dan In 1973. Desondanks moeten er op deze post de nodige bezuinigin gen worden toegepast. Een hiervan is de beknotting op de stadsversiering: het plaatsen van bloembakken, zo'a zeshon derd stuks verspreid over de hele stad, en. het regelmatig vullen.van de vaste plantenbor- ■dërsjn drukke winkelstraten. Was- hiervoor in de vorige; be- ";;grötmg 40.000 gulden gereser veerd in 1974 is hiervoor sledhts 30.000 gulden uitgetrokken. Nu 'het winter is met boos en koud weer zullen de Schiedam mers'de vrolijke bloemstukken nauwelijks missen. Zodra echter in.net voorjaar het eerste groen weer begint te verschijnen; zal iedereeen zich moet realiseren, dat het hoogstwaarschijnlijk „dag bloembakken, dag mcoie planlenbcrders" belooft té gaan worden. Een feit is echter, dat hethuidige Schiedam een „op- vrolijkertje" heel goed kan ge bruiken. De aanwezigheid hiervan is door de bevolking altijd zeer gewaar deerd, zelfs al vierden sommi- gen van hen er bun vernielzucht op bot of werden er vaak plan ten gestolen. De kinderboerderij in hef Seatrixpark. Dat' de dienst Gemeentewerken volgend jaar slechts 30.000 gul den gaat en. mag besteden aan de dieren, stemt tot nadenken. Hieronder vallen de- voedselte- DIEREN korten en de verzorging van de watervogels in onze wandelpar ken,'maar tevens van de leven de have van onze zo wijd en zijd bekende kinderboerderij. Dit unieke plekjé met z'n, uitge breide fauna moet in zijn huidi ge staat gehandhaafd blijven Öf dit met het hiervoor uitge trokken bedrag mogelijk is mag worden betwijfeld. Bij de plaatselijke natuurvrienden leeft dan ook de hoop en de ver wachting, dat onze volksverte genwoordiging zich nog eens ex tra zal bedenken alvorens zij hun fiat verleent aan deze, voor de leefbaarheid van de stad zo kwetsbare punten van bezuini ging- f Schiedam Op diverse iageTe scholen in Schiedam is hoofdluis gesignaleerd. Naar schatting zijn 250 kinderen ermee besmet. De GG en GD heeft reeds maatregelen te gen de plaag genomen. Overwogen wordt om na de kerst vakantie geen kinderen meer tot de scholen toe te laten, die last van hoofdluis hebben. Vooral na de laatste zomervakantie is op een groot aantal scholen hoofdluis geconstateerd, behalve bij het Jager ook op de scholen voor kleuter- en voortgezet onderwijs. Op de meeste scholen komt de hoofdluis incidenteel voor, bij enkele scholen is sprake van een plaag. Deze toename van hoofdluizen, die aanvankelijk teruggedron gen waren door de hygiëne, is een landelijk verschijnsel. Ook bij volwassenen komt hoofdluis voor. Het ongedierte wordt vergedragen vie kledingstukken en hoofddeksels, maar eveneens door het gebruiken van eikaars kammen. Hoofdluis wordt veroorzaakt door onzindelijkheid op het hoofd, maar de insecten komen tevens voor op gewassen en gekamde hoofden. BESTRIJDING De gemeentelijke geneeskundige dienst heeft zich in de afgelopen maanden toegelegd op de be strijding van het kwaad, Assis tenten van de dienst controleren veelvuldig op de scholen en grijpen waar ndig in- Zij be handelen dagelijks tientallen schoolkinderen, bovendien wor den de ouders voorgelicht over Schiedam Gedeputeerde jSfilfefi Staten van Zuid-Holland hebben telefonisch aan de Rijnmond laten weten dat de overdracht van grenstF ver^ch rijdende mHxeuza* ken^jioor gemeentes aan Rijnmond niet doorgaat. De provincie heeft meegedeeld dat goedkeuring op een wijzi ging In de begroting van Rijn mond, waardoor dat mogelijk werd, zal worden onthouden. Dat gebeurt om financiële rede nen. De ontwikkeling geeft de gemeen tebesturen van plaatsen die te gen deze zaak hebben geprotes teerd gelijk. Zo heeft wethouder C. j. M. Bolmers van Schiedam al verscheidene keren opge merkt, dat de door Rijnmond voorgestelde regeling oneerlijk „Wij zijn niet tegen het overdra gen van bevoegdheden aan Rijnmond", vertelt hij, „maar wel tegen de financiële janboel die het openbaar lichaam er ten opzichte van de gemeentes van maakt". De .oneerlijkheid ligt in het feit dat elke gemeente na de over dracht van de bevoegdheden een bijdrage moet betalen naar de grootte van de gemeente. Daarbij blijft buiten beschou wing hoeveel vervuilende bedrij ven elke gemeente heeft. Schiedam heeft volgens wethouder Bolmers de laatste tien jaar een beleid gevoerd dat er op gericht was schone industrie aan te trekken. Vervuilende bedrijven die werden geweerd, vestigden zich dan meestal in Rotterdam of Vla ar dingen. VEEL MEER „Vlaardingen zou, omdat het vrij wel evengroot is als Schiedam, net zoveel moeten betalen als wij. Zij zouden echter onein dig veel meer gebruik maken van. de toekomstige Rijnmond- milieudienst", aldus de wethou der. .,Een andere verdeling zou eerlij ker zijn. Dat zcu bijvoorbeeld kunnen door per geval te beta len. Ik weet dat dat in de prak tijk erg moeilijk is, maar het moet mogelijk zijn een financië le regeling te treffen". „Schiedam heeft maar één grens overschrijdende vervuiler. Dat Maasland Een aantal pupillen- leiders van MW-27 benutten hun vrije zaterdag door deelna me aan 'een prestatieloop in Delft, georganiseerd door de IJsvereniging MW had op de IVi km. zes deelnemers, J. Hey dra, S..van Erven, T. Denkers, L. Jansen, T. Jansen en R. van Uffelen. Jan Heydra 2orgde jvoor een Maaslands succes, 'door alle deelnemers achter zich te laten en als eerste de streep te passeren. 9 Tanker Cleaning, de enige grensoverschrijdende vervuiler in Schiedam. is Tanker Cleaning. Begrijp me' goed, ik heb niets tegen Rijn mond of een ander gewest, maar we moeten niet te veel geld uit geven. Ais gemeentes moeten wij alles nog maar eens een keer doorpraten met Rijnmond. Schiedam Twee mensen zijn •het afgelopen weekeinde op du werf Wilton Fijenoord in Schie dam om het leven gekomen. Het zijn de 47-jarige J. L. Kop- peschaar en de 56-jarige P. Spithoven, Het ongeluk gebeurde doordat een haak uit een voetblok brak. De met grote snelheid wegspringen de haak trof de twee dokverha- lers. Een van hen was op slag dood. de ander kwam In het dok terecht en verdronk. Het ongeluk, waarbij de 64-jarige Vlaardingsr W. de Bruin werd gewond door een stalen kabel, gebeurde bij de tanker Brasilia. het behandelen van hun kinde ren. De hoofdluis wordt bestreden met Nourcid-haarwater. Het haar moet vaak en zorgvuldig uitge kamd worden, liefst met een fij ne, metalen Niska-kam» die de eitjes van de haren verwijdert. Aanbevolen wordt ook om gedu rende de nacht een azijn-kapje te dragen, dit kan een in huïs-| houdazijn gedrenkte doek zijn.! Door de azijn worden de neten van het haar losgemaakt. Wanneer er enkele neten in hei haar achterblijven, ontwikkelen zich toch weer luizen. Een voortdurende controle en een geregeld uitkammen blijft nood zakelijk. Ais men bij de door de beet yer- oorzaktg jeuk op het hoofd gaat krabben, kan. men wondjes krij gen, die mogelijk geïnfecteerd worden. De infectie kan dan weer kale plekken met zich mee brengen. OUDERS Bij de bestrijding van hoofdluis kan de medewerking van de ou der niet gemist worden. De ge neeskundige dienst kan de be- smetting siganleren, controle uitoefenen en de eerste behande ling geven, maar de verdere be handeling dient thuis te geschie- den. In de meeste gevallen reageren de ouders positief, wanneer zij erop gewezen worden, dat hun kinderen hoofdluis hebben. Hier door kon op enkele scholen de hoofdluis weer verdreven wor den. Toch zijn er ook ouders, die hun kinderen niet behande len. Deze jongelui blijven een bron van besmetting. Vlaardingen/Schiedam In de Lijnschooten, Robert Lamm en Stadsgehoorzaal gaf Harmonie „Wilton-Fijenoord" zaterdag avond haar jaarlijkse concert waarbij de nieuwe dirigent Ger rit D. Fokkema zich zeer suc cesvol presenteerde. Hij trad reeds eerder met het orkest op maar dat was minder officieel. Als gewoonlijk was een gedeelte voor de pauze gewijd aan het optreden van het jeugdorkest onder leiding van Wim Vos. In aanmerking genomen dat er in het jeugdorkest leden zïtte ndi slechts een paar jaar ervaring hebben naast muzikanten die al tien jaar meewerken kan men zeggen dat de prestaties in wer ken van Kees Vlak, Henk van Dale Lauder zeer behoorlijk wa- ren. Van het optrden door 't grote or kest heb ik alleen het gedeelte voor de pauze gehoord, echter voldoende om een indruk te krijgen van de prima.prestaties die onder de nieuwe dirigent worden geleverd. Gerrit Fokke ma brengt zoveel mogelijk ori ginele harmoniemuziek. Alleen „Trois Danses" van Khachatu- rian, door Ardenois uitstekend voor harmonieorkest bewerkt, vormden een uitzondering. Deze dansen waarvan Masque rade het meest bekend is werden op lofwaardige wijze ge speeld, evenals het door zijn moderne klankidioom voor ama teurs moeilijke „Spirit of Life" van. de bekende harmonie-com ponist Meindert Boekei, dat ech. ter voor de uit het hoofd dirige rende leider geen enkele moei lijkheid bleek te bevatten. De zeer bekwame vakman die „Wilton" niet Gerrit Fokkema rijk is geworden wal het toch al uitstekendeorkest ongetwijfeld nog tot grotere hoogte weten op te voeren. Zijn duidelijke en be zielende leiding staat hiervoor borg. Voor het gedeelte na de pauze stonden werken op het programma o.a. van Ted Hug- gema (Baroksuite) en Pi Schef- fer (Vaudeville-suite). Schiedam De slechte televisie ontvangst in Schiedam kan het best opgelost worden door de ongeveer zes gemeenschappelij ke antenne-inrichtingen samen te voegen tot één geheel. Wan neer de hiervoor benodigde ont vangstinrichting op het flatge- bouw aan het Herman Heijer- mansplein geplaatst zou wor den, zouden behalve de televi sie-programma's van Nederland 1 en 2 ook die van de belde Bel gische zenders en Duitsland 1 vanuit dit centrum kunnen wor den gedistribueerd. Dit blijkt uit een rapport van de PTT. De genoemde flat is het meest ge schikt voor de installatie voor ontvangstapparahiur in verband met de vrije ligging en de hoog te van de flat. Wanneer de In stallatie voorzien zou worden van een paraboolantenne, zou bovendien Duitsland 2 goed op de beeldbuis te ontvangen rijn. Om tot een cenlrale antenne-in richting over te gaan !s tevens een distributienet nodig, Dit be staat uit een kabelnet in de aangesloten woningen. Via t nieuwe systeem zou men op de radio, de drie Nederlandse FM-zenders en de Belgische, Duitse en Engelse FM-zenders kunnen ontvangen. Vlaardingen Hei publiek in de Lijnbaanhal ging vrijdag avond rechtop zitten bij de eerste gongslag van de catch as catch can-wedstrijden. De Vlaardingers weten nu wat catch is: een mengelmoes van worstelen, judo en boksen maar bovenal show. In de ring de lijvige scheidsrech ter Frank Hewitt, catcher Oscar Egg, evenbeeld van zijn achter naam en onze hoop in bange da gen, de Nederlander Harry Lfedke. Hij maakte zijn entree in een zijden glitterhemd, afge zet met gouden biesjes. Zijn charme was maar schijn. De te genstander van de Hollander belandde al snel bullen de ring en velen zouden na hem hetzelf de voorbeeld volgen. De Zwitser sloeg terug, erger nog, hij beet terug. Iemand in het publiek riep: „Draai z'n kop van z'n romp", waarop Oscar zich kwaad oprichtte en de schreeuwer uitdaagde hetvan hem over te nemen. Liedke won in de derde ronde, toen de Vlaamse scheidsrechter het presteerde tot tien te tellen nadat hij „onze" Harry Egg met beide schouders tegen de mat had gedrukt. De volgende partij: Jon Gil Don uit Séoul, tachtig kilo, tegen In dian Red Fox, 110 kg, die met veel tam-tam de ring binnen stapte, compleet met veren hoofdtooi en halskettingen, pro beerde Jon met het betere elle- boogwerk tegen de grond te werken. Het lukte niet. Jon wil de niet catch-out gaan. Slimme Red Fox nam maatrege len, Met zijnlinkerwijsvinger porde hij de tegenstander in zijn navel. Dat was teveel voor Jon, voorat toen de roodhuid z'n gezicht nog eens vol met water, proestte. KETCHUP Er vloeide bloed in de Lijnbaan hal bij Jon Gil Don, die tussen de tweede en derde ronde een ketchupcapsule in zijn neus had verstopt. Hij deed net of zijn neus bloedde. Zweet en tranen bij de partij tus sen Jo Palmer en. de beruchte Killer Kowalski. Enorme klap pen van vallende lichamen wa ren tot ver in de omtrek te ho ren. Jo Palmer, fn paars stoei- pakje, slaagde er niet in een arm bij Ko uit te draalen. Dat Is trouwens een van de weinige dingen die bij deze sport verbo den is. Op de wijs van „Yellow Submari ne" jubelde het enthousiaste pu bliek: „Waar we heen gaan, Holy ziekenhuis". En Ko won, maar dat had iedereen vrijdag al voorspeld. Voor de laatste partij kwam Ha waii Kid, gekleed in Honolulu-, broekje, binnen de ring. Frank Malmö uit Zweden, die bekend staat om zijn weefkunsten, bor duurde Kid volgens oud-scandi- navisch patroon tussen de tou wen. „Jag Sr det storsta" riep hij uit, hetgeen zoveel betekent als: Ik ben de grootste. Helaas werd zijn trots gejoel over stemd door de laatste gongslag. Schiedam De Schiedam se kweker van Harzer- zangkanarïes, de beer W. A. van der Most, is voor de derde keer kampioen van zijn vereniging, de Vlaardingse Kanariever eniging .„Zanglust" in Vlaardingen. Hij veroverde zijn titel tij dens de in zaal Excelsior gehouden onderlinge wed strijd en keuring waar voor bijna honderd Har- zerkanaries hun genuan ceerde lied ten gehore brachten. Het door de heer Van der Most hiervoor aangewe zen zevental vogels kreeg in totaal 556 punten, wat goed was voor het alge meen kampioenschap voor 1973, Op 16 en 23 december ko men zijn beste vogels we derom uit op de in Rot terdam te houden wed strijden van het rayon Zuid-Holland van de lan delijke bond van Harzer- kwekers. Hier komt de „elite" onder deze zang vogeltjes bijeen zodat de concurrentie groot zal zijn. De heer Van der Most was jaren achtereen een be kend figuur in het Schier damse sportleven. Als lid van Hermes—DVS richtte..,, hij aan het eind der jareè'* vijftig het plaatselijke pu->'. pillenvoetbal op. Na zijn- terugtrekken uit de sport legde hij zich toe op de kweek van Harzers die ook in Schiedam in meni ge huiskamer hun ge nuanceerde zang laten ho ren. Schiedam Het Schiedams Christelijk Mannenkoor zal op zaterdagavond 15 december een kerstzangdienst houden inde Julianakerk aan de Burgemees* ter Knappertlaan. Aan de avond, die 'om 20.15 uuf begint, zal het Ontmoetingskerfe koor uit Loosduinen haar mede werking verlenen. Als 'solist werken mee Bernhard Versteegs en organist Kees Passchier. Hei geheel staat onder leidingvas Matthijs van Noort. De toegang is gratis.Aan het eïnf van de avond zat er een collect» worden gehouden waarvan d< netto-opbrengst is bestemd voot l het zendingswerk in Suriname

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1