SCHIEDAMSCHE COURANT Nog weinig benzinebonnen afgehaald Kans PSP- samenwerking progressieven verkleind Zustersteden bespreken plannen Drukke dagen voor inbrekers en politie Afhankelijk van wtweede Benelux-tunnel H BLIJSPEL IN PLAATS VAN NIEUWJAARSRECEPTIE ■■■AANSLUITING VRAGEN Vrouw onwel: overleden BÊBmÊSÊËSmxÊSmÊ Matrozen slaan Turk neer Graafmachine in brand gestoken CONGRES SPORT GEWOND NA BOTSING MET LICHTMAST Dinsdag II december 1973 i pagina's |t 99ste jaargang no. 24892 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Zuidelijke raruk.vce; voorlopig een toekomstdroom Schiedam De zuidelijke randweg tussen Rijksweg 19 (de Zoomweg) en de Rotterdamsedijk zal wel nooit worden aangelegd. Rijkswaterstaat heeft deze weg opgehangen aan de bouw van een „tweede Be- nelux-tunneP*. Omdat deze tunnel er de eerste tiental len jaren niet zal komen» zal Schiedam het zonder zuidelijke randweg moeten doen. Wel bestaat de mogelijkheid, dat na 1978 een klein deel van dezA randweg zal worden gereali-A seerd. In het gemeentelijk in vesteringsprogramma 1974-1978 wordt daarvoor een bedrag van ruim vier miljoen gulden ge noemd. In het vorige investeringspro gramma (1973-1977) werd er nog vanuit gegaan dat dit ge deelte van de randweg voor 1976 klaar zou zijn. Dit deel van de ringweg komt on geveer overeen met het tracé van de West Frankelandsedijk. aanleg -daarvan--is-.,?echter verschoven naar" "na 1978, omdat de gemeente de, noodzaak er niet zo van ziet. Bovendien zou dat het verleggen van de problemen zijn. De.Bur gemeester Knappertlaart zou na melijk wel sterk ontlast worden, maar de Willem de Zwijgerlaan en de Schoolstraat worden dan de flessehalzen. De aanleg'Van de hele zuidelijke randweg van de Zoomweg via de Vlaardingsedijk en de West Frankeiaadsedijk, over de Westerhaven, de Nieuwe Haven en de Buitenhaven, en dan via de Van Deventerstraat naar de Rotterdamsedijk hangt af van de aansluiting op Rijksweg 1». r' Daar is nu wel een op- en afrit, maar deze is uitsluitend be- - stemd voor het openbaar ver voer, politie, brandweer, zieken- vervoer en dergelijke. 1 De aanleg van betere op- en afrit- ten vindt Rijkswaterstaat niet gewenst, omdat deze vlak ten noorden van de Beneluxtunnel - zouden komen te liggen. In november 1970 pleitte het twee- de kamerlid L. M. de Beer (WD) voor de aanleg van deze - volwaardige op- en afritten 5n schriftelijke vragen aan de mi nister van verkeer en water staat. De verkeerscorhmissie liet in maart 1971 blijken weinig te voelen voor deze afslag, als niet tegelijk de zuidelijke randweg een feit wordt. Zonder de rand weg zou de afslag een te sterke toename van het verkeer ver oorzaken^ In zuid en een deel van het centrum met name de Oranjestraat. Schiedam Op de 's-Gravenland- seweg is de 63-jarige mevrouw J. R.-D. plotseling onwel gewor- r#( den en gevallen. Zij werd met •5 spoed naar het Noletziekenhuis overgebracht. Bij aankomst T" bleek zij echter te zijn overle den. ii W&6 De West frankelandsedijk: plaats voor de naar de verre toekomst geschoven zuidelijke randweg. Schiedam Drie opvaren den van het in Schiedam afgemeerde schip „Arta" zijn door de politie van hun kooi gelicht op verden king van mishandeling van een Turkse gastarbei der. Eén van hen wordt nog vastgehouden. De politie trof op de Koe markt een ineengezakte Turk aan, de 31-jarige K.B., die buiten bewust zijn was. De bebloede man bleek een aantal flinke klappen te hebben opgelopen. Het spoor van deze overval leidde naar de matroos S» H. van het schip „Arta"., Hij had met nog een tweetal matrozen een ru zie met de Turk beslecht met vuist ge weid. Zijn twee maten zijn na verhoor vrijgelaten, S. H. is op verdenking van zwa re mishandeling ingeslo-^ ten. De gastarbeider is in het Noletziekenhuis opgeno men voor behandeling van zijn wonden. Schiedam Een graafma chine van de firma Ierset uit Udenhout is flink be schadigd door brand. De politie denkt aan brand stichting. De machine waarde IOÖ.ÖÜO gulden, stond geparkeerd bij de scheepswerf De Jong bij het Sterrebos aan de Westfrankelandsedijk. De portier van de werf zag de machine in vuur en vlam staan, waarna hij de brandweer waarschuw de. Bij een nader onderzoek door politie en brandweer kwam vast te staan dat de brand waarschijnlijk was aangestoken. De ra men van de cabine waren vernield; er was stookolie over de bekleding gegooid en 'dè 'doppen van de ben zinetanks waren openge draaid. Schiedam Tegen de verwach ting in is het gisteren op het Schiedamse postkantoor in de Lange '~uws(raat bijzonder stil geweest. Geen grote storm lopen op de lonkende bonnen- kaarten voor de benzine, geen handenvol werk voor de loket- beamb tes van de PTT, Natuurlijk kwam dat ook omdat er wat extra personeel was in geschakeld. „Er heerste van ochtend een gezellige drukte", zegt de heer A. C. van Broekho ven, directeur van het Schie damse postkantoor. „Maar van middag was het opvallend rus tig. Het is moeilijk om te zeg gen wanneer de grootste drukte komt. Ik wil daarom wat dat betreft geen profetieën doen." Het publiek houdt zich erg vrien delijk en rustig. „De bezoekers gedragen zich bijzonder correct, terwijl je toch zou verwachten, dat het publiek erg agressief zou zijn. Per slot van rekening 3s de auto de heilige koe van de welvaartsstaat", aldus de heer Van Broekhoven. Zelfs veranderen aanvankelijke grimlachjes (toch!) in glimlach jes. Dat komt doordat op het postkantoor een groot bord hangt, waarop staat te lezen: „Wij kunnen het ook niet hel- pen." „Wat mij betreft kan de situatie zo blijven", zegt de heer Van Broekhoven, „'t Loopt allemaal geolied. Alleen is er wat ver warring ontstaan, doordat in alle kranten van Nederland heeft gestaan dat men een stamkaart nodig zou hebben om een benzinebonnenkaart te krij gen. Daar is geen sprake van. Hoe die geruchten nou in de we reld zijti gekomen, dat is mij een groot raadsel...". ïS2S.~"5_ I gjlö Grimlachjes werden glimlachjes in het postkantoor in de lange Nieuwstraat Schiedam „Onderwijs dient kosteloos te zijn, ook moet bet openbaar vervoer gratis zijn. Er mag geen subsidie worden verleend aan professionele of semi-p r ofes s i on el e sporten. Gemotoriseerd verkeer moei uit de woonwijk worden geweerd. Experimentele en maatschappijcnti- sche cultuuruiting moet worden bevorderd". Dit zijn enkele punten uit het ver kiezingsprogramma van de PSP voor de komende geroenteraads verkiezingen in 1974. Uit het programma blijkt dat samen werking met de andere progres sieve partijen niet eenvoudig zal zijn. De vele grote veranderin gen zoals de Pacifsstisch-Socia- listen die willen maken de kans op samenwerking met de PvdA. PPR en D'66 beslist niet groter. Wat de financiën betreft, vindt de PSP dat er een meerjarenplan moet zijn voor tenminste tien jaar. Belangrijke gemeen schapsvoorzieningen zullen ech ter voorrang moeten hebben bo ven een sluitende begroting. Evenals de PPR vinden de paci fisten dat de gemeenteraad een college dient te kiezen op basis van een door de raad vastge steld programma. De wethou ders, die geen nevenfunctie ho ren te bekleden, moeten in hun functie van raadslid hun verant woordingsplicht tegenover hun fractie, hun partij en hun kie zers behouden, aldus de PSP. Medewerking aan de profsport en aan militaire doeleinden mag bet college niet verlenen, vindt de PSP. De burger mag niet worden geïndoctrineerd met een mentaliteit die de PSP juist „xn deze concurrentiemaatschappfj" Schiedam De afdeling Internationale Uitwisseling van de SG spreekt op 10, 11 en 12 januari in Schiedam met afge vaardigden uit de zustersteden over het programma voor volgend jaar. Behalve de jaarlijkse jeugduitwisseling heeft de afdeling interessante activiteiten in petto. Gedacht wordt aan een internationaal congres over een bepaald thema en een sporttoernooi. Ook wil de afdeling uitzoeken, via welke wegen zij subsidie kan krijgen. De ii Schiedam te houden Jangen zijn een vervolg op "die, waarvoor de zustersteden zich enkele weken, in het Italiaanse Udine om de tafel schaarden. Her schema voor de jeugduit wisseling werd toen afgerond. Vast staat, dat Schiedam vol gend jaar de Joegoslavische plaats Velen je, Udine en Esslin- gen in Duitsland bezoekt en jongelui uit deze plaats ont vangt. De programma's voor de uitwis seling zijn nog niet bekend. Met afgevaardigden van de deelne mende buitenlandse steden moet gesproken worden over de ver schuiving van de accenten, met welke aspecten de jongelui be ziggehouden zullen worden en in hoeverre de uitwisselingsreizen toeristisch getint moeten zijn. De afdeling van de SG werkt aan de voorbereiding van eei inter nationaal congres voor jongelui van achttien jaar en ouder over een bepaald onderwerp, bijvoor beeld religie, gezondheidszorg of stadsontwikkeling. Enkele spre kers zouden een inleiding over het betreffende onderwerp kun nen houden en na afloop ;van het congres zou een rapport in diverse talen opgesteld kunnen worden ten behoeve van belang stellenden li de deelnemende steden. Qver de lengte van zo'n congres en de plaats zijn nog geen defini tieve uitspraken gedaan. De Schiedamse afdeling heeft het idee geopperd om een congres afwijst. Zowel het bejaardenbeleid als de welzijnszorg moet aanzienlijk worden verbeterd, aldus de pa cifisten. „Door het huidige pro- duktiesysteem wordt de mens bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd onmondig en gedegra- deert tot een tweederangs bur ger. Doel van het bejaardenbe leid moet rijn dat die degrada tie wordt opgeheven, dat de be jaarde wordt betrokken bij rijn eigen en bij de algemene maat schappelijke problematiek, en dat een scheiding tussen bejaar den en niet-be ja arden wordt voorkomen", zegt de PSP in haar programma. Welzijnswerk staat aan de basis van de democratie, is de opvat ting van de PSP. Het heeft mede tot taak door te stoten tot de sociale oorzaken van de menselijke vervreemding, de politieke mondigheid te bevorde ren en de maatschappelijke ver anderingsprocessen op gang te brengen, zegt de PSP. "Welzijns werk dient daarom een. zeer hoge prioriteit te hebben. Kandidaten voor de gemeenteraad zijn als eerste Jaap Schravesan- de, bestuurslid van de PSP en administratief medewerker van de SRJJ, als tweede het PSP-iid Yvonne Hontefé. in Schiedam te houden tijdens^ de viering van het 700-jarige be staan van de stad. Omstreeks het Kerstfeest nemen veertig leden van de dansschool Sitton aan de Lange Haven deel aan een danscompetitie In het Joegoslavische Velenje. De overige uitwisselingspartners doen hier niet aan mee. Op IS en 19 januari is in Esslin- gen een bespreking over een Sportolympiade in de Pinkster vakantie. Dit festijn, waarvoor de steden in Joegoslavië, Italië, Nederland, Frankrijk en Duits land enthousiast rijn, zou gehou den worden in Esslingen. Tijdens het driedaagse toernooi worden, volgens de plannen, in ieder geval voetbal, zevenhand- baL hockey, zwemmen, water polo, atletiek, judo, tafeltennis en volleybal beoefend. Het aan- tal deelnemers wordt geschat op 350, De afdeling Internationale Uitwis seling is bezig Om contacten aan te knopen met de even bo ven Londen gelegen plaats Wandsworth. Uit deze stad ont vangt Schiedam elk jaar een krans ter nagedachtenis aan de oorlogsslachtoffers. Met deze stad is echter nog nooit uitge wisseld. Ook de overige zustersteden, zijn erg geïnteresseerd in banden met deze Engelse plaats. Op korte termijn wordt met verte- genwoordigers van Wandsworth' overlegd. Schiedam Het gemeentebestuur wil dit jaar breken met de gewoonte, een nieuwjaarsreceptie door burgemeester en me vrouw Roelfsezna te houden. In plaats daarvan zal de Schie damse burgerij worden uitgenodigd gratis een toneelvoorstel ling bij te gaan wonen. Dat wordt het blijspel „Vrouw zoekt een moordvent" van de Franse schrijver André Roussin met in de hoofdrollen Kitty Jansen, Andrê van den Heuvel, Wlesje Bouwmeester, Arnold Glderman, Chris Baay en Ernst van AI- tena. Schiedam Op de Rijksweg 19 is de personenauto van F. F. Reichman uit Hellevoetssluis tij dens een inhaalmanoeuvre ge slipt en tegen een lichtmast op gebotst. De echtgenote en vierjarig zoontje van de bestuurder werden ge wond. Zij ter observatie in het Noletziekenhuis opgenomen. Schiedam De politie in Schie dam heeft de afgelopen dagen haar handen vol gehad met di verse inbraken en diefstallen. Meestal ging het om kleine be dragen. Het cash and carrybedrijf SaJari aan de Kerklaan melde vermis sing van artikelen, waaronder dertig elektrische dekens, ter waarde van 4500 gulden. Een speelgoedwinkel aan de Hoog straat deed aangifte van diefstal v^p 200 gulden uit de kassa. Uit de fotowinkel van B. van der M. aan de Nieuwstraat werd 50 gulden uit de kassa meegeno men, toen de eigenaar even uit zfjn winkel was verdwenen. Door een deur te forceren wis ten de inbrekers op klaarlichte dag het huis van de familie W. van der Z. aan de Vivaldilaan binnen te dringen. Zij namen voor ongeveer 1000 gulden aan papiergeld en munten weg. De braakschade was 200 gulden. Het Spaanse Centrum aan de Lange Haven was eveneens een doelwit van inbrekers. Er wer den hier geen vermissingen ge rapporteerd. Dat was ook het geval bij een inbraak-., in een groothandel in auto-onderdelen aan de Abel Tasmanstraat. Men kwam daar via het dak binnen. De 19-jarige A. B. D. R„ sjouwer van beroep, deed aangifte van diefstal van zijn. autoradio ter waarde van 175 gulden. De 34- jarige wegenlijner D. P. meldde dat 4pen had getracht zijn be stelauto open te breken. De daad lukte niet; wel waren bei de koplampen, compleet met sierranden verdwenen. De laat ste autokraak werd door de 22- jarige magazijnbediende T. R. A. R. opgegeven. Een diplomaten- koffer met paperassen was hier het inbrekersdoel. Dat de politie niet stil stond, be wijst de aanhouding van een drietal inbrekers en een heler, De gebroeders A. en C. K„ als- tnede^c. K. werden aangehou den voor dieFstal van verster kers (waarde 7000 gulden) uit het clubhuis De Doele.Heler W. B. werd ook gepakt. De instru menten zijn inmiddets terug in De Doele. Een tweetal rijksgenoten hielpen de 85-jarige mevrouw p. G. S.- S. uit Rotterdam bij het in de tram stappen. 'Als „beloning" rolden zij de portemonnee van de bejaarde vrouw. Er zat twin tig galden in. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1