SCHIEDAMSCHE COURANT Regionale aanpak beleid Sport gaat voor KIJKEN IN DE TOEKOMST Autoverkeer invloed op Nieuwe oever voor Bond zaait tweedracht onder de bewoners VolksUdn-blad: In Schiedam 16()1 woning zoekenden Sigarettepeuk van 3000 galden Schiedam doet niet mee IN VAN DE GROTE WEGEN VERWIJDERDE GEBIEDEN Gestolen telmachines weer terecht Tussenstand metingen op autoloze zondagen Vergadering Singel kwarti er wordt vervolgd KERSTBOOM STAAT ER Gladheid oorzaak ;en Donderdag 13 december 1973 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 2G2566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De bewoners- vereniglog Schiedam-Zuid heeft zich in een stencil aan de Gorzenaren fel uit gesproken tegen de aktivl- teiten van de Bond van Huurders en Woningzoe kenden. Het bestuur stelt zich op het standpunt, dat deze Bond de belangen van de vereniging ondermijnt. De Bond van Huurders en Wo ningzoekenden kwam onlangs in >hét nieuws, nadat zij - dé, Gorze- naren hadden opgeroepen actie te gaan voeren tegen de slechte tv-cntvangst in het Zuiden. Op advies-van de Bond kwamen vele Gorzenaren naar de raads vergaderingom. openlijk van hun misnoeg en blijk te geven. De bewonersvereniging Schie dam-Zuid werd hier niet in be trokken. ondanks dat zij al vela gesprekken met de gemeente en de PTT over het televisie-pro bleem had gevoerd.' De sponta ne steun die de Bond ondervond bij de 'tv-actie wordt, volgens bet- bestuur van de vereniging „misbruikt om,, onder het jnom van een zogenaamdeBond van Huurders en Woningzoekenden op een extreme manier van ge dachten te. wisselen -. met ge meente en andere instanties." De 'bewonersvereniging vindt, dat deze wijze van onderhandelen gelijk staat aan het terug draaien van de klok, juist in een periode waarin de vereni-, ging via "gezonde verhoudingen velerlei verbeteringen heeft we ten te 'bewerkstelligen, De twee dracht die dc Bond i.nder de be woners zaait acht het bestuur van de vereniging gevaarlijk en zij distantiëren zich van de werkwijze van de zogenaamde Bond, alcus het stencil. Mevrouw Krikke-Hein, voorzitster van de vereniging; „We hebben vaak genoeg onderhandeld met d'e PTT over de:slechte tv-beeï- den...Maar dat moet'je. niet aan. de grote klok hangen. Het is sneti, dat als jc - zoveel in Jé wijk doet, dat er dan zo'n Bond korrit. Wij zijn echter wel bereid te gaan praten met dat groepje vrouwen van de Bond." De heer A. Zwarabom, lid van het bestuur, heeft al geprobeerd met de betrokken bond te pra ten. Hij: „Ik heb inderdaad al contact gehad, maar daar is 4 pagina's 99ste jaargang no. 24894 Mevrouw Krikke-Hein „niet aan de grote klok hangen". niets positiefs uitgekomen. Vol gens mij ishet zinloos om het verder te. proberen." De heer Zwambom (hij vindt het stencil, evenals mevrouw KriK- ke-Hein trouwens wel iets to hard opgesteld) zegt verder dat hij „het verdomd jammer vindt, dat béide organisaties langs el kaar heen werken". Hij: „Het CAR (Centraal Xktïekomite Rijnmond, red.) zit er acuter. Ik vind het beter met eiKaar iets te gaan opbouwen uit ver schillende gezichtspunten dan zo iets te doen. Wij hebben trou wens de goodwill van het pu bliek nodig." Schiedam Bij bet Bureau Huis vesting staan In totaal 4691 Schiedammers ingeschreven. Deze stand is van eind novem ber; Aan het begin van deze maand waren er nog 4857 perso nen Ingeschreven. In november zijn er in. totaal 316 vergunningen uitgereikt, waar van 221 aan ingeschreven en SS aaii niet-ingeschreven. Er meld de n zich 175 personen, die op zoek waren naar een (andere) woning. Van de. 811 gevallen met GGD- rapport, die dringend een ande re woning nodig hebben, zijn er 79 geholpen. In november kwa men er echter weer 51 soortge lijke gevallen bij het Bureau Huisvesting. Van de 1041 personen, die in i Schiedam willen gaan wonen zijn er in november slechts 15 geholpen, die ingeschreven ston- v den bij Huisvesting»*:Er werden. 82-niet-ingeschrevenen aan een:, Uttis geholpen. Schiedam —Een nonchalant weg geworpen sïgarettepeukje was waarschijnlijk de oorzaak; van een brand in een woning in de Breedstraat. Het vuur richtte voor 3000 gulden schade aan. De brandweer wist de brand met één nevelstraai te bedwingen. Vlaardingen Het migrantenbeleid wordt intergemeente lijk aangepakt. Op initiatief van het Vlaardingse college van burgemeester en wethouders js een ambtelijk overleg orgaan buitenlandse werknemers in het leven geroepen. In deze werkgroep hebben vertegenwoordigers van Vlaar- dingen, Rotterdam en Maassluis zitting, Schiedam bad geen behoefte aan vertegenwoordigers af te vaardigen, terwijl het openbaar lichaam Rijnmond voorlopig een v wa&nemer stuurt. Al eind vorijg jaar richtte het Vlaardingse - gemeentebestuur een verzoek aan de drie andere Rijnmondgemeenten en aan het openbaar lichaam om tot de op richting van een dergelijk or gaan te komen. Tegelijkertijd werd aangedrongen op regiona lisering van de 'hulp aan buiten landse werknemers. Die regio nalisering zal nu een van de be langrijkste taken van het over-, legorgaan worden. Ook komt.de samenwerking tus sen de Stichting Hulp aan Bui tenlandse werknemers en de overheid aan de orde binnen de nieuwe werkgroep. Volgens het Vlaardingse college moeten de gemeentebesturen deelnemen in de stichting. A] in een - eerder stadium heeft ^Vlaardingen bij Rijnmond en bij l de Stichting Hulp aan Buiten landse Werknemers aangedron gen op regionalisering van de stichtingen, die zich met de hulp en de huisvesting van bui tenlandse werknemers bezighou den. Dit omdat één regionale stichting een krachtiger en be- ter gecoördineerd beleid kan voeren. De mavo-leerlingen uit het Deze vierde j beroependag, die Waterweggebied weten waar ze aan toe zijn. Gis teren op de eerste avond van de twee dagen durende „beroependag" was er al volop belangstelling van de leerlingen van de openba re, christelijke en rooms- katholieke mavo's. wordt gehouden in do Willem de Zwijgerschool aan de Van der Leeuwlaan in Nieuw) and, heeft, evenals de drie vorige, tot doel de leerlingen van de examenklassen op de hoogte te stellen van de beroepen en op leidingen, die er voor de jonge lui met een mavodipioma zijn. De leerlingen kunnen er kennis maken met 48 mogelijkheden op allerlei gebied; Gisteravond wa ren er bijvoorbeeld lezingen over opleidingen aan de Hogere Zeevaartschool, dé Hogere Ho telschool en de Academie voor Beeldende Kunsten. Toch vor men de lezingen slechts een klein onderdeel van de voorlich tingsdagen. 42 instellingen staan met een stand, in de school. De mavo-studenten worden niet al leen voorgelicht door deskundi gen maar ook door leerlingen van de vertegenwoordigde oplei dingen, van onder andere de ge meente Rotterdam, de zieken huizen uit Schiedam en Vlaar dingen, de maune, de politie, de PTT, de koninklijke landmacht, het bankwezen, het technisch onderwijs, en de paramedische beroepen. De mavo'ers hebben weer wat lesjes geleerd! khledam In een beddenmaga- .rijn aan de Rotterdamsedijk Is gisternacht Ingebroken. Er wer den twee telmachines ont vreemd, die evenwel later aan de Buitenhavenweg werden te ruggevonden. De schade, door de Inbrekers veroorzaakt, be draagt 1500 gulden. >k. werd ingebroken in een kle dingmagazijn in de Hoogstraat. B&halve een grote hoeveelheid Jdeding werd 90 gulden uit de Kassa1 door de inbrekers meege- nomen. SCHIEDAM De verschil len in luchtverontreiniging met of zonder autoverkeer zijn niet bijster groot. In gebieden, die van drukke autowegen verwijderd lig gen, is de chemische ver ontreiniging wel degelijk afkomstig van de industrie en heeft het autoverkeer in de wijde omtrek nagenoeg geen Invloed. Zonder dat de exacte gege^ vens zijn verwerkt,kan deze conclusie worden ge trokken uit de metingen op de autoloze zondag door Rijnmond, TNO en het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid. Rijnmond nam het initiatief tot de metingen op zondag om de mate waarin de Industrie de lucht verontreinigt, nu eens te kunnen meten los. van de ver ontreiniging, die het autover keer veroorzaakt. Inmiddels is- dit onderzoek een rijksaangelegenheid, geworden mi de minister van volksgezond heid opdracht'heeft gegeven de gegevens door te spelen aan het' Rijksinstituut voor de Volksge zondheid. Een commissie „proef onderzoek Zuid-Holland" gaat zich na beëindiging van de me tingen op 15 januari (de laatste autoloze zondag) belasten met de interpretatie van de gege vens. Nu echter al zegt de heer Van Eg mond van het Rijksinstituut voor de volksgezondheid In Bilt- hover.: „In een gebied als het Westland is het verschil tussen een doordeweekse dag en de verontreinigin gop de autoloze zondag .niet gek groot.' Eén sterk verschil is pas'té meten bij de ingang van de Maastun nel."- ,Van Egmond zegt het uitsluitend te hebben over' stoffen die voor een vergelijkend onderzoek: in aanmerking komen (die zowel door industrie als het autover- keer geproduceerd kunnen wor den) Dat .zijn koolwaterstoffen en stikstofmonoxide. VOOR JOKER Met Van Egmond is het .hoofd van de Centrale Meld- én. .Regel- kamer van Rijnmond, Ëggink, van mening, dat de weersom standigheden voor de-, metingen bijzonder ongunstig zijnger weest. Voor Rijnmond, bleef na de ministeriële overname alleen de „geluidstest" over. Daar wijt hij het aan, dat de zaken voor wat het lawaai betreft „nog niet duidelijk liggen". Om dat te il lustreren citeert Eggink een uit spraak van een van zijn „meet"-medewerkers: „Ik heb het idee, dat ik er voor joker sta". Schiedam De wijkverenfging Het Singclkwartier zet maandag 17 december de jaarvergadering van 26 november voort. Een be langrijk punt op de agenda is de bestuursverkiezing. Het bestuur ts teruggebracht tot zeven personen. De heren Wolt huis, Hagen en Van Rossen heb ben zich vrijwillig teruggetrok ken, zodat er nog één bestuurs lid gekozen móet worden. Tijdens devergadering, die om acht uur in de zaal Marijke aan het Broersveld begini, worden tevens de redactie- en de jeugd commissie benoemd. Schiedam Op de Koemarkt Iz vanmorgen de zo'n elf meter lange Zweedse kerstboom opgp zet De verlichting van deze tra. diticnele verschijning in' Schie dam zal dit jaar spaarzamer zijn dan andere jaren, in ver band met de energiecrisis. De boom is —net als elk jaar een geschenk van de Scihedam- se vestiging van de Zweedse Sandvik-staal fabrieken. De boom is dan ook afkomstig uit Sandvlk. Schiedam „In onze eigen stad vindt een bepaalde wet houder sportvelden belangrijker dan een volkstuincom plex, al is het dan maai* van kleine omvang". Het Kontaktblad van de Schiedamée Volkstuinders Vereni ging „Vijf Sluizen" schrijft dat in haar laatste nummer. Daarbij wordt gedoeld op de aanleg van zes sportvelden in Bijdorp en bij de Parallelweg. De sportvelden in Bijdorp komen in de plaats van de volkstuin tjes die daar nu staan. Wethou der- Bolmers heeft mdertijd ver klaard, dat bij de komst van. de tuinders gezegd is, dat de tui nen daar maar tijdenlijk konden blijven.' Tijdens de raadsvergadering in november, waarbij de aanleg van de sportvelden werd goed gekeurd, kwam ondermeer het KVP-raadslid Lansergen op voor de huidige volkstuintjes, In de discussie werd ondermeerde recreatievewaarde van .een sportveld tegen een volkstuin complex afgewogen. Het Kontaktblad van de „Vijf Sluizen" schrijft: „Dikwijls wordt in kranteartïkelen - ge rept .over het egoïstische stand punt van de volkstuinders, maar wat vindt U van 22 voet ballers welke om de andere week een veld van flinke om vang bespelen en; dat'nog maar een bepaald gedeelte van het jaar". In bet blad wordt verder opge merkt dat juist een. volkstuin complex zeer intensief wordt ge bruikt, omdat behalve de tuin ders ook hun gezinsleden er re-, creëren. 'v Schiedam De regen en dé rond het vriespunt schommelende temperatuur waren er de oor zaak van dat zeven aanrijdin gen overheel-• Schiedam. ver- .- spreid de politie wat extra werk bezorgde. De schade die door de geslipte wagens werden vér": oorzaakt was aanzienlijk. Er deed zich slechts één persoon lijk ongeluk voor. In de Willem de Zwijgerfaan reed de 2i*jarige E. van T. roet zijn personenauto tegen een gepar keerde wagen als gevolg van de door de bestuurder nog niet opgemerkte plotselinge glad heid. Zijn 76-jarige; passagiert, mevrouw J. P-G. brak daarbij /haar rechterarm.. Schiedam Het aannemingsbedrijf J.K. Simon NV zal bin nenkort beginnen met de aanleg van een steviger oever/ langs de Noordvestsingel. De huidige oever bestaat uit wat losse aarde én oude fundamenteringsresteb» Vandaag is het bedrijf gestart met, de voorbereidingen, voor de oevervoorziening. Op het onder water-talud en de berm zal een béstorting van betanpuin wor den aangebracht, er zal een op- stuitregèi worden /gemaakt dié r bestaat uit hardhouten schotten en - palen,vervolgens zal .-/• een' /glooiing wan basalt worden aan gebracht en daarna maakt het bedrijf band. één betonnen opsluit- De oevervoorzierang wordt alleen gemaakt voor het deel van de Noordvestgraoht dat tussen de 's-Graveiandsewegi en dé 's-rav él andsestraat ligt. Het; aannemingsbedrijf heeft *t Wérk- van de gemeente aangenomen voor; een som van 49.280 gulden, exclusief de omzetbelasting. Dé werkzaamheden zullen ongeveer acht weken in beslag nemen-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1