Voortbestaan veldhandbal wordt steeds moeilijker van we I maar Personeel sporthal Margriet: een Ook volgend jaar pupillen-festival ,Jfe sta versteld van het fanatisme I M urn I: tel al SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG IS DECEMBER 1S73 Schiedam Ook And ré van Rjel. eerste jaars trainer van DWS' damesteam, houdt alch intensief bezig met de huidige positie van het handbal als veldsport. De landelijke trek naar de 2aal en de voorkeur voor het zcvenhandbal, zijn ook hem niet ontgaan. Ook hij hoog zich over de vraag: kun nen de handbalclubs het nog wel verantwoorden en grote accomodates op na te houden, als veldhandbal eigenlijk een aflopende zaak is? Li een stad als Schiedam, waar voetbal clubs 'smeken om velden, is dan de aanwezigheid van handbalclubs met accomoda tes als UVG DWS, nog waar te maken? ,Laat ik voorop stellen, dat ik niet mee ga Iri de redenering* van velen als zou zaalhandbal a an t r ekke1 j k er zi jn dah veld* handbaL Het echte veldhand- r bal, een .goeie wedstrijd dus, is snel, dynamisch, een duel van man tot man. Dan is het een echte mooie sport". Plaatst André van Riei zich daarmee tegenover de 'neezeg- gers' tegen veldhandbal, hij blijft we lvan mening dat het behoud van de veldsport een moeilijke) misschien zelfs on haalbare kaart zal zijn. „Ik voorspel een competitie tussen Rotterdam-Scbiedam-Vlaar- dinen. Een competitie, tussen clubs die een eigen mooie accom modatie hebben". Wel beseft hij terdege dat een dergelijk voortbestaan van het handbal als buitensport een kunstmatig karakter krjgt. ,Maar wat is daar eigenlijk te gen? Het voordeel voor de clubs is, dat er het hele jaar door activieit heerst, Natuur lijk, de zaalcompetitie wordt belangrijker, is het ook eigen lijk al, maar wat moet je dan in de zomer doen? Juist door dat er clubs zijn die een veld hebben en een kantine, blijft het verenigingsleven door gaan. Ook de training gaat door) maar belangrijker nog, öök de wedstrijden". André van Riei gaat er vanuit, dat de veldhandbalcompetitié niet mag verdwijnen. «Zie het voor mijn part als een training in wedstrijd vorm, maar be langrijker s dat de teamgeest met onderbroken wordt. Voor mij hoort de veld-competitïe er gewoon bij. AI zal het in de toekomst wel steeds moeilijker worden om het veldhandbal te laten voortbestaan"..,. m -i ï3i.i Schiedam Hij schuift wat nerveus va nlinks naar rechts. Praat wat, geeft instructies mee, luistert. Soms uit hij een woeste kreet, zwijgt, is openJijk verheugd of staart somber voor zich uit. Het contrast met nh de wedstrijd is groot. Dan openbaart hij zich als een rustig prater, die, in tegenstelling tot 2ljn eerder omschreven gedragspatroon, precies weet wat 'ie wil. Waarmoe niet gezegd wordt dat André van Riei (25), trai ner/coach van het dames-band bal team van DWS, het spelver- loop niet controleert. Hij is de coach, neemt zijn beslissingen, maar leeft mee met de acties binnen de lijnen.' Rotterdammer André van Riei, bezig aan zijn eerste jaar bij DWS, is géén „ijskouwe"? Het prototype van de coach voor wie een nederlaag hard aankomt, maar openlijk mag juichen aLs cr gescoord wordt. „Laat ik het zo' zeggen, ik sta er middenin", verklaart André van Kiel zijn emotionele betroken- heid. „Voor mij betekent trai- nen en coachen dan ook méér dan dat alleen. Ik pak de men sen op het. menselijke vlak. Per soonlijk contact vind ik dan ook erg belangrijk. Een goal. een goeie redding of een mooie ac tie, ik zal er altijd wat van zeg gen. Als een speelster een doel punt maakt, reageer ik met „goed geschoten". Het zijn maar Weinigheden, maar ze zijn be- laugrijk?. -V Kleinigheden, zoals hij tijdens de derby tegen Wilton demon streert Het moment waarop Joke Leijsenaar een pijnlijke enkelblessure emotioneel afrea geert en door een 'op een lekker plaatje" beluste fotograaf op de korrel wordt genomen. Het is van Riei dekt met zijn hand Joke's van pijn verwrongen gezicht af. André van Riei, de gevoelsmens, gunt ook ande ren het recht opgekropte emo ties te uiten. André van Rje.' let nauwkeurig op die kleinigheden. „Tegen Wilton bijvoorbeeld", bewijst hij, „komt er een van de dames naar me toe, die aan me vraagt; in wat voor shirt speler, we? In de re serveshirts. heb ik toen meteen gezegd. Waarom? Dat weet ik zelf niet, voor hetzèlfde geld had ik wat anders gezegd. Toch vind ik die dingen erg belang rijk, want uiteraard werd er door een aantal dames gerea geerd als; reserveshirts, waar om? Kijk en dat is nou juist het leuke, dan wordt er gewoon ge zegd; omdat André het zo wil, hij zei het meteen. Je neemt dan twijfels weg, want waarom ze nou in het oranje shirt moes ten spelen weet ik ook n:et. Kleinigheden, noemt André van Riei ook de presentatie vóór de wedstrijd en de aanwezigheid van een masseur op de bank. Niet dat hij de aanwezigheid van masseur Koos Batist onder schat, in tegendeel, maar voor hem is het een vorm van intimi datie van de tegenstander. An- dré: „Na de wedstrijd tegen Wil ton komt er Iemand naar me toe en die zegt; nou, jullie heb- ben het voor eikaar hoor. Alles treedt aan in trainingspakken, daarna alles keurig in 't oranje en ook nog zo'n man langs de kant... André van Rlel Is blij met die complimenten. Het verbaast dan ook niet dat hij zichzelf 'een vérenlgingsman'' noemt. „Zo ben ik ook bij mijn eigen club.. De Meeuwen. Als je je zo opstelt, praten ze makke lijker met je, sta je middenin de groep", r- Het verklaart tevens waarom An dré van Riei zich in zo'n korte periode 'DWS'er* werd. „In principe was ik niet gekomen als trainer voor de dames, maar ben begonnen met de he ren-junioren. Pas toen de trai ner van de dames niet kwam opdagen ben ik het gaan doen". André van Riei nam daarmee een moeilijke taak op zich, want al heeft DWS nog steeds een re putatie, vorig seizoen degra deerde het eerste damesteam zo wel in de veld- als in de zaal- competitie. „Ik heb begrepen dat het toen wat moeilijk zat, André van Riei:ik sta er midden m omdat ze geen trainer hadden", zoekt hij naar een oorzaak. ,Toen ik hier kwam was ihet alleen -maar systeem, systeem en nog- eens systeem. Dat moet veran deren, was het eerste wat ik dacht. Het was allemaal zo sta tisch";; verklaart André van Riei zijn eerste 'ingrepen', „We spe len nu veel beweeglijker, is ie dereen er ook bij betrokken. Er zit ook veel mee blijheid in het spel. Ik sta er ook van versteld met welk een fanatisme ze ku; □en handballen". Maar weer tipt hij kleinigheden aan. „Na de wedstrijd of de training, moet je eens kijken, dan zitten ze alle dertien nog bij elkaar wat ca te praten. De teamgeest is dan ook voortreffe lijk'V Het is misschien de suc cesformule die er toe bijdroeg dat DWS' damesteam na de eer ste helft in de veld-competitie ongeslagen aan kop gaat. In de zaalhandbalkompetitie zijn de resultaten waf "wisselvalliger, „maar", zegt André van Riei, „als we 't volhouden gaan we nog hoge ogen gooien". Waarop DWS' trainer een rekensomme tje maakt: „De sterkste clubs als Verburgh, KVS en Hellas hebben we uit ai gehad, terwijl we EHC en Kygiea thuis hebben ontmoet, maar die juist weer graag in een uitwedstrijd krij gen". Als we 't volhouden.... Zeker Is dat het damesteam van DWS in twee weken liet zien hoe het wel en hoe het niet moet. Nerveus, 'verlamd' spel bijna, tegen UVG, in schril contrast met het beweeglijke superieure spel te gen Wilton. Toen werd het bijna onbegrijpelijk dat de nog korte Tesultatenreeks ai drie nederla gen bevat. Als' we 't volhou den... „Ja dan eindigen we bij de eerste twee", aldus een opti mistische André van Riei.... fi Schiedam Zijn reactie is enthousiast- „Eens komen pra ten? Ja, hardstïkke leuk". Het is de reactie van een direc teur, wanneer ter sprake wordt gebracht dat ook zijn per soneel eens een keer aan bod komt. Het is de reactie van Leen van de Kraan, directeur van de sporthal Margriet. Het is ook het uitgangspunt voor een gesprek, want Leen van de Kraan is enthousiast ais 'zijn personeel' ter spra ke komt. En niet ten onrechte, want wie weieens gebruik maakt van Schiedams enige openbare zaalsportaccomo- dat kent de mannen op de achtergrond. Kent ze? Het del personeel von de sporthal W.-n-r.), Jon von de Waal, Piel Tax, Adrie 8oe- zijn de gezichten die bekend zijn, meer eigenlijk ook ren- niet. en Gerard van Akfce- Cancenfratle: één van de 8Ó4 deelnemers - Schiedam Het jeugdfestival in de sporthal Margriet is in alle opzichten een succes geble ken. Welgeteld 6S4 voetballertjes namen deel aan dit door de Schiedamse pupillen-commissie georganiseerde evenement. Voor het eerste werd ook deelgenomen door de meisjes-pupillen van DRZ. i Ook met de keuze van de spelsoorten blijkt de pupillencommissi-e een schot in de roos te heb ben gedaan. Het was dan ook vooral het aanwe zige wedstrijdelement dat ervoor zorgde dat 'da toekomst'zich geconcentreerd vermaakte. Het énorme succes heeft ertoe geleid dat de pu- ■pillencommisse nu reeds de toezegging heeft gedaan ook volgend jaar weer een dergelijk eve nement te organiseren. Met als aantekening dat het leiderskorps op zo'n dag niet. groot genoeg kan zijn,. 'v: Het verenigingsklassement luidde: 1. HBSS, 2 PPSC, 3 Hermes DVS, 4 DRZ, 5 SW, 6 Excel- sror'20. Het enige meisjesteam veroverde even eens een goede klassering. En daarom eigenlijk, omdat ze et steeds weer zijn, nooit te be roerd zijn meer te doen dan de CAO hen voorschrijft, daarom lijkt wat extra aandacht meer dan verdiend. Want ook bet per soneel van de sporthal Margriet kan worden bijgeschreven in het rijtje 'naamlozen in de sport'. Het zijn echter wel de mannen die het wekelijkse indoor-festijn in de sporthal mogelijk maken. Met een minimum aan man kracht, vandaar. Het is het viertal waar Leen van de Kraan 'mee wegloopt'. Maar, zo blijkt overduidelijk, de liefde komt in dit geval zeker niet van een kant. Of zoais Gerard van Akkeren verklaart: „Kijk, me neer Van de Kraan ziet in ons niet alleen de werknemer, maar ook de mens. Dat werkt prettig, dan doe je voor zo iemand ook net dat beetje extra". Maar het is niet Leen van .de Kraan waar het gesprek om is begonnen. Maar we willen het even kwijt en verklaart eigenlijk ook veel. Want de zaalsporters beseffen nauwelijks wat er voor kom-t kij ken om steeds weer op tijd de velden in gereedheid te vinden, de tribunes op hun plaats en de kleedkamers weer schoon. Hun werk? Accoord, maar nie mand kan hen verplichten meer te doen dan is voorgeschreven. „Maar we doen het wel", rea geert Adrie Boer. „Noem het liefde voor het werk, teamgeest ook. Als het druk is springen we bij, dienst of geen dienst". ONBEGRIP Maar nog lijkt het gesprek meer op een gezellig gekeuvel, maar de echte problematiek; het on begrip, verandert het gesprek. „Tja, dat is een groot pro bleem", benadert Plet Tax deze vraag. „De mensen begrijpen niet dat als je bij voorbeeld een tennisnet moet weghalen omdat er door een andere club een an dere sport beoefend gaat wor den, dat je dan aan tijd gebon den bent". „Onbegrip", verklaart ook Adrie Boer, „maar meestal lossen we dat iakoniek op en maken we er een grapje over, ;maar het is natuurlijk wel lastig". Een vor-; beeld is, als de tennissers (de keuze is niet toevallig) om zeven uur moeten stoppen wordt gega randeerd tot zeven uur geten nist. Tenminste... wel een paar ■minuten langer, maar beslist niet korter. „Oh nee", reageert Piet Tax, „het komt zelfs vaak voor dat ze doorgaan met spelen terwijl wij bezig zijn het het weg te halen". Het zijn echter de vlekjes op een werksfeer die zij stuk voor stuk hoog aan slaan. Trots wijst Adrie Boer op de pas geschil derde plafonds, „We doen hier alles zelf', verklaart hij enthou siast. „Die is weer beter in dat en hij weer daarin". Een onder linge specialisatie dus, Zoals Gerard van Akkeren de techni cus is („Ze mogen me bijvoor beeld bellen wanneer het maar nodig is"), maar ook de andere werkzaamheden worden onder ling verdeeld./ „De mensen begrijpen het niet, en ach het is zo ook niet kwa lijk te nemen, maar als er pro blemen zijn over bijvoorbeeld de verdeling van de ureh: in de hal, klagen ze altijd tegen ons klaart het viertal nog 'een puntje onbegrip. „Ook denken de men sen weieens: die hebben hét ge bakken hoor, die zien altijd maar leuke sportwedstrijden. Maar, -ach. hoe vaak komt dat voor?" reageert Adrie Boer. „Zelden hoor, want als het druk is ga je toch weer lopen helpen". MOEILIJK Misschien is het wel de minst spraakzame van het vertaj, Jan van de Waal, pas twee maanden werkzaam in de sporthal, die met zijn visie: „Het is fantas tisch leuk werk, maar de men- sen kunnen weleens moeilijk doen", het meest de kern raakt "Want dat Wijkt centraal te staan. „Het is fijn om de men sen te kunnen laten sporten,- maar er lopen er wel een aantal tussen door, die daar maar wei nig begrip voor hebben", ver klaart Adrie Boer. „We. voelen ons echt betrokken bij de clubs' .als ze gewonnen hebben of verloren, een kam pioenschap bijvoorbeeld. je bouwt een relatie op en dan 'is het prettig werken. Natuurlijk krijg je van de eiie club meer medewerking als van de ande re, maar dat zal wel altijd zo blijven", aldus Piet Tax. En daarmee vindt het viertal het eigenlijk, wei welletjes. „We moeten weer aan 't werk, want straks wordt ér weer geten nist", beredeneert Gerard van Akkeren hun overhaaste ver trek. Waarop Adri Boer nog een ding kwijt wil: „Moet je eens .komen kijken". En met Piet Tax staren we naar een overvolle kast met sportspullen. Broekjes, schoenen, handdoeken, tassen en zelfs jassen,...„Gewoon ver- ge ten én nooit meer opgehaald"; aldus. Piet Tax, „en dat is nog maar, het resultaat van twee maanden"... Echter uit alles blijkt dat teen van de Kraan's woorden: „Doordat we alles met elkaar doen, alles zelf doen, kunnen we zo'n gunstig exploitatietekort aanvoeren", verklaard wordt door de inzet van eeit Viertal mannen- Personen bereid zijn meer te doen dan nodig is. In het belang .van de sporter, de sportclub... Waarom: dan "-nog dat onbegrip?... V tiiil I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3