Wekelijks in Schiedam marionetten spel van duo Astley Poppen speler exposeert Grafiek de DDR Orgel bespeling Meneer Frederik en de karren: Hoop op meer subsidie o O O d© °oQ o o O lilt SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 14 DECEMBER 1973 Het theatertje aan de Nteuwstraat. De theatercommissie van het Zoldertheater in de Teer stoof heeft haar uiterst'" best gedaan om de tweed; helft van het theatersei zoen tot een succes te ma ken. Onlangs is het nieuwe programma van het thea ter bekend geworden, te vens hebben zij een korte terugblik gegeven op de af gelopen twee en een halve maand. Allereerst het nieuwe pro gramma. Zoals elders al op deze pagina staat trej den zaterdagavond Alexan der en Astley op. Volgende week echter, komt de voor drachtskunstenaar en ac teur Jules Croiset met het stuk „Een zekere Vincent" Jules Croiset behandelt een periode uit het leven van Vincent van Gogh, een periode die begint bij de Borinage en eindigt ïn Drente. De gegevens voor de voordracht heeft Croiset gehaald uit brieven die Van Gogh aan zijn broer Theo schreef. Zaterdag 29 december komen dan Marnix Knappers en Hanneke Holzhaus, zij brengen een pro gramma waarin de mens op zijn onvoordeligst belicht wordt. Zo zullen onder meer op het po dium verschijnen: Het moelza- me studentenstelletje met de vrije opgang, een nutteloos fo rum. de jubelende zangeres, de Neerlands Hoop bezorgde dg theatercommissie vee! hoofdbrek teske programma, dat meer weg heeft van echt theater en erg professioneel is, „Wees mijn gast sprak de spin tot de vlieg". Op de planken zullen deze twee dagen staan Rita Dafvano, Cor- 'nand Schuch, Agnes Scbuch en Jan Pier. Op vrijdag 1 en zaterdag 2 fe bruari komt Cabaret Szraule- wicz met het programma „De n schrik der saggerijnen!Dit is een heel nieuw programma van Szmulewicz. Dan wordt er de rest van de maand februari een Vlaams Festival gehouden. Hoogtepunt op dit festival zal de Belgische cabaretgroep Sursuxn Toren in de Teerstoof". Het was de eerste keer dat er in het Zol dertheater een plaat werd opge nomen, bovendien is het de ne- Ie reserveringsvoorkeuren zou den leiden, tot besloten voorstel lingen en dat is niet de bedoe ling van de Teerstoof. Corda zijn, een groep die zeer Men heeft toch getracht gendeM.p. van Dimitri van To- In dit verband deelt de Teerstoof ook mee dat vanaf 1 augustus 1974 de donateurs alleen het voorrecht heben van regelmati ge toezending van uitgebreide informatie betreffende het Zol dertheater. De twee gratis toe gangsbewijzen vervallen. Ech ter, degenen die voor 1 augustus donateur zijn geworden behou den hun recht op twee gratis kaartjes per 25,- donatie. Het Zoldertheater heeft dit sei zoen al tijdens de elfde voorstel- ren. Het is wel de eerste live opname. Op de -hoes van de plaat staan foto-opnamen die gemaakt zijn tijdens de voor stelling. 10 november jongstleden heeft Neerlands Hoop een try out gegeven in het theatertje. De belangstelting was buiten proporties. Een half jaar voor de voorstelling kreeg het thea ter al aanvragen voor kaartjes. Tijdens de eerste voorstellingen van dit seizoen heeft men in het Zoldertheater een kleine enquê te uitgevoerd onder de bezoe kers. In totaal zijn 250 enquête formulieren verspreid, hiervan werden er 100 ingevuld. Hit de enquête is gebleken dat do be langrijkste publiciteit voor het theater de mond-op-mond-reda me is» De persberichten brach ten 25 mensen voor het eerst in aanraking met het theater. Het resultaat van de affiches was teleurstellend, rij werden slechts eenmaal genoemd als eerste kennismaking met het theater. nauwe relaties onderhoudt met de Hagenaar en Vlaanderen- -kenner drs. P. Op 9 februari treedt de Belgische zanger Jo- han Verminnen op. verliefde lui, de trouwlustige Om terug te komen op de trut en de halfgare rasama- teurs. De muziek bijdit pro gramma is van André Stok. Voor de tweede maal in het be staan van het Zolder theater komt het Krisis Kabaret. Zij brengen op vrijdag 11. en zater dag 12 januari "„Thtfddeus 1 de wachter". Een bijna autentiek verhaal, opgetekend door Lars Boom, naar de hartverscheuren de avonturen van Thadd-eus, de engel die naar de aarde kwam om te helpen, maar toen zelf... Het is een avond onhollands ca baret, gebracht door een zestal personen, die zich gedurende het gebeuren mantelên in dertig verschillende rollen, vol wendin gen, onverwachte gebeurtenis sen en veel avontuur. Zaterdag 19 januari treed de In diase sitarspeler Effendi Ketwa- ru op. Deze man heeft een grote kennis van zowel de Indiase als de Westerse muziek. Dan komt op vrijdag 25 en zaterdag. 26 ja nuari Kabaret Kien jool weder om naar het vestzaktheatertje. Zij brengen dan hun oncabare- pen twee en een halve maand. Het Zoidertheater heeft wel eni ge klapstukken gehad. Dimitri van Toren heeft in het Zolder theater een lang-speelplaat op genomen, de l.p. is onlangs uit gekomen en heet „Dimitri van eerlijk mogelijke verdeling van de kaartjes tot stand.trachten te brengen, maar de iheatercom- misie vindt het jammer dat sommige donateurs privileges meenden te hebben bij de kaart verkoop van deze voorstelling. De capaciteit (127 plaatsen) en de bedoeling van de donatie (fi nanciële steun) maken speciale privileges voor donateurs of wie dan ook. absoluut onmogelijk. Men vreest namelijk dat specia- een zo ]ing de 1000 ste bezoeker binnen 91 mensen vonden het ontbreken gehaald. Vorig jaar kwam de 1000-ste bezoeker pas tijdens de 22ste voorstelling, In totaal kwamen tot en met 10 novem ber 1311 menseu naar het Zoi dertheater (dat wil zeggen beta lende bezoekers), de prognose luidt dat dit seizoen 5000 men sen de avondvoorstelling zullen bezoeken. De theatercommissie vindt dit een hoopgevende ont wikkeling van de theatercultuur in Schiedam. 83ÖO O van de mogelijkheid om bepaal de plaatsen te reserveren geen nadeel en 95 mensen stelden de mogelijkheid om na de voorstel ling in de foyer nog iets te ge bruiken, op prijs. Evenwel dachten slechts 74 mensen hier van gebruik te maken. De pu bliciteit werd door 43 voldoende en door 42 onvoldoende geacht. 54 personen waren altijd op de hoogte van de programma's,34 waren dat niet. FINANCIËN De financiële situatie van het theater is nog steeds niet: zoals die eigenlijk zou moeten zijn. De gemeente springt voor een derde deel van het tekort bij. zodat het resterende deel uit andere bronnen moet ko men. Het theater blijft echter rekenen op een verhoging van deze subsidie. Deze hoop putten zij uit de manier waarop het theater nu al, in de eerste helft van het tweede seizoen, heeft voorzien in een grote behoefte aan een kieïnkunsitheater van kaliber in Schiedam. Naast de subsidie vormen de do naties de belangrijkste financië le steun. In het afgelopen set- zoen heeft het theater ruim 6000,- aan donaties ontvangen. Schiedam Het marionettenspel „Meneer Frederik en de karren", gespeeld door Lucas Goudzwaard wordt zater dagmiddag opgevoerd in het Zoldertheater in de Teer stoof. Het spel speelt zich af in een kermisachtige sfeer. Iedereen is op weg naar de kermis, ook meneer Frederik, die zijn kar vol spullen heeft. Onderweg heeft hij een merkwaardige ontmoeting met een zekere Amorfus. Deze Amorfus wil eigenlijk iets van meneer Frederik kopen, maar Frederik voelt daar weinig voor. Toch lukt het Amorfus om Frederik iets te ontfutselen. Verslagen en moedeloos gaat Frederik verder. Hij laat zijn kar met spullen ach ter. Deze kar wordt even later gevonden door twee onnozele halzen: „Flipse en v.d. Aa". Van het Appelvrouwtje horen deze twee, dat het de kar van meneer Frederik is. Als het Ap- ^vrouwtje weg is, besluiten Flipse en v.d. Aa de kar zo lang »te lenen", Ie verkleden zich als artiesten en gaan op de kermis veel geld f verdienen. Maar op de kermis ï:j.' 13 ook de Ouoe Zara, de waar in zegster, zij ziet vreemde dingen haar bol. Het Appel vrouwtje gelooft haar niet; maar Zara weet - heel zeker dat ze gelijk 'beeft: alles wat ze ln haar gla zen bol ziet komt. 'an daagt tanty Eliy op, samen met thet 'Appelvrouwtje gaat zij meneer Frederik heipen. Maar de kermis is in volle gang. Er verandert iemand in een ver schrikkelijk monster, de arties ten doen hun kunsten op de ker mis en er klinkt vrolijke mu ziek. Ook Flipse en v.d. Aa tre den op. Zara heeft alles gere geld en weet een middel om Amorfus te laten verdwijnen. Het slot van het verhaal is. dat meneer Frederik zijn kar met spullen terug krijg en alles' is dan weer zo als het vroeger was. Zaterdagmiddag 15 december, half drie, Zoldertheater in de Teerstoof, Nieuwstraat 12. Schiedam. Lucas Goudzwaard met „Meneer Frederik en de karren". Alexander en Astley komen zaterdag dan toch eindelijk naar Schiedam. Deze keer is hun optreden zeker. Eni ge tijd geleden zouden zij al naar Schiedam komen en optreden in het Zolder? theater in de Teerstoof, maar toen moest hun op treden wegens onvoorziene omstandigheden afgelast worden. Alexander en Astley bestaal uit de Nederlandse zan ger/acteur Hugo Bruce Astley. Beiden wonen zij in Amsterdam waar zij el kaar ontmoetten in de folk- club *t Cloppertjeu, onge veer drie jaar geleden. Alexander as in augustus 1970 zijn carrière als zanger/acteur be gonnen bij de experimentele theatergroep „La mama Am sterdam", waarbij hij drie pro- dukties deed: hierna werd hij gevraagd voor een hoofdrol in de rockmusical „Salvation" en na afloop hieqvan H de rockmu sical „Halr". In het begin van 1971 begon hi jmet solo-optre dens als folkzanger. Astley is afkomstig uit een zeer muzikaal gezin en begon al op zeer jeugdige leeftijd met zin- gen en op 16-jarige leeftijd heeft j hij bijgedragen tot de oprichting van een folksong centre In En geland; sedert 1961 heeft hij - - heel Europa doorkruist terwijl hij de kost verdiende ais café zanger. In 1970 kwam hij naar BBC-tv en de BRT. Amsterdam, waar..hij onder Het repertoire--van het duo ho meer heeft geschreven voor staat, juist door het grote ver schil hi achtergrond van de bei de musici, uit een breed scala ra Ine muziek tot eigen compost, ties. m, ™t ui ttu nuaii) UCS, van songs, variërend van Ierse, In de toekomst willen zij zich Engelse en Amerikaanse tradi- vooral gaan toeleggen op eigen tionals via de meer contempo- composities. Zaterdagavond negen uur, Zolder theater ïn de Teerstoof, Niéuw- straat 12, Schiedam, Alexander en Astley, Amerikaanse, Ierse en Engelse traditionals. ïn de foyer van het Zoldertheater in de Teerstoof wordt op het ogenblik een tentoonstelling ge houden. De exposant ia de pop penspeler Jos Panbroek. Hij ex. poseert voorwerpen van smeed ijzer die met stukjes goed aan eikaar verbonden zijn. Zelf speelt bij tijdens zijn voorstel lingen ook met deze voorwer pen. De expositie duurt tot eind februari. De Ambassadeur van de Duitse Democratische Republiek in Ne derland, Zijne Excellentie Klaus wolf. opent donderdag 13 de cember (vanavond dus) de ten toonstelling "D. D. R. Graphik aus Dresden", De opening be gint om kwart over acht. De tentoonstelling duurt van 14 de cember tot en met 21 januari. De organist George Stam bespeelt zaterdagmiddag het orgel in de aula van het Stedelijk Museum In Schiedam. Het concert be gint om drie uur en duurt een uur; de toegang is gratis. Geor ge Stam speelt in het kader van de maandelijkse orgelconcerten, die fn het musea Iedere derde zaterdag van de maand geboden worden. I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3