SCHIEDAMSCHE COURANT Maand uitstel vervelende zaak MODERNE BLUES DOET ARCADE HERLEVEN VIER BEZWAREN Niet met bussen van RET Orgel concert George Stam Toonkunst zong Bachs ■W eiïmachtsoratorium voortreffelijk 2 kranten voor één prijs Ophogen Nieuwland kost 1,8 miljoen Bewoners leverden zelf plan LivinBlues doet naam eer aan Martin Green weer tevreden Monumentenlijst niet volledig Grenzen onjuist gekozen Sociaal-cultureel rapport ontbreekt Late hulp voor brandende bromfietser Objectief Maandag 17 december 1973 4 pagina's 99ste jaargang no. 24897 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268081 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Het buurtschap Kethel-Kerk krijgt weer enige weken een eigen busdienstje. Dat zal worden betaald door de gemeente Schiedam. Het plan voor het dienstje is af komstig van de bewoners. Sinds de reorganisatie door I ^de RET van het buslijnen- '■fftst in Vlaardingcn en Schiedam in oktober, zit Kethel-Kerk zonder open baar vervoer. Met het verdwijnen van de bus, zijn taxi's - zeker op autoloze zondagen - een geregelde ver schijning in KethelKerk. Aan deze situatie zou aanvankelijk in de raadsvergadering van vanavond een einde worden ge maakt. Eind vorige week werd de zaak het buurtschap naar het dorp echter van de raadsagenda ge- geen pretje, haald, omdat bij de gemeente Omdat de gemeente ook eer einde intern de zaak nog niet rond is. Voor de bewoners van Kethel- Kerk is dit uitstel van een maand een vervelende zaak. Voor de boodschappen doen, zijn de huisvrouwen aangewezen op Kethel. In de winter is een fiets- tocht over de smalle weg van Schiedam Het unieke orgeltje in'de aula van het Stedelijk Mu seum bestaat tweehonderd jaar: de Goudse orgölmaker Hendri- kus Hermaous Hess bouwde het in 1773. Aan dit bijzondere feit werd zaterdagmiddag aandacht geschonken door George Stam, voorafgaand aan zijn bespeling waarvan het programma geheel was samengesteld uit werken van die tijd. George Stam begon mei enkele Oudhollandse marsen die 't op. *t éénklaviers orgel met pedaal bijzonder aardig deden. Vervol gens speelde hij Prelude and fu gue van dp Engelse componist John Stanley (1713-178$) op voortreffelijke wijze, evenals Aria Sebaldina (thema met va riaties) van Johann Pachelbel, genoemd naar de Sebalduskerk 'Neurenberg waar Pachelbel werkzaam was. Stam had 'voor deze oppositie een zeer interes eante, afwisselende registratie" uitgezocht. Ofschoon de drie-de len uit Hündels bekende „Wa- termusic-suite" geen originele orgelmuziek zijn voldeden- ze toch uitstekend, mede dank zij de printa voordracht van de concertgever. Aardig was de ge dachte van de beschermheer van het orgel, Aad van der Hoe ven, om George Stam te laten improviseren op een thema dat was samengesteld uit de letters van de naam Hess, de bouwer van het instrument. De organist toonde in deze Improvisatie die de vorm had van een prae- ludium en fuga - zijn wel zeer bijzondere bekwaamheden op dit gebied. W. P. VERHEUL Wil maken aan de isolatie van Kethel-Kerk. is enige tijd terug een gesprek op gang gekomen tussen de bewoners en de ge meente. BEDRAG Daarbij is men er van uitgegaan, dat de gemeente Schiedam oen bepaald bedrag ter beschikking stelt voor het openbaar vervoer tussen Kethel-Kerk en Kethel. Aan de. bewoners werd overgela ten om met d3t bedrag ais uit gangspunt suggesties te doen voor een ^nieuwe verbinding. ^"Wmnaêlfjfc- kwamen' de' Kethel- Kerk bewoners met twee ideeën, waarvan er een in ds praktijk niet haalbaar bleek. De suggesties van de bewoners werd volgens afspraak precies een week geleden ingeleverd bij de gemeente. Daar had men het plan deze zaak vanavond nog door de raad te laten behande len. Schiedam - Wederom heeft Livin' Blues bewezen de beste bluesgroep van het Westeuropese vasteland te zijni In de eindelijk weer eens volle zaal van Arcade wist de Haagse band het publiek zaterdagavond zo in haar ban te krijgen dat twee toegiften moesten worden gegeven. En dat is voor het Arcadepubliek heel wat! Meer dan 350toeschouwers wer den door de eigentijdse blues van de vijfmansfonnatie ver maakt. Voor organisator/impre sario Martin Green betekende de grote belangstelling - na de strop met Long Tall Ernie and the Shakers en de Dizzy Man's Band - het broodnodige kassuc ces, ,Na het optreden met de Dizzies besloot ik om geen andere groe pen meer te contracteren als het publiek ook al in steeds klei nere getalen zou opkomen bij Livin' Blues en bij Solution, die op 12 januari naar Schiedam komt", aldus Martin. „Want dat kon zo niet doorgaan. Alle ver lies moest ik immers uit eigen portemonnee vergoeden, omdat uitde stichting ook geen geld meer komt". Die stichting, de Martin Green's Society, heeft namelijk geen subsidie gehad van de gemeente. Iets waar Casper Scftuckink-Koof, de coördinator van de. SRJJ, zich nogal kwaad over maakt: „Dat is natuurlijk geen vorm van jeugdwerk van de gemeen te!", aldus de coördinator. Livin' Blues zette de nadelige sal di van Martin Green in leder geval om in wat winst,.zodat de impresario wel weer tegen een stootje kan..... .Vóór Livin' '«.B|ues $g_büljne verscheen speelde de Engelse foikzanger/gitarist Peter J. Ca- Jinan bij vdjzë' van voorpro gramma twee Ierse volkslied jési Later op de avond liet hij er nog drie horen, plus het beken de Dylan-nummer "Mr. Tam bourine Man". Na zijn optreden TOEGEZEGD De wethouders Bolaars en Collé en directeur H. G. de Block van de Dienst Gemeentewerken za gen echter geen kans op zo'n Hoewel de gemeente had toegezegd deze maand een einde te maken aan de Iso latie van Kethel-Kerk, de behandeling In de raad een maand uitgesteld. den gereden met RET-bussen. korte termijn de zaak in orde te Dat in tegenstelling tot de aan krijgen. Hoewel er nog weinig bekend is over het nieuw in te voeren dienstje, is. al wel duidelijk dat het waarschijnlijk niet zal wor- vankelijke gedachte om bijvoor beeld drie keer per dag een van de bussen naar Kethel door te laten rijden naar Kethel-Kerk, tegen een vergoeding aan de RET. .Weihnachtsoratorium" dat is -.en zelden In zijn geheel uit- Schiedam Johann Sebastian Bachs samengesteld uit zes cantates be voeren. Ook „Toonkunst" heeft onder leiding van Aad van der Hoe ven zaterdagavond in de Grote Kerk van dit werk alleen de canta tes 1 t.m. 4 en het beginkoor van de vijfde cantate gezongen. Koor en solisten - Trudy Koele- man, sopraan. Tony Jaanus-Re- bel, alt, de tenor Paul Schots man en de bas John Bröcheler - hebben onder de prima leiding van de dirigent er iets moois van weten te maken. Ze legden vrees voor de romantiek de hoge tempi van de koralen tot gevolg heeft gehad. Een iets rustiger tempo had het beschou wende karakter van deze kleino diën beter tot zijn recht laten komen. de bezieling in hun voordracht Wat de orkestbegeleiding betreft werd hij wat cynisch door het publiek teruggeroepen: elk van -zijn songs had hij, opgebouwd uit vier gitaarakkoorden - zou hij er wel meer kennen?, - en doorspekt met wat ademhalings oefeningen op zijn mondharmo nica en op een kazoo. Koe' je het publiek al niet kunt verma ken.... KOORTS Livin' Blues amuseerde de toe schouwers op een heel wat pro fessioneler wijze. Zanger Nicko Christiansen, opvallend goed in het timen van zijn songs en bo vendien 'als een Alrikaan'«spe- grande, ongetwijfeld één van.de beste mondharmonicaspeters van Europa, Ruud. van Buuren, met goed,' stuwend basspël, drummer Kenny Lamb, ex-slag werker van de Engelse groep Jellybread, ;en sologitarist Ted Oberg, die met 40 graden-koorts stond te spelen ,en dat toch bijzonder goed deed, schotelden het publiek de hoogtepunten uit hun repertoire voor en lieten zo duidelijk horen waarom de groep één van de meest succes volle van Nederland is. ,Toch jammer dat Rory Gallagher, de Engelse topgitarist, de uren daarna een nachtconcert in de Rotterdamse Doelen gaf. Het was anders beslist nog voller geweest in Arcade. Maar Mar tin Green had enkele maanden geleden de primeur van de show van Gallagher gehad, en er waren veel mensen die toen zo onder de indruk van de ver richtingen van de gitarist waren gekomen, dat zij hem nu op nieuw wilden zien. Schiedam '"J werkgroep Schiedam heeft het afgelo pen weekeinde de inhoud bekend gemaakt van vier bezwaarschriften tegen het globale bestemmingsplan voor de binnenstad. zonder welke Bachs meester werk niet tot zijn recht kan ko men, echter zonder de romanti sche uitwassen van vroeger. Ik had de indruk dat juist die Profileer nfi van het unleVe aanbod 2 kranten t» ontvangen vcor de prijs vanB één: de Schiedamee Courant met nieuws uit uw «tad en omgaving. en hetw Roiterdamsch Nieuwsblad met het'laatste binnen- en buitenlandse nieuws.r Geef ons nu opdrachr ook bij u 14 dagen grails, zordar enige verplichting. de 3C en RN te bezorgen en ontdek zeff da vete pluspunten. Deze bon Jn Open envelop, zonder postwget, sturen naar Rotierdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834,. Rotterdam stuur rrU.v.:de SC en RN 14daiengratis nMR van „Arcangelo Corelli": deze bleek vooral in de grote koren niet opgewassen tegen het grote aantaL zangers en zangeressen. Bovendien was in het begin lang niet alles correct en zuiver in het instrumentale gedeelte, speciaal bij de blazers. De fluit- solo in de tenoraria „Frohe Hir- ten, eüt" was te slap en te wei nig enthousiast. De bassen wa ren - vooral in de koren - soms nauwelijks hoorbaar. Veel beter werd de begeleiding na-de pau^ ze: het was of het orkest her leefde. Een speciaal woord van lof aan het adres van de toen medewerkende hoornisten is ze ker op zijn plaats. Ook de hobo solo in de echo-aria werd op lof- waardige wijze, gespeeld. Voor Tijn van Eyk: aan het portatief (klein orgeltje) geldt dit voor zijn totale medewerking. De reeds genoemde solisten hebben stuk voor stuk 2eer voldaan, zo dat daar niet' verder hij behoeft te worden stilgestaan. In ver band mét het overlijden van de voorzitter, de heer G, P. Wat- tez, zong het koor voor het be gin van de uitvoering „Ecce, quomodo moritur" van Marco Antonia Ingegneri, gevolgd door enige ogenblikken stilte. W. P. VERHEUL Schiedam Een bromfiet ser is vrijdagavond op het Westvest zwaar gewond, toén hij met zijn brom- mer onder een stilstaande vrachtauto: schoot. Daarbij moet dei benzine tank van de brommer zijn geëxplodeerd. De bromfietser kwam als een brandende fakkel op de grand terecht. Eenlangst komende automobilist doofde de vlammen. Omwonenden, die een zwa re klap hadden gehoord, waarschuwden achtereen volgens de politie, de brandweer en de GGD. Aan de Westvest versche nen achtereenvolgens met tussenpozen een grote brandweerauto, daarna nog een grote brandweer auto, een politieauto en een ziekenauto. De bromfietser, die zodoen de geruime tijd op des kundige medische hulp moest wachten, liep zwa re brandwonden aan zijn onderlichaam op en mo gelijk nog andere kwetsu ren. let eerste daarvan maakte be zwaar tegen het niet meer aan merken van het pand Imeida aan de Hoogstraat 44 en de Ap pel markt brug als monumenten. In het bezwaarschrift aan de raad wordt opgemerkt, dat deze twee monumenten als zodanig in het monumentenregister staan en dat het dus verboden is ze te beschadigen of te vernietigen. Aan dit bezwaar zou worden tege moet gekomen door ze als mo nument op de bij het plan beho rende, tekening aan tem erken en er voor te zorgen dat het Imei da niét in de verdrukking kpmt; bij het realiseren van het nieu we stadshart. In het tweede bezwaarschrift wordt opgemerkt dat de grenzen van het ontwerp-bestemmings- plan onjuist zijn. Volgens de schrijver zou het gebied lange Haven-WaivJsstraat-JVieuwe Ha ven-Oranjes traat-Gerrit Ver- boonstraat aan het plan toege voegd moeten worden en het Stadserf er bulten gelaten moe ten worden. In 't tweede bezwaarschrift wordt opgemerkt dat historisch gezien het eerste gebied bij de binnen stad hoort, terwijl het Stadserf een onderdeel is van het Singel- kwartier waarvoor plannen in de maak zijn. Het derde bezwaarschrift richt zich uitsluitend op het Stadserf. Volgens de schrijver is men voorbijgegaan aan de functies die dit gebied zou kunnen ver vullen voor de bewoners van ^et Singelkwartier. Hij doeit daarmee op de mogelijk heid het te gebruiken als wijk- park of als speelplaats voor de bewoners vande binnenstad. Gevraagd wordt het Stadserf daarom buiten het plan te hou den. Het vierde bezwaarschrift richt zich op de sociale, recreatieve en culturele voorzieningen in het plan. Ook mist deze schrij ver het Stadshuis op het lijstje historische bouwwerken In de sociale sector. Hij maakt bezwaar tegen bet ont breken van een vermelding in de toelichting van het rapport van waaruit de behoeften aan sociale, culturele en recreatieve voorzieningen zijn: geformu- leerd. „De. bijbehorende rappor tenvoor voorzieningen in de so ciaal-economische sektor wor den wel genoemd', aldus het bezwaarschrift. „Het is mij daardoor onmogelijk mijn bezwaren naar voren te brengen tegen de wijze waarop het (wetenschappelijk?) onder zoek naar behoeften op sociaal, cultureel en rekreatïef terrein verricht", aldus de schrijver. De werkgroep Schiedam heeft de stad een goede dienst bewezen door enke le bezwaarschriften tegen de plannen voor de bin nenstad bekend te maken. Deze groep jonge intelli gentsia maakt daarmee te gelijk het falen van wet houder Bolmèrs duidelijk die, ondanks dat de be zwaarschriften reeds irt september moesten wor den ingediend, nog steeds de papierbundel intern heeft gehouden.Gemeente- raadsleden en zelfs leden van de commissie stads ontwikkeling hebben offi cieel geen idee wat er in de ruim zeventig be zwaarschriften staat. Wet houder Bolmers heeft hierover onlangs gezegd dal hij de zaak aan het bundelen is (tekort aan paperclips?cn dat hij de bezwaren met een toelich- tign zal voorleggen aart de commissie stadsont wikkeling. Het is niet te hopen voor de leden von deze commissie dat ze zoals gebruikelijk de stukken zeer kort voor de betreffende vergadering krijgen. Beter had de wethouder er aan gedaan de bezwaren al dan niet vertrouwelijk in oktober aan de leden te geven. De leden hadden dan in ieder geval de tijd gehad voor de vergade ring (diewel in januari zal worden gehouden) de bezwaren grondig te be studeren. De „gekleurde" toelichting van de wethou der had dan zonder be zwaar enkele dagen voor de vergadering kunnen komen. Objectief gezien beter. Ais iedereen die een bezwaarschrift heeft Ingediend daarvan nu eens de inhoud openbaar zou maken. Schiedam De gemeente gaat binnenkort een gedeelte van Nieuwland op peil brengen. De laatste tijd ontstaan in dit ge bied steeds meer verzakkingen in bestrating, plantsoenen, riole ring, labels en leidingen .Voor de kosten geraamd op 1.885.000 gulden zal de ge meenteraad maandagavond haar toestemming moeten verle nen; Het op peil brengen (ophogen) van de grond geldt voor het ge bied begrensd door Nieuwe J; Damlaan, Burgemeester: van, Haarenlaan, Piersonstraat en Burgemeester Honnerlage Gre- telaan, dat in de periode I958-. 1961 is voltooid. Gemeentewer* ken noemt de verbetering vari de grond urgent, omdat uitstel van het werk ernstige conse quenties voor de riolering, wa' ter- en gasvoorzieningen zoudefi hebben. Van de 1.8 miljoen die het werll zal gaan kosten, is 182.000 gul' den bestemd voor uitbreiding van de parkeercapaciteit en wij ziging van de straatprofielei ten behoeven van een beten doorstroming van het vertelt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1