Bromfietser zag vrachtauto niet Voortreffelijk concert Bel Canto Martienerkoor Er dal en bonden; opnieuw gesprek Wethouder moet huiswerk overdoen Mi 1} Kinder kerstzang in Grote Kerk 2 kranten voor één prijs Collé Wéér negen Kerstavond voor Christen- wouwen Restaurant onder water Eerste benzine- bonnen geroofd Met ernstige brandwonden naar ziekenhuis Geen spreek uur Diefstal in de Hoek m :§f Dinsdag 18 december 1973 MSCHE COURANT 4 pagina's 99sle jaargang no. 2489S ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 26256S - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De 36-jarige scheikundig ingenieur H. L. is het eerste Schiedam- se slachtoffer van de ben zine distributie. Hij liet zijn portefeuille, vourzien van geld, rijbewijs, en benzinebonnen, liggen bij een loket in de hal van het NS-station. Even later was de portefeuille ver dwenen. ^Schiedam Het comité Kinder- kerstzang houdt zondag 23 de cember een zangavond voor alle l^jScJiiedamse kinderen van vijf jaar en ouder in de; Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat. Vorig jaar was de kerstzangavond een jv,-'-groot succes. Ruim achttlenhon- iï derd kinderen namen deel aan deze bijéénkomst die was geor- iganiseerd in navolging van een ^aantal plaatsen in het land, de kerstzang verlenen dit f£JJaar: medewerking: hét Rotter» - dams Jongenskoor onder. leiding jV van Freek Felders, het Toon- m kunst-kinderkoor onder leiding van Aad van-der Hoeven, de ko- perblazers van Harpe Davids en Wet-jeugdkoor Happy Generation l onder leiding van G. Hage- na ars. Presentator JsSipke van i'- der Land, werkzaam hij de NCRV-televisie. 'Aangezien er wegens restauratie geen kerkorgel aanwezig is, heeft het comité de beschikking kunnen krijgen over het beken- de Johannes-orgel, waarop Aad van der Hoeven de kerstzang 2al begeleiden. Het orgel wordt speciaal voor deze avond in de kerk opgebouwd. De Hervormde gemeente in Schie dam heeft de Grote Kerk voor de Kinderkerstzangavond be schikbaar, gesteld. Aan het eind van de avond waarop vele be kende kerstliederen gezongen zullen worden wordt er een col lecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. Op alle scholen in Schiedam heeft het comité uitnodigingen ver* spreid. Ook ouders zijn welkom. De kerstzang begint om kwart voer zeven. Schiedam Tot drie keer toe leed het college van burge meester en wethouders gisteravond in de raad een neder laag. Twee daarvan kwamen voor rekening van wethou der Bert Kaptein, de andere (een kleintje) voor een gis teravond voor zijn doen opvallend zwak leidende burge meester H. RoeI(sema. Wethouder Kaptein werd door de raad met twee moties dui- delijk gemaakt dat hij op twee punten tekort heeft ge schoten. Dat betreft de verwikkelingen rond de Schiedam se Raad voor Jeugd en Jongeren (SRJJ) en de nieuwe verordeningen op de kinderopvangcentra. Coördinofor Casper Schukinck Kool: op poten gezet kan worden".". "ik betwijfel of de SRJJ nog Schledam/Vlaardingen Nog steeds verkeert de bromfietser, die vrijdag onder een vrachtauto schoot en daarbij in brand vloog, in ernstige toestand. Hij ligt met zware brandwonden aan gelaat, handen en benen In het Holyziekenhuis. De bromfietser, de 18-jarige kantoorbediende F. M. Hemmes uit Vlaardingen,. reed vrijdagavond op de Schiedamse West- vest. Vermoedelijk doordat het vizier van zijn helm door de weersomstandigheden wasbeslag en, zag hij de vrachtwagen niet die naast een brandende lantaarnpaal stond geparkeerd. De bromfietser reed frontaal tegen de vrachtauto op. De brom mer bleef; rechtstandig onder de wagen staan, de bestuurder werd van zijn voertuig af geslingerd. Doordat de benzine in de tank van zijn brommer in brand vlöQg door de schok, sprongen de vlammen over op de Vlaardinger. Een passerende automobilist reageerde bijzonder snel: hij wist de brandende bromfietser te helpen door met zijn overjas de vlammen uit te slaan. Omwonenden, die de klap van de aanrijding hadden gehoord, waarschuwden onmiddellijk de politie, vervolgens de brand- weer en daarna de GGD. Op de Westvest verscheen allereerst een brandweerauto. Enige tijd later volgde een tweede,, korte tijd daarna een politiewa gen en toen pas een ambulance. De bromfietser moest zo doende lang op deskundige medische hulp wachten. De wethouder mag van de raad zelfs zijn huiswerk over de kin deropvangcentra helemaal over gaan doen. Ruim dertig keer werd daar tijdens de discussies door raadsleden 'n kruisje inge zet, wat bij wijze van spreken in schoolcijfers uitgedrukt nooit meer dan een 1 kan opleveren.. De meeste, kritiek hadden de raadsleden en met name het PCG-raadslid S.J. Rosman op de verordeningen, die financieel een sprong in het duister zouden 2ijn. Een groot aantal instellin gen bijvoorbeeld crèches van bedrijven en zelfs een gezin met enige grootte zou daarmee rechtkrijgen op financiële steun. Wel ging de raad akkoord met het voorlopig uittrekken van een be drag van' 90.000 gulden, om de kindercrèche Katja draaiende te kunnen houden. Dat onder te genstemmen van ondermeer KVP-fractievoorzitster mevr. M. A. C. Taverne, die eerst een. ex- .plQitatifiOverzicht van de crèche wenste.""-^*1-''":.5 *•-*• SGP-raadslid L. H. Knlpscheer stemde - ook tegen, omdat hij principieel tegen kinderopvang centra is. Naar zijn mening zijn die funest voor het kind. Zonder veel moeite ging de raad eveneens akkoord met een mo tie, waarbij een commissie werd ingesteld die de SRJJ nieuw leven moet in blazen. Na het ontstaan van het conflict tussen het bestuur van de. SRJJ en coördinator Casper Schuc- kink Kool viér maanden gele den .is er: niets meer uitge voerd. De commissie krijgt "tot taai uit te zoeken, of' de. SRJJ nog le vensvatbaar gemaakt kan wor den of.'dat er na het stopzetten vari de subsidie door de ge meente aan de SRJJ een nieuw lichaam moet.komen, De meest gefundeerde kritiek op wethouder. Kaptein was afkom stig van het .WD-raadsiid mevr. A. Dirkzwager. Een door haar. ingediende motie legde het af tegen een motie van PvdA-er C.Batenburg, die eerder in stemming kwam "en werd aan genomen. Coördinator Casper .na afloop van de vergadering: „Eigenlijk had die commissie er vier maanden geleden moeten komen. Ik be twijfel of het nu nog op poten gezet kan worden". Burgemeester Roelfsema kreeg hét aan, het einde van de verga dering moeilijk om de discus sies zakelijk te houden. Zelf ging hij een uitvoerig debat aan met mevrouw Taverne, zonder daarbij te letten op termijnen. Een laatste nederlaag kreeg het college te slikken bij de s'tem- ming over het al dan niet afbre ken van de vergadering. Aan staande donderdag, zal wethou der Bolmers namens zijn colle ga Col lé een aantal punten moe ten verdedigen, omdat de heer CoIIé er dan niét is. Liever had het college gezien dat ze de af gelopen nacht nog werden be handeld. Vlaardingen In Vlaardingen, Schiedam en Maassluis wordt in augustus begonnen met de integratie van het kleuter- en basisonderwijs. Deze integratie is het start- projekt van de Nieuwe Onderwijs Begeleidingsdienst Nieuwe Waterweg Noord. De door de drie gemeenten in het leven geroepen dienst vorige week officieel stich ting geworden spitst dir projekt in het bijzonder toe op het sociaal zwakke kind. Door het ministerie is al een pro- jektsubsidie van een ton per jaar toegezegd. Dit projekt moet de stichting de beschikking hebben over tien extra kleuterleidsters: -Qok daarover zijn besprekingen aan de gang met het ministerie. Nog nergens in Nederland is het aantrekken van zoveel extra, krachten toegestaan; een kleuterleidster moet officieel aan een bepaalde school ver bonden zijn. Toch is het stichtingsbestuur niet pessimis tisch gestemd. Of het er ook werkelijk tien worden, daar plaatst het nog liever een vraagteken achter. De extra rduterleidsters zullen tij- AANDACHT délijk de klas van de leidster overnemen, waardoor zij wordt Vooral Maassluis krijgt In de be ginfase aandacht van de be ge vrij ge maakt om; meteen des- kubdige van de stichting te overleggen over de behandeling van de: sociaal zwakke kinderen. leidingsdienst. In Vlaardingen en Schiedam ligt het onderwijs niveau vrijwel gelijk ofndat de gemeenten vaak aandezelfde projekten hebben meegedaan, Maassluis niet. Het streven naar integratie van kleuter- en basisonderwijs is in geen van de drie gemeenten De nieuwe onderwijsbegeleidings- Voorzitter Schriel (tweede van rechts): „We moeten ons beperken.. nieuw. In het openbaar onder wijs de. stichting gaat echter voor zowel het openbaar als het protestants christelijk en het ka- tholiek onderwijs werken vin den al geregeld teambesprekin gen plaats tussen het personeel van het kleuter eh het. lager on derwijs. „Het is de bedoeling dat het nu wat gerichter en pro grammatische gaat gebeuren", aldus stichtingsvoorzitter J~ Schriel. Profileer nu van Met unieke eanbod 2 kranten te ontvangen voor de prijs van| één: <je Schiedamse Courant met nieuws uit uw stad en omgevlnfl. en "0 Poilerdamsch Nieuwsblad met het 'laaiste binnen- en buitenlandse mauws. r Geer ons ru opdracht ook bij u 14 dagen gratis, zonder enige verptienttno. de SC en RN to bezorgen en onidek zeil do vela piuspunien. Deze bon in open envelop, zonder postzefltrt, sturen naar Rottsrdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer Ö34. Rotterdam stuur rn.Lv.:de SC en RN Kdaflen flraUs naan straat woonpt. dienst bestrijkt een gebied, waarbinnen zich tweehonderd scholen bevinden, met samen. 27.000. leerlingen.' Het. hoofdkan toor wordt gevestigd in Vlaar dingen, dependances komen ïri Schiedam en Maassluis. Tot nu toe is alleen nog in Schiedam een geschikte ruimte gevonden (in een pand aan de Lange Nieuwstraat). De stichting werkt op basis van vrijwilligheid. Echter tot nu toe heeft uitsluitend de Artikel 31* streekschool in Vlaardingen ge weigerd mee te doen. Voorzitter Schriel: „Omdat het op basis van vrijwilligheid gebeurt, zijn we er ons van bewust, dat we ons moeten beperken binnen het kader van de doelstelling: Het scheppen van voorwaarden, - waardoor het kind straks In de houden. Daarvoor gaat zij be- schikken over maar liefst 34 funktionarissenz; pedagogen-di dactici, psychologen, sehool- maatschappelijk werksters, lo gopedisten, testassistenten, spel- therapeuten en administratieve krachten. De dienst gaat zich zowel met de Het zoeken is echter nog naar een begeleidingvan hét individuele direkteur.. „Daar zijn we al kind als met dé begeleiding van maanden mee bezig. Onderhand de schplen bijvoorbeeld in moet het wel een schaap met vernieuwingsprocessenbezig- zestien poten zijn". maatschappij optimaal kan funktioneren. Men mag geen wonderen van ons verwachten- Dat kan ook niet met een „randdienst" wat de stichting in feite is". Schiedam.Wethouder B. A. Col lé van Gemeentewerken, Wo- ningdïenst en Volksgezondheid is verhinderd om op woensdag 19 december zijn gebruikelijke wekelijkse spreekuur in het Stadhuis te houden.. Vanaf woensdag' 2 januari 1974 wordt het spreekuur weer normaal hervat. Een tevreden publiek ging gisteravond huis waarts, nadat bet gemengd koor „Be! Canto" uit Keihei samen met het Schiedams Martie nerkoor voor een voortreffelijk concert had ge zorgd. Voor slechts drie gulden heef! het 23 jaar oude „Bel Canto" onder de bezielende leiding von J. Hoogervorst een keur van kerst liederen laten klinken door de St. Marfinus- J kerk in Groenoord. Het speciale" programma „Kerstmis door de eeuwen heen" omvatte on der meer werken van Bach, Da Palestrina, Re- ger, Mendelssohn en Handel. Solisten waren B. Kleinsmit-den Besten (sopraan) en Corrie Uijtdewilligen (piano). Het bekende Martiener koor uit Groenoord, dat onlangs opnamen heeft gemaakt voor de radio, leverde onder leiding von Rob Poels een waardevolle bijdra ge an dit geslaagde'kerstconcert. Schiedam Een snelheidscontro le van de politie op de Horvath- weg leverde negen automobilis ten een procesverbaal op. De hoogst geconstateerde niet toe gestane snelheid bedroeg 84 ki lometer per uur. Schiedam/Amersfoort De drie industriebonden en de Unie BLPH zijn gisteren opnieuw mét de directie van Erdal rond de tafel gaan zitten om te over leggen over de reorganisatie van de Erdal vestigingen in Schiedam en Mijdrecht. [n het gesprek betuigden de bon den in beginsel hun instemming met het herziene reorganisatie-- plan. Daarbij gaat men ervan' uit, dat op die manier een zo groot mogelijke werkgelegenheid in Nederland behouden 'zal blij ven, aldus de directie van Er dal. De plannen van de directie beteri kenen,, dat voor ongeveer hon derd-twintig van de honderd tachtig betrokken personeelsle den binnen het concern plaats blijft.. De groep van de onge veer zestig mensen, die ontsla gen moeten worden besaaat voor ongeveer en derde deel uit part time werknemers. Verder overleg vindt nog plaats over de uitwerking van het tijd schema en hot sociaal plan. De Erdaidiréctie verwacht dat op 3 januari overeenstemming kan worden bereikt. Schiedam De i afdeling Schie dam Centrum van de Neder landse Christenvrouwenbond houdt op wo nes dag 19 december een kerstavond. De avond wordt verzorgd door mevrouw J. K. Poot, medewerkster van het mu seum Boy mans-van Beuningen waar de dames over een maand worden rondgeleid op een schil derijententoonstelling van Carel Willink. De avond begint om 8 uur in" de grote zaal van Irene aan de Nieuwe Haven. Er wordt onder meer ean lezing gehouden, ter wijl er dia's worden vertoond. De vrouwenbond stelt een lift ter beschikking, voor bejaarde dames die,moeilijk op eigen ge legenheid kunnen komen. Zij kunnen daarvoormevrouw: Ger- kema bellen onder nummer 26 54 33. Schiedam Door de abnormaal hoge waterstand dreigde het restaurant Europoort op de Maasboulevard onder te lopen. De brandweer rukte uit én bracht, in samenwerking met de dienst Gemeentewerken, een cordon van zandzakken aan om het water tegen te houden. Het water stond toen al 75 centi meter diep in de kelder van het restaurant. Hoek van Holland Bij de juwe lier A. Berkouwer In de Prins Hendrikstraat In Hoek van Hol land hebben dieven zich mees ter gemaakt van tien gouden horloges en twee horlogebanden, alsmede een zegelring met een totale waarde van ruim dertien duizend gulden. De daders van de diefstal rijn.on bekend, maar de politie speurt naar 2 jonge mannen die zich ten tijde van de diefstal, samen met andere klanten,, in de win- - kei bevonden—- Acht goude dameshorloges, twee heren klikjes, twee gouden hor loge banden en een zegelring werden op klaarlichte dag bru taalweg uit de etalage gestolen, ter»ijl mevrouw Berkouwer be- zirwas klanten teihelpen. A '-■i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1