Het kerstfeest v an d e u Kerstfeest 'MOLENGEK'J. A. VAN KRIMPEN: ,,ïk heb een zwak voor Schiedamse molens" DE NIEUWE PUZZEL cM&lhentffi, N /- J"8* Hallo allemaal Brievenhoekje De prijs winnaars SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG !S DECEMBtJR 1973 'In Schiedam barstte het vroeger van de molens' Schiedam «Het barstte bier vroeger van de molens. Als je toen naar Schiedam reisde, kon je de stad al van grote afstand aan het silhouet herkennen. Er staken, vergeleken met andere plaatsen in Zuid-Holland, erg veel wieken van windmolens boven de grauwe huizenmassa op. Nu was dat vroeger wel niet zoveel bijzonders, maar de hoogte van de molens was gemiddeld groter dan van welke plaats dan ook". Nederland met alle bestaande en verdwenen molens voor komt". „Samen roet Koster ben ik begon nen de eerste stap te doen in deze richting cn een kaart van Schiedam te ontwerpen, waarop alle molens voorkomen. Op het originele exemplaar is te 2ien dat er buiten Schiedam in het polderland nog eens een veer tiental molens stonden". Wanneer is die interesse in mo lens begonnen? ,,Mijn belangstelling voor molens heb ik ai heel lang. Eigenlijk is die niet op een bepaald moment ontstaan, het is langzaam ge groeid. Vooral voor Schiedams* J. A. van Krimpen molens heb ik altijd een zwak gehad. Het was altijd erg leuk om door Schiedamse stegen te Aan het woord is 3. A. van Krim pen, molenliefhebber - molen „gek" misschien zelfs. Samen met een vriend B. P. Koster heeft hij onlangs besloten om een kaart te maken van Neder land met alle bestaande en ver dwenen molens. Omdat het een onmogelijke zaak is al die mo lens op één kaart te krijgen, hebben zij besloten de „molen- gebieden" één voor één aan te pakken. Ze zijn begonnen bij Schiedam. Waarom alles op de kaart zetten? „Naar mijn gevoel is er behoefte bij historisch geïnteresseerde mensen aan duidelijke gegevens betreffende de stand van diver se gebouwen. Molenlie{hebbers hebben deze wens ook; eigenlijk zouden, ze het liefst zien dat er •en kaart kwam waarop heel zwerven en dan plotseling bij zo'n grote molen te komen. Vooral in het donker of in de schemering kunnen deze molens je een bepaalde angst aanjagen door.de dreigende grootte". MOUTMOLENS Over de Schiedamse molens zegt Van Krimpen (27 jaar, leraar en student psychologie): „In Schiedam stond vroeger een rij van zeventien molens achter el kaar en twee stonden daar nog buiten. Eigenlijk waren het moutmolens, die rogge en gerst maalden voor de jeneverstoke rijen. Daardoor werden ze dan ook we! branders molens ge noemd. Nu spreekt men nog wel van rauwmolens, Dat laatste woord komt men In de meeste beschrijvingen van molens te gen, En om de rij van vakter men te voltooien: omdat de meeste van de molens aan de „Wallen" stonden, zijn ze van ■het type „walmolen". Echte rauwmolens komt men in Ne derland, voor zover mij bekend, niet meer tegen maar wal mo lens zijn er nog wel; die in Wijk bij Duurstede is een bekend voorbeeld hiervan". terre óm in een broeierige voch tige omgeving te ontkiemen. Dit proces werd later voortgezet op de bovenste verdieping van de branderij (de „denning"), waar heen het gedeeltelijk ontkiemde gerst met behulp van zoge naamde trijsmanden werd ver voerd". „Op een bepaald moment werd de gekiemde gerst door de mouter naar de drooginstallatie ge bracht, zodat het kiemproces tot stilstand kwam. Na het drogen werd het „getond" (de gerst werd afgemeten naar inhoud, dus niet gewogen), gezakt en naar de molen gebracht om daar te worden verwerkt. Het graan werd door de speciale „blauwe'* molenstenen gesneden o! gebroken en zo min mogelijk vermalen. De zo gebroken gerst werd na te zijn vermengd met gemalen rogge en mais, tot een beslag gemaakt waaruft de al cohol werd gedistilleerd". NOG VIER Van al de moutmolens die Schie dam vroeger telde, zijn er thans nog maar vier over. Van noord naar zuid staan er nog „De Noord" (op de kaart nummer 16) „De Vrijheid" (nummer 17), „De- drle Koombloemen" (num mer 19) en „De Walvisch" (nummer 21). Deze molens da teren alle uit de laatste decen nia van de achttiende eeuw. Hiervóór echter waren er al van deze moutmolens. De oud ste is „De Westmolen", dia al van 1580 moet dateren (nummer 20) en die tussen „De drie Koombloemen" en „De Wal visch" stond. WERKING Met behulp van een inderhaast opgedoken boek vertelt hij uit gebreid over de werking van branderij en molens. „De gerst werd in de branderij in een gro te waterdichte gemetselde bak gestort en werd daar geweekt met water. Daarna werd de gerst uitgespreid over de par- ïedere molenliefhebber die deze originele kaart, waarvan J. A. van Krimpen er een aantal heeft laten drukken, In zijn be zit wü krijgen, kan zich telefo nisch opgeven (tel. 010-71W35). Ook wil Van Krimpen graag ln contact treden met mensen die hem aan meer gegevens kunnen helpen. Station MIJSH OifJ fi.ï. QJ N W 9 y Ëchenem Dit is een gedeelte van de door B. P. Kostee vervaardigde molenkaart van Schiedam. BH de kaart wordt een volledige documentatie verstrekt. Ariï woont met zijn ouders in een klein buisje in de bossen en hen gen van Noorwegen. Zijn vader hakt in de bossen bomen om en zorgt ook voor de dieren. Giste ren heeft hij met een paar an dere mannen kerstbomen uit het bos gehaald. En vanmiddag mag Aril mee om de vier gro:e en mooiste bomen naar de ho tels in het stadje te brengen. Dat is ongeveer vijf kilometer naar beneden met de arrestee. Het beeft al een paar dagen ge sneeuwd. De autobus, waarmee Aril altijd naar school gaat, rijdt al twee weken niet meer. Nu moet alles met de slee ge beuren. Pelle het paard wordt er voor gespannen en daar gaan ze. Vader ment en Aril zit dik ingestopt in de dekens. De kou bijt ia zijn neus en zijn wangen. Ze gaen er helemaal van gloeien. Hij trekt de deksns hoog op. Nu zit hij in een lekker warm holletje. Ze komen eerst bij de drie kleine hotels. Daar brengen ze de kerstbomen aan de achterkant binnen. Ze krij gen er koffie en soep. Nu is het grote hotel aan de beurt. Daar logeren de rijke mensen. Je kan het al zien als je stiekum even door de draaideuren naar bin nen kijkt. Wat een dikke tapij ten en prachtige beschilderde muren. Vader en Aril vinden het wel vreemd dat er groepjes mensen bij de deuren staan te praten. Daar staan zelfs twee politiemannen. Dat is niets voor zijn statig hotel. Er is vast Iets gebeurd. „Dat horen we dan wel van Ingrid", zegt vader.' In- grid is kamermeisje in het hotel en ze weet altijd alle nieuwtjes. „Goeiemiddag meneer Olafson, dag Aril", zegt ze, „zet de boom maar in de achterkeuken. Hebban jullie het at gehoord? Er is een jongetje verdwenen. Vanmorgen is bij weggegaan met de slee en nu is hij vast verdwaald". „Dat is niet zo Nog maar een week en dan is het al weer Kerstfeest. Staat bij jul lie thuis de kerstboom al te pronken? Of gaat vader da boom nog kopen? Bij ons staat hij al hoor. Zoals elk jaar zaten de lampjes van de elektrische verlichting weer helemaal in el kaar geknoedeM. Dus ik was al een half uur zoet met alles uit elkaar te peuteren. Maar het is mijn eigen schuld. Dan moet ik het ook netjes opbergen. Zo Is dat. Ik wens jullie met vader, moeder, broers en zusjes en de oma's en opa's een heel gezellig kerst feest en ook alvast een goed nieuwjaar. Want ais de volgesv de Jeugdboek verschijnt zijn wt «1 in 1974 aangeland. 'v mooi", zegt vader bezorgd, „er wordt weer sneeuw verwacht. Waar kan zo'n jochie nou toch rijn he?" Ja, waar is de Heine Pierre heen- gegaan? Vanmorgen is bij met 2ijn sieetje vertrokken. Je kan achterop de slee staan en dan steppen. Dat gaat heerlijk. Je suist over de weg. Pierre le geert met vader in het deftige hotel. Maar hij woont in Parijs, bij grootmoeder. Zijn moeder i# overleden toen hij nog maar een hummel van twee jaar was. Hij kent moeder alleen van de foto uit grootmoeders album. Vader is altijd op reis voor za ken. Hij moest nu in Noorwegen zijn en Pierre mocht mee. Hij vond Het eerst heerlijk maar het is hem wel tegen gevallen. Vader heeft helemaal geen tijd voor hem. Hij moet zich alleen vermaken. Hij mag geen lawaai maken en niet de trappen afhol len. Dat hoort niet in zo'n deftig hotd. Morgen, als het kerstfeest is, i« er een groot diner en de gasten kunnen dansen en wijn drinken. Maar dan moet hij naar bed want er horen geen kinderen bij. Was hij maar weer hij grootmoeder ei zijn vriendjes. Alleen de sneeuw it hier fijn en de slee. Daar mocht hij mee spelen van Oddvar de keukenknecht. Die is erg vrien delijk voor hem. Maar nu wordt hij toch wel moe van het sleeën. Hij wil graag te rug naar het hotel. Maar welke kant moet hij op? Er is nie mand te zien. In de verte begin nen de bossen en de bergen al. En wat heeft hij het koud. Pier re gaat een zijweg in, opeens struikelt hij over een steen on- der de sneeuw. Hij komt lelijk terecht Oei, wat doet zijn voet pijn. Hij kan er niet eens op lo- pen. Hij kruipt naar de slee en gaat er op zitten. Nu gaat het nog sneeuwen ook. Als er nie mand komt om hem te helpen sneeuwt hij vast in en dan be vriest hij. Dan kan hij geen kerstfeest vieren en nooit meer naar grootmoeder. En hij heeft het zo koud, zo koud. Na twee uur vinden vader en Arit de kleine Pierre. Hij is bijna oeder gesneeuwd. Pêlle het paard staat stil als hij dat vreemde, donkere ding op de weg ziet. „Het is een jongen", roept vader. Hij draagt hem naar de arresiee en stopt hem onder de dekens. „Je moet hem dicht tegen je aandrukken, dan voelt hij jouw lichaamswarm te", zegt vader tegen Aril, En zo zit Aril met een vreemd Frans jongetje in zijn armen. Als Pierre hij komt ligt hij in een bed. Aril ec zijn moeder staan hij hem. „Hij komt bij**, zegt Aril. Vader heeft al opgebeld naar het hotel dat de jongen te recht is maar niet vervoerd kan worden. Hij heeft een gekneusde voet en was door de kou bevan gen. Gelukkig stond de naam in Pierre's jack. Daardoor wist va der meteen wie hij was. Er staat een klein kerstboompje in Irene Vershiys Ja, Je kreeg twee dagen achter elkaar pakjes. Dat is wel leuk maar toch ook weer niet. Daar heb ye gelijk in. Fijn, dat je het verhaal leuk vond. Hoe vind je het kerstverbaal? Karin van Vliet Jij hebt je toe komstplannen al een beetje uit gestippeld. In welke winkel zou je het liefste staan? In een groot warenhuis of in een speel goedwinkel of een boekenzaak? Nog maar twee jaar zeg. Na, die zijn zo can. Hetty van Zeyl He, wat jammer dat je naam was weggevallen. Maar als iemand het niet ge looft laat je dit briefje maar le zen. Dat gedichtje was echt van jou. Ik vind al die briefjes juist erg gezellig. Schrijf maar ge rust hoor, Hannefce Anion Heb je toch nog antwoord gekregen op je brief? Misschien een brief thuis? Ja hoor, je plaat heb ik gekregen. Ik vond hem leufc. Ik kreeg er zo veel. Ik denk dat volgende ■week de winnaars wel ln de krant zullen staan. Niet in ons boekje maar in een apart be richtje. Ja, je mocht voor de de kamer met witte lampjes ziet Pierre. „We zullen je gauw weer beter maken", zegt moe der, „je moet veel vis, ei en kaas eten en melk drinken, Dan krijg je wel kleur op je wangen. En als het zomer is mag je hier best logeren". O. wat heerlijk. Wat is die mevrouw aardig voor hem. Net of het *l|n moeder la. Nu heeft hij ook een beetje een moeder, net zoals andere jon gens. Hij kijkt naar de Hehtje» In de boom. De lampjes verva gen helemaal, dat komt door de tranen die opeera in rijn ogen schieten. Maar dat ia niet van verdriet..0, nee. Van blijd schap, om het fijne kerstfeest dat hij hier ln het kleine huisje mag vieren. ANKE In de kerstboom hangen twfaög ballen. In elke tel staat een letter. Twaalf letters heb je nodig om een regel uit een bekend kerstlied te krijgen. Er staan dus letters tussen die niet mee doen. Om het jullie wat gemakkelijker te maken kun je ook het puzzeltje oplossen dat er bij hoort. Je schrijft de goede woorden op en de begin letters daarvan vormen samen ook die re gel uit het kerstlied. Welke regel is het? De omschrijvingen van de woorden Je in aal drie letters) zijn: 1 zwemt ln zeefn en rivieren, 2 kledingstuk voor vrouwen, 3 getal, 4 boom, 5 getal, 8 gehoororgaan, 7 kookt moeder eten fat, 8 grappig dier. 9 hoge berg in Zwitserland, 10 ktppenver- blijf, 11 niet knap, 12 grond om de boerde rij. De oplossingen verwacht ik weer een week nadat de jeugdrubriek In de krant stond. Xk wens jullie allemaal een fijne kerstva kantie. - Verleden jaar met kerstmis stuurde Monique de Vreed» mij deze tekening. Hij was toen f* laat, maar ik vond hem zo leuk dal ik hem a! die lijd zuinig heb bewaard. Hier i» hij dan Monique! Een kerslstal vol muziek. De winnaars zijn: Yvotme Nleuw- poort, acht jaar. Jeannette v.d» Berg elf Jaar, Paul de Will gen elf Jaar, Helen Schellevis acht jaar, Alex Diriu tien jaar. Pla ter Harteveld dertien jaar. Jullie krijgen een boek thuis ge* stuunL De oplossing was: 1 ar, 2 nar, 3 nare, 4 ramen, 5 kra men, 5 markten, 7 Marken, 8 raken, 9 Aken, 15 nek en 11 e.k. In die ena, en* nacht zongen engelenkoren Ja, niemand had het verwacht want in een stalwas een Kind geboren. Het was een heel klein koningskind dat daar werd geboren 't lag in een kribje, o zo klein ea bulten zongen engelenkoren. (Manneke Boot, twaalf jaar) plaat kiezen uk een lijstje. Heb je de kaart ontvangen? Heb Je een leuke dag gehad? Irene Spijkers Je had de puzzel helemaal goed. Het viel toch wel mee he? Wat een mooie cij fers zeg. Goed zo! Wil Je je zus jes nog van mij feliciteren? En jij natuurlijk <x>k gefeliciteerd. Heb je een leuke dag gehad en vee! cadeautjes? Marcel Leyenaar Wat een winter ineens. Heb je nog in de sneeuw gespeeld en een sneeuwpop ge maakt? H etwas goeie pak- sneeuw. Jammer genoeg ging de ijspret niet door. Maar dat bomt misschien nog wel. Er if tenminste een strenge winter voorspeld. Ik vind het lastig fietsen met die gladheid. Tineke Kester Met mij en de re dactie gaat het gelukkig goed. Alleen op de redactie fa het erg druk. om deze tijd nog eens ex tra druk want er zijn veel vrije dagen dus ook veel nieuws dat dan in de krant moet. Wil je moeder nog van mij feliciteren? Ea Jij ook alvast gefeliciteerd. Wat een feesten achter elkaar zeg. Het berichtje staat in one hoekje. Herbert Kroon Je had het goed opgelost en. de sinterklaaspuzxeï ook. Let maar goed op als de prijswinnaars in de krant staan. Dan zul je wat zien. Cormy van Prit Even je vragen. Ik tuinier graag, fiets graag en de jeugdrubriek Is ook mijn hobbie. Ik heb één dochtertje. De jeugdrubriek maak Ik thuis en op 9 april ben ïk jarig. Als je 29 brj Jouw leeftijd optelt heb Je de mijne. Je had eea leuk paarde- hoefd getekend. Hellen Kreft Bij ons lag er ook aardig wat sneeuw, vooral op zaterdag en zondag. Mijn doch tertje had er niets aan want dia was net ziek. Pech he? Be krijg vrij veel brieven. En vooral da laatste tijd met de extra sinter klaaspuzzel en de kleurplaat De postbode vroeg of het alle maal pakketten van Sinterklaas waren.Elke dag werden er wel twee of drie pakken vol puzzels en platen gebracht. Annette VaJke De PijnaeV-aareti hadden wel veel pec> oij Vijf- kamp. Br kijk er lujd naar. Ik vind het een leuk programma, We hebben jullie erg aangemoe digd maar het hielp niet. Nog wel gefeliciteerd met Je verjaar dag. Heb je al zwemdiploma's? Wat een snoezig plaatje staat er op ]e postpapier. Coble Noordem Nu Be dit schrijf weet ik nog niet wie de kleur- wedstrijd-prijzen hebben gewon nen. Die van jou was ook erg leuk. Ik kreeg veel prachtige platen. Net schilderijtjes. Maak je nog eens een tekening? Liefet iets van de winter. Adrie Vlielander Fijn zeg, dat je je B mi hebt. Ga je nog verder met C of vind je het zo we! mooi genoeg? Was het van schoolzwemmen? Jullie hebt ook een leuk Sinterklaasfeest gehad. Was dit een blaadje van het postpapier? Dit was het laatste briefje ln het oude jaar. Ik hoop dat ik vol gend jaar ook weer vee! post van julljj» raag ontvangen. Anke

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3