Angst For tuna ongegrond BOB MAASKANT: „■WEDSTRIJD EENZIJDIG HARD" SFF NA RUST SNEL OPGEBRAND BAL NA m Jan van Baaren: „Er waren toch geen brancards nodig' Gewestelijke finale in „De Griffioen DONDERDAG 27 DECEMBER 1373 door BAS VAN DEN BERG Gaardingen Fcrtuna-SW, "fusieprcdukt van de toe* komst", had in zijn zoveelste alle vering veel belangen. Uitvloeisels van feiten en meningen die de semie-derby (vscr sleehls SCOO kijkers) erg aantreickelijk maakten. Noem maar op: SW kon zich na Helmond Spart uit geen misstap permiteren en speelt de laatste jaren bij Fortuna erg slim, terwij Fortuna, in het nauw gedreven door de hoge financiële nocd, to± prestatiesmoest komen en voor bije zondag nogal verminkt van Vitesse was gekomen. Johnne Jansen vatt John van der Spek lasftig, waarvoor Geürens,zal -fluiten. Daarom moest Fortuna voor rust genoegen nemen met het toege schoven predikaat "te angstig". "Erg onbegrijpelijk", vond trai ner Jan van Baaren", omdat het duel met de Schiedammers er als het ware Ingegoten was. De jongens leefden er al weken naar toe, maar ik zag zelden zo'n slechte eerste helft". De Maaskant-équipe wilde ook nu niet falen. Daarom viel het, zoals de laatste keer bij Hel mond Sport, niet massaal aan, maar zocht eenvoudig genoeg de gulden middenweg. Waarin tenslotte het aanvallend aspect toch zou overheersen, omdat Fortuna die onbegrijpelijke angst had. Wat aanvoerder Ger Pijl deed op merken: "Het was bijna niet om aan te zien. Wij liepen het eerste kwartier volledig naar onze plaats te zoeken. Zo slecht hebben we het dit seizoen nog niet gedaan." En Bob Maaskant, uiteindelijk erg content met dat éne puntje omdat, zijns inziens Fortuna na rust te hard speelde; "Als thuis club kan je je niet permiteren om de aanval te schuwen. Zoiets verkoop je niet. Wij pakten 18 punten thuis uit 10 duels. En Fortuna....?" ZEKERHEID Maar achteraf was iedereen blij met die 0-0. SVV omdat het de solo's van Aat Reygersberg zag mislukken en anderzijds, omdat na het kwetsuur van Rinus Steenbergen, de organisatie bij de Schiedammers weg viel. Waartegenover oFrtuna tot zijn genoegen zag, dat invaller Pe ter Eikelenboom een uitsteken de wedstrijd keepte. De Schie dammers waren geporteerd van vele schoten uit de tweede Ujn, winnaar te voorschijn kwam. Reys (gebroken pink) steeds als winnar te voorschijn kwam. Hij: "vorige week tegen Vites se, na zeven weken rust in het C-elftal, was de onzekerheid groot. Maar daar ben ik nu he lemaal overheen." Fortuna-SVV ook het duel van te genstellingen. De Schiedammers mochten heel snel opschuiven, maar evenzo moest Jan van der Velden het eerste kwartier hoogapspringend met zijn vuis ten in actie komen. Enerzijds voor felle schoten van Loet Kwist en anderzijds door de grifheid waarmee SVV hoek schoppen uitdeelde. Van der Velden later: "Vooral de kogels van Loet Kwist waren oerhard," terwij Kwist zijn da den uitlegde: "Het ging fijn voor rust, ik kon steeds langs Maarten van Beek glippen. Tot dat ik weer geblesseerd raakte op dezelfde plek op m'n been waarvoor ik vorige week tegen Vitesse vroegtijdig moest afha ken". Ook nu maakte Loet Kwist na rust plaats voor Frans Stans. "Maar dat had", verzekerde Jan van Baaren", meer de be doeling om de defensie te onder steunen omdat Van Beek vér mee ging." In de 7de minuut so lode Aat Reygersberg speersnel langs Osterholt, ontweek Jan van der Velden, maar zijn schot ging voor langs naast. Arbiter Geurens honoreerde ver volgens de overtreding van Ger Robbemond tegen Dutina niet (shirt trekken) en ook die "ge heide" kans ging verloren. Na dat Osterholt, ver opgerukt, van zeker dertig meter afstand de Vlaardingse kooi had bewerkt, weerde aan de andere kant Jan van der Velden met zijn vuisten een keiharde kogel van Kwist af, die daarvoor Van Beek en Van der Spek voor schut had gezet. De semi-derby was hard, maar sportief. Met alle ingrediënten een soort kerstmenu met vele gangen. oZals die van Groene- weg, toen. laatste man Bep de Ruiter verkeerd terugspeelde, maar bijtijds zijn fout herstelde en Reygersberg nu wel Steenber gen op 't verkeerde been zette, maar weer de ijzersterke vuis ten van Jan van der Velden trof. Maar ook blokkeerden Jan den Tuinder en Ad Osterholt eenmaal erg fors de poort voor de Westlander, waarop Jan van Baaren protesteerde: "Straf schop: waar ofniet." Jan Roodbol In .kopduel met Jon den Tuinder, Theo wan Toledo kijkt toe. SPELBEDERF Typerend genoeg buitte sterker SW al die mogelijkheden niet uit. Dan maar na rust, dacht het kennelijk, maar. toen laaide de strijd, onder goed gemutse Geurens, hoog op. In die zin dat Jan Roodbol en Cees Bouman voor spelbederf, waarschuwingen opliepen, de strijd fanatieker werd maar zoals het aantal vrije trappen aan gaf .(17 voor Fortu na en 25 voor SVV) het duel nimmer uit handen liep, Hoe wei de overtredingen soms hard aankwamen. De charge van Cees Bouman bijvoorbeeld tegen John van der Spek, kort na rust, deed olie Op de golven. Tussen de bedrijven, door waren solo's van grillige spits Jan Groeneweg te machtig voor Johnnie aJnsen en assistent Ger Robbemond, maar voor doel faalde hij terwijl hij na een "misser" van Jansen de vuisten van Eikelenboom trof. Toch leek SVV opgebrand. rl Fortuna vond zijn ritme. n van Baaren; "Na mst ru -71 te- dekking over boord, waardoor wij meer balbezit kregen". En Fortuna de aanval kon zoeken. Weliswaar via veel omwegen (zoals door zwervende Aat Rey gersberg), maar de omhaal van Johnnie Jansen gaf te denken, evenals de hoekschop -die Theo van Toledo cadeau gaf. In die 'ase van. de strijd voltrok als een tange sliert mist in de steeds meer snel vallende duis ternis, de strijd zich steeds meer op Schicdamse helft. Vooral toen Rinus Steenbergen hinkend afreisde en daarmee deorganïsatie in twijfel trok. Toen leek de kans op winst voor de Vlaardingers groot, maar SW dichtte steeds op tijd de ga ten. De passes van Jan Coenen werden steeds ontmanteld door Robbemond om. daarmee met- lange halen, afgewisseld met snel doodlopende korte acties, het spel te verplaatsen. DOOR HANS SOETERS Vlaardcngen Werd Fortu naSVV, per traditie niet kinderachtig, nu werkelijk zo hard als de commenta ren na afioop deden doen geloven? Fortuna maakte meer overtredingen", zueht Bob Maaskant zijn ge lijk, „toen werd de wed strijd ook eenzijdig hard. Hard van ééén kant". „O, ja?'% weerlegde op zijn heart Jan van Baaren, die geconstateerde Vlaar dingse grimmigheid, „ik heb anders ook aardige overtredingen gezien. Te gen Arie Don bijvoorbeeld, en vooral tegen Aat Rey gersberg. Gemene overtre dingen heb ik echter niet gezien". Statistisch bekeken had Jan van Baaren gelijk. Zeker voor rust, toen slechts Ger Robbemond (24e en 38e min.) moest worden opgelapt en aan Schiedamse zij de alleen Dutina de spons be geerde. De door Van Baaren niet ontkende („Misschien wa ren we nog wat verdwaasd na wat we afgelopen zondag had den gezien"), maar we! te tole reren geachte acties werden pas in de tweede helft wat grimmi ger. Deels door de toen gedic teerde mandekking. In de 70e minuut maakte Rinus Steenbergen die zo fatale mis stap: „Er was geen mens in de buurt, 't is m'n achillespees". Een minuut later bleef Maarten van Beek wachten op verzor gershulp en in de 75e minuut nogmaals. Fortuna-goalie Peter Eikelenboom riep in de aller laatste minuut ook nog even verzorger Rijnberg tot zich. Jan van Baaren: „Het leek wel alsof die SVV'ers aan epilepsie leden, want om de minuut ging er eentje liggen. Nou was ik daar wel voor gewaarschuwd hoor, want ik had al eens gele zen, dat Frits Korbach met Wa- genirsgen het zelfde had meege maakt. 't 2ïjn zeiaerdjes die steeds gingen liggen, had 'ie toen gezegd. En laten we eerlijk zijn. we praten wel over voet bal, over een mannelijke sport". Jft Bdb Maaskant „Hard van één kant" Toch werd Fortuna—SW voor ar biter Geurens eerder een routi neklus, die, hoewel niet zacht zinnig, qua aantal overtredingen hem nauwelijks druk werk be zorgde. In de eerste helft ging Fortuna elf keer in de fout, te-- genover SW negen. Ook In de- tweede helft kwam de thuisclub in de dubbele cijfers: 14. SVV zakte zelfs nog iets: 8 overtre dingen. Fortuna in totaal dus 25 tegen SVV 17. Ook de twee namen die scheids rechter Geurens noteerde, ble ven beneden 'geel niveau'. In de 50e minuut Cees Bouman, na een overtreding tegen John van der Spek, terwijl Jan Roodbol zich in de 65e minuut vergalop peerde en aanmerking maakte op Geurens* arbritage. aJn van Baaren: „Bouman heeft al een zaak aan de hand, dus reken ik er op dat ik die minstens een wedstrijd kwijt ben", Op een punt nam Fortuna in ieder gavel ruim efsrcnd van da Schiedammers, da hoefccchcp- pen. Voor rust mocht de thuis club er zeven nemen, tegen SW slechts een. Ook in de tweede helft kwam de Des Maaskant-elf ook niet verder dan een hoekschop, terwij} For tuna er nu vier forceerde. „Toch vond ik", aldus Jan van Baaren, „SW hier stukken sterker dan ik ze had zien voet ballen tegen Volendam en Veen- dam. SVV speelt hier altijd goe de wedstrijden, maar ik geloof toch dat wij in het begin de kan sen gehad hebben om de wed strijd te beslissen Maar ja, als je zulke kansen gaat missen, zoals Aat Reygersberg twee keer, dan wordt het moeilijk". Kansen, in de eerste vijf minuten dan; „want", blikte Boh Maas kant terug, „na vijf minuten wist lk al dat het nul-nul zou gaan worden. Dit was echt zo'n wedstrijd, wie de eerste goal maakt die wint 'm. Daarom bleef het voor ons oppassen, met dat spelletje wat Fortuna speelt; lange ballen van achte ren vandaan en daar met de spitsen achteraan rennn'. Waarbij Bob Maaskant wat ver wonderd g2cans"ai2trd had, dat Fortiuna de taktlek van een uii- duel hanteerde: .Zeker in de eerste helft liepen wij het spel te maken en toen dacht ik dat R wij ook goed gespeeld hadden, 'm Fortuna liet ons komen". De kritiek ging dan ook richting tweede part, toen Fortuna SVV's speelruimte beknotte. Toch weigerde Jan van Baaren de door SW geuite veroordeling te accepteren: „Hard? Ik heb si ze na afloop netjes van het veld |9 zien lopen, er waren toch geen brancards voor nodig?". Nochtans erkende Fortuna's trai- ner zich tot de laatste minuut J onzeker te hebben gevoeld, „want", verklaarde hij openhar- tig, „in het verleden was het zo, dat SVV in die laatste minuten meestal nog een doelpunt maak- te. Maar als ik over angst praat, dan had SW dat zeker. Steeds weer werd er naar de J dug-out geroepen: hoe lang En daarmee kwam tenslotte toch de wederzijdse tevredenheid met de behaalde deling boven- borrelen. Jan van Baaren: „Ik ben er dik tevreden mee, want we hebben eindelijk weer een punt. Vooral ook omdat de spe lers de laatste drie weken over niets anders hebben gepraat dan over SVV". Ook voor Bob Maaskant moet de uiteindelijke nul-nul voldoening schenken. Na de forse nederlagen in uitwed strijden eindelijk weer een punt. En dat SW en Fortuna elkaar niet eens zoveel ontliepen bewij zen de keren dat Peter Eikelen boom en Jan van der Velden in s actie moesten komen. In de eer ste helft verwerkte de Vlaar dingse goalie elf moeilijke situa ties en zag zes schoten naast gaan. terwijl Jan van der Vel den acht keer handelend moest optreden. Het Vlaardingse vin®* stond toen nog negenKeer fla' zuiver. In de tweede heift redde Eikele®» boom vijf keer bekwaam, tegen* over Van der Velden zes. 0®'°® goalies hadden, in die tweed® helft met een gerust hart tien keer het nakijken. In de volia negentig minuten kwam Van der Velden dus 33 keer in het be zit van de bal. Eikeienboom deed het voor slechts een k«®r minder: 32. Jan van Baaren: „Ik ben blij de nul voor Peter Eikelen* boom". Jan van der Velden. „We zijn tegen Fortuna au al zo'n vijf seizoenen ongeslag®0 Waarmee duidelij'k wordt dat dfl semi-derby bij iedereen wal tra tevredenheid loswoelde. „Unaqi je om", -gebaart arbiter Geurens, waarnaCee-s Bouman in ihet boekje verdwijnt. „ook -aardige overtredingen gezien" Fortuna—SW voor 't laatst? Wie zal het weten,>Het bestuur van de Vlaardingse club wü alsnog een gesprek met de vroede vaderen. Natuurlijk om de schuld (80 mille) over te nemen, want betaald voetbal moet blijven bestaan. Misschien dat.raadsleden volgend jaar in.de nieuwe raad alsnog tot andere gedachten komen om Fortuna'te steunen: De-semi-derby trok zelfs PCG-raadsleden naar de Marathoriweg.' Zoals Bol, een der néé-zeggers. Misschien een laatste strohalm. SVV speelt het altijd slim in VJaardingen. Jan van der Velden: „In vijf jaar niet verloren". Maar de voorbereiding was er ook naar. Bob Maaskant wandelde daarom met zijn makkers in de ochtend uren door Ambacht, om, gelijk die sfeer daar, tot rust te komen. Weer vroeg Jan van Baaren overigens om een strafschop, toen Aat Reygersberg werd neergelegd. Emotioneel gebarend vanuit de dug out. Maar Geurens zag het niet en ook de grensrechter niet. Maar Geurens is dan ook geen Weerink die vorige week Van' Baaren weg stuurde. De wissel Roodbol/Pas ging'te elfder ure niet door. „Omdat", ver klaarde Van-Baaren .later, „ik zag. dat Rinus Steenbergen-.gebles seerd het-veld'verliet (achillespees)" en;toen>mocht, ook van arbiter Geurens, Roodbol alsnog blijven", Erg triest, maar die minuut stilte* betrof Gijs Adams (SO), één van Fortuna's-terreinknechten die na een langdurig, ziekverblijf vorige week overleed. Een grote delegatievan Fortuna-leden bracht sympathieke Gijs naar zijn laatste rustplaats. Komende zaterdag'komt SW alweer in actie. Niet-Hermes DVS maar Xerzes fungeert als sparringpartner. De wedstrijd in Rotter dam begint om 11 uur. Waarmee Henk Nebbelings verzoek officieel is afgeslagen. Lege tribunes aan-de Marathon weg-,Weinig^-vlaardingse belangstel ling dus voor de semi-derby. Vooral-gezien-de toch wel forse toe loop vanuit Schiedam. Om kwart voor twee al» terwij! de wedstrijd om half drie begon. Ter verduidelijking, de return begint wel om twee uur, Over lege tribunes gesproken. Een SW'er tegen een Fortuna-spe- ler: „Hé, heb jij je geld al gehad Elf SVV'ers onder drie stromende douches: „Wacht maar, ze ko men ook nog bij ons", Vlaardingen Morgenmiddag vanaf drie uur luidt de bel voor de gewestelijke kampioenschap pen driebanden klein (tweede klas) in café De Griffioen in Vlaardingen. Van de negen fina listen hebben er vijf zich al ge plaatst voor de eerste klas, ge zien hun boog gemiddelde. De biljartwedstrijden worden zater dag om 13 uur voortgezet en zondag om 12..uur. De .deelne mers, winnaar van districten, komen uit alle windstreken van Zuid-Holland. Gezien zijn moyenne-(0.595) lijkt M. van'der Berg .uitdistrict Gouda demeeste" aansprak - op de titel te kunnen maken, maar zenuwen spelen een grote ro! van'betekenis. Overige deelnemers.zijn: T.. Ou- werkerk district Krimpener- waard, 0.558; L. M. Lensen dis trict Bollenstreek, 0.533; M. van Lonkhuizen 'district Dor drecht, 0.521. F. J. Donders dis trict Den Haag, 0.507; Gde Veen- en Rijnstreek, P. Mol district Delft, M. Poot district Scbie- 0.478; J. Vermeer district Rotterdam, 0447. Van der Berg, Ouwerkerk, Lensen, Lonkhuizen en 'Donders zijn-al. gepromo- veerd naar-de eerste Iri^s. Bruin, 0.498; 0.483; dam. Jan van Baaren,.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4