WEER 'N HANDBALDERBY moet mogelijk zijn' blijven otteren' Postduivenshows JO FONCKE: HAAL W ILTON VIT DEGR ADATIEZONE" om Hermes oefent tegen Noordwijk naar t angsti- naar de resoluut, oor stuk mee ge il tijd een. AAD -BESUYEN DWS brengt Willon's defensie in 't ncuw. Ook UVG? SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 28 DECEMBER 1971 Schiedam „Het plezier in het spel mag niet worden be dorven. De lol tijdens de wedstrijden en de trainingen is wel een hoofdzaak: goede resultaten volgen dan als van zelf en die winst is weer een deel van het plezier". Een treffende formulering van de trainer/coach van het eerste handbalteam van Wilton, Jo Foncke. Want dankzij die kringloop, plezier-winst-plezier, lijkt Wilton op weg naar het kampioenschap van haar afdeling. En dat zou beteke nen: promotie naar het regionale handbal. Promotie is wel het streven ge worden van Wilton's oefenmees- ter. Sterker nog: hij verwacht zelfs deze competitie te beëindi gen aan de top van' de ranglijst. „Ik denk wel'dat we kampioen worden van deze toch moei lijke klasse", zegt Jo Fonc ke. „Het gaat tot nog toe erg goed, de puntjes stromen bin nen, en in feit staan we zelfs al aan de top!" Wilton moet dan echter nog wel een wedstrijd winnen. De ploeg heeft één match minder ge speeld dan de beide koplopers, Meeuwen en de Schutters, en staat op heide clubs twee pun ten achter. Evenals de Schutters en de Meeu wen hebben wij slechts twee verliespuntcn", aldus dc trai ner/coach van Wilton. ,,We heb ben een nederlaag geleden te gen de Meeuwen, maar ook zij hebben een wedstrijd verloren. Als we de wedstrijden winnen die we nu nog minder hebben gespeeld, dan komen we op een gelijk aantal punten als de Meeuwen en de Schutters". Door een beter doelpuntgemiddel- de staan de Schiedammers dan bovenaan. „We staan er erg gunstig voor", aldus Wilton's oefenmeester. ,,Ws hebben de meeste doelpunten voor en de minste goals tegen, en dat zegt toch we! iets van onze sterkte. We moeten zonder veel proble men de top kunnen bereiken". Triest s^eer 'n Wilton's gelederen is uitermate goed en de spelers Problemen lijken vooralsnog niet zijn zeer tevreden over hun oe- aanwezig voor de Wiltonhand- fenmeester. Andersom trouwens bailers. Zij staan nu anderhalf ook. „Toch ben ik bang dat het jaar onder toezicht van Jo feit, dat ik een flink aantal goe- Foncke en in die tijd is de ploeg weer een beetje op de oude gaan lijken. Vroeger was Wilton immers een goed spelende club, die de ande re handbalteams ver achter zich liet. Naarmate de jaren verstreken verouderde de ploeg echter. Gevolg daarvan was dat Wilton steeds slechter ging draaien, degradatie leek zelfs het trieste resultaat te worden. Toen, anderhalf jaar geleden, Jo Foncke als trainer/coach werd aangetrokken. - Hij had vroeger al als speler het Wil ton-handbalteam vertegenwoor digd en daama handballessen gegeven aan scholieren. Zijn et r- ste opdracht (tevens de belang rijkste in dat jaar): „Haal Wil ton uit de degradatiezone. Pro beer deze slechte gang van za ken tot stoppen te brengen". Het lukte hem, zij het met vee! kunst- en vliegwerk. „In dat jaar heb ik de oudere spelers er al op voorbereid dat het hun laatste seizoen voor Wilton's eerste zou zijn", aldus Jo Fonc ke. „Ze wisten dat ze zouden worden vervangen door jonge spelers, die ik zelf opleidde. Ik had met het begin van deze competitie wel het geluk dat er een aantal goede jonge spelers van andere clubs naar Wilton waren gekomen. Hetversterkt onze kern aanzienlijk, Mentaliteit de spelers achter de hand heb, een wat negatieve uitwerking heeft", zegt Foncke. „Je zou verwachten dat ze hun best doen om boven de anderen uit te komen qua techniek en qua inzet, om van concurrentie geen iast te hebben. Door de uitge breide selectie ontstaan er ech ter wat kleine natuurlijk wel op te lossen moeilijkheden. De mentaliteit moet nog worden opgeschroefd. Het coachen van de spelers is daarom soms nog belangrijker dan het trainen!" En dat probeert Jo Foncke te doen tijdens de trainingen, op donderdag en vrijdag. „Twee dagen achter elkaar, en dat vlak voor het weekend. Dat een beetje nadelig maar het kan niet anders: we zouden dan een gebrek aan oefenruimte hebben. Nu kunnen we tenminste nog in een zaal in Vlaardingen recht", verklaart Foncke. De trainingen zijn beide dagen verschillend, wat mogelijk, on danks de ongunstige tijdstippen, positef werkt op de spelers. Op donderdag worden de spelers gewezen op hun technische en conditionele gebreken, vrijdag wordt un wat tactisch inzicht bijgebracht. Bleke neuzen Die combinatie lijkt een goede in vloed te hebben op de handbal lers. ïn het veld zijn zij vaak duidelijk sterker dan hun tegen standers en wedstrijd na wed strijd wordt in hun voordeel be slist. Ook in de match tegen medekopfoper Schutters, afgelo pen zondag, bleek dat overdui delijk: in een wedstrijd waarin Wilton niets had te vrezen wer den de Rotterdammers met de bleke neuzen op de harde feiten gedrukt: de koplopers leken be ginners tegen de thuisspelende club en werden met een 15—9 nederlaag naar huis terugge stuurd. „Promotie moei; mogelijk zijn", vindt Jo Voncke. „Voor volgend jaar zie ik handbal van hoog, in ieder geval hoger, niveau voor ons weggelegd. We speten Schiedam Geen Sparla, geen SVV. Nee, Hermes DVS oefent (morgen) tegen amateurlands- kamplocn Noordwijk. Het wordt evenmin een thuiswedstrijd, ten zij het veld in Noordwijk niet en dat van Hermes wel bespeel baar is. Een beslissing daarover wordt vanavond genomen. Er zijn geen blessures bij de Schie dammers, die afgelopen week trouwens van Henk Nebbeling vacantie hebben gekregen. De eerste competitiewedstrijd is op zondag 6 januari thuis tegen vuc. Schiedam Het succesvol opere rende korfbalteam van Odi speelt morgenmiddag In Oegst- géest tegen Fiks. Na de zege bij het Dordtse Oranje Wit klom de ploeg van voorzitter Cees Pa- schier naar de top vande rang lijst. Het duel in Oegstgeest be- JO FONCKE handbal op hoger niveau dan ïn een klasse waarin wij meer regionaal bekende vereni gingen ontmoeten en we kunnen dan voldoende ervaring op doen". Als Wilton zo doorgaat zit het kampioenschap dit jaar er In derdaad in. En dat is dan een grote verdienste van trai ner/coach. Jo Foncke. SchiedamMet een aantrekkelijk programma voor bet thuisfront luiden de handballers het oude jaar goed uit. Zoals de dames van HVK die zondagmorgen om half elf de derby tegen UVG-3 als sluitstuk op het programma hebben. Een confrontatie tussen het geroutinerde UVG en het opkomende talent van HVK. Het eerst zal vermoede lijk de doorslag geven, maar HVK is in vergelijking met de eerste wedstrijd sterker geworden. Spectaculair wordt ongetwijfeld ook de regionale derby tusseo de damesteams van UVG en Wilton. Ook hier lijken- UVG's kansen gunstiger. Tenslotte ver loor Wilton met forse cijfers van het Haagse Hellas en eindigde ook de eerste confrontatie met UVG in een 4-7 nederlaag. Het zit Wilton deze competitie zeker niet mee, mar ook UVG liet al enkele steekjes vallen; De derby begint om twee uur. De heren van UVG kunnen om 17J5Ö uur tegen bet Rotterdamse Actief-2 heel veel bewijzen. In Rotterdam verloor de formatie van - Wim Schaap met 18—15, maar maakte toen een forse achterstand nog ongedaan. Sindsdien draait UVG echter stukken beter. Voor de damesvan DWS wordt de ontmoeting met Spartaan een verplichte afhandeling. De Schiedamse dames wonnen de eerste wedstrijd met. 8-1 en moeten ook voor eigen publiek een zege kunnen behalén. Te meer omdat Spartaan sindsdien geen al te grootse verrichtingen liet noteren. Het duel begint om 19.55 uur. En al die tijd mogen de heren van Wilton wachten op actie Een goed bezettte sporthal Mar griet betekant bij handbal ook wedstrijden op een laat tijdstip. Pas om vijf minuten voor tien begint Wilton met de wedstrijd tegen hetGoudse Vires. De kans is echter aanwezig dat dit duel naar een vroeger tijdstip wordt geplaatst. Hoe dan ook, het duel moet Schiedamse winst kunnen opleveren. Ook in Gouda behaalde Wilton een 11—14 zege. Scylla's herenteam gaat bij Indus proberen de eerste nederlaag, 11-20, te revancheren Eenvoudig zal dat niet worden, maar met de eerste les nog in het achter hoofd, doordat Scylla veel te traag opereerde, is een herha ling overbodig. Vooral verdedi gend maakten de Schiedammers toen de fout te laat in te grij pen. Een nalatigheid die tegen Indus fataal is. Schiedam Zijn Juliana's dagen in het landelijke vol leybal geteld? Enkele ja ren geleden nog keek de toenmalige hoofdklasser schuchter maar de eredivi sie, thans heel wat ger naar beneden, promotieklasse. „We moeten er wel rekening mee houden dat 't kan gebeuren, maar ik zie nog kansen. Echt somber is de situatie nog niet". Het diplomatieke antwoord van de trainer? Het lijkt eerder het commentaar van de man met deze materie bekend is, door en door op de hoogte is van degradatie of handhaven. Aad Besuyen (33) en al 21 verbonden aan de volleybalclub, sinds een maand als trainer. Gelooft hij werkelijk in het afstop pen van die opzienbarende te ruggang? Zit de wortel var. de huidige moeilijke per~1e niet al vee! te diep? „Mis rea geert Aad Besuyen vooi ziehtig, „maar toen het bestuur mij vroeg de training op me te ne men, heb ik ja gezegd. Ik kan de vereniging nfet in de laten". Net als voordien Jaap Keijzer, Hans Schreutelkamp en Aad Bremer, dus weer een trainer uit eigen kring. Een voordeel? „Nee", klinkt het „want het zijn stuk voor spelers waar je altijd mee speeld hebt. Het blijft altijd verhouding als Jaapïe en Aadje, maar zodra je gaat trainen, denken ze: krijg de schijt. Maar je blijft ze op hun donder geven en zo krijg je ze d'r ook wel on der, maar voor een vreemde ligt dat toch wel veel gemakke lijker". Maar toen bleek dat buitenstaan der Gerard Tanis, die aan het begin van dit seizoen was a-an- getrokken, het niet langer zag zitten en ook Juliana de verbin tenis wel wilde beëindigen, was een telefoontje naar Hoogvliet voldoende om Juliana's huidige trainer te strikken. Een Aad Besuyen benadert de huidige situatie opvallend nuch ter. Zoals de oorzaak vande impasse. „Te drastisch ver jongd", blikt hij terug naar die beginperiode die hij zelf als spe ler meemaakte. „Daardoor kwam er te weinig routine, te veel onervaren speléra". Spelers werden terzijde geschoven; die op dit moment de Schiedamse derde divisieclub met simpel ge mak zouden kunnen optillen naar een acceptabeler niveau. Middelen Een daarvan is Aad Besuyen zelf. „We moeten proberen ons met de middelen die we hebben te handhaven. Keihard doordou wen". En tot die .middelen* be hoort ook Aad Besuyen, waarop de huidige selectie ook een be roep doet als speler. „Ze heb- doen en ergens zie ik daardoor ook wel mogelijkheden. Neem een speler als Wout den Hertog, die nu noodgedwongen als spel verdeler speelt, maar juist in de aanval meer tot zijn recht komt. Als ik ga set upperen kan zoiets tenminste". Is Juliana's continueren van het derde divisiemveau een illusie of is het inderdaad een haalbare kaart? De confrontatie met: me dedegradatiekandidaat Valken berg leverde toch weer nadeel op, „maar", zegt Aad Besuyen, „we bewezen in die. wedstrijd twee sets lang heus wei goed te kunnen volleyballen. We zijn echter nog niet constant genoeg. Het zijn vlagen, 't Ene; moment gaat 't erg goed, maar even la ter verl;ez'xn ze hun hoofd weer en gaan ze gekke dingen doen". ben gevraagd of Ik het weer wil Nochtans erkent Aad Besuyen dat bandhaven de tijd ontbreekt om zorgvuldig te bouwen aan een nieuwe suc cesvoller periode. „Het moet dit seizoen gebeuren, handhaven is de opdracht. Zeker het eerste team, want voor het tweede, team is degradatie gewoon veel beter". En daarmee laveert hij tussen vele meningen door. Aad Besuyen: „Er zijn spelers die degradatie niet erg zouden vin den; dan winnen we tenminste weer eens een keer, maar ande- ren hebben aangekondigd weg te gaan als we alweer eén. klas se lager zouden gaan spelen. Maar ik meen het .als, ik zeg, dat we niet hoeven degrade- ren". J En hij zoekt naarbewijzen die zijn bewering ondersteunen. „De wedstrijd tegen SVC bij voorbeeld, een ploeg die goed hoog staat, maar we pakten een punt en speelden toen echt wel een goeie wedstrijd. Ik geloof dan ook echt dat we met een team bestaande uit acht man en wat meer routine nog heel waf puntjes kunnen pakken. We moeten er voor zorgen dat Val* kenberg niet bij ons vandaan loopt en desnoods de beslissing tot de laatste wedstrijd uitstel len. Want daar ga ik vanuit, W0 hebben tot de laatste wedstrijd een kans om ons te handha ven". Tot die laatste wedstrijd kan het ook een open vraag blijven of Juliana's teruggang wordt. stop* - gezet of niet. Pas dan wordt antwoord gegeven op de vraag of Schiedam's enige volleybal' club een hjrenteam in de lande* Iijke competitie kon behouden. Aad Besuyon:,,Waarom riet! We kunnen tenslotte niet eeuwig blijven otteren"...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4