SCHIEDAMSCHE COURANT Uitstel begrotingsbehandelingen verliespost en blijven ontslagen GEEN 'VOORRANG' „Huurders moeteii meer zeggenschap •J2«' Onderzoek moord óp voort Bevolkings statistiek november Stichting Welzijn vergadert RAADSLID VOORWALD: Cliristelijke leeszaal weer open Strijkijzers gestolen VIER TE SNEL UITSPRAAK HAAGSE GERECHTSHOF EllÉ'è;" vrijdag markt op hef Broeriyeld. De verhoogde ta- neven, ;voor een- standplaats moefc&fdè gemeente12.000 gulden 'extra opleveren. C? Schiedam Onbekenden hebben ingebroken in een verlichtings- r zaak aan het.Broersveld. Zij na- men drie strijkijzers en enkele honderden guldens uit de winkel we§- ZATERDAG 5 JANUARI 4 pagina's 99ste jaargang no. 24910 ONAFHANKELIJK DAGBLAD. Brcersvest 3 - telefoon administratie .268091, - redactie 262566 klachtendienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Met de begrotingsbehandeling voor de deur f heelt de gemeente al een reeks forse verhogingen van be- lastingen aangekondigd. Vooruitlopend op het oordee! van de raad gaan de straat- en rioolbeiasting en de water- en gastaneven reeds per 1 januari in. De nieuwe tarieven van gemeentelijke Iegesj de marktgelden, de brandweer- en politiegelden en de 'reinigingsrechten gaan per I maart in en de verhoging van de begraalrechten per 1 april. De ingangsdata van al deze tarieven waren eerst gepland op 1 janua ri. Omdat de begrotingsbehandelingen echter van december vorig jaar naar deze maand (maandag 7, woensdag 9, vrijdag II, maan--' dag H en eventueel woensdag 16 januari) zijn opgeschort heeft de gemeente besloten de meeste verhogingen na de vergaderingen In te voeren. Naar globale raming zal dit in 1974 een verliespost van 34.000 gulden meebrengen. De watértarieven gaan fors om- v' .hoog. Tot.1 januari gold al naar gelang de tariefgroep een prijs, van 64 tot en met 69 cent per kubiekemeter - drink- water. Dit'jaar, zal dat 88 tot en met 90 cent' gaan bedragen. - De gemeente zal hierdoor 36.000 gulden extra ontvangen. De prijsstijging van het gas is één cent per kubieke meter. E»n verdere verhoging van de tarie ven is volgend jaar te verwach- - ten: eveneens een cent per ku bieke meter. Zodra.er meer in- zichUis. in dè gevolgen van 'de - huidige oliecrisis .kunnen B en.. W" verder aanpassing van het tarief aan de 'gemeenteraad voorleggen. VERDUBBELD Üe.straat en rioolbelasting ïs ook per-'1 januari flink omhoog .ge- gaan: met. 44 procent. Begin vo- w-rig jaar:;.is'deze belasting ook al verhoogd,' toen met 33 procent. De'.totale";-opbrengst die dus -in venkelevjaren bijna verdub- beid':is ^r£zal 3-6 miljoen; gulden ga an. bedragen.". - De verhoging van dé'reinigingsj-' rechtettylevert de gemeentelijke ■v kas :V'eë'ii;:" meeropbrengst van j .40-000 gulden op. De verhoogde tarieven'gelden alleen voor het ophalen van grof- en bëdrijfs- vuil en voor het storten van af- val; dii^'inet voor het ophalen van huisvuil. Voor een stand plaats op. de markt—.elke vrij dag., op het Broersveld en elke dinsdag op het Bachplein moet 'men vanaf 1 maart ook meer betalen. Dat levert de ge- meente een extra bedrag van 12.000 gulden op. De gemeente, heeft uitgerekend dat met de huidige tarieven een verlies van 4200 gulden zou zijn geleden.. ■Volgens' de gemeentewetmag Schiedam een kleine winst aan deze marktbelasting overhou den, vandaar dè verhoging: De beg raaftarieven zullen per 2 april met 20 procent worden verhoogd. Ook hier. zou'de ge meente met de huidige prijzen een verlies gaan lijden. De. ver- hoging levert de gemeente onge veer 400.000 gulden op. AANPASSING De brandweer- en'de politïetarie- ven gaan, respectievelijk 30 en 10 procent omhoog. Deze verho- ging is slechts een aanpassing van het- huidigeprijspeil. De brandweer krijgt hierdoor 2000 gulden meer: voor .de politie heeft dit geen .gevolgen voor het budget. Tenslotte zullen de lesgelden (voorj woonvergunningen, afge- "Vön.'wan paspoorten,:, visakten etc-) ook worden verhoogd: met 10 procent. De extra-opbrengst bedraagt hier ongeveer 50.000 gulden. Tijdens dé komende begrotingsbe- handelingen zullen B en - W.te vens een aantal kredieten voor leggen aan de raad voor zoge naamde „routine-investeringen" wat betreft het gas- waterlei ding. en electriciteits- en grond bedrijf. ,:'v. Het gasbedrijf ontvangt een kre diet: van 1.1 miljoen, onder an dere voor vernieuwing van.lei- dingen en plaatsenvan meters en geisers. Het waterleidingbe drijf wil. 730.000 gulden en het electricit'eitsbedrijf een krediet van 920.000 gulden voor diverse noodzakelijke werkzaamheden. 'Het grondbedrijf vergt het hoog ste krediet (onder andere voor sloopwerken en ontwerpen van bestemmingsplannen,: 1,775.000 gulden. O Ook de; begraafiarieven ont komen niet-aan de reeks prijs verhogingen. De gemeente ontvangt na 1 april vier ton, een verhoging van twintig 'f. procent.1:-- ,g\ Schiedam De gemeente vindt dat tussen verhuurder en huurder van een woning, of dat nu gemeentelijk of particulier eigendom is, een democratische verhouding dient te bestaan. Voor zover deze niet aanwezig is, zal de gemeente deze verhouding proberen te be vorderen. - Het college van b. eo w. ant woordt dit op enkele vragen van -'. PvdA/PPR-raadslid J. Vobrwaid over het huisvestingsbeleid van de - gemeente. Hij stelt 'dat de huurder - meer zeggenschap moet krijgen-over zaken, die be- - trekking hebben op de woning, waarin hij woont, zoals onder houd en'woningverbetering. De verhouding tussen gemeente en haar huurders laat volgens het college vrijwel niets te wen sen over. Wel is in. enkele ge vallen een groep bewoners te gen de gemeente in oppositie gegaan in verband met de. toe stand van. hurt woningen, maar deze zaken zijn alle prettig ge regeld. Soortgelijke initiatieven blijft. de gemeente toejuichen. De gemeente is verder van me ning dat' zijeen actiefbeleid voert op dit gebied. 25j behan delt niet alleen de klachten, maar doet ook onderzoekingen in bepaalde wijken om te weten te komen welke woningen onge schikt zijnvoor. bewoning, wel ke gebreken er zijn etcetera. Op het'ogenblik is de woningdienst bezig om' in een wijk in het westen van de stad particuliere woningen te inventariseren naar kwaliteit, grootte, constructie en indeling. Op Voorwalds vraag of de ge meente bereid Is da .•mbsidiemo- gelijkheden voor woningverbe tering te intensiveren, ant- woordt het college positief.Jede- re eigenaar kan alle inlichtin gen bij de gemeente krijgen. Bovendien zijn in de loop van 1974 nieuwe regelingen van. rijkswege te verwachten en daar zal dan zoveel mogelijk, bekendheid aan. worden gege- Schiedam Nog steeds speuren politie en dierenbescherming naar de dader van de moord op het hondje,'dat vlak voor de kerst uit het water van de Schie werd gehaald. ..v.; Schiedam - De Chr istelijke Lees bibliotheek is voortaan elke za terdagmiddag van half twee tot half vier geopend in een lokaal van de Jhr. mr. A. F. de Savor- nin Lohmanschool aan de Gali- leïstraat 85. De bibliotheek, is enkele, maanden gesloten .geweest in verband mèt dé verkoop y«n het Gere-i for'mèerd Jeugdhuis, waar de leeszaal vroeger gevestigd was Dankzij de medewerking' van de christelijke scholen in Schiedam heeftde bibliotheek haar werk kunnen voortzetten. d «y Vlaardingen/Rotterdam De voormalige Vlaardingse .WV-direkleur Frans S, verdacht van verduistering van 25.000 gulden aan VVV-gelden, is door de Rotterdamse politierechter vrijgesproken. Vrijgespro ken omdat de politierech- Ter mr, Pompe het niet be wezen achtte, dat het ook werkelijk VVV-gelden wa ren, die S. in eigen zak had gestoken. En dat terwijl de officier mr. W. D. Meet er tegen de direkteur vijf maanden hechtenis, waar van drie voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar had geëist. Het is ech ter te verwachten, dat Meeter in beroep gaat te gen de uitspraak. Toen hij koud tien dagen In funk- tie was in maart van het vo rig jaar had S. (31) van zijn stichtingsbestuur volmacht ge kregen voortaan geld van de bank te halen; geld voor het voldoen van loonbelasting en premieheffingen. Het was S. be doeling echter helemaal niet om dat geld voor de stichting lo ge bruiken, eerder om er zijn eigen schulden mee glad te strijken. Vandaar dat S. raadsman mr.J. Wit zich afvroeg of het geld wel ooit eigendom van de VVV is geweest. Ook mr. Pompe zag een juridische kronkel in de ten lastelegging: Verduistering in dienstverband. „Heb je geld op de bank staan, dan is dat geld niet jouw eigendom, maar dat van de bank. De rekeninghou der heeft slechts een vordering op. de bank ter waarde van het saldo. Het wordt pas eigendom wanneer de rekeninghouder het geld er daadwerkelijk afhaalt.. De WV deed dat in de persoon van S. Maar het was al bij voorbaat diens bedoeling het geld zelf te houden. Het geld Es dus nooit eigendom van^ de stichting MERKWAARDIG Pompe vond hef overigens merk waardig en van weinig verant woordelijk bestuur getuigen, dat de stichting S. zo snel al ter wijl hij nog in zijn proeftijd zat een volmacht had gegeven. „Om niet direkt te spreken van de kat op het spek binden." S. had hetgeld nodig,hij had schulden. Na twee jaar in Span je als leider van een recreatief pro'jektwerkzaam te zijn ge weest, kwam hij terug in Neder land. In Spanje had hij luxe ge kend, eenmaal terug in Neder land wilde hij hetzelfde „play- boy-achtige leventje" voortzet ten. Daarvoor moest-ie schulden maken bij zijn vorige werkge ver, de AMRO-bank. Van zijn werkgever mocht hij „rood staan". Maar toen het werkelijk teveel werd -trapte de AMRO- bank op de rem. Er'volgde loonbeslag en het dienstverband met de bank werd beëindigd. Dat alles bracht hem in de fi nanciële moeilijkheden, die' hem' bewogen in zijn nieuwe funktie geld te verduisteren. In oktober van dit jaar werd zijn fraude door het WV-stichtings- bestuur ontdekt. Vanaf die tijd zes weken heeft S. !n voor arrest gezeten. „Hij heeft de zware dagen kerst en oud en nieuw in' hechtenis doorge bracht. Daarmee wil ik met mijn- eis zeker rekening hou den", zei officier Meeter, vol gens wie er zeker sprake was van „verduistering in dienstver band" en niet van oplichting. De Meetér zei tiet dan ook be slist niet met de uitspraak van de politierechter eens te zija. Schiedam Uit de gisteren verschenen bevolkingssta tistiek van de gemeente over november blijkt dat de bevolking in november met 159 mensen afnam. Het inwonertal aan het eind van de maand was 80.011. In Schiedam werden er. in novem ber 59 kinderen geboren, twintig meisjes en 39 jongens. Van de babies kwamen er 28 als eerst geborene ter wereld. Er over leden 5? Inwoners, van wie er 46 de zestigjarige leeftijd reeds ge passeerd waren. Tien overlede nen waren tussen de veertig en zestig jaar oud. In november werden er op het Schïedamse stadhuis 74 huwelij ken gesloten. In veertig gevallen kwamen beide partners uit Schie dam, in dertien gevallen waren de man en vrouw afkomstig van buiten de stad. Voorts trouwden zes Schiedammers met een vrouw van elders en vijftien Schïedamse vrouwen trouwden een man van elders. Er werden dertien huwelijken ontbonden. Binnen de gemeente verhuisden 156 gezinnen. In Schiedam ves tigden zich in november 313 per sonen, De meesten waren afkom stig uit Rotterdam en Vlaardm- gen, ook vestigden zich hier 24 buitenlanders. Er vertrokken 474 personen, een groot deèl van hen i ging naar de buurgemeenten. De dierenbescherming zal: binnen kort in de tunnel van het station in een vitrine een foto van de verdronken viervoeter plaatsen. Ook bij het dierenasiel in de St. Annazusterstraat 'is. de foto te zien. ..T Het tipgeld voor het vinden van de dader van de laffe moord be- draagt momenteel. §90 gulden. De politie en de dierenbescher ming hebben al enkele honder den .tips ontvangen. Niettemin houdtV - -m en ...zich—aanbevolen r voor nieuwe; tips, die kunnen worden opgegeven bij de dieren- bescherming onder telefoonnum mer 266,266. Het signalement van het hondje: bruine bastaard-herder, veertig centimeter hoog, met kort haar, ongeveer een half jaar oud, reu. Het waggelend volkje, dat in het verleden- menig automobilist tof een plotselinge „stop" bracht door in eenderpas rijbanen over te steken, heeft het de laatste tijd'op de autoloze zondagen extra gemakkelijk gehad. De auto hier een toepasselijke „eend" was wel op de achtergrond aanwezig, maar kwam met in beweging en wat kun je als eend nu nog meer wensen? Daarom zal het, ook weer juist als je eend bent, moeilijk „om schakelen" zijn ais straks die auto's weer alle dagen rijden. Maar misschien valt het zelfs een eend op dat het er wel minder zijn... Vlaardingen Het. algemens be stuur van de stichting welzijn Vlaardingen houdt op dinsdag 8 januari een vergadering. Op de agenda staat wederom de in richting van het centrumgebied Holy. De vergadering wordt ge houden op het bureau van de stichting aan de Oosthavenkade, en begint om half acht. Het eerste half uur bestaat voor het publiekde gelegenheid tot het stellen van vragen. Schï ,oam De politie heeft bij een snelhèidscontrole op de Hor- va thweg vier bekeuringen uitge deeld, De hoogst genoteerde snelheid was 79 kilometer per S ch i edam/Vlaardin- gen/Den Haag Het ge rechtshof jn Den Haag heeft beslist dat de ge meente Vlaardingen het ont slag van drie geestelijk ge handicapten uit de sociale werkplaats in deze stad mag handhaven. capcen bovendien een andere zouden leveren.1 Namens hun ou- therapie krijgen- Het gerechtshof bevestigde met haar vonnis echter dat .van de Rotterdamse rechtbank, waar door niet werd ingegaan op de eis om het ontslag op te schor ten tot de zaak door.de Raad - - f""?"1. raadsman De geestelijk gehandicapten, waarvan er twee afkomstig zijn uit Vlaardingen en één wit Schie dam, zijn nu aangewezen op een dagverblijf Jn Monster. Hun raadsman mr. R. A., H; Post stelde veertien dagen terug dat niet alleen de afstand bezwaren oplevert, maar dat de gehandi- Centrale Raad van. Beroep, is behandeld. De raadsman van de gemeente Vlaardingen bracht tegen deze eis in dat het uitstel wel eens een kwestie van jaren zou kun nen worden. PRESTATIE De gehandicapten werden ontsla gen bij de sociale werkplaats omdat 2ij onvoldoende prestatie ders bracht mr, Post daar tege- in,\dat zij 2ich met de thera- piein Vlaardingen zeer gelukkig voelden. Hij noemde het ontslag een onrechtmatige daad, omdat de begeleiding onvoldoende was geweest- .- van de gemeente Vlaardingen wees er opdat reeds in 1969 meegedeeld was dat de gehandicapten ter zijner tijd naar een dagverblijf zouden, moeten. Een team van deskün- digen was tot die conclusie geko- men. - Niet bekend is of de ouders van de geestelijk gehandicapten van plan zijn tegen het vonnis van het gerechtshof in arrest te gaan bij de Hoge Raad.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1