SCHIEDAMSCHE COURANT Woedende bewoners beschuldigen wethouder enactie voor opheffing van parkeerverbod Golf van kattepislueht over Schiedam en Ylaardingen wOpen huis" Sociale over op aardgas Dienst Neerlands 1 is uitverkocht Meer vraag abonnementen van de RET isie valt zeven meter Zelfs klachten uit Amsterdam Week vakantie voor kinderen. Sinselkwartier Voorzitter Van Nun en van de be- geleldingscoinmissie van het JOP^dat een gezamelljk project is van instellingen op sociaal terrein, is vandaag begonnen met te bekijken oï er nog over- 7 .lèvjngskansen-*" zijn.., voor ..heti JOP. 6 pagina's Maandag 7 januari 1974 M BES ösP® W B 001 881 99ste jaargang no. 24911 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Het wordt steeds waarschijnlijker, dat brand stichting de oorzaak is van de- brand die het pand van bet JOP aan de Singel in de as legde. Geruchten willen dat de politie die kans nu op negentig pro cent schat. Dat is gebeurd na dat er een tip bij.de recherche is binnengekomen. De tipgever vertelde gezien te hebben dat, terwijl de eerste rook ai óp het pand kringelde, er vier jongens uit de deur kwamen hollen. Dat is ver dacht, omdat het niet deze jongens zijn geweest die de brand hebben gemeld. Merkwaardig is bovendien dat in de zwartgeblakerde resten van het JOP-pand een kerst boom is gevonden (deze boom is duidelijk te zien op een van de foto's op deze pagina); De jongeren die in het pand huis-, den, beweren echter dat zij geen kerstboom hebben gehad. 650 Gemcenie- wöningen Schiedam Van een groot aantal flatblokken van de gemeente in Nieuwland en Groenoord zal de stookinstallatie worden omge bouwd. In totaal betreft het on- geveer 650 woningen. In verband met de energiecrisis heeft de gemeente besloten voor deze.iflatblokken over te schake len-wan oliestook naar aardgas. Met de ombouw is 175.000 gul den. gemoeid. Nog niet bekend is of deze kosten doorberekend zullen worden in de huur. Schiedam De recherche is begonnen met een diepgaand onderroek naar de oorzaak van de brand, die in de nacht van vrijdag op zaterdag in een kwartier tijd het pand van het Jongeren Ontwildcelingsproject (JOP) aan de Sin gel 95 verwoestte. Het onderzoek spitst zich toe op twee mogelijkheden. Een daarvan is dat enkele jongeren - belust op wraak - het winkelpand in brand hebben gestoken. De andere is dat ft een van de tientallen jongelui in het huis onvoorzichtig W\ met vuur is omgegaan. Inspecteur Van Veen: „Het zal erg moeilijk worden de oorzaak te achterhalen. We hebben de vuurhaard gevonden, maar het pand is flink uitgebrand". De brandweer rukte met vier.wa gens, en. dertig manschappen uit eh. was het vuur, dat om kwart voor elf uitbrak, in een kwartier meester. jongeren zonder werk cn jonge- :7 ren die balen van hun werk", tenminste zo luidde de destijds verspreide folder. Sinds een paar maanden wil een aantal jongeren het project uitbreiden tot het opvangen van dakloze /:yk.i jongeren. BEZETTING Tijdens-.jde brand ontstond een Het meningsverschil ontaardde in emotiqhele sfeer onder de om- wone^èn, die omstreeks Kerst mis '/vergeefs bij wethouder Kaptein aan de bel trokken over de naar hun; mening onhoudbare •situatie.1 Schiedam Dc drie voorstellin gen van Neerlands Hoop. Ex press in het Passage Theater deze week zijn volledig uitver kocht. Vrijdagmiddag was er al .^een/kaartje meer te'krijgen. Opvallend is het dat meer dan de helft van de kaartjes verkocht zijn aan mensen van buiten Schiedam. Ongetwijfeld ligt dat aan het feit dat het cabaret niet met dit programma In Rotter dam zal komen. Het aantal tele fonische besprekingen was dan ook legio. De RET heeft in de afgelopen we- ken?e££rtoenemende vraag naar abonnementen voor tram, bus en metro geconstateerd. De ver wachting is gerechtvaardigd dat velen nog vóór het moment waarop de benzine wordt "gedi stribueerd, zullen besluiten zich van een abonnement te voor zien. Het publiek wordt erop ge wezen, dat tussen het aanvra gen van een Identiteitskaart bij de RET agentschap en de aHe- vering van deze kaart !n de ie- gel een periode van ongeveer tien dagen ligt. Alleen wanneer men zich tijdens kantooruren, bij de ..afdeling Plaatsbewijzen in het RET- hoofdkantoor aan de Kleiweg vervoegt, kan deze procedure aanzienlijk ..worden versneld. Men;moet dan echter wel gelijk- tijdig een recente pasfoto mee-' brengen. Wie voornemens is in de j nabije: toekomst gebruik te maken van een abonnement, doet er goed aan zich reeds hu een identiteitskaart aan te schaffen. Voor zo'n kaart wordt een waarborgsom van f 2,50 ge vraagd. De kaart kan op elk ge wenst moment in gebruik wor den genomen door er een week- of maandcouponini te schuiven. Hoewel alles in liet'weri: zal wor- den: gesteld iedereen zo snel mo gelijk van dienst te zijn, lijkt het niet onwaarschijnlijk dat wanneer iedereen met het aan vragen van een identiteitskaart wacht tot het allerlaatste mo mentsommigen niet op tijd kunnen worden geholpen. VIJANDIG Inspecteur Van Veen: „De sfeer was ronduit vijandig. De men sen stonden op hun achterste benen. De emotionaliteit richtte zich zowel tegeu ons aJs tegen de wethouder". Duidelijk is dat de brand in een klap de pijlers heeft weggesla gen onder het JOP, nadat het project al enkele maanden aan het wankelen was door een split sing in de jongeren. Het JOPvwerd -raldüéh vprig'jaar opgezet als eenr" project „voor een bezetting van het pand, W waarbij de „daklozen-groep" voorlopig aan het langste einde -77 trok. Tot groot verdriet van de omwonenden huisden er dan ook f - de laatste tijd geregeld tiental len jongeren in het winkelpand. Een aantal van deze jongeren ls bij de wethouder van jeugdza ken Bert Kaptein geweest om een pandje te vragen. De wet houder kon hen daarbij slechts meedelen dat hij er bp dat mo ment, geen beschikbaar voor hen ihad. Schiedam De Sociale Dienst zal binnenkort m het gebouw aan de'Nieuwstraat, waar sinds eind december 'alle afdelingen zijn gevestigd, een zogenaamd „open huis" houden. Men wordt, dan m de gelegenheid gesteld het hele gebouw te bezichtigen. De spreekuren van de Sociale Dienst aan de Nieuwstraat (nummer 28) zijn: maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 11.00 uur en volgens afspraak, In het dienstencentrum „De 4 molens" aan de Nieuwe Damlaan kan men donderdagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur terecht. Het spreekuur in de kleuterschool aan de Gasstraat'is elke woens dagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur: die in het centrum „De Ark" aan het Haagplein elke dinsdagmiddag ook van 14.00 tot 15-00 uur. Tenslotte de spreekuren van het Sociaal Adviesbureau (bureau Algemeen Maatschappelijk Werk): dinsdagmorgen van 10.30 tot 12.00 uur en donder dagmiddag van 13.00 tot 14.30 uur en volgens afspraak. De kasuren van de Sociale Dienst maandag tot en met donderdag van 9-30 tot 12.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 12.00 en. van 14.00 tot 16,00 uur. Ven het JOB bleef een gebtakede puinhoop over. In -de deuropening staat een van de omwo- nenlen die wethouder Kaptein waorschowden dat de zaak uit de hand üep. Vlaardingen Zondagmiddag is in de Bachstraat een zesjarig meisje uit een raam gevallen, waarbij het ernstig hoofdletsel opliep. Het kind, Meryem Bouadii, ging een jurkje halen dat aan. een gordijnlijn hing vo°r het slaapkamerraam. Hier bij klom het meisje op de ven sterbank, Vermoedelijk heeft zij zich aan de raamsluiting vast gegrepen, die openging, waarna zij uit het raam viel en zeven roeter lager op het trottoir te recht kwam. Zij liep ernstige hoofdwonden op en werd- eerst naar. het Holy- en later naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Woedende buurtbewoners wezen bij de brand aan de Sin gel met een beschuldigende vinger naar wethouder Kaptein. „Wij hebben gewaarschuwd, dat de zaak uit de hand liep en dat er wat moest gebeuren. Tijdens de feestdagen was het er een herrie van jewelste. Wij hebben toen de wethouder opgebeld. Er is niets gedaan om de situatie te verbeteren". Dezelfde omwonenden belden de wethouder kort na het uitbre ken van de brand op, waarbij hem emotioneel werd toege worpen dat ze gelijk gekregen hadden. Samen met wethouder C. J. M. Bolmers kwam wet houder Kaptein naar de brand. Nadat hij daar nog de nodige opmerkingen te slikken had gekregen, vertelde hij óns: „Je kan twee dingen doen. Of je bekijkt het als winkelpand, waardoor er buiten de ope ningstijden niemand mag zijn, Wethouder Kaptein: "Ik be- tzif geen middelen om zoiets schoon te vegen". of je probeert iets te doen voor de categorie van twee honderd dakloze jongeren In Schiedam". „De omwonenden eisten in dat eerste gesprek dat we de in het pand huizende jongeren er uit zouden jagen. Ik bezit ech ter geen middelen om zoiets schoon te vegen en de politie werkt daar niet aan mee". Inspecteur Van Veen: „Wethou der Kaptein is op een zater dagmiddag op het bureau ge weest om over deze zaak te praten. Ik heb toen gezegd dat er geen onrustbarende meldin gen bij de politie waren bin nengekomen en dat het dus een zaak was tussen verhuurder (de gemeente, red.) en huur der". verhuurder wil dat er wordt opgetreden tegen on rechtmatige bewoning van zijn pand, dan zal hij eerst aangif te moeten doen. Dat ls niet gebeurd, dus kan er zelfs maar geen sprake zijn van al dan niet meewerken". „Optreden tegen krakers is bo vendien erg moeilijk, omdat zij als bewoners het recht heb ben volgens de wet ons de toe gang te ontzeggen. Wij kunnen hoogstens aanbellen en hen vriendelijk verzoeken het pand te verlaten. Vlaardingen/Schiedam Doer een lek in een tank bij de Chemische Industrie Vondelingenplaat ontsnapten giste ren een „paar druppels" tertiair butyl mercaptaan, wat voor een golf van kattepislueht zorgde. Een brandweerman Is bezig het vuur te blussen. De kans :is groot >dat de brand werd aangestoken. Vlak voor de brand hebben getuigen vier jongens uit het pand zien komen. Zij hebben'echter de brandweer miet gewaarschuwd. Bij de Centrale Meld- en Regelka- mer kwamen zondag ruim drie honderd vijftig klachten binnen. Die klachtenstroom begon om ongeveer negen uur in de och tend. De eerste meldingen kwa men uit Schiedam, daarna Vlaardingen. Door de zuiden wind van gisteren trok de stankgolf naar het noorden. En kwamen tegen de middag klach ten binnen uit Zoefermeer. La ter zelfs ook uit Amsterdam en Amstelveen. De brandweer van de Haarlemmermeer kreeg ver schillende meldingen binnen van kattepisstank. Een alarmcode werd niet afge kondigd, het betrof hier een in cident. Rijnmond was er al snel achter waar de stank vandaan kwam. Vondelingenpiaat is na melijk de enige producent van butyl mercaptaan in Europa. Tegen half twee in de middag was de tank, waarvan de meet- stop lek was, geheel leegge pompt en kon een neutraliseren de vloeistof daar een eind ma ken aan de stank. In Amerika is zo'n fabriek'mid den in de woestijn geplaatst zegt het Centraal Aksie Komité Schiedam De circa 35 autobe zitters uit het gedeelte van de Van Leeuwenhoeckstraat dat ligt tussen de Stephensonstraat en de FranklinsIraat zijn boos op de gemeente. De huidige si tuatie dwingt hen om hun auto's in een andere straat te parke ren, de bewoners van de Van Leeuwenhoeckstraat zeggen dat er voor hun deur echter genoeg ruimte is voor hun voertuig. Sinds 1966 staat er een verkeers bord dat aangeeft dat maar aan één zijde van de straat mag worden geparkeerd. Maar bo vendien werd toen een éénrich- tingsverkeersbord geplaatst. „Dat is overdreven", zo zeggen de bewoners van de straat in het: Singéikwartier. „Ais het verkeer toch maar in één rich ting door onze straat mag rij den, dan blijft er ruimte genoeg over om onze wagens aan beide zijden van de straat te'parke- ren, zonder dat het overige ver keer daar last van heeft". In 1966 telde de zijstraat van de Singel nog niet zoveel autobezit ters. er was parkeergelegenheid genoeg en daarom schonk men destijds nauwelijks aandacht aan de maatregel van de ge meente. „Het aantal automobi listen .hier is nu uitgegroeid tot 35, hun wagens kunnen nu na tuurlijk nog onmogelijk alle maal ia dit kleine stukje, straat aan een kant gezet worden", al dus de bewoners. De bewoners hebben nu een hand tekeningenactie gehouden om die te verzenden naar b en w. Daarin staat het verzoek om het parkeerverbod op te heffen. Want het regent processen-ver baal In de Van Leeuwenhoeck straat: nu al staan er auto's aan beide zijden van de straat. 7-.-- Rijnmond, „hier echter midden-1 in het dichtbevolkte Rijnmond gebied". Vondelingenplaat is volgens het CAR een verouderd bedrijf. De direktie van de Che mische Industrie Vondelingen plaat verklaarde, dat het butyl mercaptaan In deze concentra tie ongevaarlijk is. Slechts bij gigantische hoeveelheden levert de lucht gevaar op voor de be volking". Volgens het CAR weet de direktie echter wel beter, want zo schrijft het in een extra bulle tin. „De direktie zegt in het be drijfsblad met de toepasselijke naam Geuren en Kleuren over het tertiair butyl mercaptaan: Afgezien van het brandgevaar zou de hele omgeving tot in de wijde omtrek verpest worden door een onverdrageiijke en on uitroeibare geur". De Cerjtrale Meld- en Regelkamer zette vijf extra mensen in. De laatste autoloze zondag was er de oorzaak van dat de extra krachten later op hun post arri veerden dan normaal. Een aan tal van de150.000-bellers telefo- neerden tevergeefs.Tegen half drie konden vier van de vijf te lefonisten weer naar huis gaan. Daarna kwam ongeveer een klacht per half uur binnen, Toch stonk het gisteravond- nog behoorlijk in Vlaardingen en Schiedam. Schiedam Evenals vorig jaar gaan er deze zomer weer 100 kinderen uit het Singéikwartier op vakantie naar Voorthulzen. Voor de 25e keer heeft de wïjk- vereniglng „een week vakantie georganiseerd, die zal vallen tussen 1 en 21juli. De wijkvereniging verzocht de ou ders in het Singéikwartier de kinderen, met leeftijden van 7 tot 14 jaar, zo spoedig mogelijk op te geven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1