Geld examens verdween BRAND: IN ZAKKEN- CENTRALE jyen nemen hiina niet toe Boek over historie Schiedam goedkoper Hamsteraar gesnapt tekeningen per dag Wethouder: Zandbak snel exploiteren Chaos in boekhouding Schriftelijke vragen over opspuiten met bagger Buiten- sluis Studie over opheffen bibliotheek Lorentzlaan Agentia te ldein, geen vergadering m m {7*;+- m Beslissing over toewijzing ma ngen kost veel tijd Donderdag 10 januari 1974 4 pagina's 99ste jaargang no. 24914 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL Het .college van bürgemees- ter- en wethouders is er giste ren niet in geslaagd de be staande records te breken. B Kort-spreker nr.l blijft SGP-er Knipscheer (0:15) en langspreker nr. 1 PvdA-er Verlinde (1:20). t'i? ,'B Wétiouder Bolmerssprak gisteravond, het langst (1:05), wethouder Kapteln het kortst (0:30). KVP-woordvoerder "Van Kinderen vindt dat de pers meer moet schrijven en min der moet praten. B Onze collega-schrijver van Het Vrije Volk antwoordde daarop, dat als. er beter wordt gepraat, er meer kan worden geschreven. Burgemeester Roelfsema zal raadsleden, die na het in voeren van de distributie- moeilijkheden krijgen om vergaderingen te kunnen be zoeken, een handje helpen, B Hij liet daarbij in het mid den of hij een aantal fietsen voor hen klaar had staan of dat hij ergens in het Stads kantoor nog een voorraadje bonnen heeft. SS Stel je voor, dat iedereen die Js avonds geregeld naar vergaderingen moet, daar er eens een paar van kon krij- ;-gen. X\ D Of zou er in de kelders van de betonnen kolos stiekum gehamsterd zijn? Schiedam Ruim twee maanden heeft de. recherche van de Schiedamse politie no dig gehad om het onderzoek te kunnen afronden ïn de zaak van de rijschoolhou der die ervan werd beschuldigd geld van zijn leerlingen te laten verdwijnen. Het onderzoek verliep erg moeilijk omdat volgens de politie de boekhouding van de man een com plete chaos was. Het werd daardoor een tijdro vende zaak. Duidelijk is de politie nu geworden, dat in totaal 27 mensen het slachtoffer zijn geworden van zijn „vergeetachtigheid" om geld, dat hij van- leerlingen ontving voor het afleggen van rijexa men, door te storten naar het "Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen. Inspecteur Broeders van de recherche: „Het gaat in het totaal om een bedrag van Ongeveer zes tienhonderd gulden, waarvan ongeveer 850 gulden bestemd was voor het CBR". ,,Hei onderzoek is op 21 oktober gestart, toen ie mand op het bureau aangifte kwam doen. Hij vertelde dat hij zijii. rijexamen geruime tijd te- rug had betaald. Bij het CBR. was zijn- aanvraag echter nooit binnengekomen.". If'ACHTEN Aanvankelijk werd gedacht. dat de. rijschoolhouder meer mensen dan die 27 zou hebben benadeeld. Hij kon echter aantonen dat het bij hem niet on gebruikelijk was, dat hij geld met vertraging doorgaf aan het CBR. Uiteraad had dat voor deze mensen wel tot gevolg, dat er wel langer, op het examen moest worden gewacht, dan gebruike lijk is. De lesschool van de Schiedammer, die na verhoor met een proces-verbaaf is heengezonden, is on dertussen inrustigèr wateren terecht gekomen. Een boekhouder heeft orde op zaken gesteld in de administratie en de „top" van de school is uitgebreid.-1 - Het is aan de officier van justitie in Rotterdam om te beslissen of de rijschoolhouder zich:te zijner tijd voor de rechter moet verantwoorden voor zijn slordigheid. Schiedam De gemeente gaat nog dit jaar starten met de bouw van een groot aantal woningen. Ondanks dat Rijn mond dit aantal op 2S becijfert, beweert wethouder B. Collé dat dat er veel meer zullen worden. Er zijn volgens hem „plannen en mogelijkheden" waarmee het Schie damse woningbestand meiliefst 711 woningen zal worden uitgebreid. Dit onthulde de wethouder tijdens de gisteren gehouden begrotingsbehandeling. Coilé legde de gemeenteraad zijn plannen uit in een. keurig lijstje, naar aanleiding van vragen van onder andere PvdA'er Verlinde. Dit zijndebouwplannen (die overigens nergens in de beleid?*/, nota slaan vermeld): in Kethel- Oost (£>7); in Woudhoek-Zuid (204); in. winkelcentrum Kethel (120); terrein voormalige Fran- kelandkerk (130); bouwplan Nieuwe Werck (130) en in het centrum (30). De wethouder: „Mijn persoonlijke mening is, dat wij moeten door gaan met het bouwen van wo ningen. Er zal. zo snel mogelijk moeten worden begonnen met het realiseren van die plannen, het liefst dit jaar nog". zijn fractievwel eens verontrei nigd kminen zijn met-/ bijvoor beeld; .olie ,'iöf.zware metalen. Deze verontreiniging zou dan een gevaar inhouden voor bo- ten land."' ZANDBAK Zijii;.-:.cbl)ega van stadsontwikke-.: ling'i-'vvethouder C Bolmers.'kon %'hem-^m^2:ïjnf;'Üele'id niet; geheel .-"'st'èimèh?Wat^ëtrefgrboP< ;ste^^dbakyVan^'Zui'd^Honand" (ihti:\Voüdhóek)'Spa]ahd);:;washij Het ophogen, van terreinen (hier -hets,w'ermet .hem eens: „Het is in Woudhoek 'eir Spaland) moet onverantwoord dè grond niet in rhèt de grootst mogelijke "reser- - exploitatie te némen, omdat dé j. Investeringen hoog 'zijn.. Er moeten daar bouwactiviteiten plaats gaan'vinden". Over de terreinen die in Schië- dairi-Noprd met - blubberwórden opgespoten, "had hij ..een andere -mening, dan Cóllé; Volgens/Bol- mers kan de gemeente daar het V beste. rpee. wachten, "omdat, op het'ogenblik de noodzaak ont- breekt.„Misschièn dat we; het over.enkele jaren tochvolbou wen, maar dat zien we dan" wel. weer", yond.de wethouder. Collé maakte ook bekend,; dat de gemeenteover enkele maanden' zal weten .welk effect, de opspui ting van het slib op de grond prijzen in Woudhoek/Spa'.anó zal hebben. Volgens zijn opinie zullen deze prijzen mogelijk meevallen. VERONTREINIGING Over deze Rotterdamse havenspe cie heeft PvdA/PPR-raadslid Rensman_ enige schriftelijke vragen aan het college voorge legd. De blubber zou volgens. ves worden omgeven; was de conclusie van., de linkse fracties, van de Bijzóndere Kamercom missie tijdens, de behandeling van een wetsontwerp, betreffen de reconstructie van" Midden- Delfland. Deze '"consequentie is door Rensman in zijn vragen aarigehaaldL;„ Dit jaar 'hoopt de ge meente nog te kunnen storten met 'hét verniêu- wen van de buitenslüis .bij dé Maasdijk. Dit vertelde •wethouder Collé gisteren .tijdens -de begrotingsbe handeling/De buiten sluis S5-: sterk, verouderd en moet. nodig worden yer- wang en. Tijdens de stórm wan december begaf 'de sluis het bijna. Hen twee de stórm als- vorig jaar wordt doordeskundigen vrijwel zeker 'funest, voor de sluis genoemd. "De berekeningen zijn klaar", vermeldde de we!houder gisteren, "maar 't wach ten is op de goedkeuring '.ven het Rijk van het aan gevraagde krediet". De aangekondigde motie van A. Vèrfmde, die er bij het ministerie van' verkeer en waterstaat op .-aa n' wil dringen, d"at. de vernieuwing zo spoedig mogelijkkan worden verricht, werd door Col- lé.'volledig ondersteund. Schiedam,-.De gemeente-archivaris G. H. van der Feijst is klaar met het schrijven van het manuscript van het boek over de historie van Schiedam. Bij het onderzoek wordt nagc- te houden.'omdat, het voor deze gaan. wat de besparingen zijn mensen veeial bezwaarlijk is nis het filiaal wordt opgeheven, nonr een verder weg gelegen bi- Aun de andere kant wordt beke- bliotheek te gaan. ken welke categorie lezers er Het oprichten van een discotheek komt lenen. in Schiedam ligt-voorlopig niet in de bedoeling. Voor het lenen Als dat bijvoorbeeld vee! oudere van grammofoonplaten blijft mensen zouden zijn, kan dat men dus voorlopig op Rotter- een reden zijn het filiaal open dam aangewezen. Schiedam - 'Het. aantal in Schiedam gepleegde misdrij ven vertoont geen onrustba rende stijging. Dat blijkt uit cijfers die burgemeester. H. Roelfsema tijdens "de begro tingen verstrekte., Het aantal 'zedendelicten nam zelfs af. Dat liepterug van 86 in 1968 naar 82 in 1973. Een compliment voor de po- litiè is, -dat ondanks de da ling, het aantal opgeloste 'za ken-in deze sector steeg: van 26 naar 34. Bij de vermogensdelicten was het echter niet zó gunstig ge stéld. Daar steeghet aantal: van 1320 in 1968 naar 2093 ml .1972. Het aantal opgeloste zaken steeg relatief minder sterk van 565 naar 618. Schiedam - De gemeente is "aan het. onderzoeken of het bibliotheekfï- liaal aan de Lorentzlaan kan worden gesloten* De resultaten van de studie zullen nog in de bibliotheekcommissie ter sprake komen. •Het 'boek, dat ter gelegenheid van meente worden nu geraamd on het zevenhonderdjarig bestaan de helft daarvan, van de stad in -1975. wordt uiige- Zeker is nu ook dat tijdens het ze geven, zal, aanzienlijk minder vende eeuwfeest.het carillon in gaan kosten dan was gedacht. de Grote Kerk gerestaureerd Aanvankelijk was er een bedrag zal zijn. Met de acht maanden van 5O.QD0 gulden voor uitge- durende restauratie wordt om trokken. De kosten voor de ge- streeks april begonnen. Schiedam In een zakkencentra- lè aan de Overschieseweg heeft gisteravond een korte brand in de kantine gewoed. Omdat de brandweer snel ter plaatse was kon erger worden voorkomen. - De schade bleef beperkt tót zwart geblakerde muren en plafonds en vernielde stoelen en kle dingstukken. De politie stelt een onderzoek in naar de oor zaak van de brand. Schiedam In een pand aan de Nieuwe Dam heeftde politie gisteren een vat mét tweehon derd liter benzine aangetroffen. De brandstof is naar de brand weerkazerne overgebracht. Te gen de eigenaar werd.: proces-: verbaal opgemaakt. Schiedam -.Wegens het ontbre ken van. agendapunten, en 'in verband met de begrotingsbe handeling door de gemeente raad, zal de vergadering van de. commissie voor Verkeer en Ver voer geen doorgang vinden. De. vergadering ..was aanvankelijk vastgesteld voor vandaag. Dit -is slechts een klein gedeelte van het g-ote oanlal machtigingen, dal de heer Noordzij dagelijks ondertekent. HMfe Schiedam Enkele honderden Nederlandse gemeenteamb tenaren moeten deze dagen beslissen over de vele dui zenden aanvragen voor extra benzine. Een taak, die niet één-twee-drie kan worden voltooid. Bij de Schiedamse af deling Bevolking werken enkele beambtes al vanaf eind oktober over. Toen ging de distributie van de brandstof namelijk al dreigen, zegt de chef van die afdeling, de heer A. Noordzij. En zonder dat er al richtlijnen van de regering waren gekomen, zonder dat men. wist hoe men eigenlijk precies te werk moest gaan, begonnen de amb tenaren hier al de voorbereidingen te treffen. Voorbereidingen die niet overbo dig zijn. gebleken. „De behande ling van de veie aanvragen loopt op rolletjes", zegt ce heer Noordzij. „Hoewel het nog steeds erg druk is- Het gewone werk gaat immers ook door. Je kunt immers moeilijk tegen een gloednieuwe vader zeggen: kom de geboorte van uw kind mor gen maar opgeven". i.De vraag om extra benzine kost - ons vee! tijd, bezorgt ons veel overwerk", vervolgt de afde lingschef.'. „Iederaanvraagfor mulier moet apart worden beke ken. De meeste mensen die om benzinebonnen extra vragen val len binnen tabellen, het selecte ren is dus vaak niet zo moeilijk. Veel w*erk wordt ons bezorgd: door de randgevallen, de men sen die de benzine letterlijk broodnodig hebben maar .niet aan de gestelde eisen voldoen". „De meeste, last ondervinden wij echter van mensen, 'die ons iets 4 komen vragen dat ze al, via de kranten, hadden kunnen wéten: waarom zij een afwijzing héb- ben gehad, of ze toch niet een klein beetje benzine meer kun nen krijgen; Of waarom ze nog geen antwoord op hun verzoek om extra bonnen hefcbén gehad- Maargeloof me nou; iedereen weet uiterlijk zaterdag of hij ex tra bénzinebonnen' krijgt óf niètJ" BERG De aanvraagformulieren konden daags na de kerst worden afge haald en direct na nieuwjaar is men begonnen met de afhande ling: een enorme berg papier moet worden doorworsteld, en dat met het vooruitzicht dat men na enkele weken weèr op nieuw kan gaan beginnen; Want de toewijzingen gelden maar.' vier weken, waarna men op nieuw moet aanvragen. „De drukte spitst zich toe in de veertien dagen, dater. moet worden beslist over; verzending .van de machtigingen; waarop. :;:?mën de bonnen bij het postkan- toor kan verkrijgen. Zelf zet ik ónder andere zo'n 1200 keer per dag mijn handtekening op. die. papieren!" aldus de heer Noordzij. Voor invaliden zijn er wat moei lijkheden gerezen, toen de mi nister voor de tv de mondelinge -toezegging deed dat zij wat meer zouden krijgen als zij een - briefje van; hun dokter konden tonen, waarop stond dat zij' on geschikt' zijn .voor. het openbaar vervoer. De volgende dag stond er een aantal invalide', men sen voor onze neuzen, dieom machtigingen vroegen;-' We moesten ze teleurstellen, want wij kunnen niét zonder meer aan een dergelijke uitspraak gehoor gevén. Zo speelt de minister voor Sinterklaas, maar wij zijn,dan de zwarte Pieten", vindt de af delingschef. STREEPJE „Last van omkoperij hebben .we gelukkig niet", verklaart Noord zij. „Ten eerste zouden we ons toch niet laten omkopen, we zijn ambtenaren en zo vanaf het be gin van onze loopbaan ermee vertrouwd geraakt dat we zo accuraat mogelijk moeten wer ken; ten tweede worden er ge woon geen pogingen gedaan om ons om tekopen. Wel zijn er mensen die denken dat ze een streepje voor hebben- Zo willen directeuren bijvoorbeeld erg graag aan hun personeel laten zien dat zij" ze zelf wel krijgen. Maar we kunnen geen uitzonde- - ringen maken". Er zijn een aantal gemeenteamb tenaren in Nederland, die me nen te weten dat de regering me; het instellen van de benzi- r.ebonnen gewoon het distribu tie-apparaat wil testen. „On zin". zegt de heer Noordzij. ..De regelingen rona de uitreiking van de benzinebomen verschil den totaal van de wel voorge schreven wijze van handelen met distributie in tijd van nood". Over het algemeen blijkt het pret tig werken met de mensen die bij de afdeling Bevolking komen vragen en klagen, vinden de ambtenaren op dc afdeling. Maar ondanks de vele voorbe reidingen die zijn genomen, hoopt men dat de drukte zo gauw mogelijk voorgoed ten einde zal zijn. Want de telefoon toestellen blijven rinkelen ■•..'„Eén van de weinige rustige; momenten op dé ^afdelingBe volking aan de Overschiese- slrgqk -.-V;: ••"li'' O

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1