van ■rSpartacus'5 j spektakel s Kubrick Protesten van CAR en Ver. tegen Milieubederf Twee avonden Krisis Kabaret INDUSTRIEËN WE LEN UITBREIDEN MÉ Kalkoenen en vreemde eieren Hoek v. Holland: Ja naaktstrand, nee naaktstrand Basket Boys afgebluft RESERVES SCIIIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 10 JANUARI 1974 Kan? op «:en naaktstrand ccr «rroter Door Trix Broekmans Hoek van Holland Een stukje naaktstrand in Hoek van Holland is toch niet zo'n absolute Onmogelijkheid als de tegenstanders van dit fenomeen wel zouden wensen. De voorstanders van het legale blo otiopen-zijn-tenminste blij met het antwoord van het Rotterdamse college van b en w op vragen van het D'66-raadsIid mr. J. Mentink; Dit antwoord houdt in, iat het college wil laten onderzoeken oï een naaktstrand op dit plekje langs de Noordzee gerea liseerd kan worden. Het onderroek moet uitwijzen, waar het stukje blote recreatie het best beoefend kan worden en wat er voor nodig is om het zover te krijgen. De heer E.Du- foumé van de Raad voor de Li chamelijke. Opvoeding wil daar best wat over kwijt: „Het stuk strand dat liet meest ïn aanmer king komt ligt ten noorden van de Rechte Straat. Een rustig stuk, maar het nadeel is dat daar de toegang van het hiV- jeskamp op uit komt. Dat houdt dus in, dat de mensen die daar vandaan het strand op komen tussen de naakte mensen docr zouden moeten. Maar u kunt het beter aan die naaktzwemmers Zelf vragen". Kr. C.A.Troos*. is een bekende fi guur geworden in Hoek var. Holland. Bij de leden van de deelraad en de strandcommissto tenminste. Hier heeft de Hage naar een vurjig pleidooi afgesto ken voor eer. lapje naaktstrand, hoe luttel dat lapje dan ook moge zijn: „Wij hoeven niet zo'r. enorm groot stuk. Je moet tenslotte klein beginnen. Boven dien kunnen wjj moeilijk in Hoek van Holland veel dan driehonderd, vierhonderd meter vragen. Als de zaak van het naturisme meer aanvaard zou zijn zou het natuurlijk ders liggen. Maar ook op klein stukje kunnen wij laten 7.ien, dat wij net zo gewoon zijn als andere mensen, al hebben we dan toevallig geen kleren aan." PROVOCEREN Hot strand: Is er •nog plaats voor de nclursslen. Wellicht'is dit beeld niet ver meer. „We", dat zijn volgens xr. Troost de naturisten, die ztich niet op een of andere manier hebben aangesloten bij een nudistenver- êirging. De ongeorganiseerde bloterikken, zoals hijzelf opge wekt stelt. Met hoevclen ze pre cies zijn wett hij niet, maar in ieder geval genoeg om een lapje Hoeks strand redelijk te vullen: „Zonder iemand tc willen pro voceren. „Wij willen niet de mmste conflictsituaties oproe pen. Naturisten zijn niet alleen pacifistisch, ze hebben ook eon sterk nor.-provocat.ef karakter. Maar dat wil niet zeggen dat wiij cn- van de kaart laten druk ken". Deze fervente voorvechter van een naaktstrand in Hoek van Hol land, maar ook in Scheveain- gen, heef: ook al een sirandge- deelte op hat oog, dat het best aan beide doeleinden beant woordt: „Het is het gedeelte tus sen de eerste strandafgang van 's-Gravenzande en de laatste van Hoek van Holland. En dan minstens 250 meter van elke af gang af." Want tot elke prijs willen de naturisten een schok effect voorkómen: op een der gelijke afstand kan het blote oog het blote lichaam nauwe lijks meer in al zijn details waarnemen. SCHADE Datmag danzo zijn, voor voor zitter Lr van der Houwen van de Hoekse deelgemeenteraad hoeft het allemaal niet zo erg. Zijn deelraad stemde in princi- pe vóór een stukje naaktrecrea- tie op het strand, maar hijzelf is tegen: „Ik vind het nou niet bepaald een aanwinst voor Hóek van Holland. Ons strand is spe ciaal, voor de dagrecreatie ge: schikt gemaakt. De rtiehsen die komen doe je onnódige schade door ze met dat bloot te con fronteren.. En op topdagen ko men er nog altijd zo'n 80,000 k 120.000 badgasten. Ik" heb nou al links en rechts gehoord: nou, als- er hier een naaktstrand komt, dan hoeft Hoek van Hol land voor mij niet meer. Er zul len er beslist een aantal óm. wegblijven. En daarvoor in de plaats krijg je een ander soort mensen bp het strand." Hij verzucht: „Die flauwekul had den ze voor mijn part ergens anders mogen uithalen. Er zul- "len zich een heleboel mensen gaan ergeren. Alleen de klank al, een naaktstrand in Hoek van Holland. Ach, het zal wet in de geest van de tijd zitten. Wie weet vormt dit onderwerp over tien jaar, geen punt van discus sie meer,'' NIET GESCHIKT Nu nog vólop. Ook de' directeur van de Hoekse VVV, mevrouw M.L.Jansen-van Vügt. heeft zo haar mening over de blote gang wan zaken: „Ik weet niet of het .wel zo verstandig is om in'Hoek van. Holland zoiets te hebben. Het is er hier niet geschikt voor. Hoek van Holland is een familiebadplaats. Het lijkt, mie moeilijk een goed plekje te vin den voor de naturisten. Als dat er is, nou wie ben ik dat ik er iets op tegen zou hebben. We le ven in een vrij land, als die mensen een ander niet in de weg zitten, mag het van mij hoor". Of het schadelijk voor het toeris me kan zijn blijft voor haad een nog moeilijk te beantwoorden vraag: „dat kan je pas zeggen ais het naaktstrand er. eenmaal is. We moeten het dus afwach ten." v Hoe het ook zij, een beslissing kan niet al té lang meer op zich laten wachten. De Raad voor de Lichamelijke Opvoeding InRot terdam zaL eerst nog een advies moeten uitbrengen, waarna er een voorstel aan de gemeente raad volgt. Voor raadslid Men tink. de gangmaker van allés, is de rest nog maar een zachtge- kookt eitje: „Waarom zou de Raad voor Lichamelijke Opvoe ding nou nog gaan dwarsliggen? Het is toch zo eenvoudig: je slaat gewoon een paal in de grond met daarop een bordje en voorbij dat bord is het naakt strand een feit. Ik ben zelf geen. nudist, maar ik vind dit toch echt een kwestie van leven en laten leven", Zo zou mr. Troost het ook graag rfen: „Je zou' mogen verwach ten, dat wij overal een stukje strand hebben. Nu dat niet zo is, zijn we al heel blij met hier en daar een -stukje. Voorat nu Callantsoog voor een heleboel mensen met deze benzinecrisis te ver is, moet men ook dichter: bij huis terecht kunnen." Voor de tegenstanders noemt hij Callantsoog met graagte: „Daar is gebleken dat er helemaal geen problemen zijn. Maar -ha verloop van tijd trekken die hun kleren ook uit of zé gaan wéér weg. En wat die randfiguren be treft, waar men zo bang voor was, de zielepoten die hun kijk- lust willen bevredigen: dat aantal is te verwaarlozen." Dat waren de naakte feiten. Het laatste woord is aan de Rotter damse gemeenteraad. O Vlaardingen Grote handicap voor Basket Boys was het ont breken yan' Peter Suurland ;en daarom moest het Vlaardingse team. genoegen nemen met een 65—50 nederlaag tegen Binnen land in Barendrecht. De. Vlaardingers kwamen vlot op een achterstand die in de tiende minuut al was opgelopen tot IS—4. Vooral het nerveuse 'spel van Basket Boys was er de oor-, zaak van dat de thuisclub steeds zelfverzekerder ging spe len. Hoewel Basket Boys daarna wat punten Inliep door afstands schoten van René Dormans was die aparte inspiratie toch niet voldoende om Binnenland van een voorsprong bij de rust af te 'houden, Het was daarom 24—19 - in het; voordeel van de Barendrechters. Basket Boys nam weliswaar na de rust éeh voorsprong van zei punten maardie weelde bleeï van zeer korte duur. Binnen* land sloeg daarna keihard teru^. en trok daarbij de defensie vaj de Vlaardingers zodanig uit el* kaar, dat het in de veertiend* minuut al. een voorsprong val 52—38 had bereikt.. In feite ee» te grote achterstand vóór Basket'. Boys om die nog in te. lopen er daarom eindigde het duel in eel 65—50 overwinning voor d' mannen uit Barendrecht. i Topscorers: René Dormans me 15 punten en Paul '/an der Berj met 12 punten. Donderdag 17 ja nuari speelt Basket Boys tege: Baros. Om 20.20 uur in d Vlaardingse sporthal. Rotterdam De vereniging tegen milieubederf in en om Jiet Nieuwe Waterweg-gebied heeft tijdens hoorzittingen over het verlenen van vergunningen voor uitbreiding van verscheidene bedrijven voorgesteld, deze vergunningen niet te verlenen. Met de uitbreiding zou ook de bestaande installatie bekeken moeten worden, waarna één vergun ning (voor bestaande installatie én uitbreiding) al of niet verleend zou kunnen worden. Schiedam „Spartacus" was in 1960 de eerste film van de begaafde Amerikaan Stanley Kubrick, waarvoor hij -niet zelf het scenario had geschreven. De vroegere journalist en fotograaf voor Lcok-rnagazine ging"na de tweede we reldoorlog in de filmbusinéss en onderscheidde zich met talrijke documentaires. In 1953 kwam zijn eerste speel film tot stand. „Fear and desire" drié jaar later vestigde hij de aandacht op zich door zijn gangsterfilm „The kil ling". Met zijn auti-oorlogsfilm „Paths of Glory" ver- wierf hij in 1958 définilisve roem. Het göat hier om uitbreidings plannen van de Ak2o Zout Che mie (vinylchlöridefabriek), Shell Nederland Chemie (vergroting butadieen-latex-fabricage), ICI Holland (uitbreiding chemische fabriek) en Gulf Oil op Rozen burg (installatie om zwavel uit gasolie té halen). Afgezien van de ICI gaat het, volgens de ver eniging tegen milieubederf, hier n!. om bedrijven, wie vóór hun bestaande installaties nooit een vergunning is vertéend. De hoorzittingen werden door het gemeentebestuur van Rotter dam en het dagelijks bestuur van de provincie samen gehou den. De vereniging tegen mi lieubederf d:endc een goed ge documenteerd bezwaarschrift in, waarin werd gevraagd de gevraagde vergunningen alleen dar te verlenen, als er zeker heid bestaat, dat de uitbreidin gen geen milieuverontreiniging tot gevolg hebben of tenminste dat dié verontreiniging tot het absoluut noodzakelijke beperkt blijft. De stichting Natuur en Milieu en de stichting Centrum Milieube heer Zuid-Holland vroegen de aanvragen opnieuw ter inzage te leggen, aangezien er in de af gelopen weken geen tijd is ge weest ze te bestuderen Jets, waartoe de vereniging tegen mi lieubederf wel in staat was/ .Op de hoorzittingen kwam ook het CAR, dat niet; schriftelijk had gereageerd, met bezwaren tegen de ^oorgenómen' uitbreidingen. Men legde daarbij de nadruk op de algemeen politieke bezwaren tegen verdere industriële uit breiding in het gebied. Gedeputeerde mr. Engelsman, die erg tolerant was, ook 'ais het ging om opmerkingen, die in feite niet. op de hoorzittingen thuis hoofden, gaf de verzeke ring, dat met de aangevoerde argumenten zeker rekening wordt gehouden bij het opstellen van de aan de vergunningen te verbinden voorwaarden. Vlaardingen Programma reser ves KNVB, zaterdag Fortuna C —Telstar C, Vlaardingen 2—Ex celsior M 2, Rozenburg 2—Zwa luwen VL 2, Quick Boys 4—HVÖ 2, MW'27 2—ARC 2, Zwaluwen VL 3Jodap Boys 2,. Excelsior M 3—Qestgeest 2.' TSB 2—Hille- gen;berg 2, HBO 3—NIVO Spar- te 2. Zondag VÖC 2—VFC 2, Fortuna VL 3EDS 3, RKWIK 2—DCV 3—VFC - 3—VEP 2, De Hollan- diaan 2—Excelsior 4, Excelsior 20— De Holiandiaan 3, Spartaan 20 3—VFC 4; Kirk Douglas dié'daarin eèn bijna Ds Romeinse aanvoerder Cras- mét een Oscar bekroonde rol sua .Spartacus' tegenstander en speelde van een corrupte gene- uiteindelijke overwinnaar op het raai; kreeg twee jaar later -de .slagveld, is één van die karak- titelrol van Spartacus in Ku- teristieke vertolkingen door Sir bricks verfilming van-Howard Laurence Olivier. Naast hém Fasts roman over de legendari- Charles Laughton als een Ro- sche aanvoerder van de slaven- meinse senator, Peter.Umstinov opstand in. het Romeinse rijk als een vèchtmeester en slaven- omstreeks_ 70 vdór Christus. Het handelaar en Tony Curtis ais is een historisch spektakel h la voordrager van gedichten, die - V .tegen, wil en dank het zwaard. 1 ,.De Willé geworden; dat bij zijn moet opnemen in het slavenle- terugkeer in PASSAGE nage- ger. De film duurt ruim drie noeg niets van zijn bijna vijf- uur, waarin men zich geen mi- tienjarige glans heeft verloren. nuut behoeft te vervelen(J.A.F.i Qc eerste voorstelling van het nieuwe jaar in het Zolder- theater in de Teersto'of staat in het teken van het Krisis- kabaret. Vrijdag- en zaterdagavond brengen zij het pro gramma „Thaddeus de Wachter". Vorig jaar november is dit programma in première gegaan. Bit bijna authentieke verhaal is vol wendingen, zeer onverwach- opgetefcend door Lars Boom. te gebeurtenissen en veel avon- naar de hartverscheurende tuur. avonturen van Thaddcus. de en- In het Krisiskaharet spelen mee: gel die de aarde kwam helpen. Rose Thesing, Cocky Kuipers, «et is een programma vol hoop. Jan Wller.i Ewter, Lr.ns Boom. veel geloof en een allesoir.vat- Paul Blommaert en Lode Meter, lende liefde. Een avend onhol- Vrijdag- en zaterdagavond, negen lands cabaret, gebracht door uur, Zoldeilheater in de Teer sen zestal personen, die zich ge- stoof, Nieuwstraat !2. Schie- dürende het gebeuren mantelen dam, Krisis Kabaret in „Thad- te dertig verschillende rollen deus de Wachter". Overspannan kalkoenen, vierkante andere wezens in haar omge- legt, kun jé veel geld verdienen, eieren, eieren met bloemen cn ving vinden dit ook zeer vreemd bijvoorbeeld door haar te laten meer yreemde eieren zijn zaterv en haar wordt dan cok aangera- optreden in een circus. Kalkoen dagmiddag in de Tecrstoof te den om vakantie te nemen. Zij reist verder naar een ander zien- De poppenspeler Joe Span- besluit dit te doen, cok al omdat land en legt daar weer een an- broek komt dan nazsGlijl: cn hij. zij achtervolgd wordt door een der soort ei,, speelt het stuk „De kalkoen met vogel,, die haar en het vierkante de vreemde eieren." ei te pakken wil krijgen. Hoe alles verder afloopt met me-. Kalkoen vertrekt naar Australië vrouw Kalkoen is dan zaterdag- Een overspannen mevrouw Kal- en legt daar een bloemend. middag om half drie te zien in; koen legt tijdens de voorstelling Haar „achtervolger" is hier bet Zoldertheatér in de Teer- tot haar grote schrik' een - vier-verrukt over, want met een kal- stoof, Nieuwstraat 12, Schie-; kant et. Collega kalkoenen en koen die zulke vreemde, eieren darp. <irk Douglas in gewapende cclie als zwaardvechter in de titelrol van Stanley Kubricks "Spar tacus" (In PASSAGE).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3