ove en ze vrouw en 80 procmt improvisatie kinderen bij zic in de bus... Stuurgroep Preventie en Bestrijding Calamiteiten ploetert aan snellere alarmering Brandweerchef De Jong: Secretaris Stichting Botlek- Europoort- belangen: «.Wij zijn 1 aktijii- mensen" De ramp kan komen. handen vrij Inpakken en „WAAR LOOP je HEEN ALS ER EEN GIFWOLK AANKOMT" EVAG DIRECTEUR KONINGS OVER ZIJN „RAMPENCHAUFFEURS' wegwezen SCHIEDAMSCHE COURANT - VRIJDAG 11 JANUARI 1S74 voi zitten mensen' door Nico van Grieken Vlaardingen Duizenden tonnen olie, butadieen, fosgeen, styreen en hoe de honderd-en-een andere stoffen ook mo gen heten, stromen dagelijks door 's werelds grootste massa pijpleidingen ofwel Botlek en Europoort. Het is het nijver bolwerk van Neerlands economie, het zijn dc grondstoffen van wat normale gebruiksgoederen werden. De fornuizenzoals het - complex van. destilleerko- lommen, koelers en'trans-, portbuizen heet, de olïecon- .v: tainers:-- ze maken allang; géén indruk meer op het Rijnmondvolk, Men weet fmaar al te goed: gevaar dreigt. Je moet ér evenwel mee leren leven. Net als met moordend wegverkeer. De industrie is je brood, jc werk, het ts de auto voor de deur, het is ,,wat moet je anders". „Je moet ermee leren leven" bleek bij lange n» niet voldoen de. De stichting Botlek- en Eu- ropoortbelangen - felrode vlag voor stierlijk gehate en geliefde actiegroepen - begreep het maar al te goed. Het „leven" werd „overleven", nadat de dreiging van glgantiscne lucht-, boden:- en waterverontreinigin gen en dus de bedreiging van mens en dier ook tot in de di rectiekamers was doorgedron gen of doorgedrongen bleek te zijn In ieder geval: men ging wat doen, men ging over tot ac tie. STUURGROEP Alle leden van de industriële stichting staken dt vermoeide hoofden bij elkaar. Resultaat van binnenskamers gehouden gesprekken was de vorming van een stuurgroep „Preventie en bestrijding calamiteiten". Of: een namens de Stichting Botlek- en Europoortbelangen actieve club lieden, aan wie het zeer veel gelegen is goed overleg te hebben met de gemeentebestu ren van de diverse Rijnmondge meenten. Edele opzet van de nog r.iet zo lang geleden gefor meerde stuurgroep: het zo vei lig mogelijk stellen van de be langen van die bevolkingsgroe pen/die te lijden zouden kunnen hebben van milieu-overlast door Botlek- of Europoort-industrieën veroorzaakt. Van stankgolven - het hoge woord is er uit bij voorbeeld. teur Mulder. Hij is behalve di recteur ook secretaris van de stichting Botlek- en Europoort- belangen en voorzitter van de stuurgroep preventie en bestrij ding calamiteiten. Ter illustra tie: Op alles voorbereid liet Mulder, zoals een goed direc teur betaamt, vluchtmaskers aanrukken om daarmee zijn. personeel van dienst te zijn. „Er kan tenslotte van.alles ge beuren; als- je je dat;realiseert, kuh je er- middelen tegenover stellen" luidt zijn „je-moet-er- mee-leren-levcn" standpunt. ,Het gaat om de coördinatie", be gint evenwel de „overlevings theorie" van de stuurgroep. „Om de onderlinge hulpverle ning, die in het zuidelijk deel van Rijnmond beter is dan in het noordelijk," stipt de stuur groepsecretaris meteen even aan. „Waar wij naartoe willen 'isnaar. één' meidnummer,er zijn er thans ettelij ke in; ge bruik, en naar een: volledige sa- menwerking met dc overheid: mei brandweer en politie. Daar mee moet een werkbaar geheel worden verkregen". DROOGZWEMMEN Onderling zijn de Botlek- en Euro- poortbedrijven al zover. Van tijd tot tijd zwemt men droog. Zo'n oefening wérd laatst ge houden om te kunnen constate ren hoe adequaat een bedrijf kan reageren op een alarmmel ding. De „papieren" test wees uit, dat in tachtig procent van de gevallen de bedrijven goed hadden gehandeld en dat in vijf tien procent van de gevallen niet goed was gereageerd. De rest zweefde ér tussenin. Mulder: „Als stichting zijnwij praktijkmensen. Dat mag men vooral niet vergeten. We, weten maar ai. te.goed, dat elke scha kel va- de ketting goed moet sluiten om een werkbaar geheel te krijgen. Binnen twee tot drie maanden hoop ik de regeling met eensluidende alarmnum mers en al klaar te hebben, zo dat ook de gemeenten, waarmee we te maken hebben onderdeel kunnen vormen van die ketting. Thans loopt de alarmering over te veelschijven. Dat werken mee allerlei methoden, met Rotter dam, Rijnmond, met Vlaardin gen en Schiedam, kost te vee! tijd. Burgemeester Heusdens van Vlaardingen wéét al waar we aan bezig zijn. Het houder, van oefeningen tussen de ge meentelijke overheden en de in dustrieën sprak hem erg aan". STANKGOLF Een positief geluld. Maar bovenal logisch, want was het Vlaardln- gen niet, dat op 21 maart van dit jaar werd getroffen door een stankgolf, die zo misselijkma kend was dat velen hun biezen pakten en evacueerden. Toen na. vele, vele uren wachten pas be kend werd welke chemische sa menstelling de gaswolk had, rea liseerde men zich bleekjes dat „er iets niet klopte". De alar mering had gefaald, waardoor te iaat beker.d kon worden wel ke gevaren de bevolking - lees: een bevolking - bedreigden. Zoiets moet in de toekomst voor komen kunnen worden, vindt ook Boraxdirecteur Mulder. De oorzaak van zo'n overlast ligt tenslotte bij het bedrijf ,aande overkant", daar waar gewerkt wordt en waar fouten worden gemaakt, aldus het spreek; woord. Mulder ontkent dat niet en dringt aan op een„ihentaliteitsveran- dering". Wat wil zeggen:„Ie-, mand, die een fout maakt bij, bijvoorbeeld, - het overpompen," moet op het hart gedrukt krij gen, dat zodra er iets mis gaat meteen een centrale moet - wor den gealarmeerd, die de desbe treffende instanties kan waas- schuwen. DJe. centrale is één coördinatiepunt, waar men met alles rekening kan houden. Met dc aard van de 'stof, de giftig heid en de windrichting". Op alles is gerekend, de ramp kan komen. Aan die sinistere indruk is moeilijk te ontkomen bij een globale Inventarisatie ';.'_V.ï van het totaal aan maatregelen, dat de bevolking van Vlaardin gen een zo groot mogelijke vei ligheid moet garanderen. Rampenfotders werden uitgege ven, er bestaat een mobilofoon net tussen de bedrijven „aan de overkant", men kent alarmnum-. mers, er staan dag en nacht au tobussen klaar voor de evacua tie van hele woonwijken, kort om er bestaat een op „alles" voorbereide rampenbestrijdings organisatie. Maar het is nog niet voldoende. In industriële kringen van de Botlek en Europoort zijn ernsti ge besprekingen aan de gang om te komen tot een nog betere garantie voor de veiligheid van de Rijnmonder. Een stuurgroep bestaande uit leden van de stichting Botlek- en Europoort- belangen is er druk aan bezig. Over twee. of drie maanden hoopt men bij de diverse ge meenten met een complete aan bieding van maatregelen te ko men, die calamiteiten zo moge lijk moeten verhinderen te ont staan of anders te bestrijden. Het initiatief tot een dergelijke stuurgroep ïs van de industrie afkomstig. Normaal eigenljk, want wie k&at de gevaren beter dan zijzelf. Aan dé veiüsheB wordt geknutseld, mssr de drei ging blijft. Voordeel van zo'n coördinator ïs, aldus stuurgroepvoorzitter Mul der, dat de handen van de poli tie vrij zijn. „Voor de politie geldt dan alleen nog: de bevol king waarschuwen of niet. Wij als industrie zijn van de nood zaak, van een dergelijke rege ling overtuigd en we zijn dan ook heel hard bezig om deze za ken te arrangeren". Over drie maanden krijgen de gemeenten het industrieel denkwerk gepre senteerd. Mulder had daar ook de regionale omroep een plaats in toebedacht, maar tot zijn grote spijt werden die plannen de kop ingedrukt. ALARMERING Het veilig stellen van die Vlaar- dingers, Schiedammers. Maas- sluizers, Rotterdammers, Brlel- lenaren, bewoners van Hoog vliet en ga-zo-maar door, zou mo gelijk moeten kunnen zijn door middel van een intergemeente- lijk-inter-industrieel afspreken van een alarmering met zo vol ledig mogelijke informatie over de omvang, het gevaar, dc al dan niet dodelijkheid van een ontsnapte gassoort en over bet al dan niet evacueren van een deel van de bevolking. Kortom: bet proberen te komen tot eet. serie waterdichte afspraken tus sen de diverse chemische be drijven en gemeenten, die wel oens overlast zouden kunnen on dervinden van die industrieën. £cn man, die daar geen doekjes I om wil winden, is Borax-direc- Vlaardingen'— „Waar loop je heen als er een gifwolk aan komt?" Commandant P. de Jong van de. Vlaardingse brandweer stelde, die vraag tien keer. Negen van de tien ondervraagden antwoordden hem: „Tegen de wind in". Eén vertelde slim'mét de wind mee te lopen. En alle tien hadden het gruwelijk mis.V'.UA^.viv.. „Want er is maar één juist antwoord", gromt brandweercommandant De Jong als hij weer terugdenkt aan zijn mini-enquete, ,,dat is dat je dwars op de wind moet gaan lopen. Je hebt dan de meeste kans dat je de wolk ontwijkt. Niet als je met dé wind meegaat en hele maal niet tegen de wind in". Misschien, dat het met die cijfers in het achterhoofd niet zo onaan nemelijk klinkt als De Jong het heeft over tachtig procent impro visatie bij een werkelijke ramp. „Daar zou het echt wel op neer komen", aldus de brandweerman. „Vlaardingen heeft natuurlijk eer basisplan, waarin evacuatie is besloten, maar desondanks kun je toch niet voorspellen hoe het allemaal zal lopen en in welk tempo de zaken zich voltrekken. Je kunt alleen zeggen, dat je die maat regelen treft, waarvan je denkt, dat ze de grootste zekerheid ge- ■;vfln".,:.;A- Daarvoor is informatie nodig. Informatie van de gemeente aan de burgers en bedrijven, informatie ven de bedrijven aan de gemeente en de daarop te bepalen maatregelen. De Jong: ,,Dë bedrijven in Vlaardingen hebben een rampenfolder gekregen. Voor het overige moeten die bedrijven zelf regelen hoe ze handelen als er geëva- f cueerd moet worden.'-CG' -s'-- Voorafgaand aan die reeks van handelingen: de informatie. Comman dant De Jong daarover: „In de Botlek is een mobilofoonnet, waar mee men elkaar op de hoogte houdt. Hier Is het alleen Vlaardingen dat z"n aanvalsplannen heeft. Schiedam is nog niet zo ver. En ver der is het wachten op de normale kanalen, waarlangs de informatie binnenkomt. Vlaardingen Honderd autobussen overdag en Bijna twee honderd 's nachts staan Vlaardingen ter beschikking als bij een milieuramp bewoners van bepaalde delen van .de stad moeten worden geëvacueerd. Burgemeester Heus dens van Vlaardingen onthulde dat onlangs en voegde er aan toe, dat de gemeente dag en nacht over de bussen kan beschikken als hij het besluit tot evacuatie heeft geno- Een nog grotere reden tot onbe zorgdheid? Het lijkt erop, maar kort daarna bleek, dat water dichte garanties van dc kant van de busondernemingen niet bestonden. Alleenschriftelijke toezeggingen en in één geval zelfs de mededeling, dat de chauffeurs slechts op basis van vrijwilligheid zouden worden; in- - gezet. Voor de heer Konings, directeur van het Vlaardingse autobedrijf EVAG, evenwel bestaat er geen enkele reden tot twijfel. ,.Het zou absurd zijn te veronderstel len, dat iemand van onze chauf feurs niet zou rijden als er een evacuatie noodzakelijk is. Het staat voor mij als een paal bo ven water dat ze komen,'Op ba sis van vrijwilligheid is bij ons niet nodig. Wij hebben vertrouw .wen in on2é mensen, ook al is er geen overlég met ze geweest. Ik heb veertig bussen en vijftig chauffeurs en laten er nou eens vijf zeggen dat ze niet willen. „Wat dan nog?" Directeur Konings voelt zich in z'n onbegrensd vertrouwen ge sterkt door het feit, dat negen tig procent van zijn personeel in Vlaardingen woont en dus direct is betrokken bij alles wat er zou gebeuren, „Desnoods, pakken ze vrouw en kinderen bij zich in de bus ais er geëvacueerd moet worden". Konings noemt het bussenplan een hele verstandige voorberei ding. Alleen: ,;ik weet niet of we met onze bussen al bij de Maassluisedijk stilstaan doordat de wegen natuurlijk met vluchtende UnileverResearch Vlaardingen, Havenbedrijf Vlaardingen-Oost en Windmill. De drié groten van Vlaardingen, tezamen goed voor de werkgelegenheid van bijna, 'drieduizend mensen. Thuis heb ben ze de rampenfolder hangen, maar wat doen ze er overdag, op 't werk, mee? Wat gebeurt er als de rustige kantooruren of het gezwoeg in de fabriek of het dok worden verstoord door een milieuramp? Unilever Research Vlaardingen, 1IG0 man personeel. I Zowel voor UR als voor Levers Zeep geldt: inpakken en wegwe zen als gevaar dreigt. Een ont ruiming is vastgelcged in de voorschriften. Eigen voorschrif- ten want van een samenspel tussen gemeente en bedrijven :s geen sprake. Bij Unilever 2egt men: eenmaal op straat en bui ten het bedrijf betekent het dat men geen werknemer meer is van Unilever maar Vlaardings ingezetene. Met andere woor den: Unilever trekt de verant woordelijkheid voor haar werk nemers in geval van evacuatie na het passeren van de poort te- rug. Havenbedrijf Vlaardingen-Oost. 110D man personeel. Wat er moet gebeuren als er een ramp dreigt en er geëvacueerd moet worden is niet aan voor schriften gebonden, aldus HVO's voorlichtingsman. „Men ver- wacht dat dit soort rampen niet zal gebeuren". Een rampenfol- der is ontvangen, in.tegenstelling tot wat Unilevers directie-secre taris Tritten meldde/f Tn opper ste verbazing moesthij toege ven: „Nou u het zegt. Ik heb me inderdaad wel eens afge vraagd of er een evacuatierege ling is. Het is trouwens ook gek dat er wel een rampenfolder, met regelingen voor de burger is maar niet voor de industrie". Ook bij HVO was er geen ver volg op de. rampenfolder. De voorlichter: „Ik nam tenminste altijd aan, dit er één is binnen- - gekomen", .t.";*-"-". Windmill, 800 man personeel. Bij - dreigende ramp wordt bij Windmilleen' commandopost in gericht. Er is sprake van eeri „topcoördinatori*. die /ziet rechtstreeks verstaat met' de Vlaardingse brandweer. Uit dien hoofde valt de beslissing of er geëvacueerd zal worden of niet. Het: kan soms ve.„tandiger zijn binnen, te blijven en de mensen bij elkaar te houden: ...Maar anders op de brommer of in de auto naar huis of naar el- ders.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3