DAMSCHE rijkswegen Jpop Doderer in pikante komedie I t Hoe Green, Lux en Solution voo was... m centrum Bewegwijzering voldoende duidelijk Bezuiniging op «jroen wekt weerstand op „De grole versierder" in Passa.se Laatste optreden zeer inventief crematorium Bejaarden- pasje in februari Meer schepen aangekomen Commissie Onderwijs vergadert Maandag 14 januari 1974 4 pagina's 99ste jaargang no. 24917 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268Ó91 - redactie 262566 - klachten dienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL Rotterdam De verlichting van de Nederlandse wegen is al enige tijd tot de helft teruggebracht. Hier en daar, zoals op Rijksweg IS, dè verkeersslagader tussen Rotterdam en Den Haag, schroefde verkeer en waterstaat op last van de minister de natriumver- lichting zelfs tot een kwart terug. En tussen twaalf uur 's nachts en zes uur 's ochtends blijft zelfs die vijfentwintig procent niet aan en gaan allé; lampen ':.v uit. Met de over het; algemeen gele natriumverlfchtlng van hei va derlandse wegennet doven ook de lichtbakken van de beweg wijzering. Volgens verkeer en waterstaat levert dat echter geen al te grote problemen op. „Met gedimd licht zijn de let ters goed te zien", zo meent men. „De; bakken reflecteren uitstekend en zijn zodanig opge hangen, dat groot licht niet hoeft te worden gevoerd." Apar- te aansluiting van de Iichtbak- ken zou tienduizenden guldens kosten. Van der Woude, van de dienst verkeer en waterstaat voor Zuid-Holland ziet ook om een andere reden geen aanleiding tot het terugbrengen van de lichtsterkte naar „voor-Arabi sche" begrippen. „Het verkeers beeld is rustiger geworden", zegt hij. „Men rijdt over het al gemeen gemiddeld 85 tot 105 ki lometer per uur. Snelheden, die veilig rijden op minder verlich tte rijkswegen kunnen garande ren". Verkeer en waterstaat vermoedt, dat dé wegverlichting voorlopig of zelfs voor altijd tot de huidi ge omvang is teruggebracht nu olieboycot en dreigende crises voldoende hebben duidelijk ge maakt dat zuinig met energie moet worden omgesprongen. Elke besparing is er één, rede neert men, ook al neemt de neert men, ook al neemt de wegverlichting in Nederland niet meer dan twee procent van j het totale energieverbruik, voor j haar rekening. Kazimierz Lux; einde samen werking'met Solution. Schiedam Voor de- tweede keer in hët1 nieuwe jaar komt, vrijdag aanstaande een toneeïproduktie in liet Passage Theater. Het is de klucht „De grote. Versierder" een Sprodukt van Britse bodem ge schreven/door F en Falkland L. Gary. In de hoofdrollen spelen Joop „Swiébertje" Doderer ten John Lanting. De ^'regisseuryarivdits tukis geen ohb'ekende;in';de:;Nederlandse%tor /neelw^rèld^;HetS?is ;debekwame ,'AIexander-vDoré," die 'de succes-, komedie v&Nee - schat, nu. niét," en het, stuk-,„Vlinders zijn vrij" Joop Doderer: pikant én on deugend in „De grote ver sierder". al onder zijn hoede heeft gehad. Hij /regisseerde.- piDë grote versier- der'/rook In; Engeland waar hét al dr.iejaar'volle zalen trekt.' In '/Londèn wérd hetstuk - als „The èie Engelsewöqrdspjiling is;geluk-, rigaair ''niet'.- ovèr ;'eenmuis maar over een-, heertje die ervanwórdt yerdachti.in: het Vondelpark een of ander' meisje' te hebben be klaagd/ De meisjes .op' zijn kantoor komen daar' achter,, maar deze Jobstij- ding/he eft een geheelander ge- -'tvólgp-dah gedacht zóu worden. Meneer -wordt '-de sexheld op zijn;;/ kantoon sullige, nietsv// betekenende mannetje wordt ineens voor „vol"aange- zlen.- Degékke, doldwaze 'en niet-ver- wachte ontwikkelingen iri/dit 'pi- kante'en ondeugende:,stukzijn in de uiterst bekwamehanden gelégd,van: onze eigen Swiëbér, alias Joop 'Doderer, Naast de andere hoofdrolspeler, ook geen onbekende voor. de tv-toneel- ménsen, John Lanting, treden Maya Boiima, Tineke van Leer, Coney van Manen, Gaby Witte- veen en Floris.van Spronsen in het stuk op. •■V- Bomv van crematorium dit jaar in raad Schiedam - De bezuiniging van 126.000 gulden op de werken, van de Plantsoenendienst heeft bij vrijwel alle fracties in de gemeenteraad weerstand opgeroepen. De groenvoorzieningen in de stad - vooral In de oude. wijken - zijn toch al zo karig, aldus één van de "tegenstan ders" WD'er Verhulsdonk. 1 Een optreden dat uitblonk door vakmanschap. Saxofonist en fluitist Toni Earlage, organist- pianist Willem Ences,; drummer Hans -Waterman ea bassist Guus Wiliemse bleken goed op elkaar te zijn ingespeeld en mu siceerden zeer inventief. Ook PCG'er Mak en Verlinde (PvdA) vonden de bezuiniging onaanvaardbaar: „Je mag de mensen het beetje vreugde van een bloembak niet onthouden' zei de socialist. Verhulsdonk vroeg zich nog af of de instel ling van een zelfstandige Plant soenendienst niet gewenst was. Collé, -wethouder van Gemeente werken. gaf toe dat de bezuini ging op het groen eigenlijk niet mogetijk mocht zijn. "We moe ten eigenlijk meer doen dan in de begroting staat", vond hij maar ken er verder ook niets aan doen. H'j deed een oproep aan het pu- bliek om toch vooral de bloem bakken met rust te laten. „Het is schandalig als je kijkt hoe veel zorg de Plantsoenendienst eraan besteed en dan groot en klein de bloemen uit de bakken rukken." •- De wethouder deelde vérder me - dat dit jaar ui dé raad één voorstel tot de. bouw vaneen crematorium zai komen. Deze zai dan in de omgeving van de nieuwe auia op de Algemene Begraafplaats morden neerge- zei. Het crematorium zal zowel voor Schiedammers als voor be woners van andere Rijnmondge meentes bestemd zijn. Schiedam In de loop van fe bruari zal de; gemeente een be gin maken met het uitgeven van bejaardenpasjes. Met/ dit pasje en na hetkopen van speciaal gedrukte kaarten, kunnen 65- plussers tegen kindertarief van. het openbaar vervoer gebruik maken. Schiedam Volgens de voorlopi ge cijfers verstrekt door de Ka mer van Koophandel zijn er. vo rig jaar meer stoom- en motor schepen in Schiedam aangeko men dan in 1972. De cijfers zijn respectievelijk 761 en 689. Van de 761 schepen moesten 540 dok ken. al of niet voor reparatie. Voor ontgassen en/of schoonma ken, kwamen 194 schepen, voor laden en/of lossen 27. De eerste autoloze werkdag heeft voor velen zijn intrede ge daan. Na de autoloze zondag wel een leuke; - verandering,'maar voor vele mensen niet ten goede. De meeste fo rensen hebbn maar het zekere, vóór hét on-.; zekere genomen en het .openbaar vervoer ge- kozen als alternatief vervoermiddel. Hel spitsuur van de eerste werkdag met de benzine op dé. bon vertoonde vanmorgen in Schiedam/ dit beeld. Schiedam De. Commissie voor Onderwijszaken houdt, morgen avond om 20,00 uur in het Stadskantoor haar. 'eerste verga dering in '1974. Er zullen enkele voorstellen worden behandeld tct instandhouding van enkele scholen en dc opheffing van de. Mathenesseschool aan het Oude Kerkhof; Er komt alsmede een ,voórstel tot de bouw van een openbare lage re school op het terrein tussen het Faassenplein en de Harre- weg ten noorden van de wijk Woudhoek-Zuid. Schiedam De gemeente is op het ogenblik op zoek naar een vervangende ruimte voor een technische werkplaats voor de brandweermannen. De oude werkplaats aan de Huis te Rï- vierenweg bij de kazerne moet wijken voor de plannen rond het Stadskantoor (het stadserF). Mogelijk zaldeze werkplaats op hetterrein van de straatma- kerswerf aan de Jan van Rie- beeckweg worden - gebouwd. Daar is nude afdeling bestra ting en riolering van de ge meente; gevestigd. Een tweede mogelijkheid is dat er helemaal geen vervangende ruimte komt voor de brand weer, Burgemeester - Roelfsema opperde al in zijn beleidsnota 1974 de gedachte dat de brand- weermannen via gebruikmaking van een busje in een andere ge meentelijke werkplaats zouden kunnen worden ondergebracht/ Enkele raadsleden dachten 'nog. aan een derde mogelijkheid. Zij pleitten bij het college voorde bouw van één technische werk plaats voor alle diensten van dé gemeente. Collé, wethouder, van gemeentewerken zegde hun, toe, dat ook deze oplossing van het probleemin studie was. Hij .beaamde dat: teen /werkplaats economisch en efficiënt moetzijn Het gem een lelijke terrein aan-de Jan van Riebeeckweg. en dat een combinatie van alle werkplaatsen daarom niet ori- l__u mogelijk zou zijn. Niet méér politie Schiedam Het ministerie van binnenlandse zakenheeft laten weten dat hetpolitiekorps niet mag worden uitgebreid.. Onlangs heeft de Vereniging van Neder landse Gemeenten becijferd, dat de korpsen gemiddeld met twin tig procent 'zouden móeten wor den uitgebreid, om hc: tekort aan personeel weg te werken, v Schiedam Het popconcert van de Groningse viermansfor- matie Solution en de zanger Kazimierz Lux, zaterdaga vond-in Arcade, betekende de afsluiting van een weinig succesvolle periode voor impressario Martin Green, De voor hem ongunstige ontwikkeling zette zi ch ook dit weekr eind door: siechts 2,"^ mensen bezoc-fites het optreden Lux en Solution. V" '-r.gr j:/f:; Er 'is vaker in .de SC lovènd ger schreven over degroepen, die door Martin Green naar Schie dam werden gehaaid. :'-De' ver klaring hiervoor schuilt in het feit, dat de bekende Schiedanise impresario/disc-jockey alleen Neerlands topformatiès contrac-: teerde. Vreemd genoeg, blijkt het neusje van de Nederpop- zalm niet in trek te zijn bij- de Schiedammers.Getuige het ge- ringe aantal toeschouwers bij concerten van onder andere Su- persister,. Long Tall Emie and the ".Shakers, de Dizzy Man's: Band, en nu van Solution. Martin Green houdt er daaróm een tijdje mee op./ Voor februari en maart heeft'hij geen groepen meer gecontracteerd, wel gaat hij gewoon verder met zijn dis cotheek. Voor Solution betekende het optre den eveneens een afsluiting van een overigens wel succesvolle periode. Voor een maand houdt de groep op met het geven van concerten, wegens moeilijkhe den rond de bassist, die zijn ideeën niet meer in de muziek van de groep kwijt kan. Dat betekent ook het einde van de samenwerking van een half jaar tussen Kazimierz Lux (in de SC van zaterdag stond al dat hij een moeilijke voornaam heeft, dit is echter de enig juiste spel ling) en Solution: voor het laatst trad Lux op in het voor programma van de Groningers en voor het laatst besloten 2ij een avond met een gezamenlijk optreden. Jan van Voort wijk overleden Schiedam' Geheel onver- wacht is de heer Jr van Noortwijk, oud-notaris en gedurende - vele jaren voorzitter van de Schie- damse gymnastiekvereni ging D.O.K., overleden. Hij werd, toen hij in de Aleidastraat. fietste, plot seling door een hartaan val getroffen. De begrafe nis heeft zaterdag plaats gehad. Uitwijkplaats voor brandweermannen? Schiedam Als de gemeenteraad het bestemmingsplan voor de binnenstad in maart goedkeurt, wel of niet met wijzigingen, kan men al in mei beginnen met de bouw van dertig proofwoningen in bet centrum. Wethouder Bolmers deelde dit mee tijdens de behandeling vah de begroting 1974. PvdA'er Ver- linde had nog eens erop aange- drongen dat het complex er zo snel mogelijk moet komen. Bol mers: „Tk hoop dat' we in mèi kunnen starten met de bouw. Dan hebben we een stukje wan trouwen, ongeloof bij de bevol king weggehaald". „De mensen kunnen dan reageren op deze nieuwe woningen. Daar na zullen we telkens een stukje van de 270 overblijvende wonin gen in het centrum gaan bou wen. Ik hoop dat de eerste paal op 1 mei de grond ingaat", al dus de wethouder.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1