Noad explodeert na „rust" irommel-battriek Hermes buit mogelijkheden putten wankele situatie moed uit met uit SW's inzet winstgevend MAANDAG 21 JANUARI 1974 René Pas, de opzienbarende wissel voor Reygersberg. Door BAS VAN DEN BERG via-^rdingen Alsof onze kerheid over voortbestaan betaald voetbal in Vlaar- dingen niet bestaat, zó drif tig walste Fortuna (4—0) over Veendam heen. En aan die royale winst gaf trainer Cor van der Gijp later nog meer cachet: .»Noem maar een uitblin ker Arie Don» Aat Rey gersberg of René Pas, ze bezitten méér voetbalbrains dan de elf uit Veendam-" Fortuna domineerde ia één van zijn betere thuisbeurten over vrijwel alle linies en bracht, vooral na rust, met vloeiende acties Veendam bijna tot wan hoop. „Hoewel", reageerde la ter Jan van Baar en „Veendam tóch wel kwaliteat heeft. Een equipe die durft aan te vallen en dat wil heel wat zeggen, want wij kregen er ruimte door". Juist in dat aanvallend opzicht stak Veendam de Vlaardmgers het eerste half uur aardig naar de kroon. Wat zich dan ook nog na de overigens vrij plotselinge goal van Frans Stand (invaller voor geschorste Ger Robbe- mond) manifesteerde, maar toen Jan Röodbol uit een beke ken hoekschop van Arie Don voor 2—0 had gezorgd, zakte heel Veendam weg] Oor van der Gijp: „Het is in feite wel begrijpelijk, want de mees te jongens missen nu éénmaal ervaring. Daar. zijn ze nog te jong voor, maar het gaat even wel gepaard met een verkeerde mentaliteit en dat is een. kwalij ke zaak". „Natuurlijk mis ik aan zijn enkel geblesseerde Nanïnga,maar dat mag toch geen excuus zijn dat we zo vernederd zijn". Jan van Baaren daarentegen: „Toch hadden wij.op die topsco rer gerekend en dat leek een schone taak te zijn voor Rob van der Bol om af te stoppen. Nu kwamspits Lemain nauwe- Jijks tegenover Van der Bol aan voetballen toe. Fortuna VI. speelde overigens één van zijn betere thuisbeurten, „en dat wekte toch wel verba zing", oordeelde Jan van Baa ren, „als men weet dat de boys, door al die onzekerheid over wel of geen geld, c.q. wel of geen voortbestaan van betaald voetbal, heen en weer worden geslingerd". „Ik zie wel dat de jongens, nu te gen Veendam met de toyale 4— 0 de draad weer hebben opge- pakt. die ze tot aan et einde van het seizoen volhouden". Juist die Inspiratie was er aanlei ding toe dat Fortuna bewees In die eerste divisie royaa In.?o te kunnen. Aat Reygersberg werd overigens al na 25 minuten het slachtoffer van fel ingrij pende Edens, die bij een wor steling te lagn op zijn been bleef zitten en de Westlander zelfs voor foto's naar het zie kenhuis moest. BESOSSEVG Maar wissel René Pas redde de «ituatie heel knap. Scoorde zelf kort na rust Fortuna's derde treffer, maar was daarna zo op timaal actief, dat trainer Jan van Baaren best durfde uitroe- Den: „Hij speelde beter dan in al zijn vLorgaande duels". Trouwens, heel Fortuna draalde perfect. Hoewel het vooral na rust veel ruimte kreeg van Veendam, dat weliswaar nardig combineerde, maar weinig in- zicht had, kwam het name doel man Ploeger er nog bekaaid af. Enkele malen vloog de bal te gen het houtwerk of ging de bal voorlangs naast. De rentree van Arie Riedijk in plaats van Frans Stang: „hij was geblesseerd, geweest en kon daarom het tempo niet volhou den", aldus Jan van Baaren leverde daarna veel balbezit op. De poging van Riedijk zelf na een half uur, na een inleidende actie van Arie Don en René Pas. bracht met de halve om haal (4—0) Fortuna in een ware feeststemming. Fortuna had zeker op een hal fdo- zijn moeten aansturen, maar anderzijds, en dat tekende de houding vanVeendam, was het geen ploeg die de defensie Jan van Baaren laten „we kun- zocht. Daarom moest doelman nen nog steeds alle blessures re- Peter Eikelenboon, die een be- delïjk opvangen. Zoals Frans trouwbare indruk maakte, veel Stans heel knap speelde als wïs- onhell voorkomen. sel voor Ger Robbemond, die Ger Pijl had een stevige, greep op dc Yeendamse spils. overigens op de training afgelo pen donderdagavond gebles seerd raakte aan zijn hand (en kele weken rust), oij doelman Hiddo Reys deze week het gips van zijn hand afgaat en John Oorver zaterdag tegen de jeugd van SVV gescheurde kniebanden opliep. Schiedam - Sensatie, sfeer en spanning beheersten het tafelten nisduel tussen Noad en TOG. Sensatie omdat de Schiedam mers een 1-4 achterstand ombogen in een 5-5 deling, spanning vanwege de grote supporterssdhare en spanning omdat het Maassluise TOG bij 4-5 nog uitzicht had op de zege. Schiedam Ook ere divisionist Haarlem slaagde er op Haxga njet in SW's trotse ongeslagen thedsrecord te breken. Sterker nog, Barry Hughes' pupillen draafden op Harga gretig de... gelijkmaker na. Want SV\r open de al in de 12e minuut de score, kreeg zelfs nog enkele doelrijpe I mogelijkheden, maar wat Haar lem daarna ook probeerde, de Schiedamse defensie sloot of perfect, of Haarlem liet enkele kansen onbenut. Daarom kan ook nauwelijks ge- steld worden dat Haarlem inspi ratie miste. Daarvoor werkte SW simpelweg te hard en was •de wijze waarop de Haarlemse afweer werd ontregeld zeker niet de oorzaak van een te lako- ineke defensieve speelwijze. Tegenover SW's formidabele in zet, schoof Haarlem dan wel meer snelheid naar voren in de persoon van Bobby Vosmaer en een dosis raffinement via Jerzy Sa dek, maar echt overtuigend was het allemaal toch niet. Overtuigend was wel SVVs eer ste en winnende treffer. Jos Zoetmulder opende vlijmscherp op de snel sprintende Paul Roodnat die WentLnb omspeelde, voortrok naar Jan Coenen, die op zijn beurt de bal even stil tikte en vervolgens hard langs de kansloze Poldervaart schoot: 10. En nogmaals was SW dicht bij een treffer, maar Jan Groen- weg's harde kopstoot verdween net langs de verkeerde kant van de paal En nog steeds was SVV nauwelijks in moeilijkhe den geweest. Deels omdat Haar lem's laatste pass zelden lukte, deels ook omdat de Schiedamse afweer voortreffelijk sloot. ÏIWALLER Ook nog nadat Jan van der Vel den ("Ik kreeg een knietje te gen m3n dijbeen") vervangen was door Kees Campen. Zelfs voorkwam SVVs invaller een bijna zeker doelpunt door in eerste instantie een harde inzet van Van de Berg te keren en de prompt Ingekopte bal van Van der Aar op knappe wijze tot hoekschop te verwerken. Het waren momenten waarop Haarlem wel degelijk aandrong, maar de roodgroene muur on neembaar bleek te zijn. .Vooral Jos Zoetmulder duelleert met Theo van Dutvenbode. Gunther H aan (12) en Wil Mulder {6J wachten ai het Schiedamse middenveld werkte hard, met als regelrechte zwoegers Jos Zoetmulder (ver vanger voor de geblesseerde Theo van Toledo) en de steeds sterker wordende Wim Mulder. Zelfs was SW de keren dat het zich aan de Haarlemse druk ontworstelde knap gevaarlijk. Paul Roodnat zwierf van links naar rechts, Jan Coenen verzet te bergen werk, terwijl Jan Groeneweg weliswaar bleef azen op die ene bespeelbare pass, maar tegen de lange Piet Hoeben toch weinig kans kreeg. Daarom -ook was het Wim Mul der die ineens oog in oog met Poldervaart kwam, na een slim me opening van Jan Coenen. Wim Mulder was sneller, maar werd in zijn poging de doelman te omspelen op correcte wijze gestuit. GRETIG En Haarlem drong steeds verder op. Snelle Vosmaer knalde in, maar naast de geslagen Kees Campen kopte Aad Osterholt de hal uit het lege doel. En ook Sa- dek bewees hoe gretig Haarlem naast SVV wenste te komen. Zijn schot was hard, maar knal de net boven de hand van Kees Campen tegen de lat. En de inzet waarmee SW dit Haarlemse slotoffensief opving oogstte bij de niim duizend klj- kers bewondering. Want Rinus Steenbergen bleef de baas in het overbevolkte centrum, net zo goed als Jan, den Tuinder op rechts weinig ruimte toestond. Maar vborai ook de manier waarop SW uitverdedigde was knap, want geen enkele keer raakte de Schiedamse defensie in paniek. Waarmee SW de krappe 1—0 voorsprong vasthield en Haar lem besefte dat het vooral aan productiviteit nog veel te kort komt. Maar SW's verdienste was vooral de wijze waarop het Haarlemse Middenveld werd af gestopt. evenals ht toch tegel- matig uitschakelen van de snel le Boszhard en de opkomende Theo van Duivenbode. was dan ook een duel in twee helften. Een superieur TOG voor de rust, tegenover een fanatiek en ineens begees terd spelend Noad .in de tweede part. En juist in die tweede helft bewees het publiekwaar toe het dn staat is. Want zonder al te veel bijval ver overde TOG een 1-4 voorsprong, nadat alleen Jean Claude Zindy voor een Schledmas puntje kon ■zorgen doo-r Nico van Capeilen via 12-18, 12-21 en 21-15 naar een nederlaag ,&e spelen. En een aangeslagen Noad besefte dat winst een bijna onbereik baar ideaal was, „want" moti veert voorzitter Cees Marijnen de situatie van dat moment, „de spelers waren moreel toch. wel wat aangeslagen en geloof den nauwelijks nog in een beter resultaat". Maar Zindy opende met een duidelijke 21-15 en 21-13 zege tegen "Wim van der Poort. En ineens explodeerde de sfeer in de Schiedamse Korenbeurs. Een sfeer die stimuleerde en na dat Jan Bayrngs In tegenstelling tot zijn normale spej Frans van Capeilen Het komen en daarmee speculeerde op de minder sterke wedstrijdmentaliteit van zijn op ponent, maar bovendien da ach terstand terugbracht tot 3-4, toen kwam er van de Schie damse en de Maassluise aan hang prompt die bijval. In Dick de Vaal, tot dat moment wat' teleurstellend, klopte Wim van der Poort met 21-16 en 21- 18. Wel was het weer Nico van Capeilen, zonder meer de sterk ste speler, -die via een 10-21, 21- 14 en 9-21 zege op Jan Bayings de Maassluise equipe weer op •een voorsprong 2ette, maar Noad zag weer mogelijkheden, En 't was tenslotte Jeamin Claude Zindy die, opgepept door zijn teamgenoten, het presteerde Frans van Capeilen te weer staan. Was de eerste set zelfs overtuigend voor de Noad-spe- Ier, 21-14, de tweede set verkeek hij zich op de va banque spelen de Van Capeilen en verspeelde tem 15-11 voorsprong: 16-21. In de laatste set maakte Zindy geen fout en stelde vla een 21-13 zege de 5-5 deling zeker. chiedam - Slobodan Dutina. Die naam speelde óp ieders tippen bij de semi-derby SW—Fcrhina/jeugd. Ook bij trainer Henk KrUne- mann. „Dutina speelde een bijzonder'goede wedstrijd, was gretig en scoorde tenslotte ook nog eens drie goals". Drie doelpunten van SVV's Joegoslaaf, die zo'n belangrijk anndeel hadden In de uiteinde lijke 4—1 zege van de Schiedammers. Drie doelpunten ook die For tuna inspireerden tot wat al te harde tegenstand. ant m de öeade 'mhiuut al open de Dutina de score, daarbij enigszins geholpen door een Vlaardings been waardoor de bal kansloos voor doelman Joop Bouman doel trof.. Vijf minuten, later; wase het wederom Dutina die doeltreffend uithaalde. Deze keer zonder V'aardingse inmen ging, want c bét verbaasde muurtje verdween de bal hard in'dé bovenhoek: 2—0. 'ïlfs kwam Foi .ma nog terug, toen Wout van Aiuren aarzelde weg te werken, Totmie Vonk de ba! bemachtigde en de voortref felijke Cees Kampen kansloos liet: 21. Toch vergrootte SW in de eerste helft nog de voor sprong. Weer was het Dutina en weer was het - deze keer John nie Oorver - dfe de bal van rich ting veranderde: 3—1. Daarna werd de wedstrijd vooral grimmiger. Onbesuisd ook, wat resulteerde in het wegzenden van Dik Verburgh en een offi ciële waarschuwing voor Tonrie Vonk, Cees Zoetmulder scoorde tenslotte SW's vierde treffer en 1omdat enkele andere kansen niet werden benut bleef het bij die 4—1 stand. Gouda - Reeds voor de pauze van de eerste klas topper Gouda-' Hermes DVS (uitslag 0-0) had de Schiedamse trainer Henk Nebbeling het gezien: Gouda, de ploeg waarvoor hij na de al lereerste wedstrijd een zekere vrees had gekoesterd, draaide niet. Vandaar dat Hermes zich in de tweede helft vooral aan vallend, gretiger opstelde. Daar bij Gouda meermalen in het de fensief drong, maar er toch niet in slaagde de goed werkende doelman Leen Bezem te passe ren, Nebbeling: „Voor de wedstrijd zou ik met een punt tevreden zijn geweest. Maar nu heeft er toch meer ingezeten; Juist om dat Gouda zo onder de maat bleef,,. Gouda-trainer Jan Kuyterink was wèl content met de remise, die er door ruim tweeduizend .kij kers uit de bus rolde. „Ondanks dat we enkele noodgrepen moes ten toepassen - Gerrie Clement en Hans Brouwer mochten na hun gedwongen afwezigheid eerst gedurende de wedstrijd komen opdraven.- zijn we door Hennes niet weg gespeeld. Wel kon je zien dat zij over meer routine beschikken dan wïj„. Gouda slaagde er niet in voor een zelfde blikssmstart tezorgen als enkele weken terug RVC. Het begon ook voorzichtiger, be ducht als het was voor de te genstoten van het tweeman schap Ties van Duppen en Aad van der Voort. Niettemin kreeg Van Duppen toch een aantrek kelijke kans, maar maaide ge haast over de bal heen. Van der Voort bleef vervolgens na een snelle uitbraak van Ton Vorstenbos in gebreke. Aan de andere kant stopte Harry Sper- mon een fel schot van vroegere Hermes-speler Piet van MuIIem. Dankzij een viermans-bezetting op het middenveld, waar Ger Bakkes uitnemend schakelde en vlijtig de dieptepass gebruikte, was Hermes wat meer aan de bal De wisseling bij Gouda - Clement voor de jeugdige Henk Nitaiessy (Kuyterink: „Hij heeft ge vraagd weer terug te. mogen naar de A-jeugd,.) - bracht het initiatief even aan Goudse kant terug, maar echte doelrijpe kan sen leverden de Goudse acties niet op. Naast e«n matige Ton Broekhuisen duurden ook de dribbels van Bobby Westra, Van MuHcm en Frank Weeroenburg net iets te lar.g. Vrij snel in de tweede helft wis selde Kuyterink opnieuw: Brou wer kwam in de plaats van Jan van Veenendaal, die met een gekneusde enkel het veld ver liet. Hermes durfde daarna meer. Naarmate de wedstrijd vorderde verdrongen zich meer Schiedammers in het Goudse strafschopgebied. Het resulteer de in kansen voor Aad van der Voort, beide keren na voorzet ten van de snelle Van Durven. Maar eerst wachtte hij te lang en daarna kopte hij naast. Gouda bleef vergeefs zoeken naar de opening, die 2eker aanvoer der Piet van de Burg „weiger te laten vallen. Westra pro-. Piet van de Burg voer het harde «hot van frank van Weerdenburg. de„ beerde het met een afstand schot, dat echter mislukte. Gotr back Ton Eist („Hermes is een goede ploeg. 2e tikten 3e soms scheel'"). da verzuimde bovendien, Na de Hennes-wissel Kare! Does- nig gebruik te make nvan de burg voor matig acterende Bob snelheid van opkomende rechts- Weeda probeerde Hermes DVS alsnog de niet geplande winst te bemachtigen. Een fel schot van Bakkes werd bekwaam door Leen Bezem gekeerd en pal voor het einde overleefde Gouda een heftige scrimmage waarbij Bezem en Eist mistastten tussen gretige. Schiedammers. Het (te) late fluitje van. scheidsrechter Mulder maakte een einde aan - het gedrang voorde Goudse doelmond.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 4