aar meest effectieve bestrij dings wijze Politie en justitie machteloos tegen 'oneerbare praatjes' VAN „LEKKER PAKKEN" TOT „SEXUELE VERSNAPERING" TOCH NOG JURIDISCHE HAKEN EN OGEN VERSNAPERING BEWIJS MEJUFFROUWEN GESTOORD LEKKER PAKKEN" ONMACHT ,.Er valt niets te jzen STRAFRECHT Hoofdinspectev </on Sloolen ...ven he* Vlaardingse politie korps: dorder meteen de hoorn op de hcak Dagelijks bellen tienduizenden Nederlanders elkaar. Over én weer. Zakelijke telefoontjes, het gesprek met moeder, een telefonische bèstelling, een praatje met de buur vrouw, een telefoontje voor. èen afspraak. Een miljoen te lefoongesprekken pér jaar, zeker. De telefoon is niet j meer weg te denken. Zonder kan niet meer. door Nico van Grieken Tot de vele categorieën lieden, die Bell's "uitvinding even- I èèns beproeven, behoort ook de sexmaniak, voor wie het j tèlèfoontóèstel het middel is om zijn lusten, zo men wil, noden op bot te vieren. Elke dag wel nemen tientallen I vroiiwèn argeloos de telefoon op om al dan niet sprake- B loos „oneerbare" tail aan te horen, van iemand, die daar j kennelijk dan dringend behoefte aan heeft. Hét legertje anonieme bellers is ongrijpbaar. Binnen het j kader van de Nederlandse wetgeving bestaat geen enkel 1 artikel, dat afdoende gebruikt kan worden tegen het type i man (sexueel orerende vrouwen, die mannen bellen ko- J èn zelden voor) dat met het telefoonboek op schoot wil-1 i^lekeurige telefoonnummers draalt van even willekeurige J vrouwen en „oneerbare voorstellen" doet. in Capelle aan de IJssely lèek het ér bij na op. H en vrouw die voor de tweede maal door. dqzélfde man eenzelfde „sexiiele vtrsnapering" (aldiis de telefo nist) krèeg aangeboden trok de stoute Schoenen aan en. ging er ditmaal op in. De onbekende stelde1 .haar vijftig tot vijf en zé- yéntig gulden in het vooruitzicht als ze hem inderdaad zou „ge rieven". Voor wat, hoort wat tenslotte. De vrouw beidé- onmiddellijk na het maken van de afspraak de politie. En toen dé man stipt, op tijd arrivéëi-dé, aanbelde en bin nenkwam wérd hij met open ar men doorrècherchéitrs ontvan gen. De dader Was gegrepen. -Maar wacht. Zelfs nadat de héérlijk geschrokken snoeper had opgelepeld dat hij in de af_ gelopen maanden een twintigtal' soortgelijke telefonische af- spragkjèsmét andere, vrouwen héd willen maken en dat hij Ook °P straat soms vrouwen en meisjes lastig Viel, ging de man vrijuit. Een bekentenis, zo het Neder landse strafrecht tér bescher ming van de burgèr en de rech- térlijke macht hu eenmaal/ Is niet voldoende. En vouir de vér- klaring van in dit geval de vrouw, die het „afspröakje" maakte, was geéit bewijs te vin den. Een afspraakje maken is pog altijd vrij van strafvervol ging. En het ging ér hier om. Hét enige dat de Capelse politie- futictioharissen .kondén dóén, was het geven van een waar schuwing. Elk adder polïrie- korps had nlèt aiidérs' gekund.' Een hoogst onbevredigende én onbehaaglijke situatie, waar niemand nog raad mee weet. »Er is niets tegèn te, doen", Jeer-: le AdjudantSchouten van .dé Capelse politie.-Tégen de vrou wen, die bij de politie komen klagen, zegt hij „hoii hem aan de praat, maak een afspraak en neèm. daarna dtirecfc met de poH- tie contact op".Adjudant Schouten: „Jé kunt Ook de héak "cp gooien, maar wij vinden net meer afdoend, als we met de man in kwestie kennis ma- kfc,. al kunnen we strafrechte* hjk niets tegen hem in brengen. De man, die ons zag staan. is§ bfehoorlijk geschrokken en doet het misschien niet weer." De Capelse politie ligt ook nu weer ..•».op dé loer, want er is er nog één, die vrouwen via de telefoon oneerbare voorstellen doet.- Inderdaad, de man die zo vakkun dig in de vdl liep, Is niet de eni ge. Er zijn er velen, die van tijd: tot tijd („bij het komen en vallen van de bladeren", vertel de een politieman) de telefoon oppakken en zómaar een Vrouw Het legertje anonieme telefoonmaniakken is juridisch ongrijpbaar. Als er van een telefooncel uit wordt gebeid is de man helemaal riet te volgen. £en zogeheten „vangapparaat", dat de PTT kan laten opstellen, is dan zinloos. deelgenoot doen worden van hun moeilijkheden. Adjudant Liefaart van de Dordtse politie: „Het komt bij ons vrij regelma tig voor, dat wc klachten krij gen van dames, die met mejuf frouw in de telefoongids staan, die met dat soort praatjes 'wor den .lastig-gevallen.. Ook vrouwen, van wie de man op zee zit, krijgen vaak dit soort telefoontjes aan te horen,maar dan is het vaak iemand, die .weet'; dat zo'n'vrouw alleen is. En als je ziét welke oude zielen ze soms bellen is het weer ze ker dat ze zomaar een nummer kiezen/ regen de .vrouwen, die ons :>eüen,. zeggen wij eerlijk, cat we machteloos staan, zeker als zo'n figuur vanuit een telefooncel belt." Adjudant Liefaart zou bij een tenlastelegging in de eerste plaats denken aan belediging van een persoon. „Maar dan moet je eerst .weten wie er' bel de". De Dordtse politieman: „Het zijn volgens mij vaak ge stoorde mannen". cepteert misschieneerder dat men dit soort, telefoontjes kan verwachten". Een telefoon abonnee, die herhaaldelijk wordt las tiggevallen mei: lasterlij ke, oneerbare en anonie me telefoontjes, kan daar iets tegen laten doen. De PTT biedt in zulke geval len de mogelijkheid een zogeheten vangapparaat (printer) te laten plaat sen, waarmee elk binnen komend telefoongesprek kan worden geregt- streérd. Afgaand op de melding van de abonnee, op wiens ver zoek zo'n „printer" is in geschakeld, kan de PTT vaststellen wie er gebeld heeft; eenvoudigweg, doordat de getallen van de beller zijn gefixeerd. Afluisteren is daérbij niet mogelijk. De vangappa- ratuur is natuurlijk waar deloos als de dader vanuit een telefooncel belt of in een café opbelt» Als de PTT en dat tel kens op initiatief van de betrokken abonnee her haaldelijk heeft kunnen constateren, dat het één en dezelfde abonnee is, die het hinderlijke tele foontje pleegde, dan stuurt de PTT diegene een waarschuwing. Gaat de man daarna nog door met het doen van verve lende en anonieme tele foontjes, dan heeft de PTT de bevoegdheid on voorwaardelijk en onmid dellijk de aansluiting van zo'n abonnee te verbre ken. Mr. Van Randwijk, officier van justitie in Rotterdam, noemt het de meest effec tieve bestrijdingsmethode naast mogelijkheden als het plaatsen van een band recorder bij de telefoon, die de gesprekken regi streert en het via rechter lijke beslissingen laten afluisteren van een tele foonlijn. Het opstellen van een vang apparaat: gebeurt zonder medeweten van de politie. Is een hinderlijke telefo nist, die naar PTT-inaai- staven misbruik maakte van zijn telefoonaanslui ting, gesnapt, dan wordt dat, volgens de dienst voorlichting van de PTT, niet aan de politie doorge- geven. Ook hier evenwel bestaan er juridische haken en ogen. De PTT immers is geheel en al afhankelijk van de goede trouw van de klager. Met de dader van het lasterlijke tele foontje wordt geen con tact opgenomen, alleen krijgt deze een waarschu wing en eventueel bericht van de verbroken tele foonaansluiting thuis. De kans is daardoor altijd aanwezig, dat de betrok ken abonnee tegen de on voorwaardelijke afslui ting zal procederen. Een waterdichte regeling is kennelijk niet mogelijk. De enige oplossing: een geheim telefoonnummer aanvragen. Dat vindt ook eèn woordvoerder van ds Schiedamse politie. Bij tijden komen er klachten binnen over „bellers" die hun „vieze praatjes" lozen. De Schiedamse politiefunctionaris: „Je kunt er niets aan doen. Het vieze praat jes Is voor zo'n man.b.ovendïen de meest gerede uiting. Zo'n ge stoorde man heeft er dé minste moeite mee. Het 'is een onvol groeidheid. Een kind zegt nog poep, maar leert dat af naar mate het ouder wordt. Zo'n man heeft z'n sexuele gevoelens nooit, leren verwerken." Een- psychiater: zou met - de be trokkene 'tot die verwerking kunnen komen,, maar. het begrij pen van deze „randfiguren" in het totaalbeeld van -delictenis bijzonder moeilijk/. aldus de Schiedamse politie. „Buurman" Van Slooten hoofdin specteur van het Vlaardingse politiekorps, geeft klagende vrouwen maar één raad, mee: „Donder die haak erop als jé door zo'n vent v/órdt gebeld"! Of soms wordt een taperecor der tje verstrekt, waarmee het telefoongesprek kan' worden op genomen. Aan de hand van stem en, achtergrondgeluiden is het misschien mogelijk een ver dachte aan te houden.' Maar meer ook niet. „Het is heel moeilijk om er een strafbaar feit uit te halen", deunt de Vlaardingse politie-voorlichier met zijn collega mee. In Vlaardingen zijn het afgeiapen jaar heel weinig van dergelijke klachten binnengekomen. Het aantal zedenmisdrijven is niet de helft gedaald, beweert Van Slooten. Maar of het aantel voorvallen is gedaald is niet be kend. .,Oe maatschappij aan vaardt meer dan vroeger en ac- Bij het Delftse en Zoetermeerse politiekorps van hetzelfde laken, een pak. Telefonades met oneer bare voorstellen in alle toonaar den: Het blijft een moeilijke zaak. Een Brielse politieman: „Bij de burgerij most het wel een onbehaaglijk gevoel geven om te lezen dat er niets tegen zo'n man kan worden gedaan." En adjudant Swart van het Zoe termeerse nog jonge gemeente politiekorps: „Een advertentie van een vrouw, die werk vroeg, lokte al reacties uit van ,,'k zal je 'ns lekker pékken". Na een paar .weken houdt hethier m Zoetermeer meestal wel op. Het is alleen wel vervelend voor de- genen, die de gesprekken moeten ontvangen! Wij doen er niets te- Een':'.. j-.v'.t..:-!;! We kunnen er niets tegen doen. Onmacht Js troef bij de politie korpsen, die" gevraagd werden een reactie te geven op het niet kunnen vervolgen van de man, die belt, die vrouwen lastig valt, die „oneerbare voorstellen" doet. Het is schandalig, zegt de één. Het is intens zielig zegt de .ander. Een masseuse die eerzaam baar beroep uitoefende, maar die desondanks dag- in-dag-uit-sexuele genoegens, kreeg aangeboden, zei eens: „Ik xvist niet dat de nood in Nederland, zo groot was''. De man mét 'het; sexuele voorstel: meedo genloos vervolgen of be grip tonen? Het is een moeilijke zaak, zeggen de politiemensen. Officier van justitie Strafrechtelijk is er tegen bet doen van oneerbare voorstellen door de telefoon niet veel te beginnen, meent de Rotterdam se officier van justi tie mr. Van Rand wijk. Geen wondér dus dat de Capelse politie onlangs „stuk liep" op zo'n telefoon maniak, ondanks het feit, dat de man, toen hij in handen van de .'•t politie viel, bekende al een twintigtal vrou wen op dergelijke manier lastig geval len të hebben. Ver-, dachtes bekentenis is binnen het kader van de Nederlandse straf wetgeving niet vol- doende:1' Ook het; art. 239. lid 2, van het Wetboek van Strafrecht, onder het hoofd misdrijven te gen de zeden, is ttiet veel" te doen tegen de v oneerbare voorstel- Jen, die variëren van ,,'ns lekker pakken"; tot het aanbieden van. een „sexuele. versna- V pering" Artikel 239, lid 2, luidt, als volgt:„met 'ge-'; vahgenisstraf van ten. hoogste twee jaren of geldboete van ten - hoogste zeshonderd gulden wordt bestraft; schennis van de eer-, baarheid, waarbij een ander zijns on danks tegenwoordig.. is". Bij de telefonisch,voor gestelde oneerbaar heid of oneerbare taal gaat dit artikel al niet v op. „Zijns ondanks"/ ofwel „tegen wil en dank" geldt niet, om dat de opgebelde vrouw te allen tijde de hoorn op het toe- stel kan leggen. Bé- wijsyoering is daar- ;enbovën bijzonder/ moeilijk; omdat nie mand anders aanwe zig is bij het „schen den van de eerbaar heid" en dus niémand V kan getuigen, welke oneerbare v'taafvy/is^ geuit. Nogal lastig dus. - 'f - Moeilijk is' ook het" in bijgaande reportage aangehangendelict „belediging". Sommi ge politiefunctionaris- sen zien daarin de. enige mogelijkheid de man-in-kwes.tie daar van de beschuldigen. Maar ook hier geldt: Hoé leverje het, be wijs? Wat is er ge zegd, door wie, wan neer en was de taal inderdaad beledi- gend? De Vlaardingse hoofdinspecteur Van Slooten merkt bij voorbeeld op, dat de maatschappij meer dan vroegér ;;aan- vaardt.V'Met; -andere woorden:' uitschelden, beledigen, is erg ge bonden aande per-: soon die het betreft. Het gaat hem of haar wel of niet te ver. WOENSDAG 30 JANUARI 1974

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3