SCHIEDAMSCHE oren na eeuwen roep Schiedam dient weer 'Nieuwe regeling voor drinkwater de Noord duurder „HOU SPUITEN IN DE HAND" LANGS DE SLIMME WATERING mmwmÊmm Kethel-Nöord heeft weer openbaar vervoer Gratis prik in Commissie voor 200e keer bijeen BESTEMMINGSPLAN VAAG EN TEGENSTRIJDIG SCHEER- MESJES GESTOLEN r i Kss^mm BUSSEN KOMEN NOC Commissie over verdeel sleutel watermeters: Verkeerd nummer CAFÉLUIFEL INGESTORT Postzegel- uitwisseling Woensdag 6 februari 1974 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 261211 4 pagina's 99ste Jaargang no. 24937 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Bij archeologisch werk ten noorden van Kethel zijn sporen gevonden van een overstromingsramp uit 1164. Daaruit is duidelijk geworden, waar in die tijd boer derijen lagen. De resultaten van het onderzoek worden op dit moment vastgelegd in een rapport, dat door de me dewerkers Van Es van het gemeentearchief, De Roo van het museum en Rotterdams stadsarcheoloog Hoek wordt opgesteld.-Jr. let oudheidkundig bodemon derzoek vond vorig jaar plaats langs de Slimme Watering. Op die plek zijn enkele terpen aanwezig. Het onderzoekdaarnaarwerd 7dringend noodzakelijk, omdat de gemeente vaii'plan is de grond op te. spuiten met bagger uit de Rotterdamse havens: Dat wordt. bouwgrond.' v' Ket archeologisch- onderzoek heeft een overschrijden van de „kos- tea oudheidkundig bodemonder zoek"; met. 1400 giilden tot. ge volg gèhad. Aan'de gemeenteraad zal op. een van' de eerstkomende vergade ringen worden gevraagddaar voor. aan de begroting van het vorig^,-ja ar alsnog dut bedrag Joeite voegen. SPOREN Behalve de sporen van de over- .stroming heeft het onderzoek niets spectaculairs opgeleverd, De laatste opgravingen vonden plaats in oktober van het vorig jaar. De vloedgolf uit 1164. heeft duide lijk gemaakt waar .precies de bebouwing heeft gelegen in dit gebied. Het water spoelde óm de boerderijèn' en vormde daar een sliblaag. Daar zijn nu sporen van gevonden. In die tijd bestond het dorp Ke- thel al we]. Op de plaats waar Schiedam ontstond bij de Ü2m in het centrum —was toen nog geen óf zeer weinig be bouwing. Door de slechte kwaliteit van.ihet oppervla'ktewa- -ter 'dreigen In diverse, sloten, «vaarten, rivieren en kanalen flora en fau na verloren te igaan. Van daar dat de provincie een saneringsplan heeft (ontworpen om dit 'tegen te gaan. Het opscheppen wan tientallen, door ver- vuiljng ge star-ven vissen, zoals bier op de foto, zal ibinnen enkele jaren niet meer -nodig zijn. Schiedam Veor het eeret was er vandaag, na een (te) lange tijd zonder, weer sprake van georganiseerd openbaar vervoer op de smalle Kerkweg. Enkele taxi's zullen namelijk voortaan op bepaal de tijden klaar staan in Kethel-Ncord (bïj het vroegere eindpunt van bus 53) om voor een kwartje per persoon per ril bewoners of bezoekers van de kerkbuurt naar Ketheldorp te brengen, waar zij kunnen overstappen op een autobus van de RET. Vandaag is de nieuwe regeling in- uur en 22.33 uur; np zon.- en gegaan. De taxi's zullen drie feestdagen om 9.33 uur, 19.33 maal per dag rijden van de Lin- uur en 22.33 uur. deijerstraat in Kethel (daar is De vertrektijden vanuit Kethel- het: huidige eindpunt ven buslijn: Noord zijn vier minuten later. 53) naar Kethel-Noord en van daar weer terug naar de Lin- deijerstraat, i De vertrektijden van de taxi's zijn in Kethel-dorp: maandag tot en met vrijdag om 12.10 uur, 13.101 uur er. 1610uur; zaterdag rf.Bi- vtawdfagf* om 12.20 uur, 13.20 uur en 16.20, mor uur;, op zon.- en feestdagen 12.10 uur, 13.10 uur en 16.10 uur. Binnenkort zullen er weer enkele bussen rijden op de Kerkweg. Met ingang van zaterdag 16 fe bruari (1974) zal de RET de bussen van lijn 53 dria maal per dag een extra rit laten maken van de Lindeijerstraat naar de buurt rond de Kethcl-Kerk en vandaar weer terug naar Ke theldorp. Deze ritten zijn gratis. De vertrektijden van die bussen zijn aan de Lindeijerstraat: op maandag tot en met vrijdag om! 9.28 uur, 19.33 uur en 22,33 uur; I op zaterdagen om 9.38 uur, 19.33 j In onze krant van maandag heeft het nummer van het Cen traal Aktieeomité Rijnmond verkeerd gestaan; Het moet zijn 35.77.58. Onze ex cuses. Schiedam Er mag in de binnenstad geen parkeergarage komerr; op grond' Van"overwegingen van milieu-hygiëni sche aard. Bovendien is de gemeente onduidelijk in som mige punten van het bestemmingsplan voor de binnen stad, en zelfs is de gemeente op één punt tegenstrijdig. Verder trekt de gemeente verkeerde conclusies wat be treft het bevolkingsaantal van Schiedam over enige tijd. Schiedam Geen beste, maar de enige rechtvaardige regeling. Dat was de conclusie van het merendeel van de leden van de. commissie technische bedrijven over het voorstel om een betere verdeelsleutel te gaan hanteren bij die Schiedamse gezinnen, die geen eigen wa termeter bezitten. Schiedam Uit de nuto van de Schiedammer A. L. N. zijn twee dozen met scheermesjes gesto len. Zijn wagen stond gepar keerd op het Oude Kerkhof. Door een portierraampje te for ceren wisten de dieven de spul- len te stelen. Schiedam De luifel van het café-restaurant De Amstelbron aan het Broersvest is gedeelte lijk ingestort door nog onbeken de oorzaak. Ongeveer over een lengte van vier meter brak efe luifel af. Een glazen deur sneu velde. De brandweer heeft later °ak de rest van de luifel wegge haald. Tot nu toe was de regeling voor deze gezinnen, dat ieder een ge- tijk deel. moest betalen. Zodat bijvoorbeeld een ge2in met kin deren evenveel voor het water moest betalen dan een in het zelfde pand wonend .echtpaar zonder kinderen. In het uitgewerkte voorstel van de technische bedrijven wordt aan ieder gezin de gelegenheid geboden in onderling overleg tot een andere verdeelsleutel te ko men, zodat het ene gezin niet de dupe wordt van het grotere wa terverbruik van een artder gezin. De beste oplossing van het water meter-probleem zou de plaat sing van aparte "meters zijn, In vele gevallen is dit echter .tech nisch onmogelijk. Bovendien zou de gemeente voor de (miljoe- nen-)kosten op moeten draaien. Vooral het commissielid Poels (KVP) had daar :nogaI moeite mee. Hij ..stelde voor de nieuwe regelingte accepteren, maar dan tegelijkertijd wel starten met het bouwen van aparte me. Iers, .verspreid- over aan aantal jaren. Voorzitter Kaptein: „Ik zie geen mogelijkheid daarvoor. Ik vind het trouwens een onrechtvaardi. ge zaak om 2omaar ergens te beginnen. Daar tref je iemand anders mee die pas veel-.later aan de beurt komt. In het.verle den ia ook al vastgesteld dat het een vreselijk dure zaak zal wor den". monsoordeet"., zoals de direc- teur van de technische bedrij ven, de heer Van Willigen, deze oplossing zag. Aldus leden van de werkgroep Schiedam. In vier nieuwe bezwaarschriftentegen het be- stemmingsplan. van .wethouder Cor Bol mers, keren zij zich te- De gen enkele.punten daaruit. Allereerst vinden zij dat de ge plande parkeergarage' Lindenhóf niet mag 'worden gerealiseerd. Stankoverlast (door het. dan. nog meer geconcentreerde autover keer in de binnenstad) ,en een toename van de geluidshindèr' .zullen"-de onvermijdelijke en voor de werkgroep onaanvaard bare gevolgen zijn. Ook is er een tegenstrijdigheid tussen de doelstellingen en de voorschriften wat betreft de bouwhoogten van de woningen, die Tullen verrijzen in het cen- trum' In de doelstellingen heeft Bolmers het ovèr maximaal vier bouwlagen voor woningen, in de voorschriften 'wordt' ge sproken over minstens vijf en maximaal zevenbouwlagen in sommige delen. -werkgroep Schiedam noemt verder het door de gemeente verwachte/bevolkingsaantal van 90.000 in 1986 duidelijk in strijd met de prognoses van Rijn mond, In het Ontwerp Streek plan van dat lichaam wordt na melijk een aantal van 77,500 In woners vermeld. Rijnmond is daarbij uitgegaan van een in de toekomst grote bereikbaarheid van het Vlaar- dings winkelcentrum het Lies veld en van dekomende vol doende winkelvoorziening in .Schiedam-Noord. De behoefte van dé Schiedammers aan-een "aantal niéuwe voorzieningen in de binnenstad zou daarmee wel eens sterk verminderd kunnen zijn. Tenslotte vinden de leden van de werkgroep ook de definities die de toelichting bij het. bestem-i mingsplan geeft „yaag" en .bo vendien volkomen in strijd met eerder gegeven definities van' een renovatiespecialist en eenj commissie. artsen kunnfci kinieren morgen gratis worden ingeënt tegen dif terie, kinkhoest, tetanus, kinder verlamming cm pokken. Ir» te enten kfcnderejn kunnen zander voorafgaande 'melding bij de huisarts tussen half twee en twee uur warden gebracht. Kinderen die jonger zijn dan twee jaar krijgen een prik tegen de pokken. Zuigelingen en kieuters tvorden ingeënt tegen difterie, kinkhoest, tetanus en kinderver lamming. Kinderen die een half jaar geleden tegen deze ziektes werden ingeënt krijgen de vier de injektie om de verkregen im muniteit voor een paar jaar te verlengen. Kinderen diein 1970 volledig zijc Ingeëent tegen dif terie. tetanus en kinderverlam ming, komen voor een herirten- ting in aanmerking. Donderdag moet wel de oproe- pmgskaart worden meegebracht of het oranje inentlngsboekje. het laatste voor kinderen die in 1969 of eerder geboren zijn. Maasland/Maassluis De Maas- landse postzegelvereniging „Po- sita" houdt a.s. woensdagavond 6 februari een ruilavond met de postzegelvereniging „Maas- sluis". De bijeenkomst ivordt gehouden in de land- en tuinbouwschool aan de Kerkweg te Maasland en begint om kwart voor. acht. Voor de jeugdleden, van „Posita" wordt er zaterdag 9 februari weer een veiling gehouden. Ook deze bijeenkomst is in de land en tuinbouwschool en begint om twee uur. De'veiling omvat een vijftiental kaveis. Schiedam Nu er binnenkort weer mag worden gespoten met herbi ciden zit het vrouwelijk PvdA/PPK-raadslid Yvonne de Waard met een probleem. Want de herbicide-deskundige van de gemeente, de heer Linden, die het toezicht zou hóuden op het spuiten, is per 1 fe bruari naar elders vertrokken. Daarom heeft Yvonne de Waard aan het college van b, en w. twee schriftelijke vragen gesteld. Zij wil weten hoede gemeente denkt het deskundige toezicht nu te garanderen; en of het college er zorg voor kan dragen dal in deze vakature op zo kort mogelijke termijn wordt voorzien. De klachten over de gezamenlijke watermeter lopen jaarlijks in de tientallen.' Bij de nieuwee rege ling bestaat er ook de gelegen heid tegen de vaststelling van de verdeelsleutel beroep aan te tekenen. „We zijn in de buurt van een op lossing", aldus Kaptein, „De be doeling van deze nieuwe rege ling is, de pijn. uit de gevallen te halen", Oftewel „een Salo- Scbiedam Vrijdag 8 februari is een. gedenkwaardige dag; voor de Commissie voor „Verkeer, en Veryoer. Dan houdt de commis sie namelijk haar 200e vergade- ring. Op 9 juni/1948 besloot het toenma lige college van b en w om een commissie voor verkeer en ver- voer in het leven te roepen. Eni ge weken later werd de eerste vergadering gehouden. Deze 200e - openbare - verga dering (die vrijdag om 2 uur 's middags begint in de recreatie zaal van het Stadskantoor) bevat eea 'aantal toelichtingen op plannen om 'Nieuwiand vtior een 'groot deel''op peil tebrengen'. Mededelingen zuilen worden ge daan, over het verkeersplan Mgr. NolensEaan (tussen de Nieuwe Damiaan en de Pierson- straat), eni over hét voorlopig resultaat van het overleg tussen Gemeentewerken en de Neder-j landse Spoorwegen over „sta tion Nieuwiand". Ook zal worden gesproken over het onderhoudsprogramma van de straten in 1974, over plaat sing van parkeermeters en over busvoorziening in het Industrie gebied. Schiedam De restauratie van de molen De Noord aan de Noordvest heeft meer geld gekost dan oorspronke lijk werd geraamd. In 1972 verleende de gemeenteraad haar goedkeuring aan een krediet van 217.000 gulden, maar dit is mei ongeveer 37.0ÖO gulden overschreden. AI in 1973 kwam er een voor stel in de raad een extra krediet van 9.109 gulden te verlenen, omdat de funde ring van de Noordmoicn door middel van een nieuwe dam wand verstevigd moest worden. Het voorstel ïs toen door de raad aangehouden, maar intussen heeft de dienst Gemeentewerken toch het werk uitgevoerd. De an dere extra-kosten werden veroorzaakt door de hogere b.t.w. en salarisverhogingen. Ook waren er tegenvallers wat betreft de constructie - van balklagen en vloeren en voorzieningen in verband met de noodzakelijke afvoer van aanwezige molenappara- tuur. De Amsterdamse firma Amager B.V., die de Noord molen als proeflokaal exploi teert, is waarschijnlijk be reid de extra kosten u; eerste Instantie te betalen. -Het kre diet zo?t dus later aan de fir ma terugbetaald moeten worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1